Урок №24 Тема. Медіана, бісектриса і висота трикутника


Скачати 49.58 Kb.
Назва Урок №24 Тема. Медіана, бісектриса і висота трикутника
Дата 17.06.2013
Розмір 49.58 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Математика > Урок

Тема 3. Трикутники

Урок № 24

Тема. Медіана, бісектриса і висота трикутника

Мета: домогтися засвоєння учнями:

  • змісту понять «медіана трикутника»; «бісектриса трикутника»;

  • «висота трикутника»;

  • уявлення про положення висот у різних видах трикутника.
    Сформувати вміння:

  • зображати медіани, висоти та бісектриси трикутника;

  • розрізняти ці відрізки, виходячи з умови задачі.

Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.

Наочність і обладнання: набір демонстраційного креслярського при­ладдя; таблиця «Медіана, висота, бісектриса трикутника».
Таблиця


Медіана, висота, бісектриса трикутника



AM = ВМ

— середина АВ), тому СМ — медіана ΔABC.



ACL = BCL (CL відрізок бісектри­си C),

тому CL — бісектриса ΔABC.



CH AB (CH перпендикуляр, прове­дений з т. С до прямої АВ),

тому СН — висота ΔАВС


ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання

Самостійна робота

Варіант 1

  1. Основа рівнобедреного трикутника в 2 рази менша від його бічної сторони, а периметр дорівнює 15 см. Знайдіть сторони трикутника.

  2. У трикутнику АВС (рис. 1) АЕ = DE; ADE = ABC. Доведіть, що ΔАВС — рівнобедрений.

Варіант 2

  1. Периметр рівнобедреного трикутника дорівнює 14 см, а його бічна сторона в 3 рази біль­ша за основу. Знайдіть сторони трикутника.

  2. У трикутнику АВС (рис. 2) АВ = ВС; BAC = MKC. Доведіть, що ΔКМС — рівнобедрений.

Відповіді:

Варіант 1. 1. Основа 3 см; бічні сторони по 6 см.

Варіант 2. 1. Основа 2 см; бічні сторони по 6 см.

III. Мотивація навчальної діяльності. Формулювання мети й завдань уроку

 На цьому етапі вивчення геометрії єдино можливим варіантом мо­тивації можуть бути слова вчителя про існування деяких інших (окрім сторін та кутів) елементів трикутника та важливість їхніх вла­стивостей для розв'язування задач.

Виходячи зі сказаного вчителем, основну мету формулюємо як вив­чення означень та формування вмінь використовувати означення нових елементів для розпізнавання та побудови «нових» елементів трикутника.
IV. Актуалізація опорних знань

Виконання усних вправ

На рисунку 3:

а) назвіть елементи кожного з трикутників;

б) визначте вид трикутників за сторонами;

в) вкажіть найбільший кут у кожному трикутнику, визначте його вид.

Як тепер можна назвати кожний з трикутників?


V. Засвоєння нових знань

План вивчення нового матеріалу

. Означення медіани трикутника. Властивості медіан.

2°. Означення бісектриси трикутника. Властивості бісектрис.

3°. Означення висоти трикутника. Властивості висот.

4°. Положення висоти в різних видах трикутників.

5°. Взаємне розташування висоти, медіани та бісектриси, проведених з однієї вершини трикутника.
VI. Первинне усвідомлення нового матеріалу

Виконання усних вправ

  1. Утрикутнику DEF проведено відрізок ЕА (рис. 4). Визначте, чи є цей відрізок медіаною, бісектрисою або висотою даного трикутника, якщо:

a) DA = FA;

б) DAE = FAE;

в) DEA = FEA;

г) DE = FE і DA = FA.

  1. Чи може лежати всередині трикутника тільки одна з трьох його висот;
    тільки дві з трьох його висот?

  2. Назвіть, чим є відрізки КС, NL, EF і DB для зображених на рисунку 5три-
    кутників КОР, MNK і ADE.



  1. У трикутнику ABC проведено бісектрису ВК та медіану ВМ. Відомо, що
    AC = 8 см; ABC = 140°. Знайдіть довжину відрізка AM та градусну міру
    кута АВК.


Виконання графічних вправ

  1. Накресліть три трикутники — гострокутний, тупокутний і прямокут­ний. Використовуючи косинець, проведіть у кожному з них висоту з вершини гострого кута.

  2. Накресліть довільний трикутник. Скільки медіан можна в ньому про­вести? Побудуйте їх, використовуючи лінійку з поділками.

Виконання письмових вправ

Рівень А

  1. У рівнобедреному трикутнику ABC відрізок BD медіана, проведена до
    основи. Знайдіть периметр трикутника ABC, якщо PΔABD = 12 см, BD = 4см.

  2. У трикутнику ABC A = C, BD бісектриса трикутника. Доведіть, що AD = CD.

Рівень Б

Доведіть, що в рівнобедреному трикутнику медіани, проведені до біч­них сторін, рівні.

Рівень В

Доведіть рівність трикутників за стороною, прилеглим кутом і бісек­трисою, проведеною з вершини цього кута.

 Письмову задачу 2 можна розв'язати вже на цьому уроці як пропедев­тичну для теореми про властивість медіани рівнобедреного трикут­ника, що проведена до основи, а потім розв'язати її на наступному уроці після ознайомлення учнів з теоремою і порівняти розв'язання задачі з доведенням теореми.
VII. Підсумки уроку

Зробіть необхідні позначки на рисунку, щоб відрізок АВ був зображенням:

а) медіани;

б) висоти;

в) бісектриси трикутника.

VIII. Домашнє завдання

  1. Накресліть нерівнобедрений трикутник ABC.

а) Позначте точку М — середину сторони ВС. Проведіть відрізок AM. Як він називається?

б) Проведіть бісектрису кута В і позначте точку L її перетину зі стороною
АС. Як називається відрізок ВL?

в) Проведіть із точки С перпендикуляр СH до прямої АВ. Як називається
побудований відрізок у трикутнику ABC?

  1. У рівнобедреному трикутнику ABC відрізок BD медіана, проведена до
    основи. Знайдіть периметр трикутника BDC, якщо РΔАВС = 18 см,
    BD = 5 см.



С.П.Бабенко. Уроки геометрії. 7 клас.

Схожі:

7 клас Геометрія. ІІ семестр
Висота, бісектриса і медіана трикутника. Властивість медіани рівнобедреного трикутника
Уроки 17-18 Тема. Трикутник і його елементи
Мета. Повторити й уточнити поняття трикутник, сторони, кути, медіана, бісектриса, висота трикутника
Урок №37 Тема. Порівняння сторін і кутів трикутника
...
Урок №47 Тема. Площа трикутника
...
Урок №37 Тема. Застосування подібності: властивість бісектриси трикутника
Мета: домогтися засвоєння учнями змісту теореми, що виражає властивість бісектриси трикутника та її доведення. Формувати вміння
УРОК №20 Тема уроку
Мета уроку: закріпити знання теореми про середню лінію трикутника; формувати вміння учнів застосовувати властивості середньої лінії...
УРОК №46 Тема уроку
Тема уроку. Характеристики варіаційних рядів. Середні величини. Мода, медіана вибірки
Урок №54 Тема. Синус, косинус і тангенс гострого кута прямокутного трикутника
Сформува­ти вміння відтворювати зміст означень та їх властивостей, а також зна­ходити значення тригонометричних функцій гострого...
Урок №5 Тема. Означення кута. Рівність кутів. Бісектриса кута. Вимірювання та відкладання кутів
Мета: домогтися від учнів засвоєння змісту таких понять: «кут», «еле­менти кута», «позначення кута», «внутрішня область кута», «промінь,...
УРОК №27 Тема. Трикутники, рівність трикутників
«Трикутники» (озна­чення трикутника і його елементів, види трикутників, сума кутів трикутника, ознаки рівності трикутників); повторити,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка