Всеволода Нестайка «Незвичайні пригоди в лісовій школі»


Скачати 141.2 Kb.
Назва Всеволода Нестайка «Незвичайні пригоди в лісовій школі»
Дата 11.02.2014
Розмір 141.2 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Біологія > Документи
Уроки читання за літературним твором – дитячою повістю - казкою Всеволода Нестайка «Незвичайні пригоди в лісовій школі» (уривок)

(3 уроки на опрацювання поданого твору)
Урок 1

Матеріал уроку : В. Нестайко «Незвичайні пригоди в лісовій школі» (уривок)

Мета уроку : ознайомити учнів з відомостями про життя та творчість українського письменника В. Нестайка; удосконалювати уміння аналізувати твір та переказувати його зміст; розвивати навички виразного читання; розвивати уяву, пам’ять та фантазію учнів; виховувати бережне ставлення до тварин , почуття доброзичливості та взаєморозуміння, поваги один до одного.
Обладнання : таблиця № 1; малюнки із зображеннями тварин (за змістом повісті ); аркуші паперу, кольорові олівці
Хід уроку :

І. Організаційний момент.

Доброго ранку !

Доброго дня !

Говорите ви, і говорю вам я.

ІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання:

1. Таблиця №1.

2. Скоромовка. Читання скоромовки зі зміною темпу. ( Учитель сигналізує про зміну темпу картками з позначеннями : П – повільний темп, Н – нормальний, Ш - швидкий).

Взимку вітер вовком виє,

Всіх лякає сніговієм.

Ти не вий, не вий, Вітриську,

До весни вже зовсім близько.
3. Фонетична зарядка

- як сичить гуска ;

- як шумить вітерець ;

- як квочка кличе курчат ;

- як кумкає жаба ;

- як мекає коза ;

- як виє вовк .
ІІІ. Повідомлення теми уроку.

Дорогі діти! На сьогоднішньому уроці ми підемо у незвичайний, таємничий світ природи. Він повен приємних несподіванок. І ви самі в цьому сьогодні ще раз переконаєтесь, познайомившись з напрочуд цікавим твором українського письменника Всеволода Нестайка.

ІV. Основна частина уроку

1. Розповідь учителя про Всеволода Нестайка.

Всеволод Нестайко- один із тих письменників, який пережив і голодомор, роки другої світової війни, і спостерігав за усіма змінами життя українського народу до сьогоднішнього дня.

Народився письменник на Житомирщині, у місті Бердичеві. Коли йому було чотири роки, додому прийшла звістка про загибель батька, який перебував за кордоном, виконуючи державне завдання. Тому батька він майже не пам’ятає.

Про Бердичів він нічого не пригадує, окрім страшного голодомору тридцять третього року. Після марних прохань дати чогось поїсти він, зітхаючи, просив маму : «Ну, то дай хоч води напитися». Так, рятуючись від голоду, мати з двома дітьми (Всеволодом та його сестрою) переїздить до Києва, де жила мамина сестра з чоловіком. З тих пір Київ став рідним містом для письменника.

У дитинстві Всеволод був хворобливим хлопчиком, і тому майже весь час перебував вдома. Мама працювала вчителем, і хлопчикові доводилось більшість бути вдома самому. Він часто плакав, замкнутий у кімнаті, слухав безмовну тишу, в якій вважались йому різні чудовиська. Наперекір своїм страхам, малий Всеволод вигадував смішні історії.

Надовго закарбувались в дитячій пам’яті роки війни, особливо події в Бабиному Яру, коли Всеволод разом з мамою переживали тяжкі часи, старша його сестра на той час навчалась у Москві в інституті.

Багато професій поміняв Всеволод Нестайко. Він був і столяром, і слюсарем, репетитором. Але найбільшу втіху отримує від зізнання маленьких читачів, що читають його книжечки.

Відомі його оповідання «Тореодори з Васюківки», «Одиниця з обманом», «Чарівні окуляри», «Пригоди в кукурудзі», «Країна Сонячних зайчиків» та багато інших цікавих історій. Його вклад у розвиток дитячої літератури, зокрема української, неоціненний. Не одне покоління перечитує його смішні та повчальні оповідання, повісті. Та, мабуть, із посмішкою на обличчі, із задоволенням діти не раз перечитують «Дивовижні пригоди в Лісовій школі».

З уривком з цього твору ми познайомимось вже зараз.
2. Розповідь вчителя про жанрові особливості твору – повість – казка.

Повість – прозовий твір.





Займає проміжне місце між оповіданням і романом

Розгорнутіший сюжет, більша кількість персонажів, на відміну від оповідання



Повість – казка = Повість + особливості казки
3. Складання «Асоціативного куща» на тему «Школа»

Уроки учні зошити книжки ручки




Пенали математика читання історія
Портфель олівці домашні завдання



Вчителі щоденник лінійка гумка українська мова
Директор фізкультура парта дзвоник клас однокласники
4. Бесіда з учнями :

- Що для вас значить школа ?

- Для чого ви ходите до школи ?

- Які улюблені ваші уроки ?

- Хто є керівником школи ?

- Хто ділиться з вами своїми знаннями, вчить вас бути мудрими, розсудливими?

- Як ви гадаєте, лише люди ходять до школи, щоб навчатися , чи й тварини навчаються ?

- Чи помічали ви хоч раз зібрання усіх тварин на лісовій галявині ?

- Чи існує насправді школа, в якій навчаються тварини ?

- Чи хочете зазирнути на лісову галявину, де за задумом автора – Всеволода Нестайка, працює така школа?
3. « Килим ідей »: прогнозування змісту твору за його назвою, ілюстраціями до твору.

4. Читання повісті вчителем виразно, інтонаційно, передаючи тембром, тоном, силою голосу характери персонажів твору.
5. Фізкультхилинка – зарядка на лісовій галявині :

- валькувата хода ведмедя ;

- потягування пантери ;

- стрибки зайчика ;

- кругові оберти головою сови і т.д.
6. Робота з малюнками. Завдання : відібрати зображення тих тварин, які згадуються у повісті – казці .
7. Перевірка первинного сприйняття змісту тексту учнями :

- Як почуває себе учень, який вперше йде до школи ?

- Хто був директором школи у Лісовій школі ?

- Хто з учителів викладав який предмет ?

- Хто був класним керівником у класі ?

- З ким сидів за однією партою Кось Вухань ?

- Хто був сусідом по парті у Колька Колючки ?

- Хто з дівчаток навчався у школі ?

V. Підсумок уроку:
Розгадування кросворду

  1. Прізвище лісової кізки Зіни…

  2. Бурмило Михайлович Ведмідь у школі …

  3. Лісова географія або…

  4. Вчитель лісознавства …. Патрикіївна

  5. Класний керівник …. Ягуарівна.




1

б

е

б

е

ш

к

о










2

д

и

р

е

к

т

о

р







3

л

і

с

о

г

р

а

ф

і

я








5

4

л

и

с

а

в

е

т

а




п

а

н

т

е

р

а





VІ. Домашнє завдання :

Прочитати повість – казку « Незвичайні пригоди в Лісовій школі»

Підготувати інформацію про тварин, які є героями повісті – казки, користуючись науково – пізнавальною літературою.


Урок 2

Тема : Зміст подій у повісті.

Матеріал уроку : В. Нестайко « Незвичайні пригоди в Лісовій школі»

Мета уроку : вчити учнів аналізувати зміст твору та удосконалювати уміння характеризувати героїв твору ; розвивати навички виразного читання та читання в особах, вміння висловлювати власні думки ; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття колективізму та взаємоповаги.
Обладнання : таблиця №2 ; малюнки із зображенням тварин – персонажів повісті – казки; картки настрою
Хід уроку :

І. Організаційний момент.

Картки настрою. Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання:

1.Таблиця № 2.

2.Вправа «Швидкісний потяг»

3. Чистомовка:

Си – си – си – є зелені в нас лі…

Вуть – вуть – вуть – різні звірі там жи…

Ці – ці – ці – є лисиці і зай…

Ки – ки – ки – є вовки і їжа…

Мідь – мідь – мідь – в лісі головний вед…

Ли – ли – ли – він директор шко…
ІІІ. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні ми продовжуємо знайомство з твором В. Нестайка «Незвичайні пригоди в Лісовій школі». Прочитавши цю повість – казку, ви зрозуміли, як проходить навчання у лісовій школі. На цьому уроці ми будемо аналізувати поведінку звірів та їх особливості характеру.
ІV. Основна частина уроку.

1. Бесіда

  • Чи схоже воно на ваше навчання ? Чим ?

  • Чим воно відрізняється ?

  • Чи хотіли б ви навчатись у такій школі ?

  • Який урок видався для вас цікавим ?

  • З ким би ви хотіли сидіти за однією партою ? Чому ?


2. Словникова скарбничка :

Боягуз – той, що когось або чогось боїться;

Ганок – прибудова зі східцями та площадкою біля входу в будинок;

Лячно – страшно, боязко.
3. Читання повісті:

- Читання вчителем від початку тексту до слів «…Кося Вухань стояв…»;

- Читання учнями далі тексту до слів «…Здрастуйте, діти !...» напівголосне;

- Читання вчителем далі до слів «…На першому уроці…»;

- Читання далі повісті учнями вголос до слів «…Щойно почався наступний урок…»;

- Дочитування повісті вчителем.
4. Визначення персонажів повісті – казки та їх характеристика:



Персонаж

Характер

Поведінка

Директор школи - Ведмідь







Кось Вухань







Пантера Ягуарівна







Колька Колючка







Вовчик Вовченко








5. Виступи учнів з індивідуальними презентаціями про :

- пантеру;

- ведмедя;

- вовка ;

- зайчика;

- їжачка;

- жирафу;

- лисицю ;

- слона;

- мавпу;

- бегемота.

- Як, на вашу думку, ставиться Всеволод Нестайко до персонажів своєї повісті?

- Якими засобами він показує своє ставлення до них? (опис подій, слова, словосполучення, поведінка героїв).
6. Хвилини рефлексії – слухання аудіо запису «Звуки природи» (ранок в лісі)

7. Переказ змісту твору близько до тексту за поданим планом у підручнику с.21:

1) Перший урок.

2) Пантера Ягуарівна.

3) «Хіба можна таке вухо не вкусити !»

4) «У – у , зрадник !»
8. Вибіркове читання. Знайдіть у тексті повісті діалоги та прочитайте їх, розкриваючи емоційний стан кожного героя.

Діалог – розмова двох персонажів.

  1. діалог Кося Вуханя з Кольком Колючкою;

  2. діалог Вовчика Вовченка з Косем Вуханем;

  3. розмова вчительки з Вовчиком та Косем;

  4. діалог Косі з їжачком.


9. Інсценізація першого діалогу (в парах).
V. Підсумок уроку:

- Хто із персонажів повісті – казки вам сподобався та чим ?

- Кому із них ви співчували ?

- Чию поведінку ви засуджуєте ?

- Кого б ви хотіли мати собі за товариша ? Чому ?

Картки настрою.
VІ. Домашнє завдання :

Намалюйте улюбленого персонажа.

Пригадайте казки, в яких вже зустрічались із зайчиком, вовчиком, їжачком.


Урок 3

Тем а :Порівняння повісті-казки з оповіданням, казкою.

Матеріал уроку : В.Нестайко « Незвичайні пригоди в Лісовій школі»

Мета уроку : навчати учнів розрізняти твори різні за жанровими особливостями; розвивати логіку, пам’ять, спостережливість ; удосконалювати навички аналізу твору та вибіркового читання ; виховувати почуття доброти, справедливості, порядності, дружелюбності
Обладнання : складова таблиця ; порівняльна таблиця ; аркуші паперу та кольорові олівці

Хід уроку :

І. Організаційний момент.

Автотренінг.
ІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання:

1. Складова таблиця


дрі

пон

вру

орв

кру

ніс

сік

мис

оса

дже

сад

ліс

ним

дюк

зне

жук

цпу

кце

око

зру

скл

гак

при

хла

Чи зустріли ви серед поданих складів самостійні слова ? Назвіть їх. Який найчастіше звук зустрічається у цих складах ?
2. Вправа «Сенкан» (урок 28)

Школа

Рідна велика

Весела, шумна, як вулик.

Ми любимо школу.

Асоціації : учні, вчителі, уроки
ІІІ. Повідомлення теми уроку.

На даному уроці ми завершуємо роботу над твором В. Нестайка «Незвичайні пригоди в Лісовій школі» і водночас підводимо підсумки за темою «Казка та її різновиди».
ІV. Основна частина уроку

1.Перевірка та актуалізація раніше набутих знань учнями :

- Як ви можете охарактеризувати жанр літератури «Казка »? Назвіть її види та особливості .

- Який жанр літератури називають п’єсою ? П’єсою – казкою? Які її особливості ?

- Що називають оповіданням ?

- Який жанр літератури називають повістю ?

- Що називають повістю – казкою ?





Оповідання

Повість - казка

Казка

Персонажі

Один або кілька

Більша кількість, ніж в оповіданні; персонажі незвичайні

Кілька, здебільшого 3-7; персонажі незвичайні

Подія

Кілька епізодів з життя персонажа

Короткий період з життя персонажа, нереальна подія

Вигадана, фантастична подія з життя героя казки

Обсяг твору

Невеликий за розміром

Більший за оповідання

Здебільшого, як оповідання, новела

Композиція твору

Наявність описів, роздумів, відступів

Однолінійний, розгорнутий сюжет, повніша характеристика персонажів, наявність різних описів

Однолінійний, розгорнутий сюжет навколо події, наявність повторів


2. Побудова на змісті повісті-казки самої казки :

- своєрідний початок ;

- додаток до змісту твору перевтілень, випробувань, магічних чисел;

- кінцівка казки, за зразками раніше вивчених казок.
3. Вибіркове читання за твором Всеволода Нестайка.

Знайдіть у тексті твору рядки :

- як дитина безтурботно жила біля мами, ще перед школою;

- виступ директора школи;

- з чого почався навчальний процес;

- хто з хлопчиків навчався у лісовому класі ;

- як розсадила вчителька учнів у класі ;

- зауваження вчительки Вовчику та Косі Вуханю;

- чого підійшов Їжачок до Косі на перерві ;

- як втішав зайчика їжачок;

- що сказав вовк, коли зайчик пересідав до їжачка за парту.
4. Фізкультхвилинка.

5. Знайти підписи до малюнків.

6. Вправа «Дослідники »: в яких казках ви раніше зустрічалися з вовком, зайцем та їжаком. Чи є щось спільного в їхній поведінці ? Що саме?


Персонаж

Назва казки

Вовк

«Пан Коцький», «Рукавичка», «Теремок» рос.нар.казка, «Лисичка – сестричка та Вовк - панібрат», мультфільм «Ну, постривай!», «Жбан меду», «Вовк та собака», «Вовк і кіт» лат.нар.казка, «Легкий хліб » білор.нар.казка, «Як звірі приятелювали» груз.нар.казка, «Вовк та козенята», «Троє поросят».

Заєць

«Їжак та заєць», «Пан Коцький», «Рукавичка», мультфільм «Ну, постривай!»

Їжак

«Їжак та заєць», «Лисиця та їжак», байка «Лисиця й виноград»


- Чи всі із персонажів повісті – казки мають хвоста, як зазначив на початку автор ?
7. * Хвилини творчості : придумайте малюнкову задачу для учнів класу лісовї школи та зобразіть її на папері, а ми потім разом спробуємо її розв’язати.
V. Підсумок уроку:

- Яким би ви намалювали Косю Вуханя на початку твору і яким – в кінці ?

- Хто, на вашу думку, додав впевненості Косі Вуханю ?

- Як ви гадаєте, чи стануть справжніми друзями їжачок та зайчик ?

- Що означає вислів «справжня дружба»?
VІ. Домашнє завдання :

Напишіть листа своєму другові, подрузі, не забувши нагадати, за що ви цінуєте дружбу з ним (нею) та дорожите ним.

Матеріали до уроків читання подано вчителькою київської школи Харітоненко Лесею Анатоліївною.

Схожі:

Урок позак ласного читання з використанням стратегій методики розвитку...
Актуалізація опорних знань: літературна вікторина за творами Всеволода Нестайка ( «У країні сонячних зайчиків», «Незнайомка з країни...
КОНСПЕКТ УРОКУ З ТЕМИ: ”ДАНІЕЛЬ ДЕФО. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА....
ТЕМА УРОКУ: ”ДАНІЕЛЬ ДЕФО. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. „ЖИТТЯ Й НЕЗВИЧАЙНІ ТА ДИВОВИЖНІ ПРИГОДИ РОБІНЗОНА КРУЗО”
Для учнів 5 класу Пригоди на сторінках сучасної книги
«Пригоди на сторінках сучасної книги (за повістю-казкою Івана Андрусяка «Стефа і її Чакалка»)»
План-конспект уроку з Охорони праці. Тема: Як правильно діяти під...
Мета: засвоєння учнями знань про правильне поводження під час дорожньо-транспортної пригоди
Пригоди здорової їжі” (Nutri Ventures (Cyber Group Studios)
Зелене світло” (Green Light), займайтеся мистецтвом та кулінарією із головними героями мультика “Тельмо та Тула” (Telmo and Tula)...
Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»
...
Тема: Світ дитинства у повісті Марка Твена "Пригоди Тома Сойєра"
Марка Твена "Пригоди Тома Соєра"; розвивати вміння цілісно спиймати текст великого обсягу; аргументувати свою думку, користуючись...
Мета: ознайомити учнів 6 класу із повістю «Дивовижні пригоди Наталки...
«Дивовижні пригоди Наталки в країні Часу» Ніни Воскресенської сучасної дитячої української письменниці, залучити якомога більше учнів...
Тема уроку: «Незвичайні подорожі з Жулем Верном» (6 клас) Мета уроку
...
Урок-казка «Пригоди Гавчика»
Методично-дидактичне забезпечення уроку: підручник «Буквар», роздатковий матеріал,таблиці, картки для диференційованого завдання,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка