ВСТУП
Місце і роль дисципліни у підготовці спеціалістів
Проектний аналіз є однією із профільних дисциплін підготовки спеціалістів, які будуть працювати в ринкових умовах і формувати виробничі й фінансові плани з урахуванням проектних завдань бізнес-планів на найближчу й більш віддалену перспективу, визначаючи їх інвестиційне забезпечення й економічні доцільність та ефективність.
Ефективне використання методів проектного аналізу потребує не лише правильного розуміння його суті, але й глибокого вивчення методології, яку необхідно застосовувати для визначення, порівняння та обґрунтування альтернативних управлінських рішень і проектів, що дозволяє здійснювати вибір і приймати рішення в умовах обмеженості ресурсів.
Освоєння методики розроблення концепції проекту і визначення його життєздатності на основі аналізу виробничого управлінського і фінансового обліку з урахуванням наявних проблем у діяльності реформованих підприємств та інших виробничих формувань, дозволяє набути не лише досвіду цієї роботи, але й визначити пріоритетність інвестицій, уникати можливих ризиків і банкрутства в практичній діяльності.
Мета і завдання вивчення курсу
Основним завданням проектного аналізу як внутрішньої складової процесу управління проектом є досконале вивчення методичних принципів, які визначають послідовність збору та способів аналізу даних, методів визначення інвестиційних пріоритетів, способів урахування широкого кола аспектів до прийняття рішень про реалізацію проекту. Освоєння методології та методів проектного аналізу дозволяє аналітику давати оцінку в кількісному і якісному визначенні всіх приватних і суспільних витрат і з'ясувати вплив проекту на результати діяльності підприємства, в необхідних випадках переглядати його основні параметри на підставі аналізу відхилень у використанні ресурсів за часом і якістю.
Вимоги щодо знань та вмінь, набутих унаслідок вивчення дисципліни
Оволодіння методологією проектного аналізу і його концепцією є необхідною передумовою визначення інвестиційних пріоритетів, способів урахування широкого кола аспектів до прийняття рішення про реалізацію проекту. Це дозволяє сконцентруватися на з'ясуванні витрат на здійснення проекту та вивченні результатів з різнобічних позицій: інтересів акціонерів (або інших власників), економіки підприємства, організацій, які беруть участь у здійсненні проекту, природного, соціального і зовнішнього середовищ, в яких здійснюватиметься проект.
Крім того, застосування набутих знань для визначення, порівняння та обґрунтування альтернативних управлінських рішень і проектів дозволяє здійснювати вибір і приймати перевірені рішення в умовах обмеженості ресурсів.
1. СУТЬ ТА ЗМІСТ ПРОЕКТНОГО АНАЛІЗУ
1.1 Предмет і мета проектного аналізу
Проектний аналіз – це методологія, що застосовується для визначення, порівняння та обґрунтування альтернативних управлінських рішень і проектів, що дозволяє, у свою чергу, здійснювати вибір і приймати перевірені рішення в умовах обмеженості ресурсів.
Проектний аналіз базується на передумові, що успішні проекти ведуть до поліпшення якості життя та економічного розвитку суспільства як у цілому, так і його складових. Тому метою курсу «Проектний аналіз» є надання системного уявлення про принципи, методи й засоби прийняття рішень, які дають змогу раціональніше використовувати наявні ресурси для задоволення суспільних та особистих потреб.
Проект – одноразовий комплекс взаємозв'язаних заходів, спрямований на задоволення визначеної потреби шляхом досягнення конкретних результатів при встановленому матеріальному (ресурсному) забезпеченні з чітко визначеними цілями впродовж заданого періоду часу.
Основні ознаки проекту:
Кількісна вимірюваність (усі витрати та вигоди визначаються кількісно, тобто аналітик дає оцінку проекту, спираючись на цифри);
Часовий горизонт (кожний проект обмежується у часі);
Цільова спрямованість (проект завжди спрямований на досягнення якоїсь конкретної мети, задоволення якоїсь потреби);
Життєвий цикл (кожний проект проходить у своєму розвитку форми від задуму до реалізації);
Існування в певному зовнішньому середовищі;
Системне функціонування проекту, елементний склад.
Класифікація проектів:
за класом (склад і структура самого проекту та його предметна галузь): монопроект, мультипроект, мегапроект;
за типом (основні сфери діяльності, в яких здійснюється проект): технічний, організаційний, економічний, соціальний, змішаний;
за видом: інвестиційний, інноваційний, дослідження і розвитку, освітній, комбінований;
за тривалістю: короткострокові (до 3 років), середньострокові (3-5 років), довгострокові (понад 5 років);
за масштабом (розміри проекту, кількість учасників, ступінь впливу на навколишнє середовище): дрібні, середні, великі, дуже великі;
за ступенем складності: прості, складні, дуже складні.
1.2. Концепція проектного аналізу
Проектний аналіз базується на порівнянні вигод і витрат, пов'язаних з реалізацією проекту, при цьому їх оцінка здійснюється у грошовому виразі.
Концепція проектного аналізу являє собою набір методичних принципів, які визначають послідовність збору та способів аналізу даних, методів визначення інвестиційних пріоритетів, способів урахування широкого кола аспектів до прийняття рішень про реалізацію проекту.
Одним із головних завдань проектного аналізу є встановлення цінності проекту, яка визначається різницею його позитивних результатів та негативних наслідків. За такою оцінкою проекту виникають ускладнення, пов'язані, по-перше, з різним часом отримання вигод та здійснення витрат, по-друге, кількісним та якісним виміром реальних результатів проекту.
Проектний аналіз надає можливість перегляду значущості різних аспектів та їх впливу на результати проекту. Тому роль аналітика досить часто виходить за межі аналізу проекту, і його зусилля спрямовуються на розкриття економічних, екологічних та соціальних проблем, що наявні в суспільстві на даному етапі.
Отже, концепція проектного аналізу концентрується на з'ясуванні витрат на здійснення проекту та вивченні результатів з різних позицій: інтересів акціонерів (або інших власників); економіки в цілому; організацій, які беруть участь у здійсненні проекту; природного та соціального зовнішнього середовищ, в яких здійснюватиметься проект. Подібні методики спрямовані на те, щоб розроблений проект був доцільним з економічного та технічного поглядів, враховуючи при цьому не лише технологічні або суто технічні аспекти проекту, але й системи управління фінансуванням, а також загальну довготривалість результатів проекту.
Концепція проектного аналізу надає системне уявлення про методи порівняння та оцінки проектів, способи і засоби залучення ресурсів для реалізації проектів, а також механізм управління його життєвим циклом. Тобто проектний аналіз розглядається як складова управління проектом.
Управління проектом складається з:
розроблення проекту – збір і аналіз даних стосовно проекту та вибір проекту на визначений момент;
формулювання проекту – визначення та ранжування за пріоритетністю відповідних потреб з чіткою постановкою мети і визначенням результатів;
експертизи проекту – проведення експертизи за всіма аспектами, прийняття рішення про доцільність реалізації проекту;
моніторингу проекту після його впровадження та порівняння отриманих результатів з початковим завданням;
здійснення проекту – аналіз відхилень за ресурсами, часом, якістю.
|