Урок захисту проектів з української мови у 3 класі


Скачати 172.33 Kb.
Назва Урок захисту проектів з української мови у 3 класі
Дата 07.02.2014
Розмір 172.33 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Інформатика > Урок
2012

Учитель початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст.№3 м. Котовськ, Одеської області Сіренко Світлана Володимирівна

29.01.2012


Урок – захисту проектів з української мови у 3 класі






Творчість – це не сума знань, а особлива спрямованість інтелекту, особливий зв'язок між інтелектуальним життям особистості і проявом її сил в активній діяльності

В. Сухомлинський
Девіз сучасного методу проектів – «Усе що я пізнаю, для чого це мені потрібно і де я можу ці знання застосувати».

Використання новітніх педагогічних та інформаційних технологій допомагає реалізувати особистісно – зорієнтований підхід у навчанні, який відповідає вимогам нової програми. Інтерактивні та проектні технології є актуальними, оскільки вони передбачають моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблем на основі аналізу обставин та відповідної ситуації.

Проект – це цільовий акт діяльності, в основі якого лежать інтереси дитини. Працюючи над проектом учень має усвідомити мету, оформити свій задум, розробити план виконання, підвести підсумки своєї роботи у вигляді звіту. Ця технологія передбачає використання вчителем дослідницьких, пошукових, творчих методів, прийомів та засобів. Навчальний проект орієнтований на самостійну діяльність учнів. Вони можуть працювати індивідуально, у парі або групою протягом визначеного вчителем відрізка часу. Під час виконання проектної роботи вчитель виконує теж певний обсяг роботи. А саме:

  • допомагає учням у пошуку джерел інформації;

  • іноді є самі джерелом інформації;

  • координує процес роботи над проектом;

  • підтримує та заохочує учасників;

  • підтримує пошукову активність учнів у роботі над проектом.

Потрібно вміти допомагати учням, а не виконувати роботу замість них.

Пропоную розглянути приклад використання проектної технології під час вивчення теми «Узагальнення та систематизація знань. Іменник – як частина мови» у 3 класі.


Методичний паспорт проекту




Автор проекту: Світлана Володимирівна Сіренко, учитель початкових класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 м. Котовськ Одеської області.

Назва проекту: Узагальнення та систематизація знань. Іменник як частина мови.

Тип проекту: навчальний

Навчальні предмети: українська мова

Учасники: учні 3 класу

Цілі: контролювати вміння систематизувати знання з теми в режимі роботи в групі, контролювати самостійну роботу учнів, користування інформацією з різних джерел, уміння оформлювати та представляти матеріал; вчити оцінювати свою роботу на фоні інших, порівнювати свій власний рівень володіння знаннями з даної теми, бачити досягнення; вчити учнів злагоджено працювати в групах, розвивати творчі здібності; виховувати культуру спілкування, працьовитість, старанність, активність.

Очікувані результати: учні навчаться збирати та аналізувати інформацію, співпрацювати в групі.

Опис проекту: учні поділились на групи і розпочали самостійну діяльність за напрямками:

  • створення плану виконання роботи;

  • робота з інформаційними джерелами;

  • розподіл об’єму роботи серед учасників проекту;

  • оформлення задуму;

  • розподіл ролей.


Презентація: учні поетапно розповідали про свої дослідження над вивченням теми «Частина мови – іменник». При цьому вміло демонстрували наочний матеріал, творчо працювали над проектом. В кінці уроку-презентації запропонувала узагальнити досліджений матеріал у вигляді заповнення таблиці.


Урок-презентація проекту



Тема: Іменник – як частина мови. Узагальнення і систематизація знань.

Мета: спираючись на знання дітей про частини мови узагальнити накопичений матеріал з теми «Іменник»; вчити систематизувати та класифікувати ознаки;

  • формувати вміння застосовувати знання;

  • розвивати вміння робити висновки;

  • розвивати вміння та навички усного і писемного мовлення;

  • розвивати творчі здібності;

  • виховувати шанобливе ставлення до рідної мови; прагнення набути нових знань.

Обладнання: плакат з назвою проекту, ілюстрації, малюнки до проектних робіт; картки-опори, ребуси.

ХІД УРОКУ:

  1. Організація класу.

Встали всі рівненько.

Вийшли із-за парт.

Урок української мови

Пора розпочинать,

А щоб він пройшов цікаво –

Всі беремося до справи.

  1. Актуалізація та мотивацій опорних знань учнів

  1. Повідомлення теми та завдань уроку. Тема нашого уроку – «Іменник». У вас було завдання попрацювати над проектом, який має назву «Частина мови – іменник». Підбиваючи підсумки роботи в проекті зробимо ще один крок до чудової країни Морфології, де панує творчість, яка збагачує мову і відкриває широку дорогу у світ знань.

Кожна група отримала завдання систематизувати і узагальнити свої знання про іменник та заповнити таблицю:

1-ша група

  • Що таке іменник?

  • Назви істот і неістот.

  • Яким членом речення виступає?

2-га група

  • Загальні і власні іменники.

  • Роди іменників.

  • Спільний рід іменників.

3-тя група

  • Число іменників.

  • Іменники тільки в однині.

  • Іменники тільки в множині.

ІМЕННИКИ

Відповіді

Питання

Хто? Що?

В реченні є

Означає

За родами

За числами

З великої букви пишу







присудок

підмет

предмет

дію

змінюється

буває

змінюється

буває

Власні ім.

загальні ім..

ТАК


































НІ





































  1. Каліграфічна хвилинка.

  • Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.

Лю юди рос сли ни зві ірі ре ечі

  • Розшифруйте і скажіть що означають ці слова?

  • До якої частини мови відносяться?

  1. Основна частина уроку.

  • Перша група працюючи над проектом готова презентувати свої знахідки про іменник.

(Додаток 1- презентація групи №1)

  • Попрацюємо над завданням.

  1. Гра з м’ячем «Хто швидше». Завдання: істота чи неістота.

(Кидає учень м’яч і говорить назву предмета, а у відповідь учень ставить питання, вказуючи істота чи неістота. Наприклад: мама (хто?) істота; осінь (що?) неістота.)

  1. Творче завдання.

Картина «Зима у лісі»



І варіант: Зима, земля, птахи, дятел.

ІІ варіант: Ліс, дерева, звірі, білка.

Скласти міні-твір за картиною, використовуючи подані слова. Визначити яким членом речення є дані слова.

  • Друга група продовжить розповідь про іменник за питаннями.

(Додаток 2 – презентація групи №2)

  • А зараз робота в парах. Гра «Хто уважний». Випишіть власні іменники:

Земле Шевченкова, земле Франкова,

Ниво, засіяна щастям – добром,

Вічно твоя соловейкова мова,

Вічна розмова Дністра із Дніпром.

(Д. Павличко)

- Ну, а яка пара швидше за всіх випише загальні іменники:

Морозець, морозець, Теплі валянки у нас

Не щіпай за щічки, Шубки й рукавички

  • Приготували картки і піднімаємо:


Ж

С

Ч



Бджола, мед, квітка, небо, сонце, джміль.

  • Третя група презентує свій проект весь у віршах:

Що ж уважно ми почуємо

Як це вийшло у малят.

(Додаток 3 – презентація групи №3)

А зараз відгадайте загадки і назвіть в якому числі іменники:

  1. Б’ється, стука молоток

Поправляє нам садок.

(дятел)

  1. Сіла пташка на дубку,

Завела своє: «Ку-ку!»

Стрепенулись їжачок, заєць і козулі

Всіх збудив той голосок,

Пісенька … (зозулі)
Ребуси

,

  • ИЦЯ

ЛИСИЦЯ

є

ЄНОТИ

ІМЕННИКИ

Відповіді

Питання

Хто? Що?

В реченні є

Означає

За родами

За числами

З великої букви пишу







присудок

підмет

предмет

дію

змінюється

буває

змінюється

буває

Власні ім.

загальні ім..

ТАК

+




+

+







+

+

+

+




НІ




+







+

+













+

  1. Заключна частина уроку.

Підведення підсумків уроку. Учитель розпитує учнів про враження від роботи та дає заповнити анкету-діагностику:

  1. Яке значення для тебе особисто мають: знання та вміння отримані на уроці.

а) мені це знадобиться в майбутньому;

б) мені просто цікаво;

в) значення не мають.

  1. Під час вивчення матеріалу:

а) ти допомагав іншим;

б) інші допомагали тобі;

в) нікому не допомагав і не отримував допомоги.

  1. Що викликало найбільші труднощі:

а) пошук інформації;

б) комунікація в групі;

в) необхідність виступу перед класом.

  1. Як почувався під час презентації:

а) впевнено, бо добре знаю матеріал;

б) легко, тому що поряд зі мною мої друзі;

в) мені важко, матеріал складний;

г) мені було байдуже.

  1. З яким настроєм ти вивчав цей матеріал:

а) було цікаво;

б) не дуже цікаво;

в) не цікаво взагалі.

Виставлення оцінок.

c:\users\user\pictures\1305706324_2011-05-18_120932.jpg








пррповраорпаорпоа В казковій країні з цікавою назвою

«Морфологія» живе чарівник із сивою

бородою, у ковпачку на ім’я – Іменник Іменник. Має він чарівну паличку. Змахне чарівник

своєю паличкою і перетворюється на будь-який предмет. Предмет.

  • Що таке предмет? – запитували казкові мешканці.

  • Це дуже просто! - відповідав чарівник-іменник.

  • Усі речі, люди, тварини, рослини – це предмети.

Змахнув Іменник чарівною паличкою і перетворився у





Тут казкові мешканці зрозуміли, що іменник – це частина мови, яка означає предмети.
Чарівник – іменник перетворювався у різні предмети при цьому він промовляв чарівні слова: Хто це? або Що це?

Коли шепотів слова: Що це? , то всі предмети в які перетворювався Іменник залишалися на місці. Це були предмети, які чарівник – Іменник називав –

НЕІСТОТИ



Промовляючи слова Хто це? предмети літали, говорили, ходили, шуміли …

Чарівник – іменник назвав ці слова –

ІСТОТИ



Казкові мешканці з різними словами склали речення. Слова в цих реченнях відповідали на питання хто? або що? і виступали

  • підметом.


Іменник
Ми працюючи над питаннями щодо проекту «Частина мови – іменник» склали казку, з якої можна зробити висновки:


Предмети

ПІДМЕТ



ХТО?

ЩО?



ІСТОТИ

НЕІСТОТИ



ЛЮДИ, ТВАРИНИ

ІНШІ ПРЕДМЕТИ








собака,

лев,

змія

тарілка,

ложка,

виделка

сорока,

горобець,

ворона

небо,

хмара,

вітер

учитель, клас,

зошит

Всі інші іменники

журнал «Пізнайко», газета «Долоньки»

Карпатські гори, Чорне море, Дніпро

Україна, Київ, с. Любомирка, вул.Садова

Тарас

Григорович

Шевченко

Назви гір, морів, річок, озер

Назви журналів, газет

Назви країн, міст, сіл, вулиць

Імена,

прізвища, по-батькові

Власні іменники



ПИШИ З ВЕЛИКОЇ БУКВИ




ЗАГАЛЬНІ ІМЕННИКИ




Пиши з малої букви




СПІЛЬНИЙ РІД

Де, вона тепер, бідолаха?- подумав хлопець.


Плаче черепаха:

  • Я така невдаха.




Ріс я круглим сиротою.


лівша

сирота

плакса

невдаха

нікчема

бідолаха

я

а

Визначають за статтю

Я

Е

О

Я

А

О

Я


, ,

учениця,

ручка


, ,

моє

воно

моя

вона

Жіночий рід

Середній рід

батько,

дядя, кінь


мій

він

Чоловічий рід

Роди іменників

бувають




, ,




вікно, сонце, теля



c:\users\user\pictures\2314foto21.jpg

Сіли рівненько В подорож швиденько

Вирівняли спинки Йдемо без зупинки.
На острові іменників Число нам треба вияснить

Багато різних слів Багато чи один?
У мене є предмети

Подумайте, скажіть –

Один, чи їх багато,

А ну, давай мерщій!






Якщо лисичка одна, А ось вовки

То скажемо ми - Їх цілих два

Це однина І скажемо ми –

Це множина.


Давайте ще раз поміркуєм

Один предмет – це однина.

А два чи більше – множина.

Іменник має два числа.



Однина чи множина?


Та ось ще є слова цікаві

Завжди вживай їх в однині


Іменники однини




Речовинності

Якості, стан

Географічні назви, планети





Масло,

молоко,

олія

Любов, добро, щастя, мудрість

Марс, Венера, Котовськ, Київ, Одеса



Та це не все!

Ще є предмети,

Які вживай

У множині!


Іменники множини




Назви парних предметів:

окуляри, ножиці

Географічні назви:

Черкаси, Карпати, Альпи




Назви будівель:

ворота, двері,

сходи




Знаряддя праці:

вила, граблі, носилки

Назви ігор:

шахи, городки,

жмурки

Одяг, взуття:

штани, бриджі, сандалі



Всіх слів не записать. Всіх слів не записать

А всі ж то треба знать!

Так що ж робить?

Словник відкривай

І слова вивчай!



Чудова, гарна

Українська мова.

Вивчай, люби і бережи!

Ти чітко знай,

Вона єдина –

Ця мова рідна в Україні!

c:\users\user\pictures\10_kl.jpg

Робота над проектом

Завершилась

Ми так старались –

Оцініть!

І нам по дванадцять

Покладіть.

Література:

  1. Алексюк А.М. Загальні методи навчання в школі. – К., 1983

  2. Лебедева Л.И., Иванова Е.В. Метод проектов в продуктивном обучении. 2002

  3. Логвин В.Л. Метод проектів у контексті сучасної середньої освіти. – К., 2003

  4. Пєхота О.М. Освітні технології: Навчально – методичний посібник. – К., 2001


Схожі:

Уроку
Анотація. Урок української мови у 10 класі «Прислівник як частина мови» відповідає чинній програмі з української мови для профільного...
Тема: Повторення. Основні орфограми та пунктограми української мови....
Тип уроку: бінарний комбінований урок майстер-клас з української мови та технологій в 11 класі
Прикметник як частина мови. Написання прикметників
...
Урок української мови у 4 класі Тема: Прикметник. Повторення вивченого...
У нас незвичайний урок рідної мови. Ми будемо повторювати вивчене та дізнаватись щось нове. А чого ви очікуєте від цього уроку? (визначення...
Урок української літератури в 5 класі підготувала вчитель-методист...
Тема. Василь Симоненко – витязь молодої української поезії. «Цар Плаксій та Лоскотон». Казкова історія і сучасне життя. Характеристика...
На уроках української мови
Посібник "Дидактичний матеріал з розвитку мовлення на уроках української мови у 4 класі"
Дидактичний матеріал по формуванню здоров’язберігаючої компетентності...
Автор: Олена Миколаївна Рябко – вчитель української мови і літератури КЗ «Гуляйпільськи колегіум «Лідер» Гуляйпільської районної...
Урок закріплення і систематизації практичних умінь і навичок з української мови у 9 класі
Комунікативна лінія. Усні висловлювання учнів та виразні читання текстів про вишивку
Урок української мови у 6 класі Тема. Займенник: загальне значення,...
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку. Метод передбачення
Урок української мови у 7 класі на тему: ТВІР ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ ЗА КАРТИНОЮ
Обладнання: збірки поезій С. Корсуна та мистецькі полотна; роздатковий матеріал; аудіозапис пісні «Мамо рідненька»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка