Тема уроку


Скачати 292.96 Kb.
Назва Тема уроку
Сторінка 1/3
Дата 06.01.2014
Розмір 292.96 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Культура > Урок
  1   2   3
Урок № 1 Дата__________
Тема уроку: Частини мови. Основні способи їх розпізнавання
Соціокультурна тема: Дивовижний світ осінньої природи
Мета уроку:

  • активізувати та узагальнити вивчене про частини мови;

  • формувати вміння розпізнавати в реченнях вивчені частини мови за характерними ознаками, розрізняти самостійні та службові частини мови;

  • розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, збагачувати словниковий запас;

  • виховувати любов до природи, повагу до рідного слова.

Вимоги до рівня мовної компетентності учнів:

  • розпізнають вивчені в початкових класах частини мови;

  • визначають їх істотні ознаки;

  • користуються орфографічним і тлумачним словниками;

  • будують речення з вивченими частинами мови, використовуючи їх у прямому та переносному значенні;

  • складають висловлювання відповідно до визначеної комунікативної мети.


Тип уроку: урок повторення і систематизації знань

Обладнання: підручник, таблиця «Самостійні частини мови», презентація, осінні листочки, дидактичний матеріал

ХІД УРОКУ

http://kpuch.dn.ua/images/stories/%20%2029.png


І. Організаційний момент

1. Привітання

2. Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Хвилинка каліграфії

  • Сьогодні до нас вітер заніс ось такий гарні листочки. З яких вони дерев?

  • На одному щось написано, давайте прочитаємо.j0298897



Оо осінь

оіьсн



  1. Перевірка домашнього завдання


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку


  1. Аудіювання (виписати назви частин мови з вірша Дм. Білоуса)

Як намистини, диво калинове — частини мови!
Який співець, поет, який письменник

уперше слово вигадав — іменник?

Іменник! Він узяв собі на плечі

велике діло — визначати речі, —

ім'я, найменування і наймення. —

Робота. Біль. І радість. І натхнення.
Ну а візьмімо назву — дієслово,

само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів,

а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету

якусь його ознаку чи прикмету.
Числівник може визначить тобі

число речей, порядок при лічбі.
А поспитай звичайного займенника,

за кого він у мові? За іменника!
(Хоч може цей наш скромний посередник

замінювать числівник і прикметник).
Прислівник звик, незмінний в мові,

ознаки різні виражать при слові.



  1. Проблемне завдання

  • Назвіть основні ознаки, за якими розрізняють частини мови.


ІV. Повторення і систематизація знань з теми


  1. Опрацювання таблиці «Самостійні частини мови»

Частина мови


Що означає


Питання


Як змінюємо

Іменник

предмет

хто? що?

за числами й відмінками

Прикметник

ознаку предмета

який? чий?

за родами, числами й відмінками

Займенник

вказує на особу, предмет, не називаючи їх

хто? що?

за відмінками

Числівник

кількість або порядок при лічбі

скільки? котрий?

за родами, числами й відмінками

Дієслово

дію предмета

що робить? що зробить?

що робив?

за часами, числами, особами й родами

Прислівник

різні ознаки дії

як? де? коли? куди? звідки? навіщо?

не змінюємо


3. Робота біля дошки

  • Записати речення, визначити самостійні частини мови (з опорою на таблицю).

Осінь пахне калиновим гіллям.
V. Виконання завдань з метою повторення, систематизації та узагальнення знань

  1. Гра «Четверте зайве»

  • Закресліть «четверте зайве».

  • Визначте, до якої частини мови належать інші слова рядка.

Школа, вересень, друзі, п’ять.

Зустрітися, зрадіти, весело, веселитися.

Привітний, зелень, урочистий, світлий.

Він, шість, десять, вісімнадцять.

Радо, доброзичливий, уважно, сьогодні.


  1. Диктант із коментуванням

Визначити в реченнях самостійні частини мови, поставити до них питання.

1. Осипаються клени, листя з дуба летить. 2. А ялинка зелена гордовито стоїть. 3. Листок залетів у вікно. То осінь повісточку шле.


  1. Робота в групах

  • Виписати окремо іменники, прикметники, дієслова, прислівники.

Жовтокоса чарівниця-осінь прилетіла на золотому коні у ліси і парки. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І зашелестіли на них багряні шати. На землі рясніє барвистий килим. На високому холодному небі повільно пливуть хмари. Чудово навкруги!

Словникова робота.

Багряний – яскраво-червоний, мідний.

  1. Фізкультхвилинка

Листочки-парашутики, як стомлені пташки,

Летять і опускаються на трави і стежки.

Листочків-парашутиків у лісі не злічить.

То осінь опускається, бо хоче відпочить.


  1. Дослідження-пошук

  • Записати речення. З’ясувати, до яких частин мови належать ужиті в реченнях слова. Які частини мови є самостійними, які службовими? У чому полягає відмінність між самостійними та службовими частинами мови?

І. Ходять хмари в небі синім. Місяць вересень прийшов. Сповнивсь вереском пташиним тихий затишок дібров. (Н.Забіла.) Знов прийшла на землю осінь, розпустила сиві коси. А у неї в сивих косах позаплутувались оси. (Є.Гуцало.)


  1. Дослідження-класифікація

  • Визначити частини мови, вказати серед них самостійні та службові. У двох останніх реченнях підкреслити члени речення.

Як вересніє, то дощик сіє. Земля смутніє, коли листя жовтіє. Осінь усьому рахунок веде. У листопаді зима з осінню бореться.


  1. Аналіз мовного матеріалу

  • З’ясувати, якими частинами мови є подані слова. Визначити частини мови самостійні та службові П’ять-шість слів (за власним вибором) увести до самостійно складених речень.

Дерево, вбрання, одягатися, золотий, усміхатися, сонце, не гріти, захмаритися, небо, між, хмара, сумно, воно, світити, але.


  1. Навчальний диктант

  • У перших двох реченнях визначити частини мови.

Сьогодні в лісі справжній жовтневий листопад. Клени обсипаються від найменшого подиху вітерця. Гаснуть осінні барви. На листі з'являються брудні плями. Деякі листки скручуються в трубочку. Коли розгорнути такий листок, всередині в ньому тремтить кришталева росинка.

Як же поріділи дерева! Наче хтось брів по коліна в опалому листі, наче хтось прийшов і розчинив у лісі тисячу синіх віконець. На тихих галявинах тільки шипшина сміється червоними губами та глід чваниться разками коралів. (За О.Донченком; 70 сл.)
V. Підсумок уроку

  1. Гра «Мікрофон»

  • Назвіть частини мови.

  • Які ознаки мають частини мови.

  • Пояснити, як впливає кожна частина мови на висловлювання людей.

  • Яку синтаксичну роль можуть виконувати самостійні частини мови?


VІ. Оцінювання

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити таблицю, стор.10 вправа 9(ІІ)

Урок № 2 Дата__________
Тема уроку: Іменник. Велика буква і лапки в іменниках

Соціокультурна тема: Краса осені

Мета уроку:

  • повторити вивчене про іменник як частину мови, його основні граматичні ознаки, особливості відмінкових закінчень;

  • удосконалювати навички правильно виділяти відмінкові закінчення іменників; визначати іменники - назви істот і неістот; іменники - власні і загальні назви, записувати іменники-власні назви з великої літери та в лапках, виділяти відмінкові закінчення іменників;

  • розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, збагачувати словниковий запас;

  • виховувати повагу до рідного слова, пошану і цікавість до народної творчості.

Вимоги до рівня мовної компетентності учнів:

  • розпізнають вивчені в початкових класах частини мови;

  • визначають істотні ознаки іменника, виділяють його серед інших частин мови;

  • користуються орфографічним і тлумачним словниками;

  • правильно пишуть слова з вивченими орфограмами;

  • пояснюють вивчені орфограми і пунктограми;

  • будують речення з вивченими частинами мови, використовуючи їх у прямому та переносному значенні;

  • складають висловлювання відповідно до визначеної комунікативної мети.

Тип уроку: урок повторення і систематизації знань

Обладнання: підручник, таблиці «Частини мови», «Іменник» , презентація, шаради

ХІД УРОКУhttp://s55.radikal.ru/i147/1005/c7/8a3d469c6c81.jpg

І. Організаційний момент

1. Привітання

2. Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань


  1. Каліграфічна хвилинка

Зошит свій я відкриваю Вв вересень

Та під нахилом кладу.

І від вас не потаю :http://kpuch.dn.ua/images/stories/%20%2028.png

Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно, не зігнусь,

За роботу вмить візьмусь.


  1. Словникова робота (шаради)

Прочитати словникові слова, запам’ятати їх правопис:

1) Перший склад слова велосипед;

перший склад – ремінь;

другий склад – пісенька. Вересень

Перший місяць осені – вересень. Його назва прийшла з Полісся, пов’язана вона із вічнозеленими кущами вересу, який буйно цвіте о цій порі. Часто вересень називають бабиним літом. Був цей місяць також ревуном, завером, сівнем, покійником. Його дні ще теплі, здається, що літо знову повертається. На клумбах повно ще яскравих квітів – жоржин, айстр, чорнобривців, достигають пізні сорти яблук, груш, опадає перше жовте листя.

  1. Перевірка домашнього завдання




  1. Аудіювання

  • пояснити значення висловлювань;

  • записати, визначити частини мови;

  • підкреслити головні члени речення.


Кленовий листочок до класу влетів ненароком. Це осінь знадвору підказує тему уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку
1. «Мозковий штурм»

  • Яка частина мови називається іменником?

  • Як розрізнити назви істот і неістот? Навести приклади.

  • Що означають іменники-власні назви? Навести приклади.

  • Як записуються іменники-власні назви? Навести приклади.

  • Як визначити рід іменника? Навести приклади.

  • Що означають іменники у формі однини та іменники у формі множини? Навести приклади.

  • Як змінюються іменники?

  • Назвати відмінки іменників. На які питання відповідає кожний?

http://eslovnyk.com/img/imennik-1.jpg

  1. Опрацювання таблиці «Велика літера і лапки в іменниках»




З ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ ПИШУТЬСЯ:

1.Імена людей, по батькові, прізвища, псевдоніми, прізвиська.

2.Імена міфологічних істот і божеств.

3.Імена дійових осіб у байках і казках.

4. Клички тварин.

5. Географічні власні назви.

6. Астрономічні назви (всі слова).

7. Назви держав, областей, районів.

8. Назви театрів, музеїв, вулиць, майданів, шляхів.

9. Назви соборів, пам’яток історії.

10. Назви свят, знаменних дат.

Іван Сірко, Тарас Григорович Шевченко, Кобзар, Каменяр

Перун, Коляда, Афіна, Одіссей

Вовк та Ягня, Водяник, Кіт у чоботях

Гнідко (кінь), Пушинка (кішка)

Європа,Чорне море, Дніпро, Карпати

Велика Ведмедиця, Оріон, Молочний Шлях

Україна, Київська область

Національна опера, Державний музей Т.Г.Шевченка, майдан Незалежності

Софійський собор, Золоті ворота

Різдво,Великдень, Новий рік, День учителя

У ЛАПКИ БЕРУТЬСЯ:

1.Назви художніх творів, газет, журналів, літаків, пароплавів.

2.Назви магазинів, ресторанів, кав’ярень, готелів, санаторіїв.

3. Назви виробів і продуктів.

роман «Мальви», газета «Україна молода», літак «Антей», пароплав «Іван Франко»

магазин «Каштан», готель «Либідь» печиво «Веселка», цукерки «Полуничні»

ІV. Виконання завдань з метою повторення, систематизації та узагальнення знань


  1. Диктант із коментуванням

Підкреслити іменники. Визначити рід, число, відмінок.

Умій поважати працю своїх батька й матері. Бережи їх здоровя і спокій. Найбільше для них щастя – то твоє чесне життя, працьовитість, старанне навчання. Принось у дім радість, оберігай щастя в сімї. Якщо тебе вважають поганою людиною, це велике горе для твоєї рідні.


  1. Словниковий диктант


Тарас Григорович Шевченко, Європа, Україна, Верховна Рада, Президент України, планета Земля, сузір’я Молочний Шлях, кінь Добрян, село Великі Луки, площа Богдана Хмельницького, орден Ярослава Мудрого, фабрика «Любава», пісня «Стежина».


  1. Лінгвістична гра «Хто уважний?»

  • Визначити назви істот (підняти руку)

Завдання, лис, журавель, зима, взуття, мати, вересень, собака, птах, дитя.

  • Визначити назви неістот (підняти руку)

Бабуся, черевички, зоря, дівчина, книга, розум, знання, бджола, горобець.


  1. Робота в парах

  • Визначити відмінки іменників


У надвечір’я літо зустрілося з осінню. 2. Свіжістю сріблиться цей осінній день. 3. Батьком і матір’ю не хвались, а хвалися честю.
Честь – незаплямована репутація, авторитет людини, її чесне ім’я. Чесність – високі моральні якості: правдивість, відвертість, прямота характеру, сумлінність.


  • Переписати речення, подані в дужках іменники ставлячи в потрібній формі. Назвати приголосні звуки, що чергуються.


1. Проснулась на (стріха) лелека і дивиться чуло кругом. (В.Сосюра.) 2 У (пилюга) купалися горобці. (Б.Олійник.) 3. Ворона - вороні, сорока – (сорока), та й піде чутка. (Народна творчість)

Стріха – покрівля будівлі (переважно солом’яна).


  1. Дослідження – обґрунтування

Розкрити лексичне значення іменників. Скласти з ними речення

Орел – орел, Земля – земля, Місяць – місяць, Зірка – зірка.

  1. Опрацювання таблиці, провідміняти слово книга





ЧЕРГУВАННЯ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ


[г] - [ж] - [з]

[к] - [ч] - [ц]

[х] - [ш] - [с]

ріг – на розі

ріка – у ріці

комаха – на комасі




  1. Попереджувальний диктант


Визначити відмінки іменників, пояснити написання відмінкових закінчень.


  1. Холодний вітер осінню дихнув. 2.Ліс непомітно порідів, поріс високою папороттю. 3.Висока гора відбилася тінню у водах Дніпра. 4.А час змагається зі швидкістю ракет. 5.Чиста совість є єдиною радістю.


Совість – усвідомлення і почуття відповідальності за свої вчинки, свою поведінку перед самим собою, людьми, суспільством.


  1. Робота з підручником




  • Вправа 10 (виписати іменники, зазначити рід, число, відмінок);

  • Вправа 11 (пояснити значення вислову);

  • Вправа 13 (розкрити дужки);

  • Вправа 14 (знайти іменники із закінченням –ем: окунем, ножем, стільцем);

  • Вправа 15 (робота в парах: до поданих загальних назв підібрати власні);

  • Вправа 16 (списати, беручи власні назви, де потрібно, у лапки);

  • Вправа 17 (культура мовлення).




  1. Дослідження-обґрунтування

Виконати тестові завдання, свою відповідь обґрунтувати.

1. Продовжіть речення:

Іменник – це …

2. Укажіть рядок, у якому всі слова – іменники:

а) тополя, дзеркало, вербовий, стіл;

б) приліт, двійка, зелень, підручник;

в) аркуш, олівець, почервонів, присів;

г) пролісок, комаха, синіє, подвоїти.

3. Іменники мають такі граматичні ознаки:

а) рід;

б) рід і змінюються за числами;

в) рід і змінюються за числами і відмінками;

г) рід і змінюються за числами, відмінками та особами.

4. Позначте рядок, у якому всі іменники стоять в однині:

а) день, двері; б) ковзани, стадіон;

в) ножиці, нитка; г) веселка, пісня.

5. Позначте рядок., у якому всі іменники жіночого роду:

а) чоботи, зірка; б) ткаля, насіння;

в) сорока, ясен; г) ніч, книга.

6. Позначте рядок, у якому всі власні назви записано правильно:

а) річка Дніпро, місто Львів;

б) гори Карпати, Чорне Море;

в) журнал барвінок, кінотеатр Україна;

г) дідусь Максим, планета земля.

7. Поставте іменники у формі орудного відмінка однини.

Тінь, князь, душа, молодість, розмова, берег, вітер, гора, осінь, мати, хліб.

Тінню, князем, душею, молодістю, розмовою, берегом, вітром, горою, осінню, матір’ю, хлібом.

8. Випишіть іменники.

Тут Кий князював із братами Щеком і Хоривом, збудували місто вони всьому світу на диво. У кутку двоє дітей граються, декламують байку Л.Глібова «Вовк та Ягня».

9. У реченні У нашій країні люблять співати народні пісні іменник пісні стоїть у формі:

а) називного відмінка; б) родового відмінка;

в) давального відмінка; г) знахідного відмінка.

10. Складіть невелику розповідь про ваш перший день у п’ятому класі, про те, що вас вразило найбільше. Використайте два – три іменники – власні назви. Висловлювання запишіть, підкресліть іменники, визначте рід, число та відмінок кожного.
V. Підсумок уроку

  1. Узагальнення відомостей про іменник («Кубування»)

  • частина мови;

  • загальне значення;

  • питання;

  • морфологічні ознаки;

  • синтаксична роль.


VІ. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання

Стор. 10 – правило, вправа 12 (поставити іменники у потрібному відмінку);
Урок № 3 Дата__________
  1   2   3

Схожі:

УРОКУ ТЕМА ПРОГРАМИ: Технології комп'ютерної обробки інформації
ТЕМА УРОКУ: Тема уроку: Створення, завантаження та збереження файлів-документів. Введення, редагування та форматування інформації....
Уроку Тема уроку: Пристрої введення-виведення інформації. 
Структура і тип уроку повністю відповідають меті і завданням уроку, тобто науковий рівень уроку відповідає сучасним вимогам
План-конспект уроку інформатики в 7 класі Тема уроку
Тема уроку: Робота з текстовою інформацією. Призначення та основні функції текстового редактора. Текстові процесори. MS Word. Поняття...
ТЕМА ПРОГРАМИ: «Основи роботи на ПК.» Тема уроку
Тема уроку: «Побудова та форматування таблиць. Створення діаграм. Робота з колонками.»
УРОК №46 Тема уроку
Тема уроку. Характеристики варіаційних рядів. Середні величини. Мода, медіана вибірки
Урок 21 Тема уроку
Тема уроку. Паралельне проектування та його властивості, Зображення просторових фігур на площині
УРОК №35 Тема уроку
Тема уроку. Розв'язування текстових задач складанням систем рівнянь з двома змінними
УРОК 43 Тема уроку
Тема уроку: Використання формул комбінаторики для обчислен­ня ймовірностей подій
ТЕМА УРОКУ
ТЕМА УРОКУ: Українська національно демократична революція: тріумф чи трагедія українського народу
УРОК 13 Тема уроку
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка