Учитель-методист Маньківської загальноосвітньої школи
І-ІІІ ступенів №1
Дорошенко Катерина Миколаївна
Урок математики в 4 класі
Тема. Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові. Перевірка ділення множенням
Мета: формувати в учнів навички письмового ділення багатоцифрових чисел на одноцифрове, перевіряти ділення множенням, уміння розв’язувати задачі на знаходження суми двох добутків й ускладнені задачі на спосіб зведення до одиниці. Розвивати математичне мислення. Виховувати самостійність, наполегливість.
Обладнання: ППЗ «Математика 4 клас», мультимедійний проектор, комп’ютер.
Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
Робота з підручником
Усні обчислення. № 544 (Виконай ділення з остачею).
№ 545(Розглянь малюнок, числові дані та вирази. Поясни, що знайдемо. Якщо обчислимо кожний вираз).
120 : 30 60 • 6 120 - (30 + 60)
120 – 30 60 : 30 120 • 3 +30 • 4
Використання ППЗ (показую дані фрагменти)
ІІІ. Робота над темою уроку
Очікувані результати
Учень зможе:
ділити багатоцифрові числа на одноцифрові;
перевіряти ділення множенням;
скласти план розв’язку ускладненої задачі на спосіб зведення до одиниці;
скласти вираз до задачі на знаходження суми двох добутків;
виконувати ділення з іменованими числами.
Використання ППЗ (Пояснення ділення та перевірки ділення множенням).
Формування нових умінь та навичок.
№ 547. Робота біля дошки (1,2 приклад з детальним поясненням, використовуючи алгоритм ділення).
Самостійна робота № 547 (3, 4 приклади) Інтерактивний метод «Робота в парах».
5. Самоперевірка (відкриваю розв’язання прикладів)
5. Фізкультхвилинка.
III. Розвиток математичних умінь
Розв’язування задачі № 548 з коментуванням.
Скорчений запис до розв’язування задачі.
2с. 12 год – 96 га
1с. 7 год – ? га
Розв’язування задачі від числових даних
Графічне зображення Графічне зображення
розв’язування задачі 1 способом розв’язування задачі 2 способом
Складання плану до розв’язування задачі.
Перший спосіб.
Скільки гектарів поля засіяли дві сівалки за 1 год?
Скільки гектарів поля засіяла одна сівалка за 1 год?
Скільки гектарів пшениці можна засіяти однією сівалкою за 7 год роботи?
96 : 12 : 2 • 7 = 28 (га)
Другий спосіб
1) Скільки гектарів поля засіяла одна сівалка за 12 год?
2) Скільки гектарів поля засіяла одна сівалки за 1 год?
3) Скільки гектарів пшениці можна засіяти однією сівалкою за 7 год роботи?
96 : 2 : 12 • 7 = 28 (га)
Відповідь: 28 гектарів пшениці можна засіяти однією сівалкою за 7 год роботи.
Самостійна робота. Розв’язати задачу № 549 складанням виразу.
Перевірка. Один з учнів складає графічне зображення задачі від запитання до даних, інший записує вираз.
1240 • 6 + 720 • 4 =
3. Взаємоперевірка.
4.Фронтальна робота № 550
– Поясніть обчислення ділення іменованих чисел.
кг : 2 10 м : 4 1дм : 5 см 1 год : 3
5. Оцінювання учнів учитель здійснює протягом усього уроку.
IV. Підсумок уроку
– Чи здійснились ваші очікування?
Використання інтерактивного методу «Мікрофон».
«Мікрофон» надає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію. Правила проведення такі:
• говорити має тільки той, у кого «символічний» мікрофон;
• подані відповіді не коментуються і не оцінюються;
• коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивав щось говорити, викрикувати з місця.
V. Домашнє завдання
№ 551, 552 (За бажанням скласти і розв’язати обернену задачу до даної)
Додаток 1. Інструкція-пам’ятка розв’язування задач:
1) уважно прочитай задачу; подумай, про що йдеться в ній; з’ясуй незрозумілі слова і вирази;
2) виділи в задачі умову і запитання;
3) подумай, що означає кожне число; який зв’язок між числами?
4) ця задача проста чи складена? Якщо складена, то спробуй намітити план розв’язання;
5) якщо план не вдалося відразу скласти, то випиши числові дані задачі або зроби короткий її запис; пригадай, яку подібну задачу розв’язували раніше; розв’яжи частину задачі; чи не можна тепер знайти відповіді на основне запитання?
Використана література:
Богданович М.В. Математика: Підруч. для 4 кл. – К.: Освіта, 2004. – 159 с.
Богданович М. В. Методика розв’язування задач в початковій школі: Навч. посібник. – 3-тє вид., перероб. і допов. – К.: Вища шк..1990. – 183 с.; іл.
ППЗ «Математика 4 клас» / Програвач уроків. Версія 2.0 / Контур плюс, 2007.
Пометун О. І. та ін. Сучасний урок. Інтерактивнні технології навчання: Наук.-метод. посібн./ О. І. Пометун, Л. В. Пироженко. За ред. О.І.Пометун. – К.: Видавництво А.С.К., 2004. – 192с.: іл.