Тема урок у : Д и т ячий фольклор


Скачати 43.8 Kb.
Назва Тема урок у : Д и т ячий фольклор
Дата 15.12.2013
Розмір 43.8 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Музика > Урок
Тема уроку: Дитячий фольклор.

Мета: підвищення інтересу до народної музики, культурного рівня учнів, розвиток творчих здібностей, творчого мислення, слухової пам’яті.
Задачі.
- згадати творчість С. Прокоф’єва, визначити особливості дитячого фольклору як складової частини народної творчості, розкрити інтонаційні особливості забавлянок, скоромовок, лічилок,
- розвивати творчі здібності учнів, розвивати вокально – хорові навички, образне мислення, слухове уявлення, пам’ять, уміння порівнювати, зіставляти, логічно мислити, інтерпретувати та виразно виконувати пісні,
- сприяти становленню позитивного відношення до мистецтва, виховувати виконавську і слухацьку культури, людяність, доброту, любов до рідного краю, рідної природи, виховувати інтерес, любов до народної музики, пісні.
Музичний матеріал: дитячі забавлянки «Котилася торба», «Був собі журавель», лічилки, скоромовки, С. Прокофєв. «Базіка», українська народна пісня «Сіяв мужик просо».
Наочні посібники: портрет композитора, ілюстрації до музичних творів.
Обладнання: магнітофон, касети.
Тип уроку: поглиблення теми.

.Хідуроку:
1. Вхід до класу під музику П. Майбороди. «Гуцульська рапсодія».
2. Музичне вітання.
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми уроку.
Тема нашого уроку: «Дитячий фольклор».

3. Актуалізація знань.
Що можете сказати про музику, яка звучала на початку уроку?
Як називається цей твір? Яка вона за характером? Згадайте жанри українських народних пісень, які ми з вами вчили.
Сьогодні ми з вами будемо розмовляти об інших жанрах народної пісні – ми будемо розмовляти про дитячий фольклор.

4. Вивчення нового матеріалу.
Особливе місце в народній творчості займає дитячий фольклор: дражнилки, потішки, скоромовки, лічилки (написати на дощці). Ці твори смішать малюків, вчать добре, чітко вимовляти слова, розмовляти, рахувати. Ви добре знайомі з цими творами, стикаєтеся з ними в житті, але рідко хто знає , що ці форми дитячого фольклору мають стародавню історію і своїм корінням йдуть в століття.

Давайте пригадаємо українську народну пісню «Котилася торба».

3. Інтерпретація вокально – хоровой роботи
.
Українська народна пісня «Котилася торба».
Ця пісенька відноситься до потешки, лічилки або скороговорки?
Яке слово треба підкреслити, щоб визначити вид дитячого фольклору?
Проспівати пісеньку, поплескати ритм.

Визначте ще один вид дитячого фольклору.
Проговорити кілька скоромовок:
Бурі бобри брід перебрели, забули бобри забрати торби.

Бегемот раззявив рот: булку просить бегемот.

Як називається таке швидке промовлення?
Скоромовка – жартівливий вислів, складений із важких для швидкої вимови слів.
- Жатка жваво жито жне, жатку жнець не дожене.

- Їжак, їжаченя, їздять по гриби щодня.
Їжачиха помагає, сироїжки їм збирає
.

- Карл у Клари украв корали, а Клара у Карла украла кларнет.

Композитори використовують цей вид фольклору в своїй творчості.
Згадати творчість, Сергія Сергійовича Прокоф’єва (1891 – 1953рр.) показати портрет композитора..
Сергій Прокоф'єв в музиці показав дівчинку, яка дуже швидко говорить
Прочитати уривок вірша «Базіка» Агнії Барто.

4. Інтерпретація слухання музики.

С. Прокоф’єв. «Базіка».
Что болтунья Лида, мол, это Вовка выдумал.
А болтать-то мне когда? мне болтать-то некогда!
Драмкружок, кружок по фото, хоркружок - мне петь охота,
За кружок по рисованью тоже все голосовали.
А Марья Марковна сказала, когда я шла вчера из зала:
"Драмкружок, кружок по фото это слишком много что-то.
Выбирай себе, дружок, один какой-нибудь кружок".

На тлі стрімкої скоромовки з'явилася розмірена мелодія. Слухаючи музику відразу зрозумієш де спів, а де розмова.
За допомогою яких засобів музики показана балакучість Ліди? (темп, ритм, характер).
Знайдіть у тексті скоромовки і розмірені фрази.

5. Інтерпретація слухання музики.
Українська народна пісня «Був собі журавель».

До якого жанру дитячого фольклору вона відноситься? (Пісенька - потішка).
Потішки - коротенькі пісеньки або віршики, які в ігровій формі знайомлять дітей з побутом, природою.
Для чого співають потішки? Що це за слово? Які потішки ви знаєте з дитинства?
Потішки супроводжуються рухами і жестами, які створюють у дитини гарний настрій. Тематика потішек різноманітна, але більше всього в ній мовиться про маленьких тварин: конячці, котику, ластівці, сороці, мишці, і інших. Поетичним світом потішек є світ очами дитини. Потішки складаються з римованих рядків (4 рядки). Мелодія потішек наспівна і може бути речитативною. Потішки виконуються одноголосно дорослими і старшими дітьми для малюків з рухами пантомими. Всім відомі потішки: «Одна ніжка тупоче», «Тосі, Тосі лапці», «Ой без дуди, без дуди» та ін.

Давайте заспіваємо потішку, допоможемо собі рухами.

6. Фіз. хвилинка.
На конячці їхали, у город заїхали (легкі присідання, руки витягнуті -"тримають віжки")
Гоп-гоп-гоп! Гоп-гоп-гоп! (хлопки: два коротких, один довгий),
На машині їхали, до кута доїхали. (повороти руками, які ніби тримають кермо),
Бі-бі-бі! Бі-бі-бі! (великими пальцями натиснути "сигнал")
Паровозом їхали, до гори доїхали. (рука стиснута в кулаці вгору, .рух руки вниз-вгору,
вгору-вниз і т.д.)
У-у! (широкий рух рукою зверху вниз).
7. Гра «Композитор».
Вислухайте уважно вірш.
«1, 2, 3, 4, 5 – вийшов зайчик погулять.
Як нам бути, що зробити? Треба зайчика ловити.
Будемо знову рахувать:1, 2, 3, 4, 5».
На який жанр дитячого фольклору схожий цей вірш? (лічилку).
Придумайте мелодію на ці рядки.

Дитячий фольклор - джерело людської мудрості, виразник народного світогляду, скарбниця національної духовності. Дитячий фольклор складається з:
- зразки усної народної словесності, які виконуються дорослими для дітей;
- різножанрові фольклорні твори, які побутують у дитячому середовищі;
- зразки усної творчості, які виникають і існують внаслідок спілкування дітей.

8.Інтерпретація вокально – хоровой роботи.
Українська народна пісня «Сіяв мужик просо».
Робота над дикцією, диханням, чистотою інтонування.

Підсумок.
Узагальнення вивченого матеріалу
Який жанр народних пісень був головний на уроці?
Хто згадає види дитячих пісень?
Які види дитячих пісень вам сподобались найбільше?

Вихід з класу під звучання музики.

Схожі:

Тема. Календарно-обрядовий фольклор. Пісні зимового календаря. Колядка...
Тема. Календарно-обрядовий фольклор. Пісні зимового календаря. Колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю!»
Тема: «Історія і фольклор». Цілі
Актуалізація опорних знань, повідомлення теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності
Фольклор – джерело формування моральної поведінки та естетичних вражень школярів

ТЕОРІЯ ТА ІСТОРІЯ СОЦІАЛЬНИХ КОМУНІКАЦІЙ
Дописемні комунікації: звичаї, традиції, фольклор, мистецтво, їхня роль та призначення
Зміст
Фольклор, його характерні ознаки. Фольклорні жанри різних народів (прислів’я, приказки, загадки, пісні)
Урок №54 Тема
Тема. Підсумковий урок з теми «Квадратні рівняння. Формула коренів квадратного рівняння. Теорема Вієта»
Уроки розвитку мовлення
Вступ. Література і фольклор — скарбниця духовних багатств людства. Роль книги в сучасному житті. ТЛ. Світова література
УРОК У «ДІЛОВА ГРА»
Мета ділової гри поглибити та розширити діапазон знань учнів, формувати діловий стиль спілкування у практично-професійній діяльності....
Проект «Дитячий фольклор» 5 клас
Перший етап – поділ класу на творчі групи, які збирають матеріал для дослідження (колискові пісні, забавлянки, дражнили, мирилки,...
Урок № Тема
Сьогодні ми продовжуємо вивчати тему «Дихання», повторимо органи дихання і з’ясуємо будову та значення гортані. Але урок проведемо...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка