Первомайська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №16
ім.Героя Радянського Союзу Я.М.Лобова
Первомайської міської ради Миколаївської області
Урок-казка «Пригоди Гавчика»
(грамота 1 клас)
Вчитель Орлова В.І.
2012 н.р.Тема: Закріплення звука і букви «Зз»
Мета:
закріплювати знання дітей про звук і букву «Зз»;
удосконалювати вміння читати слова, речення та тексти з вивченою буквою;
формувати навички читання та усного мовлення;
збагачувати та розвивати мову;
виховувати позитивні риси характеру, бережне відношення до природи.
Тип уроку: урок закріплення й систематизації знань.
Методично-дидактичне забезпечення уроку: підручник «Буквар», роздатковий матеріал,таблиці, картки для диференційованого завдання, іграшки.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
Казка сьогодні зайшла до нас в клас. До казки, до казки запрошую вас. Казка називається «Пригоди Гавчика». Відправляючись до казки, ми часто будемо виконувати різні граматичні завдання в яких часто зустрічатимемо слова з буквою «зе», котру ми щойно вивчили.
Казкові пригоди відбувалися напередодні Нового року, тому за ваші
хороші відповіді та старанність отримаєте не оцінки, а ялинкові прикраси. В кінці уроку ними прикрасимо нашу казкову ялиночку (червоні кульки – ви відповідали відмінно, жовті – треба ще постаратися).
Жив він в нашому дворі.
Лиш 3 букви всього знав
Та казав все: «Гав» та «Гав»!
Про це в дворі давно всі знали,
Тому і Гавчиком його прозвали.
Як ви гадаєте, хто ж жив у будинку-конурі, що у нашому дворі? (вчитель демонструє будинок, в якому знаходиться іграшка-песик).
Песик, собачка, цуценя.
А чому не собака?
Бо Гавчиком називають маленького песика.
Діти співвідносять запропоновані звукові моделі з відповідними
словами: цуценя, песик.
-
Мовна розминка.
- Гавчик вийшов на подвір’я і злякався: «Що це?»
- Пір’я!
Пір’їна он лежить і ворушиться, а песик так її боїться.
Діти покажіть Гавчику, чому ворушилась пір’їна.
(діти 2-3 рази дують на пір’їнку. Вона ворушиться.)
То вітерець із нею грався.
Вправа-гра «Прочитай-додай»
(вчитель демонструє картки. Діти читають склади. Учитель доповнює реченнями)
Аз-аз-аз
Заспокоївсь Гавчик враз.
Із-із-із
І в будиночок заліз,
Зе-зе-зе
Там він кісточку гризе .
-
Активізація опорних знань.
Пішов наш Гавчик мандрувати.
Він хоче все на світі знати.
Одного разу заблудився.
«Як дивно тут» - він зупинився.
Паркан високий і ворота.
А що ж за ворітьми дізнатися охота.
/ - Ворота відчиняться лише тоді коли учні чітко прочитають склади з карток (хорове читання). /
За, зу, зо, зе, зи, зі - прочитали дружно всі.
То, ту, ти, ті, те, та - відчинилися ворота.
(На дошці ілюстрації тварин, що живуть у зоопарку.) Діти хором читають назву «Зоопарк»
Хто живе у зоопарку? (відповіді дітей)
Песик побоявся сам заходити до зоопарку. А от дівчинка Зіна побувала там зі своїм татком. А що вона побачила прочитаємо.
-
Робота над текстом.
Читання по частинах (абзаци).
Вибіркове читання.
Де жили леви, леопарди, вовки?
Який настрій був у Зіни, а який у звірів?
(діти зачитують відповідні абзаци. Читання оцінюється.)
Гавчик низько опустив голову і відправився додому.
Чому він опустив голову?
Він засумував. Шкода звірів, які жили в клітках. Адже на волі жити набагато краще! /відповіді дітей/
-
Робота за картками з диференційованими завданнями.
Тієї ночі песик спав неспокійно.
Проснувся рано, а кругом біло-біло. От і зима...
Незручно було спати Гавчику, бо йому щось заважало. І подушечка зависока. Просунув лапку Гавчик під неї і здивувався: «Що це?»
Кісточка, різочка і пакуночок.
Кісточка - для Гавчика подарунок
Різочка - щоб далеко сам не ходив і уроки добре вчив.
А на пакунку надпис «Дітям».
Це, напевно, дітки вам. Хто ж це все приготував?
Діти коротко розповідають про подарунки від Святого Миколая, які вони одержали та з карток читають
1.побажання
2.друкують речення
-
Читання деформованого тексту.
Зовсім покращився настрій у нашого Гавчика. Він весело підстрибуючи, побіг за ворота. А там на снігу зграйка синичок. Щось метушаться, бігають. Підбіг до них песик та зразу: «Гав!»
Синички миттю розлетілися. Гавчик почухав лапкою за вухом і так розгублено:
«От дурненькі, я лише з вами привітався!»
Гавчик підійшов ближче і на снігу знайшов аркуш паперу на якому синички щось написали. Він попробував прочитати, та нічого з того не вийшло.
(Діти знайомляться з таблицею на якій записано деформований текст. Читання тексту окремими учнями та хорове читання.)
Слухаючи, як читають учні песик підняв голову і побачив, що синички примостилися на годівничці.
-
Розвиток мовлення.
Діти складають оповідання 5-6 речень на тему «Біля годівнички».
-
Словотворення.
Гавчик помітив, що хтось сором’язливо виглядає із-за дерева та до нього:
Ти хто?
Сніговик.
А чому повісив носа?
Та настрій у мене зовсім не святковий.
(діти пояснюють вислів «повісити носа»)
Створимо святковий настрій Сніговичку — запропонував Гавчик.
/Робота виконується в парах/.
З окремих складів, які записані на сніжинках, скласти слово, придумати речення. Якщо завдання вдалось виконати добре, діти мають подарувати сніжинку Сніговичку.
Повеселішав Сніговичок, а з ним і Гавчик .
Нам пора теж прикрасити свою казкову ялинку. Ялинку знань, умінь і навичок.
(діти прикріплюють, отримані ялинкові прикраси, та переконуються, що червоних кульок набагато більше, ніж жовтих, і роблять висновок, що на уроці працювали добре)
От ялинка й заіскрилась.
Але казка не скінчилась.
Де ж наш Гавчик?
Он заснув, бо він стомився.
А урок наш закінчився.
Урок закінчився, але новорічна казка продовжується. Синички, Гавчик, Сніговичок і я дякуємо вам за хорошу роботу на уроці.
Веселого, казкового вам Новорічного свята!
|