Чи ще жива українська демократія?


НазваЧи ще жива українська демократія?
Дата06.01.2014
Розмір51.5 Kb.
ТипВопрос
bibl.com.ua > Право > ВопросСТАТТЯ


Чи ще жива українська демократія?

Віктор Ткачук

Вітаючи новий уряд України на різних дипломатичних зустрічах, ЄС має єдине питання до України, яке жоден не наважується поставити: «Чи Україна досі демократична та чи дійсно сповідує європейські цінності?»
З огляду на нещодавні події, звичайно, легше повірити, що згасло те прагнення, яке надихнуло 98% населення проголосувати за незалежну та демократичну Україну у 1990 році, та надії, які змусили тисячі різних людей вийти на Майдан Незалежності у 2004 році. Та чи так воно?
Влада разом із практично необмеженими фінансовими ресурсами наразі знаходиться у руках Президента та тих, кого він обирає. Устрій України перетворився на класичну олігархію. Говорити про дієвість опозиції не доводиться, оскільки та здатна запропонувати лише порожню риторику. Ще знаходячись при владі, невідомо чому, сьогоднішня опозиція не зробила майже нічого, щоби виконати свої передвиборчі обіцянки. Вони гучно виступали за скасування депутатської недоторканності, але опинившись за кермом влади, лише скористалися зі своєї недоторканності, йдучи слідами попередників. Насправді ніщо не змінилось. Ідеали Помаранчевих мрій було зраджено.
Тривають перемовини, спрямовані на підвищення прохідного бар’єру до парламенту для політичних партій з 3 до 7 відсотків. У майбутньому це забезпечить умови, за яких лише дві партії зможуть потрапити до парламенту. Конституційну систему стримувань та противаг, створену щоб забезпечувати справну роботу демократії з урядом та опозицією вже пригнічено адміністративним тиском, депутати оптом передають власні голоси тому, хто запропонує більше привілей. У результаті зникає навіть видимість політиків, обраних демократичним шляхом на основі партій. На зміну йде однопартійна держава, якою управлятиме не народ, а елітарна група, яка обиратиме сама себе та керуватиметься лише владою грошей.
Деякі скажуть, що Україна наслідує російську модель. Але хто підтримав політиків у впровадженні таких змін? Коли проводився референдум, який вирішив скасувати українську демократію на користь виключно олігархії? Нічого подібного не відбувалося. Владу просто вкрали.
Реальний захист народу конституцією має йти з Конституційного Суду, який перетворює діяльність на фарс і знущання та навряд чи здатний виконувати свої обов’язки – бути незалежним та чинити правосуддя. Це створює умови, які апріорі унеможливлюють загальне правосуддя. В дійсності уся система знаходиться на межі знищення.
Можна було б очікувати принаймні якихось коментарів ЄС, але натомість вони вітають лідерів, прикриваючи млявою риторикою те, що відбувається.
Вони розпочинають війни в ім’я демократії, але не кажуть ні слова, коли в Україні виникає загроза демократичним принципам.
Витрати будь-якого бізнесу сягнули рівня, який є неприйнятним як для місцевих, так і для іноземних інвесторів, оскільки корупція на сьогодні є чи не єдиним шляхом вирішення питань і прийняття рішень. Відповідно, замість того, щоби зростати до економічних показників, прогнозованих у 1990 році, Україна тягне злиденне життя тоді, коли ті, хто купив владу, ділять залишки пирога, який все зменшується і зменшується. За даними МВФ та Всесвітнього Банку українська економіка сьогодні на 30% менша за ту, яка існувала у 1990 році після розпаду Радянського Союзу. 78% населення живе за межею бідності. ВВП на душу населення становить лише 13,67% ВВП сусідської Словаччини, ледве сягає 50% ВВП Білорусії та усього на 4% випереджає післявоєнну Грузію. 34,5% населення були б раді емігрувати. Що ж до триваючих перемовин про безвізовий режим з ЄС, Україна може стати справжньою проблемою для ЄС, якщо існуючий порядок речей не зміниться.
Отже, що ж нас чекає в майбутньому?
Майбутнє пропонує декілька можливих сценаріїв розвитку подій. Один з них пророкує, що сьогоднішній автократичний уряд накладатиме руки на усе, поки країна фактично не задихнеться. Це буде на руку тим, хто прагне знову перетворити Україну на маленьку Росію з однопартійною системою та абсолютною владою у центрі. Але Україна – це не Росія, а українці не такі раболіпні, як сусіди всупереч тому, що у це вірять ті, хто при владі. Це наштовхує на інший більш ймовірний сценарій – той, що народився з бурхливого минулого України.
Протягом 350 років, перш ніж отримати незалежність, українців змушували жити згідно чужої волі. Нас ображали, депортували, поневолювали. Мільйони людей заморили голодом. На нас нападали, замикали у в’язницях, відправляли до газових камер концтаборів та чинили інші злочини, які навіть Голівуд ще не вигадав. Але ми вижили.
Якщо б ми не спробували свободу та незалежність на смак, я маю сміливість заявити, плани тих, хто при владі, знову позбавили б нас гідності… Але, на відміну від наших північних сусідів, ми спробували свободу, ми голосували за демократію, ми встигли насолодитися свободою слова та правом на зібрання. Ми користуємося мобільними телефонами та Інтернетом. Ми можемо спілкуватися з усім світом. 14 мільйонів з нас кожного року подорожує закордон, і має змогу бачити на власні очі, як це бути вільним та які переваги створює демократія на території ЄС.
Я передбачаю, що народ дасть про себе знати через ряд ненасильницьких заходів. Ми вже є свідками початку відродження груп громадянського суспільства, які встали на захист молодої української демократії. Мирними вуличними протестами, Інтернет референдумами чи страйками – народ України продемонструє своє небажання коритися. Навіть якщо Захід і далі не зважатиме на нашу скруту, голоси протестуючих лунатимуть стільки, скільки часу знадобиться уряду, щоби зрозуміти, що Україна – демократична країна, якою керує не група з 450 олігархів та найманців за підтримки корумпованих суддів, а 46 мільйонів населення – усі ті, хто проголосував за незалежну демократію у 1990 році. Українська демократія ще жива – вона прокидається.
Автором статті є генеральний директор Фонду «Спочатку Люди», в минулому заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, депутат Верховної Ради України, радник Президентів та Прем’єрів України.

Опубліковано 16.06.2010 на сайті EUobserver.com

http://euobserver.com/7/30300


Фонд «Спочатку люди» – це відкритий фонд демократії, некомерційна, неполітична організація, метою якої є побудова демократії шляхом діалогу, активного спілкування, підтримки громадської думки посередництвом ефективної громадської експертизи.
Ми прагнемо створити таку реальність, за якої розвиток України спиратиметься на волю народу і універсальні демократичні принципи: рівність, свобода, справедливість.
Роботу над проектом було розпочато у грудні 2008 року. Зараз у стадії формування Рада директорів та Рада експертів фонду. Команда з 45 фахівців забезпечуватиме його діяльність. Фонд відкритий для співробітництва з усіма, хто поділяє його цінності та мету.

За більш детальною інформацією прохання звертатися до:
Бєлова Юлія

Медіа директор

Фонд «Спочатку люди»

Телефон: +38 044 536 1508

Моб.тел.: +38 050 330 88 34

Email: julia.byelova@peoplefirst.org.ua


Прес-офіc
Whites Communication / вул. Г. Сковороди, 1, Київ 04070, Україна

Email: information@wipr.com.ua / Тел.: +38044 536 1508 / Факс: +38044 536 1509

Фонд «Спочатку Люди»

вул. Г. Сковороди, 1, Київ 04070, Україна Тел.: +38044 536 1508

Факс: +38044 536 1509
Схожі:

ПРЕС-РЕЛІЗ Фонд «Спочатку Люди» стверджує, що українська демократія терміново потребує допомоги
Фонд закликає державні структури створити програму захисту демократичних принципів
Урок розвитку зв’язного мовлення №1 Творчий переказ тексту «Відпочинок на морі»
Державний Гімн України. Мова — жива скарбниця історії народу. Мова і мовлення. Збагачення мови новими словами. Утворення нових слів....
План заняття Економічна демократія. Економічний порядок та свобода...
БАЗОВІ ІНСТИТУТИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ: ДЕМОКРАТІЯ, ЕКОНОМІЧНА СВОБОДА, ЕКОНОМІЧНИЙ ПОРЯДОК
Золота рибка Сценарій вистави на екологічну тематику Діючі особи: М
М: Чисте гірське повітря! Купуйте живу воду! Остання жива вода на землі! Парасольки від кислотних дощів – для всіх і для кожного!...
Н73 Новий довідник: Українська мова. Українська література. — К.: ТОВ «КАЗКА», 2008. т— 864 с
М. Радишевсъка — старший учитель, учитель-методист, відмінник народної освіти (автор розділу «Українська мова»)
Тема. Коли пісня жартує
Музичний матеріал: українська народна пісня «Сіяв мужик просо»; українська народна пісня «Господарство»; українська народна пісня...
СТАТТЯ Демократія по-українськи: стороннім вхід заборонено
«Можливість приховувати відомості про державне управління це можливість зруйнувати саму систему управління»
Демократія та її роль у політичному процесі
Проблема демократії та її ролі в суспільно-політичному житті є однією з центральних у політології, яка ще з античних часів розглядала...
В Вчителі: Кузьменко І. В. Кондакова Л. Г. План проведення засідання клубу англійських лордів
Давати визначення поняттям: політична система, монархія республіка, їх типи, гілки влади, пристрій виконавчої, судової, законодавчої...
Квітни мово, наша рідна. Дмитро Білоус. Віра поета в неминуче відродження...
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка