Тема: Закріплення знань та умінь про слова назви предметів


Скачати 145.28 Kb.
Назва Тема: Закріплення знань та умінь про слова назви предметів
Дата 09.02.2014
Розмір 145.28 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Туризм > Документи
Українська мова

2 клас

Тема: Закріплення знань та умінь про слова – назви предметів.

Мета: Повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів; удосконалювати вміння розпізнавати ці слова серед інших слів; закріплювати навички написання слів з великої букви; розвивати вміння вживати у мовленні багатозначні слова. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати кращі людські якості, допитливість, любов до рідної мови, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, торбинка з загадками, індивідуальні картки, мікрофон, кошик із гостинцями, сніжинки, костюм зайчика, підручники.

Тип укроку: урок узагальнення знань

Вид уроку: урок- подорож

Хід уроку

І. Організаційна частина.
Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок

Він зимовий і цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Всі повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим : «Добрий день».
Ми вам раді, люди добрі!

І вітаєм щиро вас

Та запрошуєм сьогодні

На урок мови в 2 клас.
Слайд 1

«Ласкаво просимо»

Щоб урок пройшов не марно

Давайте девіз наш пригадаймо:

На уроці підсумковім

Будем дружно працювати

Щоб змогли на всі питання

Правильні відповіді дати.



П. Повідомлення теми та завдань уроку.

Сіли рівненько,

Підняли оченята,

Тему, вивчену на попередніх уроках

Будем повторяти.

  • Яку тему ми закінчили вчити,діти?

(Відповіді учнів).

Слайд 2

Узагальнення знань учнів за темою:

«Слова, які означають назви предметів»

  • Але спочатку пропоную ознайомитись із завданнями – зупинками, які вас чекають на уроці.

Слайд 3

Завдання уроку

Зупинка 1. «Асоціативний кущ»

Зупинка 2. «Очікування»

Зупинка 3. «Каліграфічна»

Зупинка 4. «Словникова»

Зупинка 5. «Мовна розминка»

Зупинка 6. «Перевірна»

Зупинка 7. «Самостійна»

Зупинка 8. «Підсумкова»


  • Я думаю, що ви здогадались в якій формі ми проведемо сьогоднішній урок?

  • Чи любите ви подорожувати?

(Відповіді учнів).

  • А куди буде здійснена наша подорож, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Загадка

Сніг пухнастий стелеться,

Зимовий час. Хурделиця,

Диво – сани налетіли,

Скакуни в тих санях білі

В санях тих сидить цариця

Білокоса, білолиця

В дружбі з дітьми вона всіма

Здогадайтесь це …? (Зима)


  • Чому ви думаєте, що це зима?

  • Назвіть зимові місяці. Який зараз місяць?

Холод нам несе мороку,

У турботах лине будень.

Це останній місяць року.

Зветься він, звичайно, грудень.

(Відповіді учнів).

  • Сьогодні в цей надзвичайної краси день, ми вирушаємо в подорож до зимового лісу.

  • Погляньте на екран

Слайд 4.

Зимові пейзажі

  • Який красивий зимовий ліс!

Зима чарує нас, дивує, заворожує.

Диво – казка живе скрізь тихим зимовим днем,коли навколо снігові замети, льодом скуті річки, тріщить мороз, а на деревах шапками лежить сніг, грає-виблискує іній та летять- кружляють, як пушинки, легкі,білесенькі сніжинки.

  • Ви уважно слухали мене, з захопленням переглядали зимові пейзажі, тож з якими словами у вас асоціюється зима?

(Відповіді учнів).

Зупинка 1. «Асоціативний кущ»

Слайд 5.

сніг лід

сніжинки зима іній

мороз замети

Зупинка 2. «Очікування»

  • Погляньте на асоціативний кущ і виберіть слово яке, на вашу думку, найкраще відрізняє зиму від інших пір року

Слово, яке є символом зими?

(Відповіді учнів).

  • Пора снігопаду настала і в нашому класі.

Білий сніг, білий сніг

Заміта стежинки

А на учнів в нашім класі

Падають сніжинки.

(Вчитель розкидає сніжинки)

  • Бачу кожен із вас упіймав по кілька сніжинок тож запишіть на одній з них свої очікування від уроку.

(Діти пишуть свої очікування на сніжинках).

  • Сніжинки з записаними очікуваннями залишіть на партах. В кінці уроку подивимось чи вони справдились.

Зупинка 3. «Каліграфічна»

  • А ми продовжуємо нашу подорож зимовим лісом.

Слайд 6.

«Зимовий ліс»

  • Бачу стежинку. Куди ж ця стежинка нас веде і хто це назустріч нам іде?

Учень.

Біг стежинкою зайчик,

Зайчик – побігайчик.

Зирк на стежці зайчиха

Гарні рівні букви пише.

Зайчик.

Доброго дня, любі друзі

Хіба можна це минати

Сяду і я літери писати.

  • Давайте разом із зайчиком напишемо красиво і правильно каліграфічну хвилинку

Щоб слова і букви правильно писати,

Хвилинку каліграфії треба починати

Зошити всі відкривайте

І при цьому промовляйте:

Всі разом

Зошит свій я відкриваю,

З нахилом його кладу

Ручку я ось так тримаю

Рівно за партою сиджу.

  • Запишіть дату


Слайд 7.

Завдання каліграфічної хвилинки

  1. Записати рядок великої і малої букви З з.

  2. Записати речення Зима завітала до лісу.

  3. Виділити головні слова в реченні.

  4. Зробити звуко – буквений аналіз слова «завітала»

  • Звірте виконане завдання

Слайд 8.

Зима завітала до лісу.

4скл., 8 букв, 8 звуків.

Зупинка 4. «Словникова»

  • Щоб ви, діти, далі подорожувати мали охоту.

Проведемо з вами словникову роботу.

Наш зайчик потрудився, написав

Біля екрана раптом став

Подивився, зачитався

Тай за голову узявся.

Слайд 9.

Хурделиця

  • Діти, чому зайчик узявся за голову?

  • Давайте допоможемо зайчику дізнатися значення цього слова

  • Які слова близькі за значенням до слова хурделиця ви знаєте?

  • Яке слово протилежне за значенням до слова холод?

(Відповіді учнів).

  • Зайчикові, допомогли,

Можемо далі по лісу іти
Слайд 10.

«Зимовий ліс»

Зупинка 5. «Мовна розминка»

  • Хочу сказати,що не марно

Ми в подорож сьогодні вирушили гарну

Прошу взяти до уваги

У лісі нас чекають ще й розваги,

Першою розвагою у вас буде

а) Гра «Зимові слова»

- оплесками спіймайте слова – назви предметів, які живуть тільки взимку.Сніг , велосипед, мороз,вікна, лижі, день, вітер, лід, вулиця, ковзани, поле, бурулька, іній, туман, дерево, дощ, ожеледь.

б)Гра «Незакінчені речення»(Робота в парах)

1.Зима! Зима! Усякий знає,

Вона холодною (буває).

2.Летять кружляють як пушинки,

Легкі білесенькі (сніжинки)

3.От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така (чудова).

4.Міста чистенькі, білі села

Зима і радісна, й (весела),

5.Вона тоді усім хороша

Коли мете легко (пороша).

6.Мороз у лід озера кута,

Зима тоді всі кажуть (люта).

7. Вона буває і серйозна:

Суха, і вітряна, й (морозна).

8. А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму (красива).

9.І особлива і чарівна,

Як королева чи (царівна)

10. А вранці іній – от обнова,

Яка зима у нас (казкова).

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

  • Ви стомились?

А тепер для відпочинку

Зайчик проведе фізкультхвилинку.

Зайчик.

Білий зайчик сів і жде,

Спритно вушками пряде,

Зимно зайчику стоять,

Треба трішки пострибать,

Скік-скік, скік-скік,

Треба трішки пострибать.

Ми стрибаєм, ми стрибаєм

І за парти тихо сідаєм.

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.

Зупинка 6. «Перевірна»

Зайчик – побігайчик

Провів фізкультхвилинку

Й залишив нам торбинку

Так дременув у ліс,

Що забув косий, що ніс.

  • А ми заглянемо до неї . тут є лист.

На конверті «Від зайчика учням 2 класу»

  • Давайте прочитаємо листа.

Діти, сьогодні іменник ви закінчили вчити,

То ж всі ви повинні добре уміти

До питань хто?що?слова добирати

Зміну слів-назв предметів за зразком «один-багато» знати,

Правопис великої букви пригадати

Правила вивчати

Й оцінку знанням своїм об’єктивну давати.

1.Повторення вивчених правил.

Правила звикли ви старанно учити,

Тож зможете їх без зусиль повторити.

  • Що таке іменники?

  • На які питання відповідають іменники?

2.Підбірслів до питань хто?що?

Правила ви знаєте.

Зараз на практиці їх добре повправляєте.

  • Я читаю загадки, а ви їх відгадуйте. Слова – відгадки записуйте у дві колонки.

  • Перша колонка – слова, які відповідають на питання хто? А друга колонка – слова, які відповідають на питання що?

У блакитнім піджачку

В рожевій сорочці,

В нас зимою по садку

Гуляють, як гості. (снігурі)
На шибках без олівця

Він малює без кінця. (мороз)
За вікном лежить сніжок,

Піднялася віхола, але бачу

Я пташок, що сидять під стріхою. (горобці)
В теплій шубці він лежить,

Цілу зиму міцно спить,

А пробудиться від сну-

Зустрічатиме весну. (ведмідь)
Що росте догори коренем? (бурулька)
Скатертина біла увесь світ накрила.(сніг)
Прозорий мов скло, а не вставиш у вікно. (лід)
Уночі гуляє, а в день відпочиває,

Має круглі очі,бачить серед ночі. (сова)

  • А зараз перевіримо правильність виконання цього завдання

Слайд 11.

Хто? Що?

Снігурі Лід

Горобці Мороз

Ведмідь Бурулька

Сова Сніг

  • Що ми можемо сказати про записані слова? Що означають слова другої колонки?

(Відповіді учнів).

3. «Один - багато»

- А зараз слова змінювати будем за зразком один – багато.

А щоб грамотно писати,

Йдіть до дошки працювати.

  • Записані слова змініть так, щоб вони означали багато предметів.

Шуба – шуби

Ялинка – ялинки

Сани –

Сніжинка – сніжинки

Морозиво –

  • Який висновок можемо зробити?

(Відповіді учнів).

4.Правопис великої букви в іменниках.

Ще ми правопис великої букви маємо пригадати

Та зайчикові про це розказати

- А почнемо ми з того, що знаємо про написання імен, по батькові та прізвищ людей. Для цього на картках виконаємо завдання.

- Необхідно подумати, яка буква загубилася і записати її, утворивши слова.

Клас поділено на три варіанти
Картка 1.

…етянка …опович

…ленка …оменко

…асилько …вець
Картка 2.
…ндрійко …ончар

…аталка …лійник

…етрик …оваль
Картка3.
…ванко …ойко

…ишко …равець

…атерина …алишко

  • Звірте свої відповіді із завданнями на екрані.

Слайд 12.

Індивідуальні картки

  • Чому в цих словах перша буква велика?

(Відповіді учнів).

  • Наступне завдання – гра «Виправ помилку»

Слайд 13.

Зображення кота, пса,кози, корови.

- Записати ці слова та виправити у словах помилки,якщо вони є.

(Діти пишуть у зошитах)

Слайд 14.

Кіт Пушок, пес Рябко, коза Зірка,корова Лиска.

  • Подивіться, чи ви записали слова так, як на екрані.Що означають ці слова

  • Чому слова Пушок, Рябко, Зірка, Лиска написані з великої букви?

(Відповіді учнів).

  • Діти! Підніміть руку, у кого, вдома є домашня тваринка? Кожну тваринку якось кличуть. Як саме?

(Відповіді учнів).

  • Ви дуже любите своїх менших друзів? Як ви про них піклуєтеся?

(Відповіді учнів).

Хвилинка релаксації

  • Я думаю, що крім одного домашнього улюбленця, ви мрієте ще про якусь тваринку. То ж зараз, будь ласка, заплющіть оченята й уявіть собі, якою вона має бути.

-Зайчик наш, діти, не сумує,

Провести з вами інтерв’ю мені пропонує.

Вправа «Інтерв 'ю»

  • В якій країні ми живемо?

  • Назвіть столицю України

  • Найбільша річка України

  • В якому селі ви живете?

  • На якій вулиці ви живете?

  • Як пишуться слова – відповіді?Чому?

(Відповіді учнів).

Зупинка 7. «Самостійна»

Робота з підручником.

Зараз з підручником будете працювати,

Як важко - не бійтеся руку підняти

У мене ви можете все запитати

ст. 114. Вправа. 249


  • Що означає слово місяць у даному реченні? Придумайте речення, у якому слово місяць мало б інше значення.

ст. 115 Вправа 250

  • Яке значення має слово сонечко в кожному випадку? Складіть речення про сонечка за схемами.

Слайд 15.

Схеми речень

З підручником ми закінчили працювати

І зайчик хоче вам дещо сказати.

V.Підсумок уроку.

Зупинка 8. «Підсумкова»

Слайд 16.

Таблиця-схема іменник

Іменник сьогодні ви повторили,

Видно відразу, що ви його вчили.

Усі добре працювали,

На уроці не дрімали,

Тож гостинці приніс я вам вкінці,

Бо ви, другокласники, просто молодці!
Слайд 17.

«Молодці»

Вчитель.

Працювали ви справді гарно.

І не пройшов урок наш марно.

Та годинник невтомний показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

Дозвольте спитати, школярики, милі

Чи справдились очікування записані нині?

Нового чогось на уроці навчились?

Що зацікавило більше, скажіть?

Як щось не вдалося - також не мовчіть!

(Відповіді учнів).

Працювали ви на славу,

Тож отримуєте сьогодні такі бали
(Оцінювання учнів)
- Ось закінчилась наша подорож зимовим лісом.

Довелося нам ходити в той зимовий час,

Коли зіроньки - сніжинки падали на нас.

Шановні гості, на прощання всіх вітаєм,

І сніжинки в дарунок усім вам вручаєм,

Дякуємо за ласку й тепло,

Приємно нам, якщо цікаво на нашому уроці усім вам було
VІ.Домашнє завдання.


  1. варіант - вправа 247 ст. 114

  2. варіант - вправа 248 ст. 114



ІІІваріант - вправа 251 ст. 115

Урок закінчений. Усім дякую.



Література
1. Дівакова І.І.Інтерактивні технологіїі навчання у початкових класах
2. « Розкажіть онуку» 12’2008с.49-53.

Схожі:

Тема: Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Слова що означають назви
Виписати з пам`яті слова, що означають один предмет, утворити від них слово, що означає багато предметів, з вірша Л. Костенко “Синички...
Уроку комбінований Тема. Розпізнавання іменників (без уживання терміна) за питаннями хто? що?
Мета: розширити й поглибити знання учнів про слова — назви предметів; вчити розпізнавати ці слова у мовленні, складати з ними речення;...
Конспект інтегрованого уроку українська мова й основи здоров
Тема уроку. Закріплення знань, умінь і навичок з теми “Іменник”. Складові здорового способу життя
Урок навчання грамоти 1 клас Тема
Тема: закріплення звуків [з],[з'], вивчення букви З. Формуванння аудіатив них умінь за текстом М. Павленко. Звуко-буквені зіставлення....
ТЕМА. Закріплення знань про букву «К». Опрацювання тексту «Калина». МЕТА
МЕТА. Закріпити уміння читати склади, слова, речення з новою буквою; закріплювати навички звукового аналізу слів, читацькі навички;...
Урок узагальнення та систематизації отриманих знань, умінь та
Перевірити і встановити рівень оволодіння учнями основами знань, умінь та навичок з теми
Слова, які відповідають на питання хто?
Мета. Вчити учнів розрізняти поняття «предмет» і «слово» як його назву; формувати вміння ставити питання до слів, що означають назви...
Урок засвоєння нових знань. Ім’ я уроку. «Андрій Малишко поет-пісняр»
Тема. ПОНЯТТЯ ПРО БАГАТОЗНАЧНІ Й ОДНОЗНАЧНІ СЛОВА. ПРЯМЕ Й ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОСНОВНІ ТИПИ ПЕРЕНОСНИХ ЗНАЧЕНЬ: МЕТАФОРА, МЕТОНІМІЯ,...
Правила розгадування ребусів: слово або речення ділиться на такі...
В кожному з рядочків таблиці приховані слова, сукупність яких являє собою загадку, яку потрібно розгадати
Методи оцінки знань умінь і навичок учнів на уроках біології
Перевірка та оцінка знань, умінь і навичок учнів є важливим структурним компонентом процесу навчання та відповідно до принципів систематичності,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка