|
Скачати 22.31 Kb.
|
Маранчак З.О. – вчитель іноземної мови вищої категорії Англійська мова. 6 клас Тема Квіти-символи року (урок – подорож) Мета: -активізувати вивчений лексичний матеріал, формувати комунікативну компетенцію учнів; -розвивати творчий потенціал учнів на основі узагальнення та систематизації матеріалу, розвивати кмітливість, логічне мислення, мовленнєву реакцію та увагу; -виховувати почуття доброзичливого ставлення до оточуючих, бажання допомогти, культуру інтелектуальної праці, уважне ставлення до думки співрозмовника. Обладнання: карта «Країни квітів», плакат «Кросворд», індивідуальні картки, діалоги. Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок. ХІД УРОКУ І. Організаційна частина уроку. 1. Повідомлення теми і мети уроку. 2. Today were going to visit many interesting cities. We must do different tasks in each city. But first of all let's read this poem. 3. Фонетична розминка. Flowers are bright, Flowers are yellow, red, and white. Flowers can be purple, pink and blue. Flowers can be different colours for me and for you. II. Основна частина уроку. Let's start our tour. The first city we're going to visit is the city of magic words. a) Guess the crossword. 1) It's a plant that has got long leaves and yellow or white flowers. 2) This is a large flower. It can grow in the water. 3) It's a plant with round red or yellow flowers. 4) It's the first flower we can see in spring. 5) It's a part of flowers. It can be different colours and forms. 6) It's an autumn flower b) Match the pairs: daisy цвіт blossom приємний pleasant водяна лілія smell маргаритка holly запах morning glory в'юнок hop гостролист water lily хміль c) Read, translate word combinations and make up sentences with them. Pleasant smell an autumn flower Purple flower my favourite flower A field of daffodils to be in blossom It was very interesting in the city of magic words, but now we can visit the city of international conferences. a) We're discussing the flowers of the year. There are pictures of flowers on my table. Choose one of them and tell everything you remember about it. b) Let's divide into 2 groups. Every group will ask questions. Group І 1. What's the first flower we can see? 2. What's the flower of Christmas season? 3. What's the flower of November? 4. What flower is like a cup? Group 2 1.What flower can you see on the water of a lake? 2. What is October's flower? 3. What flowers are small, you can see them even in the road sides? 4. What's February's flower? OK. Good job. We are going to visit the city of wonderful songs. Stand up and sing the song. "What a wonderful world" (by L. Armstrong) And now we are in the city of interesting dialogues. a) You will work in pairs. You have scrambled dialogues. Put the phrases of the dialogue into the logical order. Caroline: Hello, Nelly! What an interesting book I've just read. Nelly: What is this book about? Caroline: It's about flowers. Do you know that there is a special flower for each month? Nelly: No, I don't know. What is July's flower? Caroline: It is a water lily. I know that your birthday is in March, the flower of this month is daffodil. Nelly: I like daffodils very much and I like your book. Give me to read it, please. b) Listen and check. c) Act out the dialogue. I think we are ready to visit the city of grammar, the house of Present Indefinite Passive. a) Make up sentences using Pr. Ind. Passive, write on these cards. Don't forget that we form Passive with the help of "to be" and V3. 1. Stamps / sell / in a post-office. 2. Many languages / speak/ in India. 3. The table / make / of wood. 4. A lot of houses / build / every year. 5. Butter/make/of milk. 6. Oranges / buy / in the shops. And now we're going to visit the city of beautiful poems. Do you know poems about flowers? (Children read poems.) III. Заключна частина уроку. Our tour has finished and I have flowers to all of you. Your marks are... Thanks a lot! Our lesson is over! Bye! |
Урок №87 Тема. Додавання і віднімання десяткових дробів.( Урок подорож.) Мета. Формувати вміння та навички учнів додавати і віднімати десяткові дроби, розвивати |
Тема: Твоя країна -Україна. Символи держави Мета: Розширити знання про рідну країну Обладнання: карта України, карта світу, державні символи (Гімн, Герб, Прапор); ілюстрації народних символів; пучок калини |
Тема: «Підсумковий урок за романом Джонатана Свіфта «Мандри Лемюеля... Тема: «Підсумковий урок за романом Джонатана Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера. «Подорож до Ліліпутії» |
Тема. Урок розвитку зв язного мовлення. Переказ тексту «Герб-тризуб» Мета Обладнання: демонстраційний матеріал «Моя країна — Україна», плакат «Державні символи України» |
Урок в 5 класі за темою «Множення і ділення натуральних чисел» Тема нашого уроку сьогодні «Множення і ділення натуральних чисел». Друзі, сьогодні ми з вами відправимося в подорож по стежинкам... |
Урок-подорож у 5-му класі. Тема: «Країна Бухгалтерія» Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Натуральні числа та дії над ними» |
Урок-подорож, урок-дослідження. 1 «Кримські сонети» Адама Міцкевича – ностальгія за батьківщиною; їх відлуння в українській та російській літературах |
Урок подорож по сторінкам Червоної книги Готуючи урок,автор використовувала Червону книгу України та підручник з біології різних років видання |
Урок (33) Тема: Гра подорож по місту Краси Виховувати системність художньо – естетичних знань та уявлень, встановлювати емоційний зв’язок між захоплюючим світом мистецтва та... |
Урок подорож з математики в 2 класі Тема: Вправи та задачі на додавання й віднімання двоцифрових чисел. Вправи на знаходження невідомих компонентів арифметичних дій.... |