Урок у 8 класі з теми «ОКСИДИ,КИСЛОТИ,ОСНОВИ»


Скачати 111.99 Kb.
Назва Урок у 8 класі з теми «ОКСИДИ,КИСЛОТИ,ОСНОВИ»
Дата 10.11.2013
Розмір 111.99 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Математика > Урок
Нестандартний урок у 8 класі з теми

«ОКСИДИ,КИСЛОТИ,ОСНОВИ»

Цілі: узагальнити, закріпити, поглибити основні знання теорії: будова, класифікація назв, фізико-хімічні властивості, способи одержання оксидів, кислот, основ; уміння й навички роботи з опорним конспектом; розв'язування різнорівневих розрахункових та експериментальних задач; уміння працювати в парах за опитувальником, у групах; показати вміння працювати з додатковою літературою з теми; переживати за свою роботу та роботу товаришів на уроці; працювати творчо, активно, розумом, душею і серцем. Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.

Форма проведення: урок-мандрівкау світ знань з теми «Оксиди, кислоти, основи».

Обладнання: І. ТСО: «Лектор-2000» (кодокартка № І «Хімія — наука чудес», кодокартка № 2 «Медик без належного пізнання, хімії досконалим бути не може» (М. В. Ломоносов), кодокартка № 3 «Екологія — сходження до розуму»), магнітофон.

  1. Дошка прикрашена малюнками, що відповідають етапам мандрівки, розміщеним під номерами.

  2. На дошці — плакат (яскрава галявина радості
    й успіху— рефлексивна галявина, на якій періодично, поетапно вивішуються слова настрою: «посміхніться», «молодці», «творіння», «успіхів!»).

  3. У кабінеті — виставка творчих робіт, реклам
    учнів з теми.

ХІД УРОКУ

I. Мотиваційний аспект (тема, цілі, задачі)

II. Робота вчителя й учнів відповідно до атестаційного
листа, де зазначені види навчальної діяльності, дидактичні
прийоми, форма, час, максимальна кількість балів тощо

Атестаційний лист з теми «Оксиди, кислоти, основи» учня 8 класу




Види навчальної діяльності

Дидактична форма, прийом

Час, хв

Максимальна кількість балів

Кількість балів

Рівень знань





І

Робота за опиту-вальником (збираємо знання в рюкзак)

Робота в парах

6

10







2

Розминка розуму (біжимо стежиною знань)

Фронтальне опитування з теми

6

1 бал за відповідь







3

Розв'язування розрахункових задач «Чудесна галявина»

Розв'язування різнорівневих задач

7

11







4

«Щасливий випадок» («привал»)

Конкурс-ерудит

5

1 бал за відповідь







5

Відновлення ОК «Біля водоспаду»

Самостійна робота за варіантами (1-3 в.)

7

11







6

Розв'язування експериментальних задач («Чарівна галявина»)

Розв'язування різнорівневих експериментальних задач

7

11







7

«Життя, екологія, медицина — хімія»

Інтелектуальні її і конкурс

6

1










Робота груп — «Хімічний обід»

Групова робота

7

10 балів групі переможців







9

Творчість: а) захист реклам; б) казки, вірші, за зведеннями МВС

Індивідуальна робота учнів

10

11







10

Підбиття підсумків «Шлях додому»

Рефлексія вчителя й учнів

5










11

Самооцінка




3







!

12

Твій рівень знань
















III. Окремі види навчальної діяльності на уроці УСЗ

1. Робота за опитувальником (6 хв)

Учні проводять опитування в парах за опитувальником і виставляють один одному оцінний бал в атестаційний лист.

Опитувальник

  1. Оксид —це...

  2. Класифікація оксидів.

  3. Формула й назва оксидів у природі.

  4. Формула й застосування оксидів.

  5. Кислоти — це...

  6. Класифікація кислот.

  7. Назвіть кислоти: Н3РО4, НNO3, НВ2, НІ, Н2СО,.

  8. Індикатори на кислоти.

  1. Якісна реакція на хлоридну кислоту. (Напишіть рівняння реакції.)
    10) Закінчіть рівняння, укажіть тип реакції:



11) Кислоти в природі: формули, назви.

12) Основи —це...

13) Класифікація основ.

14) Допишіть рівняння:



2. Розв'язування розрахункових задач (7 хв)

А. Обчисліть масу, об'єм (за н. у.) та кількість речовини водню, необхідного для відновлення 12 г свинцю з його оксиду. (11 б.)

Б. Який об'єм (н. у.) і маса газу кисню потрібно витратити на зрідження 2,3 г натрію, що містить 10 % домішок? (9 б.)

В. Який об'єм кисню витратиться на спалювання 6,4 г міді, якщо утвориться купрум (ІІ) оксид? (56.)

3. Відновлення опорного конспекту (ОК) (7 хв)

Варіант І — ОК «Оксиди».

Варіант II — ОК «Кислоти».

Варіант III — ОК «Основи».

4. Розв'язування експериментальних задач (7 хв)

Здійсніть перетворення, виконавши їх практично, напишіть рівняння, вкажіть тип реакції.



5. Хімічний обід (робота в групах) (5 хв)

На дошці намальовано три колби, що наповнюються формулами оксидів, кислот, основ, які по черзі, естафетно пишуть учні з груп; виграє та група, яка за 5 хв правильно напише якнайбільше формул. Умова: не можна повторювати формули та обов'язково давати назви формул речовин.

6. «Щасливий випадок» (5—6 хв)

  1. Найпоширеніший оксид у природі.

  2. Залізо виплавляють із залізної руди, основний склад якої становить...

  3. Глина і пісок містять оксид...

  4. Рубіни й сапфіри містять оксид...

  5. Оксиди, що беруть участь у фотосинтезі.

  6. Індикатори на кислоти.

  7. Кислоти, що зумовлюють кислий смак овочам, фруктам, продуктам харчування.

  8. Поширення кислот у природі:

а) Н2СО3 (мінеральні води: Боржомі, Свалява, Нарзан, Трускавець);

б) НС1 (входить до складу шлункового соку);

в) Н2S (мінеральна вода: Сочі, Немирів, Мацеста);

г) НNO3 і Н2SO4 (кислотні дощі).

9) Учений, що відкрив ряд активності металів, його зміст.

10) Реакції між оксидом металу й кислотою — це...

11) Індикатори на лупі...

12) Експериментальний спосіб відрізнити А£ від 2п.

13) Чому яблуко на зрізі буріє?

14) Як експериментально довести, що виданий розчин — кислота?

15) ТБ під час роботи з лугами, кислотами.

16) Як довести експериментально, що виданий розчин — хлоридна
кислота?

7. Інтелектуальний конкурс з теми «Оксиди, кислоти, основи + екологія + медицина = життя» (6хв)

Через кодоскоп висвітлюється кодокартка «Медик без належно
го пізнання хімії досконалим бути не може» (А/. В. Ломоносов).

Оксиди, кислоти, основи й медицина:

а) SO2— сульфур (ІУ) оксид — дезінфекція мікроорганізмів; знищення цвілевих грибків тощо;

б) СО2 — карбон (ІУ) оксид — анестезія, припікаюча дія, лікування
бородавок, вовчого лишаю;

в) SіО2 — силіцій (IV) оксид— кварц застосовують у генераторах
ультразвуку, із кварцового скла виготовляють оптичні прилади,
медичні лампи для ультрафіолетового опромінення; високотемпературні термометри;

г) МgO — магній оксид: чистий оксид— «магнезія» використову
ється для лікування підвищеної кислотності шлунка, як пронос
не, засіб у разі опіків, отруєння кислотами та ін.;

д) ZnО — цинк оксид — основа зубних цементів;

є) НgО — меркурій оксид— мазі, що використовуються для лікування очей, шкіри;

ж) НС1 — хлоридна кислота — в разі зниженої кислотності шлунка;

з) HNO3, — нітратна кислота використовується для виробництва
ліків; у складі нітрогліцерину (у разі серцевих захворювань);

и) Н3РО4 — ортофосфорна кислота— за зниженої кислотності

шлунка замість хлоридної кислоти; к) Н,ВО, — борна кислота — антисептик; л) КОН — калій гідроксид — у хірургії для припікання;

м) Са (ОН)2 — кальцій гідроксид — проти опіків, протиотрута в разі

отруєння сульфатною кислотою;

н) NHuОН — амоній гідроксид — нашатирний спирт.

3) «Оксиди, кислоти, основи й екологія»

Висвітлюється кодокартка: «Екологія — сходження до розуму» (А. КонанДойл).

а) SО2 і NО2 — утворення кислотних дощів.

б) СО2 — наркотично впливає на людину, подразнює шкіру, при
гнічує центр дихання; спричинює підвищення адреналіну та
зменшення амінокислот.

в) СО — карбон(ІІ) оксид, або чадний газ,— сполучається з білком
крові гемоглобіном у 200-300 разів швидше, ніж кисень, спричиняючи анемію, голодування клітин, смерть.

г) кислоти — їдкі, кислі; спричиняють опіки, роз'їдають тканини,
папір; пари кислот дуже отруйні. Користуватися дуже обережно.

д) луги — їдкі; берегти шкіру й очі від потрапляння лугу!

8. Рефлексія вчителя й учнів

1) На початку уроку вчитель пропонує учням визначити рівень
своєї підготовленості, настрою на роботу за допомогою кольорових колбочок:

червона колбочка — гарний настрій, упевненість у високому рівні знань;

синя колбочка — достатній рівень, є невпевненість в одержанні достатнього результату;

жовта колбочка — орієнтація на середній рівень. Учні на пропозицію вчителя по черзі прикріплюють свою колбочку на рефлексивну галявину «Радості й успіху».

2) Наприкінці уроку вчитель повторно проводить рефлексію з ви
значення очікуваного результату— рівня знань за підсумками
проведених робіт, пропонує поміняти колір колби...

У підсумку весь клас і вчитель бачать підсумкову рефлексію: чим яскравіша галявина, тим вищий загальний рівень знань за самооцінкою учнів.

3) Учитель підбиває підсумок всього уроку та окремих видів навчальної діяльності; говорить про перевагу кольорових колбочок...

Якщо забарвлення галявини самооцінки учнів збігається із забарвленням галявини вчителя — це відмінний результат!

4) Учитель проводить з учнями рефлексію за методом незакінченого речення:

а) Чи цікаво тобі було на уроці...

б) Що було найбільш захоплюючим...

в) Що тобі далося легше, складніше ...

г) Над чим тобі потрібно ще попрацювати...

д) Знання, які ти одержав сьогодні, потрібні тобі...

  • для життя...

  • у медицині...

  • для екології...

є) Що б ти порадив товаришам...

ж) Твої побажання вчителю, групі, класу...

з) Як би ти оцінив свою роботу, роботу групи, класу на уроці...
и) Зроби комплімент, дай добру пораду собі, товаришам...

к) Посміхніться собі, одне одному, вчителю; якщо ви задоволені собою, підніміть дві руки; якщо задоволені роботою на уроці — лясніть один раз, якщо задоволені роботою класу — лясніть двічі, уроком — тричі.

5) Учитель дякує класу й бажає успіхів, творчості, радісних знахідок, вивішуючи слова настрою на рефлексивну галявину «Радості й успіху!».

Схожі:

Урок фізики в 10 класі Тема: «Зоряний час графіків. Кінематика.»
Навчальна: закріпити знання кінематичних величин та термінів, узагальнити та систематизувати матеріал з теми: «Основи кінематики»,...
Урок в 9 класі з теми Характер. Риси характеру. Фактори, що впливають...
Урок в 9 класі з теми Характер. Риси характеру. Фактори, що впливають на формування характеру
Нестандартний урок у 10 класі з теми «Загальні властивості металів» Цілі
Цілі: узагальнити, поглибити й закріпити основні теоретичні знання теми будова, тип зв'язку, фізико-хімічні властивості, способи...
Урок Тема: Генетичний зв’
Матеріали і обладнання: ПС; таблиці розчинності неорганічних сполук; варіанти завдань для самостійної роботи; реактиви: розчин сульфатної...
Методика вивчення дієслова в 6-му класі школи з російською мовою навчання. Виконав
За програмою, дієслово вивчається в 6-му класі. На вивчення цілої теми «Дієслово» відводиться 20 навчальних годин. В рамках цієї...
Урок із спецдисциплін операторів комп’ютерного набору Урок-конкурс «Найкращий оператор!»
...
Інтегрований урок з української літератури та географії в 6-му класі
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів, набуті у процесі вивчення теми «Гідросфера»
Тема. Оксиди в природі. Застосування оксидів
Мета: розширити знання учнів про оксиди; розглянути поширення оксидів у природі; навести приклади використання оксидів; розвивати...
Урок-подорож у 5-му класі. Тема: «Країна Бухгалтерія»
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Натуральні числа та дії над ними»
УРОК ВСЕСВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ В 6 КЛАСІ. Тема уроку
Обладнання: підручник, атласи, картки із завданнями, роздатковий матеріал, таблиці,ілюстрації до теми, комп’ютерна презентація
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка