«Смислові зв’язки між простими реченнями в ССР»


Скачати 65.73 Kb.
Назва «Смислові зв’язки між простими реченнями в ССР»
Дата 09.02.2014
Розмір 65.73 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Література > Документи



Розробка уроку з української мови у 9 класі

Вчителя-спеціаліста

Кізілової Г. О.

НВК №16 м. Мелітополя, 2011 р.

Тема. «Смислові зв’язки між простими реченнями в ССР»

Цілі уроку:

  • Навчальна – ознайомити учнів зі смисловими зв`язками, які бувають між частинами ССР, формувати вміння визначати такі зв’язки, пояснити особливості синтаксичного розбору ССР;

  • Розвиваюча – розвивати логічне мислення, удосконалювати навички аналізу, конкретизації, розвивати усне й писемне мовлення, увагу, пам'ять;

  • Виховна – виховувати любов до рідної мови та фольклору;

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, мультимедійна система, листи самооцінки, роздатковий матеріал.

Хід уроку

ПОЧАТОК УРОКУ

Організаційний момент

І. Перевірка домашнього завдання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Повідомлення теми й мети уроку. (СЛАЙД №10)

ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Фронтальне опитування.

1). Яке речення називається складносурядним?

2). За допомогою яких сполучників можуть поєднуватися частини ССР?

3). Які розділові знаки вживаються в ССР?

2. «Мозкова атака» (СЛАЙД №11)

- Чи є якась залежність між повідомленнями, що містяться в першій та другій частинах кожного з ССР? Чи в кожному речення можна переставити місцями ці частини?

Небо синіє, і зеленіють тополі.

Пішов дощ, і все ожило.

Вітер почався, але духота не зменшилася.

Висновок: у першому реченні можна поміняти частини ССР місцями, оскільки дії відбуваються одночасно і не залежать одна від одної; у двох інших реченнях частини ССР поміняти місцями неможливо, оскільки друга частина кожного з речень певною

мірою залежить від першої.

IV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.

  1. Пояснення вчителя. (СЛАЙД №12)

- Смислові зв’язки між простими реченнями в ССР бувають такі:

1). Дії, події або явища , про які йдеться в різних частинах речення, можуть відбуватися одночасно (Косили сіно лугове, і пахла м’ята.) або послідовно (Прилинув вітер, і в тісній хатині він про весняну волю заспівав.); засобами вираження таких смислових відношень є інтонація та єднальні сполучники. Єднальні сполучники та-

кож виступають засобами вираження таких смислових відношень як причиново-

наслідкові (Хтось шарпнув двері, і вони розчинилися навстіж). Крім сполучників засобом вираження причиново-наслідкових відношень є порядок розташування частин ССР, який не можна змінити.

2). Протиставні (Показує дорогу, а сам в болото лізе.) або зіставні (Ластівка день починає, а соловей кінчає.) відношення. Засобами зв’язку при протиставлення чи зіставленні явищ виступають протиставні сполучники.

3). Явища, про які йдеться в частинах ССР можуть чергуватися (То шурхне щось ізбоку, то захитається береза, то щось гукне.), або виключати одне одного (Або рибку з`їсти, або на дно сісти.).

2. Складання таблиці.

Під час пояснення вчителем нового матеріалу, учні заповнюють порожні графи таблиці.

Групи ССР

Засоби зв’язку

(сполучники)

Смислові зв’язки

(значення)

ССР з єднальними сполучниками

і, та (=і), також, і…і, ні…ні, не тільки … а й,

як … так і, притому,

причому

?


ССР з протиставними сполучниками

?

Зіставлення

Протиставлення

ССР з ? сполучниками

або, чи, або…або, чи…чи, то…то, чи то…чи то, не то…не то, хоч…хоч

Чергування

Взаємовиключення

Ключ : одночасність, послідовність, причиново-наслідкові відношення.

а, але, та (=але), проте, зате, однак

ССР з розділовими сполучниками


  1. Гра «Інверсія». (СЛАЙД №13,14)

Учні одержують аркуші з віддрукованими дванадцятьма реченнями, у кожному з яких порушено нормативний порядок розташування членів речення. їхнє завдання – відновити первісний вигляд інверсійованих речень, об`єднати прості речення в ССР,

визначити смислові зв’язки між частинами утвореної синтаксичної конструкції протягом обумовленого часу. Виконавши завдання, звіряють написане з правильним варіантом на дошці і виставляють собі оцінки.

Заволокли хмари сизі низькі небо. (спол. і) Дощ пішов.

За обрій сонце зайшло. (спол. і) Холодом потягнуло відразу.

На деревах не співають пташки. (спол. ані … ані) Не сюрчать коники у траві.

Досить ще було увечері тепло. (спол. а) Взявся заморозок вночі.

Дощик сіявся дрібний. (спол. то … то) Мокрий падав сніг.

Зовсім зіпсувалася погода. (спол. але) На це не звертали горобці уваги.

  1. Робота біля дошки. Синтаксичний розбІр речень.

Один з учнів за зразком, вміщеним у підручнику, робить повний синтаксичний розбір ССР, продиктованого вчителем.

День летить, і в’януть кольори.
Ключ: Реч. розп., неокл., складне, сполучн., ССР; склад. з 2-х част., поєдн. між собою єдн. спол. і, який виражає прич.-наслід. відношення. Між частинами ССР стоїть кома.

1 частина – просте реч., ондоскл., непошир., повне, неускл.

2 частина – просте реч., ондоскл., непошир., повне, неускл.

[ ], і [ ].

  1. Робота в парах.

В тексті Впр. № _______ учні знаходять ССР і виконують його синтаксичний розбір. Один з учнів виконує завдання на дошці. Потім школярі здійснюють взаємоперевірку.

  1. Логічний диктант. (СЛАЙД №15)

Підібрати продовження висловів у другому стовпчику і записати їх, сказати, якому жанру художньої літератури властиві ці синтаксичні конструкції. Визначити смислові зв’язки між частинами ССР.

Насміхався кулик з болота … … і сам помудрішаєш.

Розумний любить учиться … … а друг старий.

Учи другого … … та й сам туди заліз.

Краса до вінця … … а розум до кінця.

Кожух ліпше новий … … а дурний любить іншого вчити.


ЗАКЛЮЧНИЙ ЕТАП УРОКУ

V. Закріплення набутих знань, умінь і навичок.

  1. Самостійна робота.

Учні встановлюють відповідність між ССР та смисловими зв’язками .

А. А літо йде полями і гаями, і вітер віє, і цвіте блакить.

Б. Пройшла гроза, і ніч промчала, і знову день шумить кругом.

В. Тебе нема, і дні – як ночі, і сад хитається в журбі.

Г. Вітру на морі не було, проте клекотав сильний прибій.

Ґ. І потечуть веселі ріки, а озера гаями поростуть.

Д. То вітерець дихне, то коник в житі засюрчить.

Е. Або не сокіл я, або спалила мені неволя крила.
1. Чергування явищ

2. Протиставлення явищ

3. Одночасність подій

4. Взаємовиключення явищ

5. Причиново-наслідкові відношення

6. Послідовність подій

7. Зіставлення явищ

Ключ: А -3, Б -6, В -5, Г -2, Ґ- 7, Д -1, Е-4. (СЛАЙД №16)

  1. Гра «Лото»

- Підніміть руки ті, хто бачив або грав у гру «Лото». Зараз і ми з вами пограємо. У коробці лежать картки з ССР. Ви берете одну з карток і усно визначаєте смислові з`вязки між частинами синтаксичної конструкції.

Шлях завернув у ліс, і навколо стало ще темніше.

Надворі вже звечоріло, і в хаті стояла зелена темрява.

Сила без голови шаліє, а голова без сили мліє.

То комин упаде в око, то дим тріпоче в повітрі.

На клумбах горіли маки, а ранні левкої тільки що розпускались.

Кругом висить морок та мла непроглядна була.

Чорні хмари нависли над полем, однак дощу не було.

Село моє не знамените, та горда вдача у села.

Гуцулка співає, і квіти цвітуть і слухають пісню чудову.

То пронесеться над болотами чайка, то промайне бистрий бекас.

VІ. Підсумок уроку. Заповнення листів самооцінки.


Гра «Інверсія»

Синтаксичний розбір речень

Логічний

диктант

Самостійна робота

Оцінка за урок (сер. бал)

















VІІ. Диференційоване домашнє завдання. (СЛАЙД №17)

Для всіх: § 3;

  1. Виконати Впр. № 40, зробити синтаксичний розбір двох ССР на вибір.

  2. Підготувати доповідь «Смислові зв’язки між частинами ССР», дібравши власні приклади речень.

  3. Розробити «Правила етикету», використовуючи ССР з різними смисловими зв’язками.

Схожі:

«Розділові знаки між частинами складносурядного речення»
Навчальна – ознайомити учнів з особливостями інтонації та правилами розстановки розділових знаків між простими реченнями у складі...
Тема: Складносурядні речення. Тренувальні вправи. Мета
Мета: Поглибити знання учнів про складносурядні речення, вживання розділових знаків при них, а також про смислові зв`язки між простими...
«Розділові знаки між простими реченнями в складносурядному. Підсумковий урок»
Розвиваюча – розвивати вміння аргументації власної думки та розстановки розділових знаків у ССР, удосконалювати мовну компетенцію...
Уроку І Організаційний момент
Мета: удосконалювати навички постановки й аргументування розділових знаків між простими реченнями в складному
Розділові знаки між простими реченнями в складносурядному
...
Тема. Особливості структури та семантики сполучникових, безсполучникових...
Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів з синтаксису складного речення, набуті в попередніх класах, перевірити рівень оволодіння...
«Складносурядне речення, його будова й засоби зв’язку в ньому»
Навчальна – з`ясувати, яке речення називається складносурядним, пояснити, які сполучники служать засобами зв’язку між його частинами;...
Урок засвоєння нових знань. Форми організації пізнавальної діяльності:...
Безсполучникове складне речення. Смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення
План-конспект уроку№4 Тема. Встановлення зв’язків між таблицями
Мета: формувати навички впорядкування (сортування), навчити встановлювати зв’язки між таблицями, розвивати навички швидкого запам'ятовування...
1. Між реченнями, що входять до складного безсполучникового речення,...
Було, мабуть, гарно: вночі випав сніг, і сліпучо-біла вулиця леліла сріблом; крізь просвічені скісним сонцем шибки вікон зеленіло...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка