Уроку


Скачати 116.98 Kb.
Назва Уроку
Дата 12.04.2013
Розмір 116.98 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Інформатика > Урок
Розробка уроку художньої культури 10 клас
Автор: Рак Сергій Олександрович, учитель історії та художньої культури Топильнянського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів» Шполянської районної ради Черкаської області
Тема уроку: Народна картина «Козак Мамай»
Мета: ознайомити учнів з походженням картини «Козак Мамай», дослідити елементи композиції картини та їх символіку, з’ясувати роль образу козака Мамая;

поглибити знання учнів про українську живописну творчість ХVІІ – ХVІІІ століття, розвивати навички дослідницької діяльності;

формувати інтерес до української народної живописної спадщини, виховувати патріотизм.

Оснащення: репродукції картин «Козак Мамай», презентація PawerPoint

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Зміст роботи
І. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Загадковий, оповитий легендами, улюблений для українців, страшний для ворогів образ в українському мистецтві – образ козака Мамая.

Оповіді про козака Мамая можна зустріти серед народних легенд, переказів, примовок. Та чи не найкраще його образ відтворений у народному живописі: в оксамитовому жупані, сап'янових чоботях та синіх шароварах; кругла поголена голова з хвацько закрученим за вухо «оселедцем», довгі вуса, чорні брови, карі очі, тонкий ніс, рум'яні щоки – перед вами портрет красеня-молодця, яким він склався в народній уяві.

У багатовіковому історичному поступові цей загадковий образ виявився духовним символом українців, уособленням звитяжницьких ідеалів народу, його світоглядних орієнтирів. Набувши значного поширення в Україні у ХVІІ – ХІХ ст., народна картина "Козак Мамай" освячувала мало не кожну українську хату, утворювала своєрідний сакральний комплекс разом із традиційними іконописни­ми образами. Жодному іншому творові давнього українсько­го народного малярства не судилося прожити таке довге життя в багатьох варіантах, повтореннях, копіях. У чому ж причина життєздатності картини? Яку інформацію зберігає вона в іконографічних площинах? І що спричинило перетворення її на національний символ, на викристалізовану віками думу українського народу про етнічну сутність?
ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфу уроку. (Слайд 1, 2, 3)
Хоч дивись на мене, та не вгадаєш,

Відкіль родом, як зовуть, нічичирк не скажеш.

Коли трапилось комусь у степах гуляти,

Той може прізвище, ім’я моє угадати”…

Робота з епіграфом.

  • Як ви розумієте висловлювання, взяте за епіграф?


Учитель. Картини з зображенням козака Мамая малювали на полотні, на стінах будівель, віконцях, кахлях, скринях, посуді, вуликах і навіть на дверях яскравими, соковитими фарбами часто з написом: «Я козак Мамай, мене не займай». Це свідчило про доброту, незалежність та веселу вдачу хазяїв господи. Згадані малюнки, що дійшли до нашого часу, не тільки вдало прикрашали домівку, а й розповідали про смаки та світогляд хазяїв. Нерідко зображення запорожця на­бувало значення оберега, охоронця житла, господи селянина.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.


  1. Походження «Козака Мамая»


Учитель. Нерозв’язаною залишається проблема походження картин «Козак Мамай». Деякі дослідники походження образу ведуть ще з трипільських часів ІV – ІІІ тисячоліття до нашої ери, значна частина дослідників вважає що формування даного образу відбувається у скіфські часи VІІ – ІV ст.. до н.е.. Нерідко Мамая порівнюють з Буддою. Та й саме ім’я має неслов’янське походження. Тюркською “мамай” означає – ніхто, ніяк, без імені, порожнеча. Тюрки вірили, що за душу людини борються добро і зло. І знаходять цю людину за іменем. Якщо ж людина не має імені – злим силам вона не підвладна. Оця суб’єктивна невизначеність посилює враження, бо один усамітнений козак уже виступає в ролі образу всіх українців. Він ніхто – і водночас єдиний для всіх. Загальні риси композиції і го­ловного образу, побутування їх впродовж кількох століть на українських землях дають підстави вважати ці твори тра­диційними народними картинами. Їх існує кілька варіантів. Але у всіх випадках основою композиції завжди є постать козака, який сидить "по-східному", тобто з підібганими під себе ногами. Перші відомі зразки «Мамая» сягають ранньої козаччини, особливо популярним зображення стає у ХVІІ – ХVІІІ столітті. (Слайди 4, 5, 6).

     

  1. Образи символи на картині та елементи композиції

(На екрані картина Козак Мамай (Слайди 7 – 12). Учні отримують індивідуальні або в групах завдання характеризувати відповідні образи та елементи композиції з допомогою довідкового матеріалу.)
Завдання 1. Образ козака.

Центральним образом картини є сам козак Мамай   Козак у думах і помислах українців уособлював народ­ну силу духу, незламність волі в святій борні з поневолюва­чами. Зображення козака на народних картинах в час, коли Запорозького Війська вже не існувало, сприймалося як своєрідний пам’ятник героїчному минулому українського на­роду. У народі козака вважали чаклуном, характерником, який з’являвся до простого люду в найскрутніші хвилини життя, щоб допомогти мудрим словом чи відвагою, любов’ю чи спів­чуттям. Для козака, селянина "Козак Мамай" це той поборець темних сил,  що і Юрій Змієборець, хоча вже і не на коні зі  списом у руці, як це було на поширених у той час іконах. Адже і святий Юрій, і козак своєю звитягою виборюва­ли щастя і добробут людей.

Постать казака завжди займає домінуюче місце і, завдяки пірамідальній побудові, має ви­гляд врівноважений і монументальний. Найчастіше вона розміщена в центрі полотна, рідше зміщена ліворуч чи праворуч.

Може видатися дивним, що народного героя, козака-воїна, зображували не в запеклій сутичці з ворогом, а в мить перепочинку, таким собі умиротвореним і замріяним. Однак саме в цьому зовнішньому спокої і криються глибокі душевні переживання козака, його внутрішня духовна міць. Уже чи­мало років він не розлучається зі своєю шаблею, боронячи батьківський край від заклятих ворогів. Коли ж випадає вільна хвилина, сідає під дубом, кладе осторонь зброю і одній лише бандурі, "подрузі вірній", довіряє тужливі думи.

Образ козака на картинах то велична, викристалізувана віками дума народу про свою глибинну і сокровенну сутність. Народ стомився від постійних воєн, від розорень і спустошень, що перетворювали квітучий край на жахливу пустку. Зазнавши багато горя й лиха, він прагнув миру та вільної праці. Миролюбний характер народу й персоніфікує образ козака-бандуриста
Завдання 2. Кобза на картині.

Козака Мамая завжди малювали з кобзою, що є символом співучої душі народу. Музичний інструмент відкладено, або він пере­буває в руках козака. Якщо постать козака уособлює в собі не лише запорозь­ке козацтво, а й увесь народ, який піднявся на жорстоку січ, то бандура  в руках героя символізує надзвичайну пісенність і добру вдачу українців. Але, як відомо, кобзарі не тільки розважали своїми піснями. Не випадково бандуристів боялися і не­навиділи вороги українства. Так, відомо, що шляхетський суд у Кодні в 1770 році (після придушення Коліївщини) скарав на смерть трьох бандуристів, бо вони козакам «на бандурі грали», а отже закликали український народ до непримиренної боротьби з гнобителями. Тому кобза в руках «Козака Мамая» не просто музичний інструмент, це один із священих атрибутів, або ж клейнодів, завдяки якому він досягав поставленої мети. Під багатьма народними картинами «Козака Мамая» є надпис: «Сидить козак у кобзу грає, що замислить, то все має…».

  

 Завдання 3. Зображення дерева.  

Обов’язковим елементом композиції є зображення де­рева, переважно дуба, у тіні якого відпочиває козак. А. Скальковський пов’язував його появу на картинах з  переказами про реальне існування "дуба Мамая" в Чигиринському повіті, під яким цей гайдамака буцімто ховав свої скарби. Дуб символізує могутність українського народу

      Найчастіше дерево намальоване збоку картини (ліво­руч або праворуч) і не повністю, а лише частково (частина стовбура і одна-дві розлогі гілки). Це робилося малярами свідомо і для того, щоб зосередити увагу на головному пер­сонажеві твору. Дуже рідко дерево розміщене в центрі полотна, позаду козака.

Скарані на смерть вороги, які звисають з дуба, поширений сюжетний елемент картини "Козак Мамай" набувають символічного значення перестороги, грізного попередження всім нападникам і запроданцям, кожному, хто зазіхне на свободу й незалежність українців.

    

 Завдання 4. Кінь, зброя на картині

Невід’ємною частиною композиції є кінь, прив’язаний до списа (ратища) чи дерева. Кінь на картині символізував народну волю Його зображено невеликим, порівняно з фігурою козака, без дотримання правильних про­порцій, часто він нагадує керамічну іграшку. Здебільшого на картинах зустрічається повнофігурне зображення коня, рідше — фрагментарне, затулене постаттю козака.

Українці завжди були готові "освятити шаб­лі", щоб захистити могили прадідів, свою рідну землю. Символом цього є розкладена довкола козакa зброя. Відоме козацьке правило, звичай: в часи нетривалих зупинок ніколи не відкладати далеко зброю, не розсідлувати коня. Потрібно це було для того, щоб вороги не змогли застати козаків зне­нацька. Те ж саме бачимо і на картинах, які красномовно засвідчують постійну готовність козацтва піднятися на захист свого краю. Шабля також є символом військової доблесті, відваги лицаря.

Часто на малюнках ми бачимо зображення списа з прапорцем, козацького штофа і чарки. Це були речі, пов'язані зі смертю козака  спис ставили на місці поховання, штоф і чарку клали в могилу  вони нагадували про скороминущість життя та козацьку долю, в якій загроза смерті в бою була повсякденною реальністю.
Підсумки роботи учнів заповнення схеми «Образи-символи картини «Козак Мамай» (Слайд 13).




  1. Мамай – воїн характерник

(Слайди 14 – 15).

Розповідь учителя. За народними переказами козак Мамай був православним, мав дар зцілювати хворих і ходити по воді, що давало право простим людям шанувати його як святого і вішати у хаті його образ поряд з образами інших святих.

Крім того Мамай є найбільш відомим образом козака характерника. (Характерник – чарівник, чаклун.) За переказами, майже всі козацькі гетьмани, кошові отамани і відомі полковники були характерниками. Серед них — Остап Дашкевич, Дмитро Байда-Вишневецький, Іван Підкова, Самійло Кішка, Северин Наливайко, Петро Сагайдачний, Максим Кривоніс, Іван Богун, Данило Нечай і найбільший характерник з них Іван Сірко. За час свого отаманування з 1659 по 1680 роки Сірко брав участь у 55 битвах і скрізь виходив переможцем, не рахуючи безлічі дрібних сутичок з ворогами, не занесених до літописів і виграних ним. Козаки вірили, що він знає наперед про те, хто з ним збирається воювати, що під час бою може перекинутися на хорта, вовка чи яструба або заклясти вороже військо. Багато хто з сучасників зазначав наявність козацьких чаклунів і у війську Богдана Хмельницького. Серед здібностей характерників було вміння зупиняти кров, заговорювати біль, ловити кулі голими руками, ходити по воді та вогню, годинами знаходитися під водою, ставати невидимим, гіпнотизувати, з'являтися в кількох місцях одночасно та викликати панічний жах у ворогів, що спричиняло панічну втечу їх з поля бою. Також такі козаки могли бачити майбутнє, події, що відбувалися за сотні кілометрів в інших краях, впливали на свідомість людей, неживу природу, лікували смертельні рани (навіть ставили на ноги мертвих!), знаходили скарби, виходили сухими з води. Уміли характерники і керувати погодою розганяти хмари або, навпаки, накликати дощ. Сильний дощ міг зволожити порох, що робило вогнепалу зброю непотрібною. Також дощ міг перетворити поле бою на болото, в якому грузла важкоозброєна кіннота ворога.

Головною сутністю лицаря-відуна є відсутність страху перед видимою фізичною смертю, жертовність заради духовного сцілення та спасіння свого народу. Сам будучи безсмертним «Козак Мамай» є символом і одночасно оборонцем безсмертності національного духу.
ІІІ. Підсумки уроку.
Прослухайте казку про козака Мамая, поміркуйте, які риси моральності українського народу висвітлені в ній.

Колись молодий козак спитав старого характерника козака Мамая:

-  Мамаю! Які були твої звичаї в роки молоді?

-  Я слухав ліс, я дивився на зорі, я  уникав таємниць, я мовчав у юрбі, я розмовляв з людьми, я був спокійний на бенкетах, я був гарячий в бою, я був відданий у дружбі, я був поблажливий до слабших, я був твердий з сильними. Я не був зарозумілий, хоча був сильний. Я  не обіцяв нічого, хоча був багатий. Я не вихвалявся нічим, хоча був майстерний. Я не говорив погано про відсутніх. Я не проклинав, а хвалив. Я не просив, а давав. Бо тільки такі звичаї роблять юнака козаком.

-  Мамаю, козаче, яким звичаям слідувати мені?

-  Не смійся над старими, якщо ти молодий. Не смійся над бідними, якщо ти багатий. Не смійся над кульгавим, якщо ти швидконогий. Не смійся над сліпим, якщо ти зрячий. Не смійся над хворим, якщо ти здоровий. Не смійся над дурним, якщо ти мудрий. Не будь занадто розумним і занадто дурним. Не будь занадто самовпевненим і занадто сором’язливим. Не будь занадто гордим і занадто скромним. Не будь занадто балакучим і занадто мовчазним. Не будь занадто суворим і занадто добрим. Якщо будеш занадто розумним, від тебе будуть чекати занадто багато. Якщо будеш занадто самовпевненим, тебе  будуть сторонитися. Якщо будеш занадто скромним, тебе не будуть поважати. Якщо будеш занадто балакучим, на тебе не будуть звертати уваги. Якщо будеш занадто мовчазним, до тебе не будуть прислухатись. Якщо будеш занадто суворим, тебе будуть сахатися. Якщо будеш занадто добрим, тебе розтопчуть.

-  Мамаю, козаче, а які звичаї добрі для кошового отамана?

-  Для отамана найкраще: твердість без гніву, наполегливість без суперечок, ввічливість без гордовитості. Нехай він береже давні козацькі звичаї, справедливо вершить суд, говорить істину, поважає сліпих кобзарів, молиться Богу. Отаману слід питати поради у мудрих, поважати  давнину, дотримуватись законів, бути чесним з друзями, бути мужнім з ворогами, знати пісні та науки, вивчати мови, слухати старійшин, лишатися глухим до брехні. Нехай він буде суворим, але справедливим. Нехай він буде пристрасним, нехай він буде милостивим, нехай він буде терпимим, нехай він буде наполегливим, нехай ненавидить брехню, нехай любить правду, нехай не пам’ятає зла, нехай не забуває добро, нехай у нього на бенкеті буде людей багато, а на таємній раді – мало. Нехай спілки його будуть міцні, нехай вимоги його будуть легкі, нехай рішення його будуть швидкі і ясні. Бо по цьому і впізнаються справжні козацькі отамани!
Заключне слово вчителя.

(Слайд 16).

Образ Козака Мамая лишається в свідомості українців ідеальним символом-архетипом волі й невмирущості національного духу. Воля – природне право народу жити на рідній землі своїм одвічним звичаєм, ідейна сутність українського козацтва й визначальна риса національного характеру. У багатовіковому історичному поступові цей загадковий образ виявився духовним символом українців, уособленням звитяжницьких ідеалів народу, його світоглядних орієнтирів.
Використана література

  1. Білецький П. Народні картини «Козаки – Мамаї»//Родовід. – 1997. – №2 (16). – С.32.

  2. Звідки родом козак Мамай? // Інтернет – ресурс http://volyn.rivne.com

  3. «Козак Мамай» — генетичний код нації. // Інтернет – ресурс http://mamajeva-sloboda.ua

  4. Підбірка статей присвячених картині «Козак Мамай». // Інтернет-ресурс http://mamajeva-sloboda.ua

  5. Сіренко А. Заповіт козака Мамая. Казка. // Інтернет – ресурс http://www.poetryclub.com.ua



Схожі:

Уроку Тема уроку: Пристрої введення-виведення інформації. 
Структура і тип уроку повністю відповідають меті і завданням уроку, тобто науковий рівень уроку відповідає сучасним вимогам
Уроку. Прямокутна система координату просторі. Мета уроку: знайомство...
В кінці уроку збираються учнівські зошити для перевірки їх ведення й виконання домашнього завдання
Уроку виробничого навчання
Велигодська Л. С. чітко в доступній формі розкрила тему та мету уроку на всіх етапах структури уроку
Уроку; тема уроку не записується на дошці; мета уроку не узгоджується...
«загравання» з учнями, намагання сподобатись, невміння знайти правильний тон; вживання пестливих слів
КОНСПЕКТ УРОКУ З ФІЗИКИ (10 КЛАС) Тема уроку
Комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація до уроку, програмне середовище «Жива фізика»
УРОКУ Тема уроку
Методична мета уроку: Інтерактивне навчання учнів графічного представлення даних електронних таблиць засобами мультимедіа з використанням...
Уроку: урок засвоєння нових знань. КМЗ уроку
Мета уроку: вивчити види впливу електричного струму на організм людини, особливості ураження електрострумом
Тема уроку. Зрізана піраміда. Мета уроку
Мета уроку: вивчення властивості площини, яка перетинає піраміду і паралельна основі; формування поняття зрізаної піраміди
Уроку Тема уроку: Поняття про виробничий травматизм та професійні захворювання  
Мета уроку: Ознайомити учнів з основними причинами виробничого травматизм та професійних захворювань та їх наслідками
План-конспект уроку інформатики в 7 класі Тема уроку
Тема уроку: Робота з текстовою інформацією. Призначення та основні функції текстового редактора. Текстові процесори. MS Word. Поняття...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка