Урок математики в 1 класі
Доповнення чисел до 10.
Узагальнена таблиця додавання й віднімання в межах 10.
Черепанової Олени Анатоліївни
учителя початкових класів,
учителя вищої категорії,
учителя – методиста
Слов’яносербської ЗОШ І ступеня
Слов’яносербського района
Луганської області
2012
Тема: Доповнення чисел до 10.Узагальнена таблиця додавання й віднімання
в межах 10.
Мета: узагальнити табличні випадки додавання й віднімання в межах 10; вправляти в доповненні одноцифрових чисел до 10; повторити назви компонентів дій додавання й віднімання; працювати над розв’язанням віршованих задач;
розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, логічне мислення, кмітливість;
виховувати акуратність, бажання вчитися.
Обладнання: набірне полотно (геометричний матеріал);математичні віяла; кубики з цифрами; сигнальні картки двосторонні: кружечки зеленого і червоного кольору; казкові герої: Карлсон, Буратіно, кіт Леопольд, Мишка, Незнайко; таблиця з прикладами; відро з рибками і вудка; малюнки: суничок, горішків, грибочків, футбольного м’яча; маленькийпортрет Буратіно; лічильні палички; кольорові олівці.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Ми урок розпочинаєм,
Математику вивчаєм.
ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми не лише розв’язуватимемо приклади та задачі, ще будемо
рахувати,мислити. Наш урок – урок творчості, натхнення, радості за наші успіхи. А урок у нас незвичайний. До нас завітали казкові герої.
ІІІ. Контроль, корекція й закріплення знань
Усний рахунок
Хто це до вас прилетів?
Карлсон!
Карлсон прилетів до вас з банкою із-під варення, в якій лежать карткиз віршованими задачами. Він пропонує розв’язати задачі і за допомогою математичних віял показати відповідь:
Дві овечки коло гречки,
На лужку ще три овечки,
Полічи овечок цих.
Скільки разом їх усіх? (2+3=5)
По дорозі їжак біг,
Ніс сім яблук на пиріг,
Одно впало, покотилось.
Скільки яблук залишилось? (7-1=6)
Каже мати-квочка:
В мене два синочки
І чотири дочки.
Скільки ж діточок у квочки? (2+4=6)
Ось до класу на урок
Залетіло шість сорок,
Дві пізніше прибуло.
Скільки всіх птахів було? (6+2=8)
Було у Марини
Сім ягід малини.
Шість ягідок з’їла.
А скільки лишила? (7-6=1)
Молодці, діти, добре впорались із завданням. За це вам напам'ять віршовані задачі.
Каліграфічна хвилинка
Подивіться хто до нас завітав?
Буратіно!
Правильно, діти! А ви пам’ятаєте, що Буратіно продав свою Азбуку за 5 золотих монет і не потрапив до школи. Тому він вас просить навчити його рахувати до п’яти і писати цифри 1 2 3 4 5.
( Діти виходять до дошки і прописують числа)
Пропишіть рядок чисел 1 2 3 4 5 в зошиті самостійно.
Оберіть у зошиті цифри, які написані правильно і обведіть кольоровим олівцем. Буратіно кожному в зошиті залишить свій портрет.
ІІ. Розвиток і закріплення математичних знань
Попрацюєм колективно,
І уважно, і активно!
Робота з підручником (№ 1, с.100)
Мишка вчиться рахувати
Різні приклади складати:
Додавати й віднімати.
Будем з нею працювати.
(учні розв’язують приклади на дошці і в зошитах)
Самостійна робота
Викладіть на парті за допомогою кубиківприклади 6 + = 10 10 - = 4
Нам час відпочити.
Фізкультхвилинка
(по класу розкласти малюнки суничок, горішків, грибочків , діти проговорюють віршик, ходять по класу і збирають малюнки)
Петрик йшов, йшов і горішок знайшов,
Поклав у кишеню і далі пішов.
Петрик йшов, йшов і суницю знайшов,
З’їв і далі пішов.
Петрик йшов, йшов і грибочок знайшов,
Поклав у корзину й додому пішов.
Робота з таблицею додавання й віднімання в межах 10 ( за підручником № 2, с.100)
Кіт Леопольд приніс ціле відро риби, але спочатку хоче у вас запитати:
Як називаються числа при додаванні? (Доданок доданок сума)
А при відніманні? (Зменшуване від’ємник різниця)
Зараз ми допоможемо Леопольду розв’язати приклади за допомогою таблиці.
(учні виходять по черзі, вудкою дістають рибку з прикладом і розв’язують його, інші перевіряють за допомогою сигнальних карток, якщо правильно – зелене світло, а не правильно – червоне. За правильну відповідь кіт Леопольд дарує рибку.)
3+2 1+4 7+3
5-3 3-1 4-2
1+3 6+4 9+1
Гарно попрацювали, кожний із вас спіймав рибку.
ІІІ. Робота з лічильними паличками
Візьміть 5 паличок і утворіть два трикутника.
ІV. Гра «Забий гол у ворота»
Незнайко пропонує пограти з ним у футбол.
(на дошці висить таблиця з різними прикладами. У воротах число10.)
Які м’ячі требазабити у ворота?
2+7 8+2 6+4 4+3 9+1 5+5
Молодці! Всі м’ячі забиті в ворота. За це Незнайко дарує м’ячики з надписом
«Євро – 2012».
V. Підсумок уроку
Ще один важливий крок:
Підсумуємо урок.
Як працювати з таблицею додавання й віднімання?
Чи цікаво було вчитися на сьогоднішньому уроці?
Які завдання сподобалися найбільше?
Література:
Богданович М.В. Математика: Підруч. для 1 кл. – К.: Освіта, 2007. – 144 с.
Бутрім В.Л. Математика. 1 клас: Розробки уроків. – Харків: Видавництво «Ранок», 2008. – 256 с.
Математика: Проб.учебник для 1 кл. /М.И.Моро, М.А. Бантова,Г.В.Бельтюкова– М.: Просвещение,1983. – 160 с.
Моро М.И. Математика в картинках /Н.Ф.Вапняр, С.В.Степанова. –М.: Просвещение, 1985. – 160 с.
Назаренко А.А. Математика: Робочий зошит для 1 класу. – Х.: Ранок, 2010.
|