Квадрат суми і квадрат різниці двох виразів


Скачати 47.36 Kb.
Назва Квадрат суми і квадрат різниці двох виразів
Дата 25.10.2013
Розмір 47.36 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Математика > Документи

Тема: Квадрат суми і квадрат різниці двох виразів

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу(урок-дослідження)

Вид уроку:проблемно-пошуковий

Мета уроку:домогтися свідомого розуміння учнями змісту формул”квадрат суми” та”квадрат різниці” двох виразів, виробити первинні вміння застосовувати ці формули для перетворення квадрата многочлена в многочлен стандартного вигляду,сформувати вміння практично застосовувати ці формули для перетворення виразів.

Розвивати логічне мислення,увагу,пам ять,кмітливість,культуру математичноЇ мови і культури спілкування.

Виховувати інтерес до математики як навчального предмету через сучасні технології викладання,виховувати почуття відповідальності,культури діалогу.

Хід уроку

1.Орг. момент

Добрий день.Сідайте. Я рада сьогодні бачити ваші допитліві очі, чути ваші відповіді та часом непрості питання, разом розгадувати таємниці математики.

“Ми з насолодою пізнаємо математику.....Вона захоплює нас, наче квітка лотоса”-так сказав відомий філософ Аристотель.

2.Формулювання мети і завдань уроку.

Єпіграф до уроку

“Знание только тогда –знание,

когда оно приобретено усилиями

своей мыcли, а не памятью.”

Л.Н.Толстой

Ще у стародавні часи було підмічено,що деякі многочлени можна множити швидше,ніж інші.Так з'явились формули скороченного множення.Їх декілька.Сьогодні вам належить зіграти роль дослідників і “відкрити” дві з цих формул

Отже,тема нашого уроку:

“Квадрат суми і квадрат різниці двох виразів.”

Щоб відкрити формули,нам необхідно згадати,що ми знаємо та вміємо.

3.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

1)Прочитайте вирази:

a+b; (c+d)²; (z-a)²; b²-c²; 2xy; x-y; n²+m².

2)Знайти квадрати виразів:

a; ­2; 5b; 4x²; 6x²y³.

3)Подайте у вигляді квадрату:

64;100;36а²;25x4;x6c8;49b²c².

4)Знайти подвоєний добуток виразів:

3b і (-5c); а і b; 0.5y і 6; 0.4x і 2x.

5)Виконайте множення:

(x+2)(y-1);

(3-c)(4+b).

6)Знайти значення виразів:

25²+250+5²;

13²-78+3².

Чи мжливо порахувати усно(в кінці уроку ми дамо відповідь на це питання.

4.Формування знань.

Вивчення нового матеріалу(дослідницька робота).

1)Спростіть вираз першого стовпця,запишіть відповіді у третій стовпець,проаналізуйте результат.(Учні розкривають дужки за правилом множення многочленів,отримані відповіді записують у третій стовпець таблиці,друга частина таблиці-закрита).

1 В. 2 В.

1),2),3). 4),5),6).

1

2

3

1)(y+b)(y+b)

(y+b)²

y²+2yb+b²

2)(c+d)(c+d)

3)(x+2)(x+2)

4)(x-y)(x-y)

5)(m-n)(m-n)

6)(a-2)(a-2)

Діти, уважно подивіться на 1 і 3 стовпци.Є у них щось спільне.Чи можливо вираз 1 стовпця записати коротше?

Що отримаємо в результаті множення суми та різниці двох виразів?

Результатом множення є тричлен,у якого:

1 член–­­ квадрат першого виразу;

2 член– подвоєний добуток першого і другого виразів;

3 член– квадрат другого виразу.

Ми з вами знайшли найбільш простий спосіб множення суми і різниці двох виразів на себе,тобто вивели форму квадрата суми і різниці двох виразів.

(Таблицю заповнити повністю)

Скажіть,будь-ласка,як було зручніше і швидше працювати:виконувати множення або застосовувати формули?

Давайте спробуємо записати формули:

(а + b)22 + 2аb +b2

(а - b)22 - 2аb+b2

Піднести до квадрату:

(с+3)²

(d-3)²

(2x+3y)²

4.Формування вмінь

1)Заповніть таблицю:

Вираз

Квадрат 1 виразу

Подвоєний добуток

Квадрат 2 виразу

Відповідь

(a+4)²












(8-x)²













(2y+1)²














(0.5b-2)2












2)Вставте пропущені одночлени:

(5a+?)2=a2+40a+16

(?-1)2=9x2-?x+1

3)Геометрична інтерпрітація формули

(a+b)2

Деякі правила скороченого множення були відомі ще ≈ 4тис. років тому.Їх знали вавілоняни та інші народи старовини.Тоді вони формулювалися словесно або геометрично.

У стародавніх греків величини позначались не числами або літерами, а відрізками прямих.Вони казали не “a2”,а “квадрат на відрізку а”,не “ab”,а “прямокутник,який міститься між відрізками а і b.Наприклад, тотожність (a+b)2=a2+2ab+b2 у другій книзі “Початки” Евкліда (III cт. до н.е) формулювалось так:”Якщо відрізок як-небуть розбито на два відрізка,то площа квадрата,побудованого на всьому відрізку дорівнює сумі площ квадратів,побудованих на кожному з відрізків і подвоєної площі прямокутника,сторони якого дорівнюють довжинам ціх відрізків.

5).Формування навичків

1)Знайти значення виразів:

(30+1)2; 512;

(30-1)2; 492.

2)Перетворіть вирази:

(a-7)2 (5+x)2

(7-a)2 (-5-x)2

Висновок:

(a-b)2=(b-a)2

(-a-b)2=(a+b)2

3)Перевірка:

25²+250+5²=(25+5)2=302=900

13²-78+3²=(13-3)2=102=100

4)З'єднайте пари тотожно рівних виразів:

(3a+c)2 (y-b)2

(a-2b)2 9a2+6ac+c2

(x-b)2 a2-4ab+4b2

y2-2yb+b2 x2-2xb+b2

5)Обчисліть:

612

592

6).Підведення підсумків уроку.

Д/з. п.17,№573,№575,№576.


4


6


8


Схожі:

Тема: Піднесення до квадрату суми і різниці двох виразів. Розв’язування вправ
Квадрат суми і квадрат різниці”; використання формул квадрата суми і квадрата різниці при виконанні обчислень, спрощенні виразів,...
УРОК 51 Тема: Квадрат. Прямокутник. Периметр квадрата і прямокутника
ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ І ВЕЛИЧИНИ ТЕМА МНОГОКУТНИКИ: ТРИКУТНИК, КВАДРАТ, ПРЯМОКУТНИК
Тема: ДОБУТОК РІЗНИЦІ ДВОХ ВИРАЗІВ НА ЇХ СУМУ Мета
Стимулювати пізнавальний інтерес до вивчення математики. Виховувати навички співробітництва, впевненість у собі
Урок №46 Тема. Різниця квадратів (Добуток різниці двох виразів на їх суму)
Учитель спонукає учнів до самоперевірки готовності до уроку; запи­сує прізвища відсутніх, розв'язує організаційні питання
Конспект уроку з алгебри «Застосування різниці квадратів та квадрата...
Тема уроку: Застосування різниці квадратів та квадрата двочлена до спрощення виразів
УРОК 13 Тема уроку
...
Уроку
Назва роботи: Розробка уроків по темі «Формули скороченого множення. Різниця квадратів. Квадрат двочлена»
УРОК 56 Тема: Обчислення площ за формулами
ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ І ВЕЛИЧИНИ ТЕМА МНОГОКУТНИКИ: ТРИКУТНИК, КВАДРАТ, ПРЯМОКУТНИК
Урок №9 Тема. Ромб. Квадрат
Мета: працювати над засвоєнням учнями змісту означень, власти­востей та ознак ромба і квадрата. Формувати вміння
УРОК 62 Тема: Обчислення об'ємів. Самостійна робота №14
ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ І ВЕЛИЧИНИ ТЕМА МНОГОКУТНИКИ: ТРИКУТНИК, КВАДРАТ, ПРЯМОКУТНИК
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка