7 клас
Тема: Б.Харчук «Планетник». Добро і зло в повісті, в сучасному світі і в людині.
Мета: дослідити, як у творі відтворено добро і зло; охарактеризувати образ Планетника, з'ясувати роль діда Капуша у творі та його вплив на розвиток особистості Планетника;
розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам'ять, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні думки, давати оцінку подіям, явищам, вчинкам героя;
виховувати бережливе ставлення до природи, її краси; прищеплювати риси чуйності, доброти, відповідальності за доручену справу.
Тип уроку: урок пошуку і дослідження з елементами рольової гри
Обладнання: портрет Б.Харчука, текст твору, книжкова виставка на тему «Українські письменники на захист природи», тестові завдання, картки з висловлюванням із твору:
«Кожна людина, людський рід – з кореня добра і зла… людина з добра і зла, вона і зла, і добра.», «Шукай пізнання у трьох коренях – у землі, з якої піднявся, у небі, до якого прагнеш, і в самому собі, в своїй душі», «Світ збудувався і держиться на двох силах – на потузі любові й на потузі терпіння».
Епіграф: Людина. Що воно?
Цвіт душі, з якого росте добро.
Б. Харчук
Хід уроку
I. Тестове опитування учнів
А) взаємоперевірка
Б) оцінювання
Отже, ви побачили рівень своїх знань на початку уроку. Маєте можливість у ході уроку «додати» бали.
II. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Читання вчителем «Легенди про Золоте Зернятко Істини» В. Сухомлинського.
Сьогодні ми з вами дослідимо, як у творі зображено добро і зло; охарактеризуємо образ Планетника, з'ясуємо роль діда Капуша та його вплив на розвиток особистості Планетника і цим самим наблизимось до розуміння суті людського життя.
III. Актуалізація знань
Вікторина "Пізнай героя» (учні додають собі бали)
IV. Основний зміст уроку
1.Слово вчителя
« Кожна людина, людський рід - з кореня добра і зла... людина з добра і зла, вона і зла, і добра»
Добро і зло в людині і у світі - головна проблема твору.
Давайте ознайомимося з результатами вашої дослідницької
роботи «Добро і зло»
2.Результати дослідження учнів
Застосовуючи зміст твору, учні озвучують заповнену
таблицю, роблять висновок: добро - будує, а зло – руйнує.
3. «Доміно»
До слів «добро» і «зло» учні добирають синоніми.
Дай, Боже, щоб у реальному житті ланцюжок добра був набагато довшим від зла.
Будувати чи руйнувати хочете ви? Подумайте про це. А також не забувайте, що завжди є люди, які готові вам допомогти обрати правильний шлях.
4.Гроно «Навчання Планетника у діда Капуша» (інформаційне)
Ми всі маємо своїх учителів. Та найкращий учитель - життя, людський досвід.
Хто у творі уособлює цей досвід?
Дід Капуш - це людський досвід, творена віками житейська мудрість.
Кому свій досвід передає дід Капуш?
Планетник - людина - особистість, яка завдяки наполегливій праці, великим зусиллям волі зробила дійсністю мету свого життя.
Сьогодні ці герої завітали до нас. Послухайте їх уважно. (Інсценізація уривка з твору)
Чого ж навчав дід Капуш Планетника?
Скільки було уроків? (5)
Завдання: відшукайте уроки і зробіть висновки, оформивши це у гроно.
Дід Капуш — Планетнику: 1)читання неба
2)людина - земля (зв'язок)
3) розповідь про зілля
4)сприйняття світу
5) людина і довкілля
Як же перейняв цю науку Планетник?
5.Характеристика образу Планетника за планом
1.Хлопчик з легенди.
2.Портрет героя.
З .Риси характеру:
а) « ...добрий, правдивий, вірний...» (дід Капуш);
б) спритний і працьовитий;
в) цілеспрямований і наполегливий;
г) допитливий і безкорисливий;
д) чемний і чуйний.
4.Інші риси:
а)прагнення пізнати світ;
б) порозуміння з тваринним і рослинним світом;
в) обізнаність у лікарській справі;
г) зневажливе ставлення до пияцтва;
д) повага до матері, людей;
е) знання природних прикмет, народних свят.
З.Прагнення перемогти зло добром. 6. Чи є на нашій землі Планетники?
Можна скласти гроно - характеристику героя на основі цитат, дібраних учнями вдома.
Планетник
Висновок: Планетник прагнув перемогти зло добром.
Закінчіть речення:
Якби більше було на землі Планетників....( учні доповнюють), то більше було б добра, в душах людей не залишилося б місця на зло, ненависть, недовіру, жорстокість.
V. Узагальнення.
Звернемо увагу на епіграф уроку.
«Мікрофон»
- Чи розкриває епіграф суть теми уроку?
- Кого з персонажів стосується?
- Яке з висловлювань запропонували б ви?
... Я ніс засвічені свічки, а вранці сам згорю, - ну й дарма, тільки жаль, що не встиг злетіти у небо... (Планетник)
Не встиг.. .зробити ще одного добра, незважаючи ні на що.
Отож, закінчення твору нагадує нам: спішіть робити добро на землі!
VI. Підсумок уроку
Учитель зачитує Заповіді Матері Терези. Частіше ставте собі запитання: «Чи відповідає мій вчинок критеріям Добра і Краси?»
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
VIII. Домашнє завдання
Твір: «Я», «Щоб стати кращим, я повинен...», «Враження від уроку»