|
Скачати 0.93 Mb.
|
Державний заклад «Дніпропетровська медична академія міністерства охорони здров’я україни» КАФЕДРА ФАКУЛЬТЕТСЬКОЇ ПЕДІАТРІЇ ТА МЕДИЧНОЇ ГЕНЕТИКИ
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ для студентів
Дніпропетровськ – 2012 Тема 5. Інфекційні захворювання дитячого віку. Імунопрофілактика дитячих інфекціних захворювань. Актуальність теми. Інфекційні захворювання займають одне з провідних місць в структурі захворюваності дітей від 0 до 18 років. Швидка розповсюдженість, різноманітність клінічних проявів, розвиток тяжких ускладнень, підкреслюють високу актуальність цієї проблеми і необхідність детального вивчення конкретних нозологічних форм для своєчасної діагностики, надання кваліфікованої медичної допомоги хворому та проведення профілактичної роботи. 1. Конкретні цілі практичного заняття:
2. Базовий рівень підготовки
3. Вміст теми. СКАРЛАТИНА ШИФР МКХ –10 - А-38 Скарлатина Скарлатина - гостре інфекційне захворювання, яке викликається β-гемолітичним стрептококом групи А і характеризується симптомами загальної інтоксикації, ангіною та висипом на шкірі. Етіологія. β-гемолітичний стрептокок групи А. Доведено, що вирішальна роль у виникненні скарлатини належить рівню антитоксичного імунітету дитини. Якщо в момент зараження антитоксичний імунітет відсутній, стрептококова інфекція протікає як скарлатина. При наявності антитоксичного імунітету виникає ангіна, фарингіт, безсимптомна інфекція. Епідеміологія. Джерело – хворий на скарлатину чи інші форми стрептококової інфекції, який є заразним з моменту захворювання. Механізм передачі – повітряно-краплинний, рідше – харчовий, контактний. Сприйнятливість – частіше хворіють діти дошкільного та молодшого шкільного віку, індекс контагіозності – 40 %. Сезонність - наростання захворюваності в осінньо - зимовий період. Патогенез. Вхідними воротами є слизова оболонка ротоглотки, рідко пошкоджена шкіра, пологові шляхи (у породілей), легені. Розвиток захворювання пов׳язано з токсичним, септичним та алергічним впливом стрептококу. Клінічні критерії.
а) Фаза розпалу триває 1-2 діб. Характерно:
б) Фаза згасання:
Критерії тяжкості: Легка форма: температура тіла підвищена до 38 °С, помірно виражені симптоми інтоксикації, загальний стан задовільний, катаральна ангіна, незначний висип на шкірі, клінічні симптоми тривалістю 3-5 днів. Середньо-тяжка форма: температура тіла підвищена до 39 – 40 °С, тривалість 5 - 7 днів, головний біль, повторна блювота, яскравий, інтенсивний висип на шкірі, фолікулярна, лакунарна ангіна, енантема на м׳якому піднебінні, розвиток ускладнень. Тяжка форма: значно виражений інтоксикаційний синдром, температура тіла до 40 °С та вище, можливі менінгеальні симптоми, судоми, порушення свідомості, висип із ціанотичним відтінком, геморагічний висип, розвиток ускладнень. Септична форма: характеризується некротичною ангіною, некротичним назофарингітом, розвитком септичних ускладнень. Ускладнення можна поділити на ранні та пізні, а залежно від фази патогенезу — на токсичні, септичні та алергічні. У ранні терміни захворювання (перший тиждень) виникають токсичні ускладнення, їх виявляють тільки при тяжких токсичних формах скарлатини, які на сьогодні майже не зустрічаються. На 2-3-му тижні частіше виникають септичні (лімфаденіт, отит, мастоїдит, синусит, синовіт, рідше — септичний ендокардит, гнійний менінгіт, абсцес мозку) та алергічні ускладнення (міокардит, нефрит, синовіт, лімфаденіт). Слід пам'ятати, що ускладнення можуть виникати при різних формах скарлатини, в тому числі і при легких. Діагностика.
Лікування здійснюється переважно в домашніх умовах. Госпіталізації підлягають хворі з тяжкими формами скарлатини, з ускладненнями, за епідемічними показами.
Профілактика. Специфічна профілактика скарлатини не розроблена. Хворих ізолюють на 7-10 діб, але у дитячі установи допускаються через 22 дні. КРАСНУХА ШИФР МКХ – 10 – В.06 Краснуха В.06.0 Краснуха з неврологічними ускладненнями В.06.8 Краснуха з іншими ускладненнями В.06.9 Краснуха без ускладнень Краснуха — вірусна інфекція, яка може мати перебіг у вигляді набутого (з повітряно-краплинним механізмом передачі, маловираженими клінічними проявами і доброякісним завершенням) та природженого (із трансплацентарним шляхом передачі і розвитком тяжких вад плода) процесу. Етіологія. РНК-вмісний Rubivirus. Епідеміологія. Краснуха – виключно антропонозна інфекція. Джерело – хворий чи вірусоносій. Вірус починає виділятися з ротоглотки хворої людини за 7—10 днів до появи висипу на шкірі і може продовжувати виділятися за межі організму протягом 2—3 тижнів після зникнення висипу. Найбільш інтенсивне виділення вірусу із організму хворої людини відбувається в перші 5 днів від появи висипу. У дітей з природженою краснухою вірусовиділення з мокротинням, калом, сечею може тривати протягом 1,5—2 років. Механізм передачі – повітряно-краплинний. Сприйнятливість – загальна, особливо висока у дітей 2-9 років, індекс контагіозності – 70-90 %. Сезонність - наростання захворюваності в зимово-весняний період. Імунітет після перенесеної краснухи — стійкий, тривалий. Патогенез. У разі набутої краснухи вхідними воротами для вірусу є слизові оболонки ротоглотки. Первинна реплікація вірусу відбувається у клітинах епітелію слизової оболонки щік, потім інфікуються лімфоїдна тканина ротоглотки та верхніх дихальних шляхів. Після цього вірус гематогенно поширюється і вражає органи і системи. У разі природженої краснухи вірус потрапляє до плода через кровотік матері. Цитодеструктивна дія вірусу краснухи проявляється лише у кришталику та у завитку внутрішнього вуха. Патологічні зміни пов'язані в основному з пригніченням мітотичної активності клітин та уповільненням їх росту. Порушення росту клітин пояснюють прямою дією вірусу чи його дією через генетичний апарат. Важливим у патогенезі ушкодження клітин плода є ураження його судин, яке призводить до некрозу тканин. Вади серця, катаракта, глаукома розвиваються при захворюванні майбутньої матері в перші 8 тижнів вагітності, ураження органа слуху — у 12 тижнів. Рівень ембріональної інфекції досягає 80-90% при захворюванні вагітноїу І триместрі, 25-35% — у II і 8-10% — у III. При зараженні краснухою після 20-го тижня вагітності ризик виникнення вад розвитку значно знижується, але інфекція в цей період може призвести до розвитку хронічного захворювання з ураженням нервової системи та органів чуттів. Клінічні критерії набутої краснухи.
Особливості перебігу краснухи у дітей старшого віку: продромальний період від кількох годин до 1-2 доби. Характерний більш тяжкий перебіг: виражені інтоксикація (головний біль, фебрильна температура тіла, озноб, міалгія) та катаральні прояви (сухий кашель, першіння у горлі, виражений кон׳юнктивіт зі сльозотечею, світлобоязню, нежить); висип більш рясний, плямисто-папульозний, з тенденцією до зливання; у хлопчиків – тесталгія, у дівчаток – артрити (біль, почервоніння, припухлість суглобів). Уражаються частіше п׳ястно-фалангові суглоби пальців рук, потім колінні та ліктьові. Симптоми ураження суглобів з׳являються, як правило, через 1 тиждень після появи висипу і зникають протягом наступного тижня. Перебіг артриту та синовіту нетривалий і сприятливий. Клінічні критерії природженої краснухи.
Ускладнення: артрити, синовііти, серозні менінгіти, енцефаліти. Діагностика при набутій краснусі.
Діагностика при природженій краснусі.
Лікування хворих з неускладненим перебігом набутої краснухи проводять у домашніх умовах.
Лікування хворих на природжену краснуху — залежно від характеру основних клінічних синдромів у профільному стаціонарі в ізольованій палаті. Профілактика. Хворого на краснуху ізолюють до 5-го дня з моменту розвитку хвороби, у разі природженої краснухи — до 1 року. На контактних неімунних дітей накладається карантин на 21 день. При контакті вагітної жінки з хворим на краснуху необхідно серологічно визначити її чутливість до інфекції. При наявності у неї високих титрів специфічних IgG вона є імунною, і плоду не загрожує інфікування. Якщо антитіла відсутні, пробу на антитіла до вірусу краснухи слід повторити через 4-5 тижнів. При наявності сероконверсії жінці рекомендують переривання вагітності. Якщо друга проба не містить антитіл, беруть ще одну пробу через 1 міс. Специфічну профілактику краснухи здійснюють живою краснушною вакциною у віці 12-15 міс. з подальшою ревакцинацією у 6 років. Розчинений препарат вводять підшкірно або внутрішньом׳язово. КІР ШИФР МКХ – 10 – В- 05 Кір Кір – гостре інфекційне захворювання вірусної етіології з повітряно-краплинним механізмом передачі, яке характеризується циклічним перебігом, порушенням загального стану, запаленням верхніх дихальних шляхів, слизової оболонки ротової порожнини, очей та плямисто-папульозним висипом. Етіологія – РНК-вмісний вірус, що належить до родини Paramixoviridae, роду Morbillivirus. Епідеміологія. Джерело інфекції – тільки хвора людина, яка стає заразною в останні 24—48 год. інкубаційного періоду. Вона виділяє вірус протягом усього катарального періоду і ще 5 днів після появи висипу. Найбільш заразним є хворий на кір у катаральний період. Механізм передачі – повітряно-краплинний. Сприйнятливість – загальна, індекс контагіозності – 95-98 %. Після перенесеного гострого кору формується стійкий довічний імунітет. Патогенез. Вхідними воротами є слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і кон׳юнктива ока. Вірус проникає у підслизовий простір і регіонарні лімфатичні вузли, де відбуваються його фіксація і первинна реплікація. З 3-го дня інкубаційного періоду вірус проникає в кров (первинна віремія), із крові вірус кору потрапляє в селезінку, печінку, кістковий мозок, лімфатичні вузли, інфікує мононуклеари і лімфоцити. З 7-го дня інкубаційного періоду розвивається повторна віремія, яка призводить до фіксації вірусу в епітеліальних клітинах шкіри, дихальних шляхів, кон'юнктиви ока, кишечнику з розвитком в них дистрофічних змін. Внаслідок ураження ендотелію судин порушуються мікроциркуляція і лімфотечія у підслизовому просторі, що створює умови для розвитку вторинної бактеріальної інфекції. Ураження клітин імунної системи призводить до імуносупресії, зниження клітинного імунітету, що створює додаткові умови для розвитку вторинних бактеріальних ускладнень. Під час віремії при кору нерідко вірус проникає в клітини ЦНС, що може призвести до розвитку корового енцефаломієліту. Клінічні критерії.
Ускладнення:
Діагноз кору можна поставити, опираючись тільки на клінічні діагностичні критерії. У випадках складної клінічної діагностики використовують додаткові дослідження.
Лікування хворих на кір здійснюється переважно в домашніх умовах. Госпіталізації підлягають хворі: першого року життя, з тяжкими формами кору, з ускладненнями, за епідемічними показами. Неускладнений легкий, середньо-тяжкий кір та атипові форми кору не потребують медикаментозного лікування. Хворим призначають:
Профілактика.У дитячих колективах оголошується карантин з 9-го по 17-й день з моменту контакту. Хворий на кір є джерелом зараження протягом останніх 48 год. інкубаційного періоду, весь катаральний період і 5 днів з дня появи висипу. Хворий на кір, перебіг якого ускладнився пневмонією, енцефалітом, вважається заразним до 10-го дня з моменту появи висипу. Специфічна профілактика проводиться живою вакциною у віці 12-15 міс. з подальшою ревакцинацією у віці 6 років. Вакцина вводиться підшкірно в об'ємі 0,5 мл під лопатку або в область плеча. Диференційна діагностика кору, краснухи та скарлатини.
ВІТРЯНА ВІСПА ШИФР МКХ- 10 - В 01 Вітряна віспа Вітряна віспа – це гостре вірусне захворювання, викликане вірусом із родини герпесвірусів, з повітряно-крапельним шляхом передачі, характеризується наявністю своєрідного плямисто-папульозно-везикульозного висипу. Етіологія. Збудником інфекції є ДНК-вмісний вірус Varicella-Zoster. Епідеміологія. Джерело – тільки людина, хвора на вітряну віспу, рідше оперізуючий герпес. Хвора людина стає заразною в останні 24-48 год інкубаційного періоду. Реконвалесценти вітряної віспи залишаються заразними протягом 3-5 днів після припинення появи висипу на шкірі. Через третю особу передача захворювання вважається неможливою. Вирішальне значення в епідеміологічному процесі при вітряній віспі має виділення збудник з елементів енантеми. У віспяному пухирці на шкірі також міститься вірус. Проте така локалізація вірусу відіграє незначну роль у поширенні інфекції, епідерміс перешкоджає потраплянню збудника у навколишнє середовище. Механізм поширення – повітряно-краплинний. Можливе внутрішньоутробне зараження вітряною віспою у випадку захворювання вагітної на неї. Сприйнятливість – висока (70-80 %), частіше хворіють діти віком від 2 до 7 років. Сезонність - наростання захворюваності в холодний період року (найвижча – у лютому, найнижча - у серпні). Імунітет стійкий, але можливі повторні захворювання – 3 %. Патогенез. Вхідні ворота вірусу вітряної віспи — слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. На початку інкубаційного періоду вірус реплікується в регіонарних лімфатичних вузлах і поширюється з током крові у печінку, селезінку та інші органи ретикулоендотеліальної системи. Наприкінці інкубаційного періоду виникає вторинна віремія. Вірус потрапляє переважно до епітеліальних клітин шкіри і слизових оболонок і сприяє утворенню везикул, заповнених серозним вмістом. Вірус володіє нейротропними властивостями. Клінічні критерії. Інкубаційний період – 11-21 днів. Типові форми вітряної віспи.
Атипові форми вітряної віспи.
Ускладнення: енцефаліт, мієліт, енцефаломієліт, полінейропатія, неврит зорового нерву, серозний менінгіт, гостра тромбоцитопенія. крововилив у надниркові залози, гостра надниркова недостатність. несправжній круп, гостра дихальна недостатність, пневмонія, бактеріальні ускладнення (флегмона, абсцес, імпетиго, бульозна стрептодермія, бешиха, лімфаденіт, гнійний кон’юнктивіт, кератит, стоматит), сепсис, артрит, остеомієліт, нефрит. Діагноз вітряної віспи можна поставити, опираючись тільки на клінічні діагностичні критерії. У випадках складної клінічної діагностики використовують додаткові обстеження.
Лікування.
Крім ацикловіру при вітряній віспі ефективними є такі препарати, як валацикловір, фамцикловір, ганцикловір. Противірусну терапію призначають з першого дня захворювання. Ацикловір вводять внутрішньовенно по 10 мг/кг маси тіла 3 рази на добу. Курс триває 7 діб чи 48 годин після появи останніх елементів висипу. Імунокомпетентним дітям старше 2 років та підліткам при тяжких формах хвороби ацикловір можна призначати всередину в дозі 80 мг/кг на добу.
Профілактика. Хворого на вітряну віспу ізолюють до 5-го дня з моменту появи останніх елементів висипу. У дитячих колективах карантин при вітряній віспі накладається з 11-го по 21-й день від моменту контакту. На сьогодні розроблена жива вакцина проти вітряної віспи, яку використовують у 80 країнах світу. ПАРОТИТНА ІНФЕКЦІЯ |
ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття з тактичної підготовки з начальницьким... ТЕМА ЗАНЯТТЯ №2 : Гасіння пожеж на об’єктах елеваторно-складского господарства, млинових і комбікормових підприємствах |
Тема заняття: Модель здоров’я. Мета заняття Мета заняття: розширити інформацію про поняття «здоров’я», та фактори, що впливають на його формування |
Програми роботи гуртка МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА ЗАНЯТТЯ ГУРТКА У методичній розробці заняття «Програмне забезпечення для опрацювання мультимедійних даних Windows Movie Maker. Створення кліпів»... |
Онищук В. А. Типы, структура и методика заняттяа в школе Заняття, що є складними педагогічними утвореннями, як і всі складні явища, можуть бути поділені на типи за різними ознаками. Заняття... |
ПЛАН-КОНСПЕКТ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ З ЛІНІЙНОЇ АЛГЕБРИ на тему «Тема заняття.» |
Тема заняття Мета заняття: навчити учнів створювати WEB- документи засобами текстового редактора Word |
Зміст Назва заняття Заняття для батьків учні яких здійснюють вибір профілю у 7 (3) класі Сарненської гімназії |
Перше заняття Вступна бесіда Очікувані результати: Готовність до роботи в певному режимі і за темою, усвідомлення учасниками сенсу заняття |
ЗАНЯТТЯ ТЕМА ЗАНЯТТЯ: Організація роботи ГДЗС при високих і низьких температурах. Відпрацьовування нормативів ГДЗС №5; 7 |
Заняття гуртка з теми «Життя як подвиг» Мета заняття Обладнання: картки з висловами вченого, таблиці для заповнення учнями, портрет Д. Менделєєва, комп’ютер, стікери, диск з презентаціями,... |