Міністерство освіти і науки України Навчальнапрограм а для загальноосвітніх навчальних закладів


Скачати 2.69 Mb.
Назва Міністерство освіти і науки України Навчальнапрограм а для загальноосвітніх навчальних закладів
Сторінка 1/30
Дата 26.10.2013
Розмір 2.69 Mb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Культура > Документи
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30
Міністерство освіти і науки України

Н а в ч а л ь н а п р о г р а м а
для загальноосвітніх навчальних закладів

(12-річна школа)

Фізична культура

5 - 12 класи

Київ - 2004


Пояснювальна записка

Демократизація освіти, надання їй національної спрямованості вимагають пошуку нових шляхів удосконалення фізичного виховання підростаючого покоління. Вирішенню цієї проблеми сприяє навчальна дисципліна «Фізична культура», яка є самостійною сферою діяльності у соціокультурному просторі й викладається в загальноосвітніх навчальних закладах як окремий предмет.

Програма з предмета «Фізична культура» розроблена відповідно вимог Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №24 від 14 січня 2004 р.

Основна його мета – формування фізичного, психічного, духовного та соціального здоров’я школярів, фізичної культури особистості, оволодіння основами оздоровчо-корегувальної та прикладної спрямованості фізкультурної діяльності, розвиток основних фізичних якостей та рухових здібностей, підвищення рівня фізичної підготовленості учнів.

Мета предмета «Фізична культура» реалізується шляхом застосування комплексного підходу до вирішення навчальних, оздоровчих і виховних завдань:

  • формування знань щодо функціональної спрямованості

фізичних вправ, їх ефективного використання для зміцнення здоров’я, проведення активного відпочинку та здорового способу життя;

  • набуття елементарних знань з фізичної культури, гігієни,

основ здоров’я та здорового способу життя;

  • формування навичок самостійних занять фізичними вправами,

розвитку фізичних якостей, корекції постави, профілактики травматизму та надання першої допомоги;

  • удосконалення функціональних можливостей організму, розвитку

основних життєвозабезпечуючих систем ;

  • виховання бережливого ставлення до свого здоров’я й здоров’я

оточуючих як найвищої соціальної цінності особистості;

  • виховання інтересу, потреби і звички до занять фізичними вправами;

  • розвиток кондиційних якостей (сили, швидкості, витривалості, гучкості

й швидкісно-силових) та координаційних здібностей (швидкості перешикувань, узгодження рухових дій, здатності до довільного розслаблення м’язів, вестибулярної стійкості тощо);

  • профілактика асоціальної поведінки учнів засобами фізичної культури;

  • формування адекватної самооцінки особистості, моральної

самосвідомості, цілеспрямованості, впевненості у своїх силах, витримки;

- виховання індивідуальних морально-вольових і психологічних якостей особистості.

Зміст предмета «Фізична культура» спрямований на формування в учнів ключових компетентностей: соціальних (здатність до співробітництва, розв’язання життєвих проблем, взаєморозуміння, соціальної активності, формування фізичної культури особистості, основ здорового способу життя), мотиваційних (формування громадських і особистісних уявлень про престижність високого рівня здоров’я та фізичної підготовленості, здатність до навчання, проявлення творчості у застосуванні рухових дій у різних по складності умовах, адаптивності) та функціональних (здатність до оперування знаннями про закономірності рухової активності, знаннями з історії фізичної культури та спорту, розширення рухового досвіду з метою розвитку фізичних якостей і рухових здібностей відповідно віковим особливостям, засвоєння термінологічних та методичних компетентностей,), які відображають ієрархію вимог до фізкультурно-спортивної діяльності, що поступово розширюється й удосконалюється.

Програма предмета ’’Фізична культура’’ складається з пояснювальної записки і таких розділів:

І. Навчальний пріоритетний матеріал, який включає теоретико-

методичні знання, вміння і навички з окремих видів рухової діяльності та контрольні навчальні нормативи і вимоги.

ІІ. Матеріал для обов’язкового повторення .

ІІІ. Орієнтовні комплексні тести оцінювання стану фізичної підготовленості (для перевідних класів) та обов’язкові (для випускних класів).


ІУ. Додатки:

а) орієнтовний перелік типових навчально-наочних посібників та обладнання з фізичної культури для загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів;

б) критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з предмета «Фізична

культура»;

в) умови виконання орієнтовних і обов’язкових тестів оцінювання стану

фізичної підготовленості учнів.

Основними компонентами змісту предмета ’’Фізична культура’’ є:

- інформаційний, що поєднує в собі знання про наукові засади фізичного виховання, які відображають спрямованість навчального предмета на пріоритетний розвиток фізичного, психічного, духовного та соціального здоров’я, основні умови і способи його збереження та зміцнення ;

  • операційний, що поєднує в собі підходи до освоєння учнями

цінностей фізичної культури, визначає орієнтацію практичних методик на розвиток пізнавальної і творчої активності школярів та реалізацію диференційованого підходу;

- мотиваційний, що поєднує в собі знання основ збереження й зміцнення здоров’я, створення умов для формування в учнів індивідуальних ціннісних орієнтацій на заняття фізичними вправами, задоволення соціально-значимих і особистісно-орієнтованих потреб.

Основною формою організації навчально-виховного процесу з фізичної культури в загальноосвітньому навчальному закладі є урок. На уроках фізичної культури здійснюються міжпредметні зв’язки з анатомією і фізіологією людини, гігієною, фізикою, теорією і методикою фізичного виховання, історією фізичної культури і спорту, музикою, хореографією та іншими предметами.

Головними вимогами до сучасного уроку фізичної культури є:

- забезпечення диференційованого підходу до учнів з урахуванням стану їхнього здоров’я, рівня фізичного розвитку, рухової підготовленості та статі;

  • забезпечення оптимізації навчально-виховного процесу із

застосуванням елементів інноваційних методів навчання та здійснення міжпредметних зв’язків;

  • забезпечення освітньої, виховної, оздоровчої та інструктивної

спрямованості;

  • формування в учнів умінь і навичок самостійно займатися фізичними

вправами.

Важливою умовою здійснення навчально-виховного процесу з фізичної культури є дотримання дидактичних принципів навчання: свідомості та активності; наочності; доступності та індивідуалізації; систематичності та послідовності; міцності та науковості. Творче використання на уроках фізичної культури цих дидактичних принципів вимагає застосування адекватних методів навчання.

Домашні завдання для самостійного виконання фізичних вправ учні отримують на уроках фізичної культури. Їх зміст має бути спрямований на розвиток фізичних якостей, повторення в домашніх умовах найпростіших рухових дій, засвоєних на уроках, із застосуванням прийомів самоконтролю. Перевірка виконання домашніх завдань здійснюється на уроках учителем фізичної культури систематично.

За результатами медичного огляду школярі тимчасово розподіляються на основну, підготовчу і спеціальну медичні групи. Всі вони відвідують обов’язкові уроки, але виконують загальнорозвивальні й коригувальні вправи з різним фізичним навантаженням та ті, які їм не протипоказані. Крім цього, для учнів спеціальної медичної групи організуються 2 обов’язкових додаткових заняття за спеціальною програмою, які проводить відповідно підготовлений учитель. Оцінювання навчальних досягнень цих учнів здійснюється у відповідності до вимог навчальної програми з фізичної культури для учнів спеціальної медичної групи.

У 10-12 класах уроки фізичної культури проводяться для юнаків і дівчат окремо. При наявності можливостей доцільно уроки фізичної культури в 5 –9 класах проводити для дівчат і хлопців окремо.

З метою визначення динаміки фізичної підготовленості учнів двічі на семестр (вересень, грудень, лютий, травень) школярі виконують вправи орієнтовних та обов’язкових комплексних тестів. Вони складаються з вправ, які визначають рівень розвитку основних фізичних якостей:

швидкості – біг на 30 м;

витривалості – біг від 800 до 3000 м (залежно від віку і статі);

гнучкості – нахил тулуба вперед з положення сидячи ;

сили – підтягування у висі на високій перекладині (хлопці); підтягування у висі лежачи на низькій перекладині (дівчата);

спритності – “човниковий” біг 4 х 9 м з перенесенням предмета;

швидкісно-силових якостей – стрибок у довжину з місця.

У перевідних класах оцінка, отримана учнем за виконання орієнтовних комплексних тестів оцінювання стану фізичної підготовленості у травні місяці, є вирішальною при виставленні оцінок за другий семестр. У випускних класах (4, 9, 12) оцінка, отримана учнем за виконання обов’язкових комплексних тестів оцінювання стану фізичної підготовленості, зараховується до Державної підсумкової атестації і виставляється після річної оцінки, яка впливає на підсумкову.

Оцінювання 6 вправ комплексних орієнтовних і обов’язкових тестів відбувається за сумою балів. За кращий показник учень отримує 2 бали, за гірший – 1 бал. Ще нижчий показник не враховується. Отже, максимально учень набирає 12 балів. Після визначення певної кількості балів установлюється рівень навчальних досягнень учня (від початкового до високого) в його фізичній підготовленості. Таким чином, у класний журнал виставляється єдина оцінка, яка складається із суми балів, набраних учнем за виконання 6 вправ.

Головними критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів є комплексне оцінювання знань, техніки виконання (за сприятливих для учня умов) та нормативного показника, яке здійснюється відповідно критеріїв (додаток 1).. Специфікою у виставленні оцінки за 12-бальною системою є те, що за показником навчального нормативу визначають рівень навчальних досягнень, а потім за технічними показниками виконання рухової дії та теоретичними знаннями виставляють остаточну оцінку в балах. Якщо рухова дія не має нормативного показника, рівень навчальних досягнень визначається за структурою техніки її виконання, а остаточне оцінювання в балах здійснюється за показниками теоретичних знань.

При оцінюванні навчальних досягнень учнів в освоєнні матеріалу для обов’язкового повторення вчитель самостійно визначає кількість нормативів із числа, приведених у даній програмі.

Програма передбачає реалізацію змісту в обсязі трьох годин на тиждень. Вона не встановлює чітко визначеної кількості годин для вивчення тих чи інших розділів, але під час планування зобов’язує вчителя більшу частину часу приділяти навчанню і засвоєнню пріоритетного матеріалу.

Виходячи з регіональних особливостей і умов навчання, в реалізації змісту базової програми на місцях допускається внесення змін і доповнень до її змісту, в обсязі не більше 10% від загальної кількості годин. Регіональні програми з доповненнями та змінами узгоджуються з Міністерством освіти Автономної Республіки Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими управліннями освіти і науки державних адміністрацій і надсилаються для затвердження до Науково-методичного центру середньої освіти Міністерства освіти і науки України.

Орієнтовна сітка розподілу навчальних годин за темами


програмового матеріалу



Теми


Класи










5

6

7

8

9

10

11

12




1

Теоретико-методичні знання

На всіх уроках








2

Гімнастика

12

8*

8*

8*

8*

10

10*

10*








3

Спортивні ігри (баскетбол, гандбол, волейбол, інші на вибір)

29*


34


36


27*


24*


15*


15*


15*





4

Футбол

34

34

34

34

34

34

34

34




5

Легка атлетика

8

7*

7*

16

16

16

12*

12*





6

Плавання**





















7

Кросова, лижна, або ковзанярська підготовка

6

6

4*

4*

5

4*

4*

4*




8

Туризм

4

4

4

4

6











9

Атлетизм, загальна і спеціальна фізична підготовка











10

12

12




10

Професійно-прикладна фізична підготовка











4

6

6




12

Вправи комплексних тестів оцінювання стану фізичної підготовленості

12

12

12

12

12

12

12

12



  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30

Схожі:

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів ХІМІЯ 7-9 класи...
Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 06. 06 2012 р. №664 «Про затвердження навчальних програм для загальноосвітніх...
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ пр. Перемоги
З метою організованого переходу на новий Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти Міністерство освіти і науки...
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ НАКА З
Про затвердження навчальних програм для загальноосвітніх навчальних закладів ІІ ступеня
Навчальна програма поглибленого вивчення інформатики для учнів 8-9...
«Про загальну середню освіту», з урахуванням запровадження 11-річного терміну здобуття повної загальної середньої освіти та відповідно...
Навчальна програма поглибленого вивчення інформатики для учнів 8-9...
«Про загальну середню освіту», з урахуванням запровадження 11-річного терміну здобуття повної загальної середньої освіти та відповідно...
Навчальна програма поглибленого вивчення інформатики для учнів 10-11...
«Про загальну середню освіту», з урахуванням запровадження 11-річного терміну здобуття повної загальної середньої освіти та відповідно...
Навчальна програма поглибленого вивчення інформатики для учнів 10-11...
«Про загальну середню освіту», з урахуванням запровадження 11-річного терміну здобуття повної загальної середньої освіти та відповідно...
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Державний вищий навчальний заклад
«Мови і літератури»), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №323 від 17. 10. 2005р., чинних програм «Рідна мова. 5­–11...
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Державний вищий навчальний заклад
«Мови і літератури»), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №323 від 17. 10. 2005р., чинних програм «Рідна мова. 5­–11...
Управлінням (департаментам) освіти і науки обласних, Київської міської державної адміністрації
Міністерство освіти і науки надсилає для практичного використання методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка