Урок № 2 
           
          Тема уроку : Як розрізняють добро і зло. 
          Мета уроку : Навчити пояснювати зміст понять «добро», «зло», «доброчинність»; 
           
          дати характеристику певних подій та явищ як проявів добра і зла ; 
           
          пояснити критерії оцінки певних вчинків; виховувати схильність до 
           
          доброчинності та людяності. 
          Тип уроку : Урок вивчення нового матеріалу. 
          Очікувані результати уроку : 
           
          Після уроку діти зможуть : - пояснювати зміст понять «добро» і «зло»,»доброчинність» ; 
           
          - давати характеристику подій та явищ як проявів добра і зла ; 
           
          - пояснювати критерії оцінки певних вчинків . 
           
          План змісту уроку : 1. Що називаємо добром, а що – злом. 
           
          2. Чому люди повинні вибирати між добром і злом. 
           
          3. Що таке доброчинність 
           
          Хід уроку 
          І. Організація класу до уроку. 
           
          ІІ. Перевірка домашнього завдання. 
          
             
            Читання учнями міні твору-роздуму «Найцінніша чеснота».
  
             
            Письмове опитування :
  
            
           (Учитель пропонує учням записати на аркуші шість понять, а потім називає шість визначень, Учням необхідно поставити цифру наведеного визначення поряд з його назвою). 
          Етика, етикет, етикетка, мораль, духовний світ, чеснота. 
           
          А) Усе пов’язане з людською душею, - почуття, думки, бажання, прагнення, 
           
          інтереси. 
           
          Б) Позитивна моральна риса в характері людини, доброчесність. 
           
          В) Норми та приписи поведінки в ставленні людей одне до одного й до 
           
          суспільства. 
           
          Г) Наука про мораль. 
           
          Д) Правила поведінки. 
           
          Е) Товарний знак, ярлик, що наклеюють на товар або його упаковку. 
          ІІІ. Актуалізація знань та умінь учнів. 
          
             
            Читання в ролях.
  
            
          Діалог між Олесею та Богданком. 
          
             
            Бесіда .
  
            
          - Чому сперечаються Олеся та Богданко ? 
          
            
               
              Хто , на вашу думку , правий : Олеся чи Богданко ? Чому ?
  
               
              Миша – це позитивний чи негативний герой ? Чому ?
  
               
              За якою ознакою ми це визначаємо ?
  
               
              
  
             
            
          ІY. Оголошення теми та мети уроку . 
           
          Y. Робота над матеріалом уроку. 
           
          1. Пояснення вчителя. 
           
          На попередньому уроці ми говорили про те, що сучасні норми моралі ґрунтуються на засадах добра і зла. Сьогодні ми намагатимемось зрозуміти, 
           
          що є добро , а що є зло в людському житті. 
           
          Тлумачний словник української мови визначає поняття «добро» так : добро – усе гарне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, 
           
          мріям. Добро в усі часи пов’язували з любов’ю , милосердям, справедливістю, щирістю. Чинити по-доброму допомагають людині моральні правила. Їх 
           
          втілено в народних звичаях та традиціях, прислів’ях та приказках, народних 
           
          казка тощо. 
           
          Будь-яку людину оцінюємо за її вчинками. Доброю людиною вважають ту людину, яка в різноманітних життєвих ситуаціях, свідомо вибираючи між добром і злом, здатна поступитися власними інтересами, бажаннями, комфортом заради інших. 
           
          Зло – є протилежністю добра. Зло завжди пов’язували з ненавистю, 
           
          жорстокістю, підлістю тощо. 
           
          2«Асоціювання» 
           
          - Добро - - Зло – 
          2. Робота в групах. 
           
          Пригадайте або придумайте короткі ситуації, в яких герою доводилось 
           
          би вибирати між добром і злом. 
           
          3.«Кероване слухання». 
           
          Давним-давно жив мудрий Кеміне. Одного разу над вечір він прийшов до одного 
           
          села і попросив дозволити переночувати у місцевого багатія. Проте той подивився на бідний одяг Кеміне і не пустив його навіть на поріг своєї оселі. 
          
             
            У мене немає нічого для жебраків ! – сердито відповів бай на прохання Кеміне.
  
            
          Тоді Кеміне пішов до найбіднішої кибитки і там попросився на нічліг : 
          
             
            Пустите гостя на ніч ?
  
             
            Заходь, заходь. Хоча і немає чим пригостити гостя, але місце для нічлігу знайдеться.
  
            
          Кеміне зайшов до кибитки і бачить : на вогні стоїть казан, а в ньому щось вариться. 
           
          «Ось і вечеря буде», - подумав він. 
           
          Час минав, а в казані щось булькотіло й підіймався пар. Проте господиня стала класти дітей спати, так і не відкривши казана. 
           
          - Чому. Ж діти лягли спати без вечері ? Адже у казані щось вариться ? – спитав Кеміне. 
           
          Господиня важко зітхнула, подивилася, чи заснули діти, і відповіла : 
          
             
            Ой подорожній, ти зачепив наше найболючіше місце. У нас нічого немає, діти плачуть від голоду і кричать : «Ми хочемо їсти!». Для того, щоб обманути їх, ми кладемо у казан камені . Вода кипить, а ми подивимося до казана і кажемо 6» Ні, ще не зварилося ягня, лягайте спати, діти, а коли страва звариться ми вас розбудимо.» Ось вони і засинають спокійно.
  
            
          Болісно було це чути і гірко бачити Кеміне таке бідування. Коли всі поснули, 
           
          він тихо вийшов із кибитки, спіймав одного з баранів бая і привів його до бідняка. 
          
             
            Зваріть і нагодуйте дітей , - сказав він. А сам взяв глек із водою і решето та піднявся на дах кибитки.
  
            
          Коли баран зварився, дітей розбудили, і вони вперше за тривалий час досхочу поїли, А Кеміне зверху зрошував дітей через сито водою. 
           
          Уранці бай заходився шукати барана і згадав, що жебрак у рваному халаті, якого 
           
          він учора вигнав, пішов спати до бідняка, і подумав : «Це вони забрали барана!» 
           
          Пішов бай до кибитки бідняка і позвав його дітей до себе. 
          
             
            Чи їли ви коли-небудь баранину ? – запитав він.
  
             
            Їли, їли!! – відповіли діти.
  
             
            А коли ви її їли ?
  
             
            Та ось тієї ночі, коли йшов дощ, який нам усі сорочки намочив?
  
            
          А останній дощ у цьому році був декілька місяців тому, й бай вирішив : «Це 
           
          вони згадують, що їли навесні», і пішов додому, так нічого і не з’ясувавши. 
           
          ( Туркменська народна казка «Мудрий Кеміне і жадібний бай») 
           
          
             
            Чи можна стверджувати, що Кеміне вчинив біднякам добро ?
  
             
            Поясніть свою думку.
  
            
           
           
          
             
            «Мозковий штурм»
  
           
           
           
          YІ. Закріплення вивченого матеріалу. 
          «Мікрофон» 
           
          - Чому ми змушені робити вибір між добром і злом ? 
          (Здатність робити вибір між добром і злом вказує на те, якою ми є людиною). 
          YІІ. Рефлексія. 
          - Чи сподобалося вам урок ? 
           
          - Що нового ви дізнались на уроці ? 
           
          - Чи допоможуть вам в реальному житті отримані на уроці знання ? 
          YІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів. 
           
          ІХ. Домашнє завдання. (На вибір) 
           
          1.Намалювати на аркушах А4 добро та зло . 
           
          2. Написати невеликий твір-роздум «Чи легко вибирати між добром і злом ?»
         |