№
|
Тема уроку
|
Тип уроку
|
|
Прикметник як частина мови
|
Урок - дослідження в групах
|
|
Прикметники якісні, відносні, присвійні
|
Урок захисту знань
|
|
Повні і короткі форми прикметників
|
Урок з елементами народознавства
|
|
Ступені порівняння прикметників
|
Урок інтелектуальний бій
|
|
Прикметники твердої і м’якої груп, їх відмінювання
|
Традиційний урок-практикум
|
|
Способи творення прикметників
|
Проблемно-пошуковий урок
|
|
Правопис не з прикметниками
|
Традиційний урок-практикум
|
|
Одна і дві букви н у прикметниках
|
Традиційний урок-практикум
|
|
Написання складних прикметників
|
Традиційний урок-практикум
|
|
Написання прізвищ прикметникової форми
|
Традиційний урок-практикум
|
|
Розбір прикметника як частини мови
|
Урок виявлення прогалин у знаннях, уміннях та навичках з наступною їх корекцією
|
|
Підсумковий урок
|
Урок контролю з використанням ІКТ
|
Урок 1
Тема: Прикметник як частина мови
Мета: повторити вивчене раніше про прикметник;
удосконалювати вміння відрізняти прикметник від інших частин мови, визначити їх рід, число, відмінок та синтаксичну роль, розвивати зв’язне мовлення;
формувати українознавчий світогляд засобами інформації про традиції українського народу, обрядовими піснями зимового циклу.
Тип уроку: урок – дослідження
Міжпредметні зв’язки: українська література, музичне мистецтво, історія, інформатика.
Обладнання: Підручник, дидактичний матеріал, фонозапис: щедрівки “Ой сивая та і зозуленька” .
ХІД УРОКУ
|
Методичний коментар
|
І. Організаційний етап
Звучить мелодія щедрівки «Ой сивая та і зозуленька»
Учитель читає або співає щедрівку:
Ой сивая та і зозуленька.
Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрим людям на здоров’я!
Усі сади та і облітала,
Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрим людям на здоров’я!
А в одному та і не бувала.
Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрим людям на здоров’я!
За допомогою якої частини мови ми змогли зримо уявити то, про що почули?
Повідомлення теми, мети уроку, мотивація.
|
Містить обов’язковий елемент свята, інтриги, своєрідне “запрошення” пізнати щось незвичне.
|
ІІ. Актуалізація раніше вивченого
Гра «Пригадай»
Що називаємо прикметником?
Що він означає?
Чому прикметник вивчаємо після іменника, а не навпаки?
Як визначити рід, число, відмінок прикметника?
|
Евристичний метод
Активізація мислення (проблемне запитання)
|
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Діти, за аналогією до іменника давайте розберемо слово “прикметник” за будовою: це допоможе нам зрозуміти значення цього терміна і запам’ятати
Прикметник
Підберіть синоніми до слова “прикмета” – ознака.
Давайте спробуємо сформулювати правило про прикметник. Самостійно за такими параметрами:
|
Бажано дослідити прикметник методом багатомірної матриці або морфологічного аналізу.
Проведення аналогії з іменником
|
Частина мови
|
Значення
|
Морфологічні ознаки
|
Синтаксична роль
|
Учитель аналізує спробу учнів сформулювати правило, вносить корективи і пояснює морфологічні ознаки, демонструючи міркування наглядно.
|
Прикметник
Який?
Яка?
Яке?
Які?
|
Ознака предмета
|
Рід, число, відмінок, повна і коротка форма, групи за значення
|
Означення присудок
|
Речення для спостереження над мовним матеріалом:
Пливе човен, води повен.
Пісня ця – остання.
Робота з підручником – Прочитати теоретичний матеріал, визначити, що в підручнику є новим для вас.
|
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Впр. 212 – усно
Впр. 213 – письмово
Вибірковий диктант:
Я Вам дарую зерно яблучне,
Зерно багате та й пожиточне,
Велику силу те зерно має,
Бо з нього яблуня вгору зростає.
Хай же так рід Ваш росте широкий,
І так глибокий, і так високий.
Хай добрим вчинком він зацвітає
І весь наш народ хай прославляє!
Коментований диктант (біля дошки)
Визначити рід, число, відмінок та синтаксичну роль прикметника.
Ой ішла Колядка
Вулицями в місті,
У стрічках сріблястих,
В світлому намисті.
Іскорки веселі
На сніг розсипала,
Із Різдвом вітала ,
Щастя дарувала.
Диктант-мініатюра
Це було весела свято Різдва. Вулицями маленького міста ходили щасливі городяни та співали веселі колядки. Колядки-це величальні – пісні вітання. Які зичать людям гарного та щасливого життя.
Завдання: усно замінити опис колядки на щедрівку, змінивши “нове” в тексті за допомогою прикметників.
|
взаємоконтроль
самоконтроль + взаємоконтроль
контролюється учителем
самоконтроль
|
V. Підсумок уроку
1. Слово вчителя про українські обрядові пісні зимового циклу.
2. Учні оцінюють своїх сусідів по парті. Передають одне одному заздалегідь виготовлені різдвяні зірки (робота на уроці була гарною, змістовною) та різдвяних янголят (намагайся бути активним та вміло працювати на уроці)
VІ. Д/З Усне лінгвістичне повідомлення з теми “Прикметник” і письмово (на вибір) вправа підручника або твір-мініатюра «Свята зимового циклу ”.
Мультимедійний супровід уроку
Урок 2
Тема: Прикметники якісні, відносні, присвійні
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники;
розвивати навички та вміння аналітичного та логічного мислення, орфографічної та пунктуаційної грамотності;
формувати українознавчий світогляд за допомогою текстів української літератури, зокрема життя та творчості Т.Г. Шевченка
Тип уроку: урок захисту знань
Міжпредметні зв’язки: українська література, історія, інформатика
Обладнання: Підручник, дидактичний матеріал, портрети Т.Г. Шевченка різних періодів, презентація
ХІД УРОКУ
|
Методичний коментар
|
І. Організаційний етап
Орфографічна розминка – орфографічний аукціон
Спокійний, серйозний, розумний, ввічливий, премудрий, селянський, намальований, приїжджати, авторитетний.
Учитель:
Діти, словесний портрет якого українського поета можна скласти із цих слів? (Портрет Т.Г. Шевченка)
|
Сприяє активізації мислення, формуванню позитивних емоцій.
|
ІІ. Перевірка Д/З
усне лінгвістичне повідомлення з рецензією
вибірково письмові завдання
|
Самоконтроль +
взаємоконтроль
Контроль учителем
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель:
То яка ж роль прикметників у слові?
Поширити речення прикметниками і зробіть синхронний запис:
Поет. Вмів малювати. Видав «Кобзар». Геній народу.
|
|
IV. Вивчення нового матеріалу
Діти отримують завдання вивчити матеріал самостійно за підручником, записавши у зошит власну опору – схему, ключові слова тощо.
|
Прийом мнемоніки – мистецтва запам’ятовування
|
V. Закріплення вивченого – захист знань
Клас ділиться на 3 групи, кожна з яких має захистити одну з тем:
Якісні прикметники.
Відносні прикметники.
Присвійні прикметники.
Група отримує пакет завдань для учасників захисту:
Лідер – консультує групу, розподіляє ролі.
Теоретик – готує усне визначення чи лаконічне повідомлення.
Рецензент – дає кваліфікаційну оцінку роботі теоретика.
Практик – виконує письмові практичні завдання.
Письменник – пише твір-мініатюру.
Учні, які не увійшли до жодної з груп, підбирають надскладні запитання до команд.
|
|
Зразки практичного завдання
Визначити групу за значенням прикметників у словосполученнях:
золота обручка; золоті руки; срібне весілля; срібне волосся.
Утворити прикметники від поданих слів:
Наталка, Ольга, Лука, Одарка, муха, кішка, дочка.
|
Створення у процесі навчання спеціальної педагогічної ситуації, в якій особистість виконуючи ті чи інші ролі, краще пізнає себе, свої можливості, сильні і слабкі сторони, сприяє реалізації методу
|
Випишіть якісні прикметники. Що істотно відрізняє якісні прикметники від відносних та присвійних?
Розлогий опис зовнішності Т.Шевченка залишив російський письменник І.С. Тургенєв, котрий вперше зустрівся з ним взимку 1859 року: “… широкоплечий, приземкуватий, кремезний, Шевченко являв собою тип козака, з помітними ознаками солдатської виправки і ломки. Високий зморшкуватий лоб, широкий ніс, густі вуса, звислі губи, невеликі сірі очі, погляд яких, завжди похмурий і недовірливий, інколи набирав виразу лагідного, майже ніжного, і супроводжувався хорошою, доброю посмішкою; голос трохи хриплий, хода поважна, постать вайлувата і мало елегантна. Ось такими рисами врізалася мені в пам′ять ця видатна людина”.
|
конкретної ситуації (МКС)
Цей метод привчає учнів до аналізу нетрадиційних виробничих завдань та заохочує їх до самостійного формування завдань.
Несприятливі умови для прийняття рішень (дефіцит інформації, обмаль часу) спрямовані на подолання вікової та особистісної інерційності та вироблення адекватних способів поведінки у напруженій ситуації. (метод інциденту)
|
Зразки творчих завдань
Написати твір-мініатюру “Життя Шевченка”, використовуючи якісні прикметники – антоніми.
Написати твір-мініатюру “Твори Т.Г. Шевченка”, використовуючи відносні прикметники.
Написати твір-мініатюру “Геній нації”, використовуючи присвійні прикметники.
За час підготовки учнів до захисту учитель має час, щоб накреслити на дошці таблицю для підбиття підсумків захисту та оцінювання.
|
|
Якісні прикметники
|
Відносні
|
Присвійні
|
Ролі
|
|
|
|
Теоретик
|
Самооцінювання
Взаємооцінювання
Контроль учителя = гнучка нестандартна система оцінювання. Від учителя вимагається кваліфікована, вмотивована оцінка результатів роботи групи в цілому і кожного зокрема.
|
|
|
|
Рецензент
|
|
|
|
Практик
|
|
|
|
Письменник
|
|
|
|
Запитання
|
|
|
|
Відповіді
|
|
|
|
Всього балів
|
|
VІ.Підсумок уроку
Д/З Вправи підручника (диференційовано, з правом вибору).
Випереджувальне завдання усне повідомлення про повну і коротку форму прикметника. З прикладами із творів Т.Г. Шевченка
|
|
Мультимедійний супровід уроку
Урок 3
Тема: Повна та коротка форма прикметника
Мета: домогтися глибокого засвоєння знань про повну і коротку форму прикметника;
розвивати творче мислення, орфографічні, пунктуаційні та комунікативні навички та вміння;
формувати українознавчий світогляд за допомогою зразків українського фольклору
Тип уроку: Урок-фольклорна експедиція.
Міжпредметні зв’язки: українська література, музичне мистецтво.
Обладнання: Підручник, дидактичний матеріал, фонозаписи українських народних пісень, караокезаписи
|