З розвитку мовлення та курсу «Я і Україна»


Скачати 93.69 Kb.
Назва З розвитку мовлення та курсу «Я і Україна»
Дата 18.12.2013
Розмір 93.69 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Медицина > Документи
Інтегроване заняття

з розвитку мовлення та курсу «Я і Україна»

(природознавство)



Мета: розкрити практичну цінність природи для людини;

дати дітям знання про окремі лікарські рослини:

ромашку, волошку,м’яту,материнку,звіробій,барвінок,

про їх цілющі властивості; про те, де ростуть, коли цвітуть.

Вчити розрізняти рослини за зовнішнім виглядом, за запахом.

Формувати здоров’язберігаючу компетентність.

Виховувати бережливе ставлення до природи, поповнити знання учнів з теми «Лікарські рослини».
Обладнання: предметні малюнки,

гербарії,

книги,

чаї з лікарських рослин.
Хід уроку

І. Організація класу.

Добрий день вам, добрі люди!

Хай вам щастя й доля буде!

Не на день і не на рік,

А на довгий – довгий вік!

Психоформула.

  • Який у вас настрій? Передайте виразом обличчя. Усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришем.

За виразом обличчя я бачу, що все гаразд і загальний наш настрій можна показати так:

(задоволення)

Я бажаю, щоб такий настрій був у нас до кінця уроку.
ІІ. Основна частина.

  1. Повідомлення теми заняття.

  • Сьогодні учні 3 класу запросили Вас на розмову з лікарськими рослинами.

  • Лікарські рослини дарують нам красу та здоров’я, і тим самим приносять до оселі радість і щастя.




  1. Слово вчителя.

Немає жодної билинки, яка б не мала благотворної дії для людини. Мовчазні рослини своєю дією виховують людину, облагороджують її. Рослини можуть творити добро і зло. Терпляча, розумна спостережливість навчила людей по – доброму співіснувати з природою.

Зелений світ – це той світ, серед якого і завдяки якому живе людина на Землі.

Зелений колір – колір життя.

Зелений світ – оберігає людину від голоду, холоду і хвороб, дає силу і наснагу. Поля, ліси, долини та гори – це своєрідна зелена аптека. Скрізь, де б ми не побували, всюди бачимо лікарські трави.
1 учень: Є на світі рослин так багато

Їх Земля віддає недарма.

Бо лікують людей дуже радо,

Й кращих ліків на світі нема.

2 учень: Первоцвіт і барвінок, калина,

Звіробій і любисток, і хміль,

Кропива і кульбаба, й ліщина

Поглядають на нас звідусіль.

3 учень: Жовтим оком моргає ромашка,

І волошка синіє в росі,

І конвалії крихітні чашки

Пропонують нам ліки свої.

4 учень: Пропонують здоров’я нам чудо,

Манить нас походить по росі.

Їх відшукують люди усюди,

Ці цілющі скарби на Землі.
Так, здоров’я – це дар, який пропонує природа кожній людині. Але не всі вміють берегти його. І тоді на допомогу людям приходять лікарські рослини. Їх дуже багато, і на сьогоднішній розмові ми пройдемось Стежиною Здоров’я, де зустрінемось з деякими лікарськими рослинами.
Учень: Ліс, поле, діброва!

Уклін вам по праву.

Добридень і квіти,

І ягоди, й трави!

У дім ваш зелений

Дозвольте зайти.

Ми хочемо стежиною

Всі: Здоров’я пройти!


  • Давайте почуємо як розмовляє ліс, прислухаємося до лісових звуків:

  • Вітерець у лісі ----------------- ш – ш – ш .

  • Повзе вуж у траві -------------- с – с – с.

  • Прилетів жук ------------------- ж – ж – ж.

  • Заспівав комарик -------------- з – з – з.

  • Пролетів птах ------------------ шук – шук.

  • Дзюркоче вода у струмку ---- дз – дз – дз.

  • Забриніла бджілка ------------ дж – дж – дж.




  1. Повідомлення учнів.

Метод «Проектів».

1 ГРУПА: - На горбочку у лісочку, біля річки, на лужку ростуть: РОМАШКИ.
Ромашка - це квітка ніжності, чистоти.

Є декілька видів ромашок: декоративні, польові, а ми розкажемо про лікарську.

Вдихніть її аромат, за ніжним запахом розрізняють лікарську ромашку. При простуді, коли болить горло, дуже добре полоскати його відваром квітів.

І маленьких діток лікує вона, їм можна давати напій з ромашки, коли в них болить животик і очі хворі добре промивати нею. Відвар з квіток ромашки використовують при простудних захворюваннях, кашлі, при зубному болю, при шлункових хворобах, миють волосся.

Ось яку силу має ця тендітна квітка на тонесенькій ніжці, з жовтуватим оком.

Ромашка.

На стрункій високій ніжці

Біля річки на лужку

У хустинці – білосніжній

Стрів я квіточку таку.

Ясним оком жовтуватим

Усміхнулася мені.

Я хотів її зірвати

А бджола сказала: «Ні!»
Учитель: Веселий, ясний був деньок,

Пішла я в поле погулять,

Щоб любим дітям на віночок

Волошок в житі назбирать.
2ГРУПА: ВОЛОШКА

З давніх – давен ця синя квітка – символ краси, вроди.

Вона улюблена квітка українських дівчат. Цвітуть вони, коли

поспівають пишні жита. Цілющі властивості волошки

містяться у її ніжних квіточках. З напару пелюсток роблять

примочки при хворобах очей. Нею миють волосся.

Цією синьоокою красунею любуються всі.

Легенда про волошку.

Якось небо дорікнуло колоссю хлібного поля: мовляв, усе,

що є на землі, вдячне йому, небові. Квіти посилають свої пахощі, ліси – таємничий шепіт, птахи – спів, тільки колосся не складає йому подяку, хоча саме небо напуває коріння життєдайним дощем.

- Навпаки, ми дуже вдячні тобі, - сказали колоски. – Але не знаємо, як це можна показати. Допоможи нам.

- Гаразд, - відповіло небо.

Якщо ви не можете піднятися до мене, тоді я зійду до вас.

І небо наказало землі виростити серед колосся сині квіти – часточку самого себе. Відтоді стебла хлібних злаків, при кожному подмухові вітру, нахиляються до посланців неба – волошок – і нашіптують їм ніжні слова любові.
3 ГРУПА.

Далі ми помандруємо стежиною Здоров’я.

Ця рослина називається «МАТЕРИНКА».

  • Подивіться, якого кольору її квіточки?

  • Які вони: великі чи маленькі?

Стебло тонке і міцне.

Ця трава цвіте влітку. У народі її називають мамина трава.

Мами купають маленьких діточок у відварах її квіточок

один раз на тиждень, щоб швидше росли. Але дітям пити

чаї, напої ніколи не давали. Компреси з неї накладають на фурункули ( чиряки, нариви). Сухої материнки боїться міль.

Бабуся розповідала, що коли клали гілочку материнки у молоко – воно довго не скисало, було ніби свіже.

Отака вона – мамина трава.
4 ГРУПА.

Наступна квітка, яка запрошує нас у гості ---М’ЯТА.

Це – м’ята.

Росте м’ята на городах, в лісах. Корисна тим, що знімає

зубний біль. Коли прикласти листя до голови, вона перестає

боліти. Відвар п’ють від болю в шлунку. А розтерті листочки

добавляють до вареників.

Розпізнають м’яту за незвичайним запахом.

Навіть є м’ятні цукерки.

  • Куштували їх?

Розрослася біля хати,

Кучерява рута – м’ята,

Хоч без квітів рута – м’ята

Та її духмяність багата.
5 ГРУПА.

- А ось жовтіють дрібні квіточки - ЗВІРОБІЙ

Ви не бійтеся мене. Не знаю, хто дав мені таку страшну назву.

Я ж корисний як для людей, так і для звірів.

Мене називають ліками від 99 хвороб.

Моїми настоями лікують хвороби шлунка, кишечника,

печінки і ревматизм. Звіробій підвищує тиск, тамує біль,

лікує безсоння і неврози.

Звіробій.

Зацвітає звіробій,

У долині голубій.

Як розквітне звіробій,

Кличе звіра звір на бій.

6 ГРУПА.

Біля самої стежки в лісі розстелив своє листя вічнозелений БАРВІНОК

Не всі знають, що барвінок – лікарська рослина. Настоєм лікують головний біль, гіпертонію, діабет, зупиняють кровотечі і загоюють рани.

Барвінок.

Нещодавно ще гуляла метелиця.

Іще лежить в низинах сніг,

А вже барвінку листя стелиться

Зеленим килимом до ніг.

Воно під снігом і під кригою

Всю зиму зелень берегло.

І перше стрінуло з відлигою

Весняне сонце і тепло.


  1. Гра «Вгадай лікарську рослину»

На предметних картинках лікарські рослини. Учням пропонується розглянути картинку і назвати рослину.

(ромашка, калина, барвінок, подорожник, м’ята, деревій, мати – й - мачуха, полин, спориш, чебрець)

  1. Конкурс «Народна мудрість».

Завдання. Назвати якомога більше прислів’їв про людину та здоров’я.

Приклади: У здоровому тілі – здоровий дух.

Чиста вода для хвороби біда.

Здоровий не знає, який він багатий.

Найбільше щастя у житті – здоров’я.

Здоров’я не купиш ні за які гроші.

Бережи одяг, поки новий, а здоров’я, поки молодий.

Здоров’я – всьому голова.

Без здоров’я нема щастя.

Здоров’я маємо – не дбаємо, а згубивши – плачемо.

6. Малювання лікарських рослин.

- Я пропоную вам створити альбом лікарських рослин нашого краю. Хай кожен з вас обере одну рослинку, про яку сьогодні говорилось на уроці і намалює її. А також не забудьте написати про лікувальні властивості цієї рослини.

7. Відгадування загадок про лікарські рослини.

Загадки

1. Що то за рослина,

Що вбиває звіра? ( Звіробій)
2 Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло.

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)

У давнину її вважали «еліксиром життя». У листках її багато вітамінів. З неї готують салати. Настій кульбаби – чудовий засіб від опіків.
3 Викупана в сонечку,

Стоїть донечка.

Бджоли сонячний медок

Дістають з її квіток. (Липа)

Її цвіт – найпопулярніший потогінний і жарознижувальний засіб. Цвіт сушать, заварюють і п′ють як чай.
4 На просторах поля золотого

Сині зірочки тремтять,

Мов шматочки неба голубого

Виграють, виблискують, горять. (Волошки)

Використовують при хворобах нирок і сечового міхура, при підвищеній температурі, для примочок на очі.
5 Виросли на лузі

Сестрички маленькі.

Очки – золоті,

А вічки – біленькі. (Ромашки)

Використовують при хворобах шлунку, кишечника. Відваром з ромашки користуються для промивання гнійних ран.
6 Хоч трава дуже гірка,

З неї користь неабияка. (Полин)

У народі його здавна вживали як жарознижувальну, кровоспинну, жовчогінну рослину. Відвар полину покращує апетит.

  1. Вірші про лікарські рослини.

  • Пригадайте і розкажіть вірші про лікарські рослини.

Помандруйте в поле, в гай -

Трав і квітів там розмай.

І у цьому розмаїтті

Ви знайдете безліч ліків.

Як зустрінуться вам, друзі,

Запашні ромашки в лузі.

Не забудьте їм вклонитись,

З пелюсток росою вмитись,

Бо ромашкові відвари –

То найкращі ліки – чари.

Коли хтось упав раптово,
Чи поранив руку, ногу –

Подорожник всім – дружок,

Прикладіть його листок.

З кропиви борщі й салати

Добрі можна зготувати.

Хоч жалюча кропива,

Та жаліє всіх вона.

Від застуди і від кашлю

Випийте мікстуру краще:

З мати – й – мачухи відвар

Допоможе, друзі, вам.

Заболіли раптом зуби

Є шалфей, кора із дуба.

А нема зеленки, йоду –

Чистотіл знайдіть в городі.

Валер’янки слізки – крапки

Заспокоять серце ваше.

А заварите лопух –

Вже волосся – мовби пух.

Скрізь :і в лісі, і у лузі –

Знайдете надійних друзів.

Пам’ятайте, любі діти!

Час травичку пожаліти!

Роси зберете медові –

Будете усі здорові.

  1. Сторінка історії.

Ще в прадавні часи люди дізнались про лікувальні властивості рослин, навчилися збирати їх, готувати з них відвари, настої, пили чай і лікувалися.

Таких людей називали травознавцем, фітотерапевтом, людиною яка лікує лікарськими рослинами.

Зараз, дітки, поможу.

Чаєм міцним напою.

Ось сідайте ви до столу,

Чай у мене чарівний.

Вмить всі болі він знімає,

Всіх на ноги піднімає.

Зараз будете здорові –

Не хворітимете ніколи.

  1. Релаксація.

Вчитель: Я хочу пригостити вас чаєм. Але не звичайним, а лікувальним.

  • Вдихніть аромат чаю!

  • Візьміть трішки чаю в рот і на мить заплющіть очі.

  • Відчуйте насолоду!

  • Що він вам нагадує?

  • Що ви відчуваєте?

( Діти смакують чай з липи, малини, калини, м’яти).
ІІІ. Підсумок.

1. Зворотний зв’язок.

Вправа «Незакінчене речення».

Продовжити речення: «Я дізнався…, зрозумів…, навчився…, повторив…, запам’ятав…, зацікавився…».
Ось і закінчується наша подорож Стежиною здоров’я.

Давайте подякуємо рослинам за те, що дарують нам здоров’я і силу, прикрашають наше життя. І пообіцяємо, що будемо завжди берегти зелений світ, без якого людина не може існувати.

Схожі:

Тема. Урок розвитку зв язного мовлення. Переказ тексту «Герб-тризуб» Мета
Обладнання: демонстраційний матеріал «Моя країна — Україна», плакат «Державні символи України»
Рекомендовано Міністерством освіти і науки України
Мова і мовлення" та "Текст", а також відповідно до нової мети шкільного мовного курсу — формування комунікативного мовлення — вивчають...
Урок з розвитку мовлення в 2 класі
Розвивати мовлення, спостережливість, увагу, вміння висловлювати свої думки і почуття. Виховувати
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
Основи культури мовлення: Методичні вказівки з курсу „Українська мова” для студентів І курсу економічного факультету / упор. Л. М. Кулакевич....
«Взаємозв’язок мовного та психічного розвитку дітей дошкільного віку»
Для характеристики відношень між трьома феноменами (мова – мовлення – мислення), що склалися у процесі людської комунікації в єдину...
План-конспект уроку-КВК з курсу «Я і Україна»
План-конспект уроку-КВК з курсу «Я і Україна» в 2 класі вчителя початкових класів Загальцівського НВО «Загальноосвітня школа І-ІІІ...
КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ ІКТ
Словник: збагачувати мовлення дітей прикметниками, дієсловами. Розрізняти слова назви, дії, ознаки; підбирати рими
Навчально-виховний комплекс №8 дошкільний підрозділ ІНТЕРАКТИВНІ...
...
Маріуполь 2005
Навчально-методична розробка з розвитку вмінь та навичок усного та письмового мовлення за темою“TYPES OF QUESTIONS” (для самостійної...
Навчально тематичний план курсу
Мета курсу: оволодіння (здобуття) учасниками курсу навичками модульних інтерактивних технологій розвитку, виховання та навчання дітей,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка