Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання у мовленні


Скачати 85.6 Kb.
Назва Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання у мовленні
Дата 11.12.2013
Розмір 85.6 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Військова справа > Документи
Тема: Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання у мовленні.

Мета: дати учням поняття про фразеологічні звороти; вчити доречно вживати фразеологізми у мовленні; ознайомити учнів зі структурою фразеологічного словника; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати повагу до рідного слова.

Обладнання: підручник, фразеологічні словники, картки.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашньої вправи.

2. Творча робота (на вибір учнів).

1) Завдання: пригадати прислів’я з поданими антонімами.


посієш — пожнеш

світ — тьма

праця — лінь

рання — пізня

менше — більше

вранці — ввечері


Д о в і д к а: Що посієш, те й пожнеш. Вчення — світ, а невчення — тьма. Праця чоловіка годує, а лінь марнує. Рання пташка росу п’є, а пізня — сльози ллє. Менше говори — більше діло роби. Що не зробиш вранці, ввечері не нагониш.

2) Завдання: скласти речення зі словами-антонімами.

Літо — зима, добро — лихо, радісно — сумно, війна — мир, поразка — перемога, сильний — слабий.
II. Оголошення теми та мети уроку
III. Мотивація навчання школярів
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Робота за підручником.

1) Вправи 471, 472, 473.

2) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 202.

2. Вибірковий диктант.

З а в д а н н я: виписати фразеологічні звороти, усно пояснити їх значення.

Ми з Романом Васильовичем друзі юності. Одним словом, з’їли в свій час пуд солі. (Ю. Збанацький.) Мене з печі як вітром здуло. (М. Стельмах.) Ішов з сіней холод: по хаті хоч вовків гони. (П. Мирний.) Кирилко ще вище кирпу гнув. (П. Мирний.) Івану від цього ні холодно ні жарко. (І. Микитенко.) Поникла весела голова моя, обняв душу сум, на серце як кам’яна гора налягла. (П. Мирний.)

Д о в і д к а: з’їсти пуд солі — багато пережити разом; як вітром здуло — раптово або безслідно зник; хоч вовків гони — дуже холодно; гнути кирпу — гордовито триматися, зазнаватися; ні холодно ні жарко — не діє на кого-небудь щось; поникнути головою — засумувати; обійняв душу сум — стало сумно.

3. Робота біля дошки і в зошитах.

Записати речення, визначити члени речення, яким членом речення виступає фразеологізм

Ви послухайте його і на вус намотайте, (присудок)

Він заговорив дрібно й сердито, наговорив сім мішків гречаної мови, (додаток)

Пішов козак світ за очі, (обставина)

- Що ви помітили? Отже, який висновок можна зробити? (Фразеологізм виступає одним членом речення)

4. Робота за підручником.

Вправи 475, 477 (усно), 479.

5. Вибірково-розподільний диктант.

З а в д а н н я: виписати у першу колонку фразеологічні звороти, у другу — сполучення слів.

Пекти раків, ловити раків; задніх пасе, пасе корів; дути губи, червоні губи; вони розбили глек, розбити вазу; надувся, як сич, індик надувся; один як палець, порізати палець; витирати носа, вішати носа.
V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота за підручником.

Вправа 480.

2. Творче завдання. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення

Клювати носом

Бешкетувати

Сушити голову

Бути викритим на місці злочину

Біла пляма

Запам'ятати

Ходити на голові

Робити неможливе

Ліньки напали

Дрімати

Пійматися на гарячому

Недосліджені місця

Змокнути до нитки

Напружено думати

Діставати з-під землі

Лінуватися

Зарубати на носі

Дуже змокнути


3. Робота в парах.

Складання діалогів з використанням фразеологізмів
VI. Підсумок уроку. Оцінювання учнів




VІI. Домашнє завдання

Підручник, 57 вивчити правило, вправи 481, 489.

Картка № 1. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення

Клювати носом




Бешкетувати

Сушити голову




Бути викритим на місці злочину

Біла пляма




Запам'ятати

Ходити на голові




Робити неможливе

Ліньки напали




Дрімати

Пійматися на гарячому




Недосліджені місця

Змокнути до нитки




Напружено думати

Діставати з-під землі




Лінуватися

Зарубати на носі




Дуже змокнути


Картка № 2. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення

Клювати носом




Бешкетувати

Сушити голову




Бути викритим на місці злочину

Біла пляма




Запам'ятати

Ходити на голові




Робити неможливе

Ліньки напали




Дрімати

Пійматися на гарячому




Недосліджені місця

Змокнути до нитки




Напружено думати

Діставати з-під землі




Лінуватися

Зарубати на носі




Дуже змокнути


Картка № 3. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення

Клювати носом




Бешкетувати

Сушити голову




Бути викритим на місці злочину

Біла пляма




Запам'ятати

Ходити на голові




Робити неможливе

Ліньки напали




Дрімати

Пійматися на гарячому




Недосліджені місця

Змокнути до нитки




Напружено думати

Діставати з-під землі




Лінуватися

Зарубати на носі




Дуже змокнути


Картка № 4. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення

Клювати носом




Бешкетувати

Сушити голову




Бути викритим на місці злочину

Біла пляма




Запам'ятати

Ходити на голові




Робити неможливе

Ліньки напали




Дрімати

Пійматися на гарячому




Недосліджені місця

Змокнути до нитки




Напружено думати

Діставати з-під землі




Лінуватися

Зарубати на носі




Дуже змокнути


Картка № 5. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення

Клювати носом




Бешкетувати

Сушити голову




Бути викритим на місці злочину

Біла пляма




Запам'ятати

Ходити на голові




Робити неможливе

Ліньки напали




Дрімати

Пійматися на гарячому




Недосліджені місця

Змокнути до нитки




Напружено думати

Діставати з-під землі




Лінуватися

Зарубати на носі




Дуже змокнути




Схожі:

Конкурс «Світла голова»
Мета: ознайомити з особливостями вживання фразеологізмів; удосконалювати комунікативні вміння доречно та правильно використовувати...
Завдання ІІІ (обласного) етапу ХІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені П. Яцика
Утворіть фразеологізми, вибравши із дужок потрібне слово. Запишіть їхнє значення. Складіть три речення, ввівши в них фразеологізми...
«Осінній ліс із вітром гомонить»
Додайте замість крапок назви тварин, запишіть фразеологізми. Два фразеологізми введіть у речення
Тема. Лексикологія. Лексичне значення слова. Ознайомлення із тлумачним словником
Сьогодні на уроці ми почнемо знайомитися із наукою, що допомагає з’ясовувати значення слів. Ім’я їй «Лексикологія». Допомагатиме...
Тема. Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Іменник»
Мета: допомогти учням узагальнити, систематизувати і закріпити вивчене з теми, розвивати навички правильного вживання іменників у...
Рекомендовано Міністерством освіти і науки України
Мова і мовлення" та "Текст", а також відповідно до нової мети шкільного мовного курсу — формування комунікативного мовлення — вивчають...
Урок Тема. Учень про себе
Навчальна: Навчити учнів послідовно складати розповідь про себе, повторити вивчені мовні одиниці та вміти оперувати ними в мовленні,...
Значення
На жаль дуже часто плутають вживання українських прийменників “по”, “в”, “у”, “на” з вживанням їх у російській мові
Тема: Свята і традиції. Новий рік. Святкування Нового року. Структура has got
Практикувати вживання слів за темами «Шкільне приладдя», «Кольори», «Цифри». Вживати граматичну структуру It is a It is not a у мовленні....
Правила вживання апострофа Мета: систематизувати знання учнів про...
Діти, відгадуючи загадку, Ви дізнаєтесь ім'я нашого сьогоднішнього героя, яку він вам сьогодні і загадає
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка