Навчальна програма дисципліни для студентів спеціальності 030202 «Міжнародне право» КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


Скачати 180.52 Kb.
Назва Навчальна програма дисципліни для студентів спеціальності 030202 «Міжнародне право» КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Дата 15.03.2013
Розмір 180.52 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Право > Документи








КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

ІНСТИТУТ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН


ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
навчальна програма дисципліни
для студентів спеціальності 6.030202 «Міжнародне право»


КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

ІНСТИТУТ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН


Кафедра порівняльного і європейського права
Укладач: доктор права, доктор історичних наук

Заслужений юрист України, проф. Білас І. Г.


ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ
для студентів спеціальності 6.030202 «Міжнародне право»

Затверджено

на засіданні кафедри

протокол № 10

від 23 травня 2011 року

Зав. кафедри

­­­­­­­­­­­­­­­­______________

В.І. Муравйов
Директор Інституту

міжнародних відносин

________________

В.В. Копійка

Погоджено з науково-методичною

комісією

«____» ________ 2011 р.

________________

проф. О.А.Коппель

КИЇВ – 2011

Змістовий модуль 1


ФІЛОСОФІЯ ДЕРЖАВИ: ПОХОДЖЕННЯ, СОЦІАЛЬНА СУТНІСТЬ, ФОРМА ДЕРЖАВИ, ФУНКЦІОНУВАННЯ ДЕРЖАВИ, УПРАВЛІННЯ ТА ВЛАДА
Тема 1. Поняття теорії держави та права. Її предмет, метод і функції

Поняття юридичної науки. Юридична наука в системі суспільних наук. Основні ідеї, концепції розвитку вітчизняної юридичної науки. Роль навчального курсу загальної теорії держави та права у підготовці юриста в умовах утвердження суверенної, правової, демократичної держави Україна.

Предмет загальної теорії держави та права як теоретичної бази сучасного правознавства. Виявлення загальних правових явищ і закономірностей, наукових понять, юридичних термінів. Загальнотеоретична юридична наука і практика. Виникнення і розвиток загальнотеоретичної науки про державу та право (енциклопедія права, філософія права, загальна теорія держави та права).

Методологія загальної теорії держави та права. Види методів цієї науки і їх зумовленість предметом та завданнями дослідження. Демонополізація методологічних підходів і різноманітність застосованих методів дослідження – неодмінна передумова об’єктивності та всебічності пізнання державно-правових явищ, поступального розвитку юридичної науки, свободи наукової творчості.

Суспільна практика як критерій вірогідності положень і висновків загальної теорії держави та права, її дослідницьких методів.

Система навчального курсу загальної теорії держави та права.

Характеристика головних джерел і методика засвоєння навчального матеріалу.

Значення вивчення загальної теорії держави та права для підготовки правників-міжнародників.
Тема 2. Походження, соціальна сутність і причини виникнення держави

Загальна характеристика первісного суспільства. Три періоди у первісно-суспільному ладі (стадія становлення, стадія зрілості, стадія розпаду первісного суспільства). Економічні та соціальні відносини в первісному суспільстві. Становлення людського суспільства: головні етапи. Поняття суспільства. Основні елементи – ознаки суспільства. Влада та її роль у житті суспільства. Норми поведінки та організація влади у первісному суспільстві. Органи управління на більш пізній стадії розвитку первісного суспільства.

Розпад первісного суспільства, об’єктивна обумовленість змін форм нормативного соціального регулювання. Головні передумови виникнення держави (економічні, політичні, соціальні, ідеологічні, психологічні). Причини утворення національних держав. Теорії походження держави (іригаційна, теологічна, патріархальна, теорія насильства, расова, інцестна (статева), спортивна, патримоніальна, органічна, економічна, класова, психологічна, договірна, міграційна, дифузійна, теорія спеціалізації, космічна).

Типові та особливі форми виникнення держав.
Тема 3. Держава: поняття, ознаки, сутність

Співвідношення держави і суспільства. Роль держави в організації суспільного життя. Координуюча та узгоджуюча роль держави. Держава як гарант соціального миру і злагоди. Держава як політична форма організації громадянського суспільства. Залежність держави від найбільш прогресивної в економічному та культурному відношенні частини суспільства.

Загальне поняття держави та її ознаки. Поняття держави. Ознаки, які відрізняють державну владу від влади первісного суспільства соціально не-однорідного суспільства. Суверенітет держави. Розуміння ознак держави: загальних і специфічних.

Сутність держави: методологічні підходи у процесі аналізу історичної і сучасної сутності держави. Еволюція сутності і соціальне призначення держави. Класова, загально-соціальна, релігійна, національна, расова характеристики сутності держави. Особливості процесів державотворення в сучасних умовах. Національні держави як результат здійснення основного права нації, народу на політичне самовизначення.

Типологія держав. Формаційний і цивілізаційний підходи: їх переваги, недоліки, взаємозв’язок. Персональний (особистий) підхід до типології держави. Основні причини зміни типів держави. Види історичних типів держави.

Функції держави: поняття, види. Функції Української держави. Форми реалізації функцій держави. Основні методи здійснення державних функцій.

Значущість знань про сутність держави.
Тема 4. Форма держави

Розвиток категорії “форма держави” в політико-правовій думці. Загальне поняття й елементи форми держави. Поняття державного правління. Загально-історичні види державного правління. Види форм правління сучасних держав. Форма правління Української держави за Конституцією України. Шляхи вдосконалення форм правління на сучасному етапі державотворення.

Поняття державного устрою. Загальноісторичні види державного устрою. Унітарна держава, федерація, конфедерація, імперія: їх основні ознаки й особливості. Види устрою сучасних держав. Роль економічних, політичних, національних та інших чинників у виборі форм державного устрою. Державний устрій Української держави за Конституцією України.

Поняття державного режиму. Основні види державних режимів. Сучасні державні режими. Їх співвідношення з формою правління, формою державного устрою. Зміна державного режиму сучасної України.

Вчення про форму держави та соціальна практика.
Тема 5. Механізм і апарат держави

Поняття влади, її основні ознаки та джерела. Публічна влада як специфічна ознака держави. Сутність державної, публічної влади як необхідної суспільної функції.

Проблеми структури влади. Правові форми та способи її реалізації. Створення державного апарату як засобу реалізації державної влади. Державний апарат і система спеціальних владних установ. Поняття механізму держави, його структура. Принципи та риси апарату держав соціально-демократичної орієнтації.

Принцип поділу влади та відповідна йому структура механізму держави. Система взаємних стримувань і противаг.

Органи держави. Поняття органу держави. Види державних органів. Вимоги до державних органів в умовах формування громадянського суспільства. Державні службовці: поняття, види. Державні органи України.

Практична значущість поділу влад у державно-правовій теорії та практиці України.
Тема 6. Політична система та її структурні елементи

Розвиток ідеї про політичну систему суспільства у світовій класичній думці про державу і право. Поняття політичної системи суспільства та її основні риси. Елементи політичної системи суспільства.

Поняття механізму політичної влади, його структура. Поняття механізму політичного опонування (опору). Політична опозиція. Особливий статус держави в політичній системі суспільства. Об’єднання громадян у політичній системі суспільства. Поняття об’єднання громадян та його види.

Поняття та види громадських організацій. Партії в політичній системі суспільства. Правове регулювання статусу та діяльності об’єднань громадян. Органи громадської самодіяльності. Громадський рух. Поняття трудового колективу, його політичні функції. Форми взаємодії органів держави з об’єднаннями громадян і трудовими колективами.

Демократія як спосіб функціонування політичної системи суспільства.

Політична система українського суспільства, характерні риси та напрями розвитку.

Проблема конфлікту в процесі формування політичної системи України.

Теорія політичної системи та практика.
Тема 7. Суть, характерні ознаки правової та соціальної держави

Ідея правової держави як загальнолюдська цінність, її становлення і розвиток. Основні етапи формування концепції правової держави такими видатними мислителями, як Платон, Арістотель, Т.Гоббс, Дж.Локк, Ж.Руссо, Ш.Монтеск’є, І.Кант, Т.Джеферсон; українськими вченими: Г.Сковородою, Б.Кістяківським, М.Палієнко, С.Дністрянським, А.Малицьким, В.Старосольським; провідними юристами-теоретиками Росії: В.Гессеном, М.Коркуновим, Ф.Тарнавським тощо.

Характерні риси та ознаки правової держави. Юридичне визнання принципу верховенства права. Відповідальність держави перед людиною і суспільством за свою діяльність. Наявність розвиненого юридичного механізму реалізації людиною її прав і свобод.

Правова держава і громадянське суспільство. Поняття та риси соціальної держави.

Конституція України – передумова побудови соціальної, демократичної, правової держави.

Тема 8. Демократія як форма розвитку цивілізації. Права, свободи, обов’язки людини та громадянина

Витоки й сутність демократії. Основні цінності сучасної демократії. Форми та інститути демократії. Передумови демократії: економічні, соціокультурні. Елементи демократії в історії України. Верховенство права та демократичні інститути. Роль політичних партій у розвитку демократії. Вибори як інститут демократії. Громадянин – творець демократії. Роль засобів масової інформації в демократичному суспільстві. Громадянське суспільство як умова свободи й демократії.

Основні засади демократії. Економічна роль держави у підтримці демократії. Соціальні обов’язки держави у процесі демократизації. Проблема сумісності націоналізму та демократії. Основні теорії демократії. Влада і демократія. Проблеми розвитку демократії в сучасній Україні.

Права людини: історія та сучасність. Право як загальносоціальне явище (права людини, нації, народу, людства, дитини). Класифікація основних прав людини. Юридичні гарантії прав людини: поняття, види.

Державні та міжнародні акти, в яких відображено процес поступового визнання основних прав людини.

Інтеграція України у європейську і світову співдружність держав. Імплементація міжнародно-правових принципів та норм щодо прав людини у державно-юридичну практику (зокрема України): поняття, механізм.

Основні обов’язки людини. Поняття та класифікація основних соціальних обов’язків людини. Обов’язки людини та громадянина за Конституцією України. Система захисту прав і свобод людини в Україні.

Змістовий модуль ІІ

ФІЛОСОІЯ ПРАВА: ФОРМИ ІСНУВАННЯ ПРАВА, ЙОГО ПОНЯТТЯ ТА ОЗНАКИ

Тема 9. Поняття, суть і соціальна цінність права

Підходи до сутності права. Закономірності виникнення права та його необхідність у суспільстві. Розуміння права у світовій та вітчизняній юриспруденції.

Поняття принципів права, їх значення. Види принципів права. Правові презумпції, аксіоми.

Загальне поняття й ознаки об’єктивного юридичного права. Суб’єктивне юридичне право: поняття та його елементи. Взаємозв’язок між об’єктивним і суб’єктивним юридичним правом. Головні принципи об’єктивного юридичного права.

Сутність і зміст права, його роль у реалізації загальносуспільних інтересів. Співвідношення загальносоціального та спеціально-юридичного права.

Економіка – політика – право. Типологія права.

Соціальна цінність права, функції права та його структура. Співвідношення права й закону.

Обгрунтування стратегії трансформації та розвитку українського права.

Тема 10. Норми права та інші соціальні норми

Поняття соціальної норми. Загальні риси та види соціальних норм.

Ознаки, що відрізняють норми права від норм поведінки у первісному соціально-неоднорідному суспільстві.

Співвідношення норми права з іншими соціальними нормами (зокрема моральними, корпоративними, звичаєвими, технічними тощо).

Роль права, моралі у розвитку та функціонуванні громадянського суспільства, де людина є метою, принципом, а не залишається засобом держави для досягнення її цілей.

Загальна характеристика правової норми. Поняття правової норми та її ознаки. Структура правової норми. Елементи правової норми. Види диспозицій, гіпотез, санкцій юридичних норм. Способи викладення правових норм.

Класифікація норм права.

Практична значущість знань про норми права.

Тема 11. Правотворчість

Поняття та чинники правотворчості. Співвідношення категорій “правотворчість” і “законотворчість”. Методи та стадії правотворчості. Функції, принципи й види правотворчості. Законодавчий процес у парламенті України.

Види і форми правотворчості держави (безпосередня, санкціонована, спільна, делегована).

Види правотворчості за суб’єктами (законотворчіть народу, підзаконна правотворчість органів місцевого самоврядування, громадських організацій, трудових колективів).

Судова правотворчість – особливий вид правотворчості. Конституційний Суд як учасник правотворчості (законотворчості) в Україні.

Законодавча техніка: поняття та види.

Тема 12. Форми (джерела) права

Виникнення поняття “джерела права”. Співвідношення термінів “форми права” та “джерела права”. Поняття форми права. Зв’язок і співвідношення між типом права і формою права.

Класифікація форм права: правовий звичай, правовий прецедент, нормативний договір, нормативно-правовий акт. Юридична природа законів та підзаконних актів. Нормативні акти України: види, значення, особливості та межі їх дії.

Міжнародний договір.

Тема 13. Система права та система законодавства

Поняття та зміст правової системи. Функції та структура правової системи. Система права, система законодавства, правова система: співвідношення понять та перспективи розвитку.

Основні аспекти системи права. Предмет і метод правового регулювання як підстави розподілу права на галузі, підгалузі та інститути права. Правові системи сучасності та тенденції їх розвитку в умовах глобалізації. Загальна характеристика галузей права.

Система законодавства. Співвідношення системи права та системи законодавства.

Систематизація нормативно-правового матеріалу: поняття, призначення, способи.

Сучасна кодифікація законодавства України, її основні напрями, форми та значення у забезпеченні правового стану суспільства і держави.

Тема 14. Правові відносини

Поняття правовідносин та їх основні ознаки. Види правовідносин. Зміст правовідносин. Регулятивний характер правовідносин, їх соціальна та нормативна обумовленість, єдність соціального змісту й правової форми.

Cуб’єкти правовідносин. Правоздатність і дієздатність суб’єктів правовідносин. Види суб’єктів правовідносин.

Об’єкти правовідносин. Поняття та види об’єктів правовідносин.

Підходи щодо визначення об’єктів правовідносин: моністичний і плюралістичний.

Обставини, за яких виникають, змінюються або припиняються правові відносини. Юридичні факти та їх класифікація. Правові презумпції: поняття, види. Особливості правовідносин у міжнародному праві
Змістовий модуль IІІ

ФІЛОСОФІЯ ПРАВОТВОРЕННЯ, ПРАВОРЕАЛІЗАЦІЇ ТА ПРАВОЗАСТОСУВАННЯ
Тема 15. Реалізація норм права

Соціальна природа реалізації норм права. Основні форми безпосередньої реалізації права. Правомірна поведінка як умова реалізації права. Методи забезпечення реалізації норм права. Використання норм права. Використання приписів норм права. Дотримання норм права.

Застосування норм права – специфічна форма людської діяльності. Основні ознаки та необхідність застосування права. Суб’єкти і стадії застосування норм права. Соціальний механізм застосування норм права. Зовнішні та внутрішні чинники в детермінації правозастосовної діяльності.

Правозастосувальний акт: поняття, особливості. Функції актів застосування права. Класифікація правозастосовних актів. Прогалини у праві. Аналогія закону та аналогія права.

Законність у правозастосовній діяльності. Методологія аналізу принципів і вимог законності у правозастосовній діяльності. Законність і нетипові ситуації правозастосовного процесу.

Правозастосування в міжнародно-правовій діяльності. Інтелектуально-вольові аспекти формування правозастосувального рішення.
Тема 16. Тлумачення норм права

Поняття та сутність тлумачення. Місце тлумачення у правовій діяльності та механізмі правового регулювання. Загальна характеристика процесу тлумачення права. З’ясування норм права. Способи, результати та критерії тлумачення. Роз’яснення норм права. Види, акти тлумачення та їх дія.

Поняття офіційного тлумачення, його види.

Неофіційне тлумачення норм права, його види.

Інтерпретаційно-правові акти: поняття, властивості, види. Місце та роль Конституційного Суду України в інтерпретаційно-правовій діяльності. Юридична природа “постанов Пленуму Верховного Суду України”. Відмінність інтерпретаційно-правових актів від нормативно-правових та правозастосовних.

Тлумачення норм права за обсягом їх правового змісту. Суб’єкти тлумачення норм права в Україні: види та повноваження. Тлумачення норм права та державна політика. Роль соціальних інтересів у тлумаченні права. Досвід зарубіжних країн у тлумаченні норм права.

Тлумачення норм права за участю міжнародних організацій.

Практичні результати тлумачення норм права.
Тема 17. Правомірна поведінка. Правопорушення та юридична відповідальність

Право та поведінка. Поняття та види правомірної поведінки. Основні риси правомірної поведінки. Необхідна та бажана поведінка. Соціально допустима поведінка. Добровільна та вимушена правомірна поведінка. Склад правомірної поведінки. Мотивація правомірної поведінки. Стимулювання заохочення правомірної поведінки, засоби її охорони та захисту.

Правопорушення: поняття, ознаки, загальна характеристика. Склад правопорушення. Суб’єкт, об’єкт, суб’єктивна сторона, об’єктивна сторона правопорушення. Злочини. Проступки. Заходи Української держави щодо зменшення правопорушень в Україні. Міжнародні правопорушення: поняття, різновиди.

Юридична відповідальність: її природа, суть, поняття, ознаки. Види юридичної відповідальності. Перспективна та ретроспективна юридична відповідальність.

Загальні принципи юридичної відповідальності. Мета та функції юридичної відповідальності. Підстави притягнення до юридичної відповідальності та звільнення від неї.

Основи юридичної відповідальності відповідно до Конституції України.
Тема 18. Механізм правового регулювання

Правове регулювання та його вплив на суспільні відносини. Нормативне та індивідуальне правове регулювання. Правове регулювання як владний вплив держави з допомогою юридичних засобів на суспільні відносини з метою їх розвитку. Основні стадії правового регулювання.

Механізм правового регулювання як система засобів правового впливу на суб’єктів соціального життя, формування їхньої правової поведінки. Елементи механізму правового регулювання.

Предмет, метод і способи правового регулювання. Місце та роль держави у функціонуванні механізму правового регулювання.

Структура та ефективність механізму правового регулювання. Цінність правового регулювання.

Особливості механізму правового регулювання у міжнародному праві.
Тема 19. Правосвідомість, правова культура та шляхи їх формування

Поняття, риси, структура та функції правосвідомості. Місце та роль правосвідомості у суспільному житті. Види правосвідомості. Професійна правосвідомість юриста. Вплив правової свідомості на законотворчу та правозастосовчу діяльність. Поняття правової світоглядної ідеології. Правосвідомість і право. Правовий нігілізм.

Професійна правосвідомість працівників органів внутрішніх справ.

Правова культура: її сутність та основні риси, форми прояву в суспільстві. Правові погляди та принципи. Зв’язок правової культури з правосвідомістю, шляхи формування правової культури. Роль правової культури у формуванні громадянського суспільства та правової держави.

Професійна правова культура.

Правове виховання як основний засіб юридичної соціалізації особи, як цілеспрямоване формування правової культури громадян. Поняття, форми та методи правового виховання.
Тема 20. Законність і правопорядок. Державна дисципліна

Загальна характеристика законності. Поняття та значення законності. Законність як одна з важливих правових категорій. Зміст законності. Основні вимоги законності. Принципи законності у державі соціально-демократичної орієнтації. Гарантії законності, їх поняття та види.

Законність – умова формування громадянського суспільства. Правові та організаційно-управлінські чинники забезпечення законності. Правова культура як чинник зміцнення законності.

Деформація законності у державі: причини, шляхи подолання.

Поняття та значення правопорядку. Правопорядок і громадський порядок. Основні шляхи зміцнення законності та правопорядку.

Поняття дисципліни та її види. Дисципліна в органах державної влади та суспільстві.

Законність як конституційний принцип функціонування держави та суспільства.

Література
Рекомендована література до всіх тем


  1. Алексеев С.С. Восхождение к праву. Поиски и решения. - М.: НОРМА, 2001. - 752 с.

2. Алексеев С.С. Право: азбука – теория – философия: Опыт комплексного исследования. - М.: Статут, 1999. - 712 с.

  1. Бержель Ш.-Л. Общая теория права / Под общ. ред. В.И.Даниленко. Пер. с фран. - М.: NOTA BENE, 2000. - 567 с.

  2. Виконавча влада і адміністративне право / За ред. В.Авер’янова; Інститут держави і права ім.. В.М. Корецького НАНУ. – К., 2002. – 668 с.

5. Журавський В.С. Становлення політичних партій в українському суспільстві та їх роль у політичному структуруванні парламенту. – К.: Парламентське видавництво, 2002.

6. Журавський В.С. Етапи гармонізації законодавства України із європейським законодавством // Держава і право. Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. - К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2002. – Вип.16.

7. Заєць А.П. Правова держава в контексті новітнього українського досвіду. – К.: Парламентське видавництво, 1999 – 247 с.

8. Конституційно-правові форми безпосередньої демократії в Україні: проблеми теорії і практики / За ред. В.Ф. Погорілка. – К.: Інститут держави і права ім.. В.М. Корецького НАНУ, 2001 – 356 с.

9. Кельман М. С. Теорія держави. Навчальний посібник. – Тернопіль: Поліграфіст, 1997. – 330 с.

10. Кельман М.С. Теорія права. Навчальний посібник. – Тернопіль: Поліграфіст, 1997 – 382 с.

11. Кельман М.С. Теорія держави і права в схемах, визначеннях, тестах і кросвордах. – Львів, 2002. – 88 с.

12. Кельман М.С., Мурашин О.Г. Загальна теорія права. – К.: Кондор, 2002. - 330 с.

13. Кельман М.С., Мурашин О.Г., Хома Н.М. Загальна теорія держави та права: Підручник. – Львів: “Новий Світ–2000”, 2003. – 584 с.

14. Кельман М.С., Ортинський В.Л., Штенгрет М.Й. Теорія держави і права (схеми, таблиці, поняття, принципи, основні засади): Навчальний посібник. – Львів: ЛІВС, 2003. – 180 с.

15. Керимов Д.А. Проблемы общей теории права и государства: В. 2 т. - Т. 1. Социология права. - М.: Современный гуманитарный университет, 2001. - 266 с.

16. Керимов Д.А. Методология права (предмет, функции, проблемы философии права). - М.: Аванта+, 2000. - 560 с.

17. Лисенков С.Л. Теорія держави і права / За ред. В.В.Копейчикова. - К.: Юрінком, 2002. - 367 с.

18. Марченко М.Н. Проблемы теории государства й права. Учебное пособие - М.. Проспект, 2001. - 760 с.

19. Нерсесянц В.С. Проблемы общей теории права и государства - М.: НОРМА-ИНФРА, 2000. - 832 с.

20. Органи державної влади України / За ред. В.Ф. Погорілка. – К.: Інститут держави і права ім.. В.М. Корецького НАНУ, 2002 – 591 с.

21. Організація судової влади в Україні / За ред. А.О. Селіванова. – К.: Юрінком Інтер, 2002. – 111 с.

22. Погорілко В., Федоренко В. Джерела конституційного права України: поняття, види і система // Право України. – 2002. - №3. – С. 8

23. Протасов В.Н. Теория права и государства. Проблемы теории права и государства. 2-е изд., перед. и доп. – М.: Юристъ, 2001.- 346 с.

24. Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави. – К.: Атіка, 2001. – 175 с.

25. Рабінович П.М., Хавронюк М.І. Права людини і громадянина: Навчальний посібник. – К.: Атіка, 2004. – 464 с.

26. Селіванов В.М. Право і влада суверенної України: методологічні аспекти. – К., 2002.

27. Скакун О.Ф Теорія держави і права: Підручник / Пер. з рос. - Харків: Консум, 2001. – 656 с.

28. Сливка С.С. Юридична деонтологія. Підручник. – К.: Атіка, 2001. – 304 с.

29. Сливка С.С., Біленчук П.Д., Гвоздецький В.Д. Філософія права: навчальний посібник. – К.: Атіка, 1999. -208 с.

30. Сливка С.С. Українська національна філософія права: онтологічний ракурс. - Львів, 2001. – 168 с.

31. Стефанюк В. Проблеми конституційного та адміністративного правосуддя при застосуванні норм Конституції України та інших законів // Право України. – 2002. - №2. – С. 3.

32. Словник законодавчих термінів. – К.: Основа, 2000. – 604 с.

  1. Тацій В. Значення юридичної науки у формуванні правової системи України // Вісник Академії правових наук України. – 2001. - №26. – С.3.

  1. Телешун С. Конституційні засади територіального устрою України. Альтернативи і перспективи // Віче. – 2000. - №5.

  2. Тодика Ю. Конституція як соціальна цінність // Право України. – 2000. - №12. – С.9.

  3. Тодика Ю. Способи тлумачення Конституції і законів Конституційним Судом // Вісник Академії правових наук України. – 2001. - №25. – С.51.

  4. Цвік М.В. Теорія держави і права. – Х., 2002. – 386 с.

  5. Шаповал В. Верховенство закону як принцип Конституції України // Право України. – 1999. - №1. – С. 5.

  6. Шаповал В. Конституція як форма (джерело) конституційного права України (питання теорії) // Право України. – 1999. - №6. – С.5.

  7. Швець М. Системна інформатизація законотворчого процесу // Вісник Академії правових наук України. – 2000. - №2(21). – С. 3.

  8. Шемшученко Ю. Теоретичні засади реалізації Конституції України // Вісник Академії правових наук України. – 1997. - №11. – С. 12.

  9. Юридична енциклопедія в 6 т. / Ред. кол.: Ю.С. Шемшученнко та ін. – К.: „Українська енциклопедія”, 1998 - 2004.



Схожі:

Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Робоча навчальна програма з дисципліни „Право інтелектуальної власності” для студентів магістратури юридичного факультету
Навчальна програма дисципліни для студентів спеціальності 030401...
Призначення курсу «Загальна історія держави та права». Предмет історії держави і права зарубіжних країн. Методологія науки та курсу....
Міністерство внутрішніх справ України Харківський національний університет...
Робоча навчальна програма з дисципліни «Міжнародне право» для студентів за напрямом підготовки (спеціальністю) “Правознавство” 030401),...
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА З ДИСЦИПЛІНИ «БІРЖОВЕ ПРАВО» Для освітньо-кваліфікаційного...
Навчально-методичні матеріали з дисципліни «Біржове право» кафедри цивільних та кримінально-правових дисциплін для студентів Українського...
Тематика випускних кваліфікаційних робіт з курсу “Міжнародне право”...
Тематика випускних кваліфікаційних робіт з курсу “Міжнародне право” для студентів 4 курсу спеціальності “Міжнародне право ”
Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин
Робоча навчальна програма з дисципліни „Країнознавство: Азія, Африка, Латинська Америка”
Тематика курсових робіт з курсу “Міжнародне право” для студентів...
Проблема співвідношення міжнародного і внутрішньодержавного права в сучасному міжнародному праві
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ НАФТИ І ГАЗУ
Робоча програма навчальної дисципліни «Менеджмент трансферу технологій» для студентів спеціальності 050202 Автоматизоване управління...
Харківський національний університет внутрішніх справ
Робоча навчальна програма з навчальної дисципліни “Податкове право” Харків: Харківський національний університет внутрішніх справ,...
НАВЧАЛЬНО–НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ПРАВА ТА ПСИХОЛОГІЇ
Робоча програма з навчальної дисципліни «Міжнародне приватне право» для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» на базі...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка