Уроку


Скачати 240.94 Kb.
Назва Уроку
Дата 09.02.2014
Розмір 240.94 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Військова справа > Урок
Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України.

Управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації.

Державний навчальний заклад.

Димитровський професійний гірничий ліцей.


Виховна година

З теми: «Хліб –наша сила,

Хліб-наша святість».

Складена майстром

Виробничого навчання II

категорії

Велигодською Любов’ю

Станіславівною.

м. Димитров, 2008 р.

«Узгоджено»

Заступник директора з НВР

С.В. Заіка.

План виховної години.

Тема уроку: Хліб-наша сила, хліб- наша святість.
Мета уроку: Ознайомити учнів з історією виникнення хліба, про хліб війни, про трудові та героїчні подвиги нашого народу по взрощуванню хліба та його збереганню, про звичаї, обряди українського народу.
Виховна мета: Виховувати шанобливе, бережливе відношення до хліба, вшановувати працю хліборобів, повагу до працівників хлібопекарської сфери, сформувати думку про хліб як про одну з найбільших цінностей у житті людини, про відношення людини до хліба – як про мірило її вихованості, людяності. бажання дізнаватися більше про звичаї, обряди українського народу.
Метод уроку: Розповідь –бесіда.
Наглядність: Плакати, малюнки,диски з піснями про хліб, сніп колосків,

вислови про хліб, хлібний коровай на рушникові, книжкова виставка.

Хід уроку.
1.Перевірка присутньості учнів та їх готовність до проведення урока.

ІІ. Основна частина.

Вступне слово майстра про величність та необхідність хліба.

Бесіда з учнями по слідуючим питанням:

-історія виникнення хліба,

-професії .які пов’язані з виробництвом хліба,

-хліб цілини,

-героїчні подвиги по збереженню хліба,

-особливості національних та других видів хліба,

-ритуали та традиції нашого народу, які пов’язані з зхлібом,

-про обережне відношення до хліба,

-рецепти блюд з черствого хліба,

-вірші, пісні та загадки про хліб.

ІІІ Заключення:

1.Підведення підсумківиховної години.2.Заключне слово майстра.

3.Звернути увагу на книжну виставку та коротко розповісти їх зміст.

Майстер виробничого навчання: Велигодська Л.С
Тексти для плакатів:

  1. Усьому основа у світі - хліб.

  2. Та буде святе твоє ім'я - хліб!

  3. Слава миру на землі!

Слава хлібу на столі!

Слава тим, хто хліб ростив!

Не жалів праці і сил!

  1. Хвала рукам, що пахнуть хлібом!

  2. Хліб та сіль на столі - значить, мир на землі.

  3. Хліб - наше багатство. Бережи хліб.

  4. Хліб - народне багатство!


Ведуча:

Хліб один з самих дивних продуктів природи і людської праці, один з найзначніших, найнадійніших видів їжі на землі. Хліб народжений нашою прекрасною землею, нашими широкими річками, тихими озерами, чистим повітрям блакитних небес і жарким животворящим вогнем.

Завітай не один інший продукт на користується таким глибоким ува-жением як хліб. Ця пошана виховувалася у народів віками. Воно не лише данина неповторному смаку і аромату хліба, але передусім схилення перед працею, яка в нього вкладена. І як не згадати тут такі слава:
Хліб - як відомо усьому голова

Хліб - це колос, зерно і борошно;

Хліб - землероба рука і душа;

Хліб мільйонів працівників

Хліб бережіть, як життя бережуть.
У хліба є найбільша особливість:

Не приїдаємість. Завдяки їй ми можемо їсти хліб щодня в течії усього життя. Хліб має також цінні властивості як смак, аромат, зовнішній вигляд. Смак і запах свіжого хліба позитивно впливає на нервову систему людини, збуджує апетит і стимулює діяльність органів травлення. Саме до хліба можна віднести слова академіка Ивана Петровича Павлова про те, що тільки та їжа корисна, яка приємна.
А чи знаєте ви, коли з'явився перший хліб та його історію?
1

Учень :

Десятки мільйонів років назад, життя наших далеких предків, потрібно по-лагать, було нелегким. Перша і головна турбота - про харчування. Чоловіки у важкій і небезпечній боротьбі добували м'ясо тварин, жінки і підлітки - збирали плоди і ягоди. Загроза голоду загострила їх спостережливість. Вони і звернули увагу на злакові рослини, що дають з року в рік їжу. Було помічено, що кинуте в землю зерно поверталося багатократно помноженим, що врожай був надійніший, якщо йшов дощ, що в пухкій землі рослини росли краще.

Древня людина облагороджувала землю, де росли дикі злаки, всіляко її охороняла
Учень:

Землеробство виникло в останній стадії кам'яного століття, майже одночасно із скотарством. Найперші його вогнища були виявлені в Середній Азії, Північної Африки, Індії і Китаї. Довгий час наші предки споживали сире зерно. З появою гончарного посуду його стали варити. Ще крок вперед - зерно стали вирощувати між каменями, одержуючи подрібнену крупу, або так зване грубе борошно, з якого на розжарених каменях варили кашу.
Учень:

Припускають, що одного дня каша з шипінням перелилася за стінки горщика, перетворившись на рум'яний корж. Апетитна на вигляд, приємно пахнуча, вона здивувала людину і смаком. Таким чином, каша стала пра-родительницей хліба. Пізніше вже готували не кашу, а тісто - основу для ле-пішки. Пшеничний хліб з прісного тіста - самий древній.
Учень:

Наступний етап - хліб з кислого тіста. Вважається, що спосіб його приготування був відкритий приблизно п'ять тисяч років назад у Древньому Єгипті. Через недогляд робітника, що працював на кухні, тісто підкиснуло і бажаючи уникнути покладеного йому прочухана, він все ж ризикнув випекти корж. До його здивування віна виявився смачніше, пишніше, румяніше, чим з прісного тіста.
Учень:

У п'ятому столітті до нашої ери в багатих містах Греції почали з’являть-ся пекарі. Посада ця була, почесною і хлібопекари займали дуже високі пости в державі. У Римі зберігся надгробок - монумент заввишки 13 метрів - пекарю Эврисаку, що жив 2 тисячч років назад.

Учень:

За древніми Німецькими законами, злочинець, що убив пекаря, нака-зувався більш суворо, ніж людина іншої професії. Хліб, випечений 6 тисяч років назад, і сьогодні зберігається в музеї Цюріха. А в музеї мистецтв Нью -Йорка можна побачити круглий хлібець, випечений 3400лет назад.
Учень:

В давнину на хлібі ставили різні знаки: хрестик, троянду, знак сім'ї або роду; на булочних виробах для дітей - півня, білку, котеня, индика та інше. Єгиптяни віддруковували на нім свої пальці, Римляни - робили насечки, китайці - малювали круг ієрогліф, що означає сонце. На тісті зображували так само свій бойовий лук, зерно, стріли, щоб підкреслити, що хліб захищений від ворогів.

Ведуча:

Щороку 24 серпня Україна відмічає Свято-день незалежності . А до цього в якій державі ми жили?

Я б хотіла зупинитися на державному Гербі СРСР. У 1922 році при ВЦИКЕ була утворена комісія з розробки малюнка Государственного Герба і заснований конкурс на кращий його малюнок. На конкурс було представлено дуже багато робіт. Проектів гербів союзу Радянських Соціалістичних Республік була множина. Вони включали шестерінки, ріг достатку, навіть двоглавого царського орла, з вищипаним пір'ям, трактор, відбійний молоток, підйомний кран, книги і так далі.

Але за основу був узятий ескіз Івана Івановича Дубасова і затвержден 6

липня 1923 року II сесії ЦВК СРСР.

На першому варіанті герба девіз : "Пролетарії усіх країн, об’єднуйтесь"! символізуючий дружбу і непорушний союз народів. У центрі знаходився серп і молот - символ праці землероба і рабочего, а по краях знаходилися колоски пшениці.

У 1956 році в гербі СРСР, сталася остання зміна. Девіз :"Пролетарії усіх країн, з'єднуйтеся", було написано на п'ятнадцяти мовах країн.
Ведуча:

Як бачите навіть в гербі відбита велич хліба; хлібні колоси, символізуючі прагнення до світу, благополуччю - усьому самому доброму на землі.

Є люди які, почувши слова " Земля - наша годувальниця" лише усміхаються. Ці люди вважають, що годуються вони не від землі, а від гастронома.


У кожного свої турботи. Токар заклопотаний деталями, артист - ролями, вчений - проблемами, продавець – товарообігом, водій - перевезеннямі. Але коли токар, артист, учений, продавець або шофер сідають за стіл, то усі вони їдять хліб. У кожного свої турботи, але хліб турбота загальна. У кожному шматі хлібини - праця мільйонів людей.

Які професії причетні до хліба?

Учні:

Трактористи, комбайнери, металурги, генетики, біохіміки, агрономи, меліоратори, машинобудівники, мікробіологи, зберегачі зерна.

Учень:

І щоб випекти коровай хліба необхідно:

  • Удобрювати землю,

  • зорати,

  • підготувати насіння,

  • боронити,

  • посіяти,

  • виростити колос,

  • стискувати і змолоти,

  • зерно доставити на елеватор,

  • зберегти,

  • перевезти на млин,

  • змолоти на борошно,

  • перевезти на завод,

  • виконати складний цикл і випекти хліб,

  • готовий хліб доставити в магазин.

І усе це людська сила, час, бензин, електроенергія, транспорт.
Ведуча: Хлібна епопея Великої Вітчизняної Війни!

Навіки врізався в пам'ять фронтовиків 227 наказ наркома оборони : "У нас стало набагато менше території, стало менше хліба, металу заводів, фабрик. Ми втратили більше 20 мільйонів населення, більше 300 пудів хліба в рік і більше 10 мільйонів тонн металу в рік. У нас немає вже переважання ні в людських резервах, ні в запасах хліба.

Відступати далі - означає занапастити себе і занапастити в той же час нашу Батьківщину. Пора почати наступління, ні кроку назад".

Ведуча: На Нюрнберзькому процесі приводили дані, показуючі багатий збиток, нанесений ворогами нашому сільському господарству. Збиток склав

181 мільярд рублів. Було розграбоване і розорене колгоспів - 98 тисяч, радгоспів - 1876 тисяч, машино-транспортних станцій - 2590.

Німці розраховували воювати за рахунок нашого хліба. Вони казали, що в ході війни, багатомільйонне населення загине голодною смертю, якщо ми візьмемо від країни те, що нам потрібне.

Так, у важкі дні Великою Вітчизняною кожен воїн по - особливому відчував значення хліба. Війни берегли хліб. Взимку на фронті, щоб він не замерзав, укривали хліб солом'яними матами.

Ведуча:

І скільки разів було, коли до передової не міг дістатися ніякий транспорт, бійці, розташувалися по ланцюжку, живим конвеєром переда-вали до бойових позицій найнеобхідніше дня солдатів - хліб.
А що відоме вам про військовий хліб? І з яких джерел.

Учень:

Леся Никанорівна Лукьянова дбайливо зберігала щоденник своєї мами Ганни Клемент’євни Лук’яновій, яка та була в Києві під час Великої Вітчизняної Війни, в період німецької окупації. Ганна Климент’євна усе свідоме життя працювала вчителькою, прожила без малого 86 років.

1941 рік

Учень:13 жовтня учора стояли 20 хвилин в черзі перед магазином " Трикота-жи". Магазин був закритий, але було видно, що усередині є хліб. Говорили, що даватимуть тільки за 10 жовтня, але деякі, у тому числі і я, надіялись, що даватимуть і за 11 жовтня. Загалом, з дозволу німецького командування і для населення хліб за картками стали давати 10 жовтня надвечір. Миттєво утворилися сотенні черги. Але отримали тільки десятки людей. 11 жовтня отримали за 10 жовтня, говорили, що до особого розпорядження хліб за подальші числа не видається. Норма: 200 гр. на людину. У хлібі велика домішка гороху. Стояла учора в черзі за хлібом, але безрезультатно.

Учень:

Інвалід I групи Денис Іванович Иванищев з міста Новозибков Брянської області, розповідає про те, як він був в концтаборі, і як заключені знали ціну хліба і як преклонялися перед ним. Він вспоминає, що гітлерівці випікали для росіян військових особливий хліб по особливому рецепту. Називався він " Остер - брот " і був затверджений Імперським Міністром в рейху 21 грудня 1941року.
5

Тільки для росіян". Ось він:


  1. віджимання цукрового буряка - 40%;

  2. висівки - 30%;

  3. деревні огшжи - 20%;

  4. целюлозне борошно з листя або соломи - 10%:


Учень:

На одному з кілометрів Ленінградської дороги життя є чудовий пам'ятник - на гігантських плитах - сторінках висічені відомі всьому світу слова Тані Савичевої.

" Женя померла 28 грудня о 12.30 годині ранку 1941 року". " Бабуся померла 25 січня о 3 годині дня 1942 року". " Лека помер 17 березня о 5 годині ранку 1942 року". "Дядько Вася помер 13 квітня о 2 годині ночі 1942 року". " Дядько Льоша помер 10 травня в 4 дні 1942 року". "Мама померла 13 травня в 7. 30 ранку 1942года". " Савичеви померли, усі. Залишилася одна Таня".

Щоденник був виставлений в числі інших звинувачувальних документів фашизму на Нюрнберзькому процесі.
Ведуча:

У листопаді 1941 року в Ленінграді голод поніс в могили 11085 чоловік, в грудні 53 тисячі, в січні - лютому 1942 року - 200 тисяч. Всього за час блокади загинуло - 641803 чоловік.

Пройшли відтоді немало років. Ми, пам'ятаємо усе і не маємо, право забувати, що був і той, інший - важкий і жорсткий хліб, хліб, обпалений війною.

Першочерговими завданнями того часу було відновлення промисловості, посівних площ, а також їх збільшення. І в лютому місяці 1954 року було прийнято історичну постанову "Про подальше збільшення виробництва в країні і про освоєння цілинних і покладів земель" І тут же було спрямовано звернення до народу:
" тільки за рахунок освоєння цілинних і покладів земель у східних, південно-східних і інших районах країни, ми маємо можливість збільшити посівні площі під зернові культури, декілька мільйонів га. Значення цієї справи величезне. Зернове суспільство - основа усього сільськогосподарського виробництва, чим більше ми вироблятиме зерна, тим більше

6

Буде не тільки хліба, але і м'яса, масла, і іншіх продуктів твариництва".

Що ви знаєте про цілину, яка її хроніка?

Учень:

На схід мчалися ешелони, переповнені добровольцями. На полустанках і станціях їх впізнавали відразу по розмашистих крейдяних написах на вагонах " Даєш Цілину". У вагонах - пісні, сміх -спутники високого духу, передуючого по істині великої битви. Потяги йшли чітко за графіком.
Учень:

Так 16 березня, тільки один день, в Павлодар прибула понад тисяча чо-ловік, 25 травня - 2909, 8 грудня - 12 тисяч.

І для багатьох було девізом ось такий вірш:

"Багато діл, але мета одна

Більше дати країні зерна.

Наше головне завдання-

молотьба і хлібоздача"!.

Ведуча:

Ми знаємо багато подвигів, здійснених заради порятунку народного доб-ра. Рятували трактори, ліс, автомобілі, будматеріали, пальне, але найчастіше рятували хліб - найчастіше заради хліба ризикували люди життям. "

«Об пам'ять, пам'ять! Викрою в млі!

Раптом блиснеі знову замре.

Живуть не лише хлібом на Землі".

Чи знаєте ви таких людей, які зробили подвиг, рятуючи хліб?

Учень:

Рятуючи, врожай від пожежі 24 квітня 1955 року на цілинних землях Ка-захстана загинув первоцелинник Іван Якович Рагузов, йому було в ту пору 28 років. У газеті " Комсомольська, правда" від 28 липня 1981года. У статті " Особливе завдання" говориться про подвиг капітана Радянської армії Миколи Михайловича Кузнєцова, який врятував хлібне поле від пожежі, ціного свого життя.

А цей вірш присвячується рязанському трактористові Анатолію Мерзлому, який також загинув, рятуючи хлібне поле
7

Учень:

Гаряче полум'я танцювало, як кінь.

По боязких колосах кидалися зірниці.

Він кинув свій трактор у вогонь, що гуде

Задумавши врятувати молоду пшеницю..

Він згадав хлопців

Що кидалися в атаку

І право на життя добували у вогні.

Усім серцем був вірний він доброму знаку

Який такий потрібний, рідній країні.

А був, як і ми, він зовсім молодим

З веселою посмішкою, очима, як небо.

Не міг він дивитися, як тягнулися крізь дим

До нього колоски обоженного хліба!

Пожежа той давно безповоротно згас

Але піснею однією стало більше на світі.

Напевно, про парубка, який їх врятував.

Колоси, гойдаючись, співають в ранці.
Ведуча:

Про цих хлопців, які рятували хліб, присвячується і ця пісня (Слухається пластинка з піснею" Дума про врятований хліб").

Та хліб - це найголовніший і найдорожчий плід матері - землі і рук людських і хочеться знову і знову повторювати, що історія хліба - це історія народу, що хліб - інтернаціоналін.

Великою популярністю в Україні і за її межами користується наш національний сорт хліба - паляница, пишна, рум'яна, з чудовим гребінцем.
А які національні хліби ви знаєте?

Учень:

Житній хліб - національне відкриття, чисто російське, годує він щільно, надійно і з незапам'ятних часів вважається першою їжею. Звів народ в казкову знаменитість російський колобок, оживив його, зробив його рум'яним і покотився він по друкарських сторінках книг, на мовах наших і заморських, йдучи від дідуся, бабусі, зайця, вовка, ведмедя і наче б не упорався тільки з хитрою лисицею

А який же він справжній колобок?

8

Справжній же, такий звичний в народі колобок, з житнього борошна випечений - круглий і невеликий. Славиться він, як ситна і зручна за столом і в дорозі їжа, від якої, якщо купити її було б, можна не відмовитися і нинішній неспокійний люд, що відряджається.
Які ще можуть бути доповнення?

Учень:

- Про лаваш так само можна сказати, що це історія народу. Не скоропортящий і ситний лаваш, складений в стопку не дуже вже тя-жкий, став вірменам супутником в їх тривожному житті - адже ми зна-ємо, що цим волелюбним людям постійно погрожувало вигнання, яке спричиняло за собою і голод, і тяжке, існування на безплідних полях.

Необхідне зачерствення супроводить будь-який хліб. А ось лаваш, якщо його злегка побризгати водою здатний " оживати". Випікають лаваш в тонерах - це яма, вирита приблизно до глибини 1,5 метра, стіни якого викладені цеглою. У самому низу тонера заложена труба ніби піддувало. На дно засипаються дрібні сухі дрова. Вогонь поступово збільшується, стіни розжарюються до рубінового свічення.

Тісто, що розкотали, розкладається на спеціальній посадочнію подушці, небагато збризкуєть водою, і спритним рухом приліплюють до розжареної стінки.
Ведучий:

Ви є постійними покупцями хліба і хлібопродуктів в торговельних точках: чи Знаєте ви найменування якого-небудь хліба, пов'язане з якоюсь історичною подією?
Учень:

Це Бородинський хліб. Найменування його пов'язане з Бородинским полем, на якому знаходиться 44 пам'ятники на честь головнокомандуюго російськими військами фельдмаршала Михайла Иларионовича Кутузова, є пам’ятником солдатам, офіцерам, генералам армії Наполеона, а також воїнам 5-ої армії, які звільняли в 1942 р. від фашистів Бородинське поле.

У хліба Бородинського особливий смак. За переказами, рецепт відомого бородинського хліба з солодом і кмином розробила дружина генерала Алек-сандра Олексійовича Тучкова, героїчно загиблого в Бородинській битві.

Легенда про Бородинські хлібі розросталася. Довгий час рецепт цього хліба зберігався в таємниці.

9

Ведучий:

Нині Бородинське поле використовують в мирних цілях, -вирощують хліб. Про що шумлять стиглі хліби? Не про те, що не для війни це поле, і не лише тут, а на усіх просторах. Та запанує світ і хліб на усій планеті. Адже хліб пам'ятає усе, і зле і добре. Свята земля, святий хліб.

Хліб не лише їдять - їм живуть.
Світлом глибокої поваги і любові до хліба освітлено і багато сьогоднішніх ритуалів, традиції. Ось деякі з них:

  • Коли сім'я переїжджає в новий будинок, то вносять до нього спершу хліб-сіль.

  • Почесних гостей, молодожонів, також зустрічають з хлібом і сіллю і ще обсипують їх зернами пшениці - на щастя.


А які ви знаєте звичаї?

Учень:

-У Польщі при народженні дівчинки в діжу закладають тісто, замішане на меду. Тісто зріє до дня її весілля. Коржі, випечені з такого тіста, є однією з кращих прикрас пиршества. Отже жінці, що виходить заміж другій раз на новому весіллі судилося залишитися без знатних ласощів.

Учень:

-У Словаччині пряник, випечений із замішаного на меду тіста, по на-родному звичаю підносять нареченій. Вона зберігає його в скрині і вручає в день весілля, як естафету, дочці. І десь через два десятиліття пряник можна їсти. Хліб на меду не черствішає.

Учень:

-У Пакистані перед весіллям нареченій пропонують підготувати тісто для випічки 20-и кілограмового хліба. Якщо опара не підніметься, весілля не відбудеться.

Ведучий:

-З хліба починається і творчість багатьох самодіяльних художників. І як же не вклониться низько, до землі, художникам з народу, що славлять хліб - вічну працю землероба. У нас на стіні є панно, де зображено хлібне поле Назарько Івана Петровича - художника Красноармійської художньої майстерні.

А скільки віршів, прислів'їв присвячено хлібу

Хто знає вірш присвячений хлібу або прислів’я?

  1. Колос до колосу - Батьківщини сніп.



2.Хліб - дар Божий, батько-годувальник.

3.Людина хлібом живе, а не промислом.

4.Хліб - батюшка, водиця - матінка.

5.Колос дорог, хоч і малий, підбери, щоб не пропав.

6.Хліб на стіл, так і стіл - престол. Хліба ні шматка - так і стіл дошка.

7.Хліба ні шматка - так і в теремі туга. А хліба край - так і під ялиною рай.

8.Хліб та вода - блаженна їжа.

9.Хліб - це життя, він вічний, як мати, як Батьківщина. Вслухайтеся в слово "жнива". Воно дихає вогнем, спекою бою. Землероб - як солдат на війні. Війни немає, але хлібний фронт ніколи не кінчається.

((Расул Гамзатов)

  1. Мирна земля - багатий врожай.

  2. Багато снігу - багато хліба. Багато води - багато трави.

  3. Цей в негоду - збери у відро у гарну погоду.

  4. Сіяти хліб - не поспішай. Станеш жати - не дрімай.

  5. Поклади дідова гною - снопи сипатимуться з возу.



ЗАГАДКИ.

  1. Б'ють мене палицями,

Тиснуть мене каменями,

Тримають мене у вогняній печері,

Ріжуть мене ножами. За що так гублять?

За те, що люблять (Хліб)
2. Мене б'ють і б'ють, Ріжуть і мнуть

А я усе терплю -І усім добром плачу. (Орна земля)
3.Славиться він першим на землі, славиться він першим на столі.

Вітер його пестить, пестять степи. Перед гостями він лежить парний .

Ситний, білий, чорний і житній.

Ведуча:

-Сьогодні ми багато говорили про хліб, про те, як важко він дістається, про те, що хліб - це життя і що його необхідно берегти як зіницю ока, як своє власне здоров'я. Проте до хліба у нас відносяться часом не лише не дбайливо, але і просто недбало.

Готуючи матеріал про хліб, в книзі Віктора Кармазина " Наш хліб " зустрічалися такі рядки, повз які я не можу пройти.

11
Видатному радянському педагогові Василю Олександровичу Сухомлинському, що не дожив і до 50-ти років було підвласне знання таких струн людських душ. Він очолював середню школу в селі Павлише Кировоградької області.

Нині покійна доктор математичних наук, професор Алла Григор’євна Бондар, близько знаюча Василя Олександровича, розповідала.
"Одного дня до Сухомлинського прийшов в школу 80-річний старий, усіма шанований пастух Іван Степанович і попередив: " Розмова у мене тяжка ..

У білій хустці, яку він розвернув перед Василем Александровичем, був усохлий шматок хліба що побував, мабуть, в багатьох руках. "Святий хліб: я не вірю в бога, як і ви, але хліб називаю святим. А ви, учителі, ніби і забуваєте про це. І що ж виходить? У мене 4 онуків, четверо розбійників - ваших учнів. Прийшов я увечері з поля і застав їх усіх за таким заняттям: кидають черствий шматок хліба на дерево, збивають груші. Я відібрав хліб. Стоять передо мною, голови опустили. Кажу: це святий хліб, в ньому піт і мозолі, цілувати його потрібно. А в очах у них сміх - не дочекаються, коли я їх відпущу. Надрав вуха, пустили сльозу онуки, але не від сорому, а від болю - ось в чому біда. Відпустив їх, побігли вони і знову сміються. Подумайте, люди добрі, що ж це таке? Хіба можуть стати справжніми громадянами ці діти? Хіба можуть бути вони щасливі людьми"?

Ведуща:Я вважаю, що правильно поставив ці питання простий пастух, Іван Степанович. Кожна молода людина зобов'язана знати істину ціну хліба. Ці знання треба підносити їм щодня, і кожну годину і в дитячому саду і у сім'ї, і в школі!

Учень:

Деякі статистичні дані:

"Якщо в сім'ї з 4-х чоловік викинуть в день лише шмат хліба (100гр.) - втрати в рік складуть 36.5 кілограма. Щоб їх заповнити в масштабах країни буде потрібно: зорати і засіяти 1.3 мільйона гектарів, виростивши по 16 центнерів зерна, намолотити 2078 тис. тонн хліба! Цей хліб треба було б зберігати в 104 елеваторах, місткістю по 20тыс. тонн кожен Молоти його цілий рік повинні безперервно декілька великих млинів. Щоб випекти хліб, необхідно також 30тыс. тонн пресованої солі, 15-18тыс. тонн пресованих дріжджів, цукор, солод, молоко, яйця. Буде потрібно додатково енергію, витрати на транспортування зерна, муки, хліби, перегрузку, та ще необхідно врахувати і накладні витрати в торгівлі

Учень:

На Невском завмер рух..

Не вночі, немає - серед білого дня.

На бруківці, як статуя.

Фігура жінки видно.

Там на дорозі, як уві сні.

Сива жінка стояла -

У її протягнутих руках

Окраєць чорного хліба лежала.

Ні, не окраєць, а шматок

Спотворений бездуш’єм.

Розім'ятий безліччю машин

І усе равнодушє’м, що забуло..

А жінка держана хліб

І з тремтінням в голосі шепотіла:

- - Шматочок цей би тоді -

І сина б я не втратила.

Шматочок цей би тоді..

Шматочок цей би тоді..

Хто осквернив? Хто забув?

Блокади страшні роки.

Хто, кинувши на дорогу хліб.

Забув, як помирав сусід?

Дітей голодні очі

Із застиглим жахом в очах..

А Пискаревку хто забув?

Там персональних немає могил.

Там вічне, мовчазне зганяння

Терзає пам'ять тих Тягарів.

Їм не дістався той шматок

Що лежить тут біля ваших ніг.

Шматок, що не подарував життя..

Хто кидає хліб - той відняв життя

Хто зрадив хліб?

Його провину під суд загиблих віддаю.

Священний ленінградський хліб

Сто двадцять п'ять священних грамів -

Лежить в музеї під склом

Свідок мужності по праву..

13

Ведучий:

Нехай ці рядки надовго запам'ятаються у вашій пам'яті, і звучить як набат, напоминаючий ціну шматочка хліба.

Кулінари країни розробили більше 300 блюд і виробів з черствого хліба.
Учень:

Суп із зеленню.

Черствий пшеничний хліб нарізувати скибочками, додати петрушку, пастернак, залити гарячим м'ясним бульйоном і варити до повного разварива-ния хліба. Перед подачею додати товчений часник. На 200грамм черствого пшеничного хліба - 1 літр м'ясного бульйону, 2столовые ложки мелкорубле-ной зелени петрушки і пастернаку, 3 зубчики часнику, сіль за смаком.
Оладки з сухарів.

Товчені або пропущені через м'ясорубку сухарі з черствого пшеничного хліба, залити гарячим молоком, додати дріжджі і поставити на 2 години в тепле місце. Готове тісто можна наливати на гарячу сковоро-ду, добре змащену рослинною олією і смажити як оладки.

На 1 склянку товчених сухарів з черствого хліба - 1.5 склянки молока, 1/10 пачок дріжджів, 1 яйце, 2 столових ложки рослинної олії, сіль за смаком.

Висновок:
Хліб - це коштовність.

Життя і здоров'я.

Хліб - це сила.


14






Виховна година з теми:

Хліб -наша сила,

Хліб-наша святість.

«Узгоджено»

Заступник директора з НВР

С.В. Заіка.

План виховної години.

Тема уроку: Хліб-наша сила, хліб- наша святість.
Мета уроку: Ознайомити учнів з історією виникнення хліба, про хліб війни, про трудові та героїчні подвиги нашого народу по взрощуванню хліба та його збереганню, про звичаї, обряди українського народу.
Виховна мета: Виховувати шанобливе, бережливе відношення до хліба, вшановувати працю хліборобів, повагу до працівників хлібопекарської сфери, сформувати думку про хліб як про одну з найбільших цінностей у житті людини, про відношення людини до хліба – як про мірило її вихованості, людяності. бажання дізнаватися більше про звичаї, обряди українського народу.
Метод уроку: Розповідь –бесіда.
Наглядність: Плакати, малюнки,диски з піснями про хліб, сніп колосків,

вислови про хліб, хлібний коровай на рушникові, книжкова виставка.

Хід уроку.
1.Перевірка присутньості учнів та їх готовність до проведення урока.

ІІ. Основна частина.

Вступне слово майстра про величність та необхідність хліба.

Бесіда з учнями по слідуючим питанням:

-історія виникнення хліба,

-професії .які пов’язані з виробництвом хліба,

-хліб цілини,

-героїчні подвиги по збереженню хліба,

-особливості національних та других видів хліба,

-ритуали та традиції нашого народу, які пов’язані з зхлібом,

-про обережне відношення до хліба,

-рецепти блюд з черствого хліба,

-вірші, пісні та загадки про хліб.

ІІІ Заключення:

1.Підведення підсумківиховної години.2.Заключне слово майстра.

3.Звернути увагу на книжну виставку та коротко розповісти їх зміст.

Майстер виробничого навчання: Велигодська Л.С.



Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України.

Управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації.

Державний навчальний заклад.

Димитровський професійний гірничий ліцей.

Методична розробка
За темою: « Розпізнавання асортименту булочних виробів»

Складена майстром

Виробничого навчання II

категорії

Велигодською Любов’ю

Станіславівною.

м. Димитров, 2011 р.
Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України.

Управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації.

Державний навчальний заклад.

Димитровський професійний гірничий ліцей.


Виховна година
З теми: «Хліб –наша сила,

Хліб-наша святість».

Складена майстром

Виробничого навчання II

категорії

Велигодською Любов’ю

Станіславівною.
м. Димитров, 2008 р.



Схожі:

Уроку Тема уроку: Пристрої введення-виведення інформації. 
Структура і тип уроку повністю відповідають меті і завданням уроку, тобто науковий рівень уроку відповідає сучасним вимогам
Уроку. Прямокутна система координату просторі. Мета уроку: знайомство...
В кінці уроку збираються учнівські зошити для перевірки їх ведення й виконання домашнього завдання
Уроку виробничого навчання
Велигодська Л. С. чітко в доступній формі розкрила тему та мету уроку на всіх етапах структури уроку
Уроку; тема уроку не записується на дошці; мета уроку не узгоджується...
«загравання» з учнями, намагання сподобатись, невміння знайти правильний тон; вживання пестливих слів
КОНСПЕКТ УРОКУ З ФІЗИКИ (10 КЛАС) Тема уроку
Комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація до уроку, програмне середовище «Жива фізика»
УРОКУ Тема уроку
Методична мета уроку: Інтерактивне навчання учнів графічного представлення даних електронних таблиць засобами мультимедіа з використанням...
Уроку: урок засвоєння нових знань. КМЗ уроку
Мета уроку: вивчити види впливу електричного струму на організм людини, особливості ураження електрострумом
Тема уроку. Зрізана піраміда. Мета уроку
Мета уроку: вивчення властивості площини, яка перетинає піраміду і паралельна основі; формування поняття зрізаної піраміди
Уроку Тема уроку: Поняття про виробничий травматизм та професійні захворювання  
Мета уроку: Ознайомити учнів з основними причинами виробничого травматизм та професійних захворювань та їх наслідками
План-конспект уроку інформатики в 7 класі Тема уроку
Тема уроку: Робота з текстовою інформацією. Призначення та основні функції текстового редактора. Текстові процесори. MS Word. Поняття...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка