Тема: Правила вживання апострофа
Мета: систематизувати знання учнів про вживання апострофа та основні частини
Тема: Правила вживання апострофа 1
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Слова вчителя
- Діти, відгадуючи загадку, Ви дізнаєтесь ім'я нашого сьогоднішнього героя, яку він вам сьогодні і загадає.
"Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати ім'я –
Зразу стану потрібним і я".
(Апостроф)
❖ Слова « апострофа».
Якби не я, то важко було б зрозуміти, що в слові, наприклад в 'юн, м 'яч, під час читання слід вимовляти твердо, а потім інші. Я такий важливий, що навіть стою , трішки вище за інших. І прошу, при переносі слів мене не відокремлювати від попередньої букви.
Діти, давайте згадаємо літери після яких ставимо апостроф. (Звертаємо увагу на дошку на якій прикріплено будиночки з губними приголосними), якщо ми їх правильно назвемо то вони відкриються.
Діти називають губні приголосні: б,п,в,м,ф та літера "ер", а в палаці голосні я ,ю,є,ї
Наприклад: здоров'я, обов'язок, солов'ї і т.д.
Діти, а яка особливість даних голосних літер? (Вони позначають два звуки).
На що вказує апостроф? Як читається буква, після якої стоїть апостроф? Які
звуки позначають ті самі букви, коли між ними нема апострофа?
Бур'ян - [бурйан] Буряк [бур'ак]
З'явитися [зйавитис'я] Зяблик [з'аблик]
Б'ють [бйут'] Бюст [б'уст]
(записати на дошці)
А тепер, давайте поглянемо на таблицю і згадаємо у яких випадках апостроф не вживається.
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слова вчителя
Отже, ми пригадали, коли потрібно вживати апостроф, що він необхідний для того, щоб наша мова була ще мелодійнішою.
-
Тому темою нашого уроку є: "Правила вживання апострофа"
На сьогоднішньому уроці ми будемо удосконалювати уміння написання слів з апострофом, які є представниками різних частин мови.
Першим нашим завданням буде, назвати правила вживання апострофа, до кожної групи слів.
-
В кожній групі буде контролюючий і виконуючі. Є три групи.
б'ють, п'є, в'яз, м'ясо, солов'ї (б,п,в,м,ф)
бар'єр, матір'ю, пір'їна, бур'ян ("ер")
роз'єднати, об'їхати, з'явитися, під'юджувати (після
префіксів, що закінчуються твердою приголосною).
Словникова робота. Під'юджувати - підбурювати, підмовляти до чогось.
Лук'ян, Лук'янівка, Лук'яненко (після "к" у слові Лук'ян).
3. Цвях, свято, тьмяний але верб'я, черв'як (після літер б,п,в,м,ф,
якщо перед ними стоїть кореневий приголосний окрім [р]).
| Буря, повітря, порядок (після "р", голосна, яка її пом'якшує).
III. Основна частина уроку.
1. Словниковий диктант.
Пояснити написання слів і назвати частину мови яка найчастіше зустрінеться.
(1 учень біля дошки)
М'який, моряк, м'язи, підгір'я, в'яз, бур'ян, ряса, п'ята, роз'ятрити, рядно.
Словникова робота: роз'ятрити
2. Утвори слово
Наступне наше завдання є творчим, нам потрібно від поданих іменників утворити прикметники. Записати, позначаючи орфограму - апостроф.
Яку частину мови ми називаємо прикметником? (Це частина мови, що означає ознаку предмета і відповідає на питання: Який? Яка? Яке? Які? Чий? Чия?
Чиє? Чиї?)
Мавпа - мавпячий Камінь - кам'яний
Жаба - жаб'ячий Морква - морквяний
Кропива — кропив'яний Трава - трав'яний
Зоря - зоряний Торф - торф'яний
(2 учні працюють біля дошки, інші в зошитах)
3. Побудуйте синонімічний ряд
Підберіть до поданого слова синоніми, які асоціації у вас виникають). Скласти речення.
З'єднувати (об'єднувати одну з одною, окремі частини, деталі, кінці),
сполучати, єднати, схоплювати, прихоплювати (швидко або
тимчасово), зчіплювати (деталі), зводити, стуляти, тулити
(кінці чого-небудь).
Речення: (кожен записує в зошит).
4. Добрати антоніми.
- Доберіть і запишіть антоніми до поданих слів. Поясніть вживання апострофа. Зразок: під'їхав - від'їхав
(біля дошки один учень) З'єднати - роз'єднати, зв'язати - розв'язати, з’їхатися -
роз'їхатися, з любов'ю - з ненавистю.
5. Перекладіть речення і запишіть у зошити, назвіть слова з орфограмами.
1) Всё, что есть в человеке человеческое, объединено речью.
(Все, що є в людині людське, пов'язане мовою).
2) Любить язык и достоверно знать его - понятия взаимосвязанные.
(Любити мову і досконало знати її - поняття взаємопов'язані).
3) Три несчастья есть у человека - смерть, старость и плохие дети, учит украинская пословица.
(Три біди є у людини - смерть, старість і погані діти, вчить українське прислів'я).
6. Розгадайте кросворд
Слова - відгадки у віршах
|
1
|
|
А
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
П
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
О
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
С
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
Т
|
|
|
|
|
6
|
|
|
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
О
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ф
|
|
|
|
|
|
Літом ластівка літає
і малих діток навчає:
"Вчіться, діточки, літати,
не лінуйтесь, ...!"
мандрівник ішов,
два слова цікавих
на стежці знайшов. Приєднав він перше
до другого "п'ять",
і побігла річка
із назвою ....
3. Вийшло-вийшло сонечко
на дідове полечко,на бабине зіллячко,на наше …
4. Брат, сестра,
батьки і я –
в кожного своє ім’я.
Разом звемося - …
5. Заварила чайка чаю,
|