Міністерство освіти і науки
Дніпропетровська область
Відділ освіти Апостолівської райдержадміністрації
Апостолівська загальноосвітня школа І –ІІІ ступенів № 1
Тренувальні вправи (Прислівник як частина мови. Розряди прислівника. Ступені порівняння прислівника)
Методичну розробку уроку
з української мови у 7 – Б класі
підготувала вчитель
української мови та літератури
Апостолівської ЗШ І – ІІІ ступенів №1
Берьозкіна Галина Володимирівна
Директор школи:
Ольга Євгенівна Вовк
2013
Тема. Тренувальні вправи (Прислівник як частина мови. Розряди прислівника. Ступені порівняння прислівника)
Мета: поглибити, узагальнити та систематизувати знання учнів про прислівник , формувати вміння визначати його в реченні,вказувати розряди за значенням, правильно утворювати ступені порівняння, структурувати вивчений теоретичний матеріал шляхом здійснення морфологічного розбору прислівників;
розвивати творчі вміння самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання,вводити прислівники у текст, удосконалювати мисленнєві дії аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й обґрунтовувати ;
за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу виховувати бажання працювати та сумлінно вчитися .
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал(карточки), підручники, алгоритм розбору прислівника як частини мови, альбом П.І. Чайковського «Пори року», тлумачний словник.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І.Актуалізація знань та умінь .
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Генералізація теоретичних знань .« Мозковий штурм»
- Яка частина мови називається прислівником?
- На які розряди за значенням поділяються прислівники?
- З якими частинами мови можуть пов’язуватися прислівники?
- Яка морфологічна роль прислівника є визначальною?
- Чи мають прислівники ступені творення? Якщо так , то які?
- Яку синтаксичну роль можуть виконувати прислівники в реченні?
ІІ. Оголошення теми, мети.
Мотивація навчальної діяльності.
Епіграф.
ІІІ. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань.
1.Пошуково – вибіркова робота. Вправа «Я кмітливий»
Серед спільнокореневих слів знайти і виписати прислівники. Назвати ,до яких частин мови належить решта слів .
Близький, приблизити,близько. Літній,улітку, літо. Зеленіти, зелень, зелений, зелено. Двійка, два,удвоє.
2. Творче спостереження з елементами аналізу. Дослідження – характеристика.
Прочитати мовчки текст. З’ясувати тип і стиль мовлення. Знайти і виписати прислівники. Визначити розряд за значенням.
Я безмежно люблю своє місто. Не любити його неможливо. Це мій дім , моя земля, моє життя.
Апостолове щодня розкривається мені , наче мудра книга.
Воно має не лише своє обличчя , а й душу. Місто неповторне – уранці чи ввечері, навесні чи восени,сполоскане липневою зливою чи притрушене молодим сніжком.
У його назві історія мого краю.
3.Фонетична розминка.
Вкажіть кількість букв і звуків у словах. Свою думку аргументуйте.
Безмежно, своє, щодня, мимохідь, мимохіть, детальніше
4. Робота із тлумачним словником.
За допомогою тлумачного словника української мови поясніть значення прислівників мимохідь і мимохіть.
Знайдіть і випишіть прислівники із тлумачного словника. .Усно поясніть їх лексичне значення. Складіть із 1 речення.
Антоніми
5. Творчий диктант.
Утворіть ступені порівняння прислівників.
Активно ,цікаво,наполегливо.
6.Зробіть синтаксичний розбір речення.
Хмаринка, пливучи небом , піднімалася вище і вище.
7.Розбір прислівника як частини мови за алгоритмом
Вище
8.Робота в парі.
Записати словосполучення, визначити ознаки прислівника.
Співати голосно,котлети по – київськи, дуже добрий.
9. Робота в групах.
І група.
Визначте ступінь порівняння даних прислівників. Доведіть свою думку.
Дорожче,нижче,вище.
ІІ група
Прочитайте прислівники. Чи правильно утворені ступені порівняння. Доведіть свою точку зору.
Мудро – мудріше,наймудріше.
Гідно – гідніше,більш гідно,найгідніше, найбільш гідно.
Надійно –надійніше, більш надійніше,найнадійно, найменш надійно.
ІІІ група
Прочитайте речення. Визначте ті,в яких виділені слова є прислівниками. Доведіть свою думку.
Згори світить сонце. З гори крутої спускалися діти.
Миколо, зайди в перше село. Ваше зауваження чуємо вперше.
ІУ група
Визначте розряд прислівників .Доведіть свій вибір.
Прийду завтра,радію щохвилини,зроблю вранці.
Побачити здалека, спуститися згори,розташувати скрізь.
У група
Прочитайте уважно текст. Визначте стиль мовлення. Доведіть, що виділені слова є прислівниками.
Вітерець ще делікатно повівав,нараз дмухнув шпарко і сильно. Нас накрила ціла хмара пахощів, принесених з лугу та поля. Холодно й щемно пахло талим льодом. Трав΄янисто – з лугу.(В.Кава)
10. Творча робота
Під музику із альбому П. І.Чайковського «Пори року»(Березень) учні виконують вправу 510.
З поданих слів складіть речення, щоб утворився текст. Продовжіть розповідь у художньому стилі, використовуючи слова з довідки (Творчо обдаровані діти самостійно складають твір на тему: «Весна прийшла», використовуючи прислівники).
Перегляд презентації « Весна»(озвучує вчитель самостійно складеним твором)
Ранок… Заглядає у моє віконце сонечко. Легенько торкається своїми промінчиками очей. Будить.
Вставай,вставай, весна йде,весна , росами – перлами закосичена!
Розплющую очі, піднімаюся, йду до вікна. Там твориться диво: на проталинах мого квітника ніжно протягують свої рученята – листочки підсніжники. Вбираючи голубінь неба, розкривають повільно оченята проліски. А ось маленькі сонечка яскраво засяяли - розквітла калюжниця. Зіркову вроду передають квіточки рястки.
Мандрує весна землею, одягає дерева у білий цвіт. І стоять вони ,немов наречені.
Дмухне легенько вітерець, зірве кілька пелюсток і закружляє їх у танці . А потім повільно опустить білим килимом на землю.
Згодом їм на зміну прийдуть духмяні пахощі бузку та нарцисів .
Защебечуть голосно птахи .
Весна …
ІУ. Підсумок.
Інтерактивна вправа
Сьогодні на уроці я …
Мені сьогодні найважче було …
Мені сподобалось …
У. Оцінювання.
Діти оцінюють свою роботу за такими параметрами:
«Мозковий штурм»(з
нання теорії) - ….балів
Робота в групі … балів.
Робота протягом уроку … балів.
Всього:
Оцінка за урок:
УІ. Домашнє завдання. Допрацювати прогалини у знаннях за пп.25 -27,виписати 6 речень з прислівниками, зробити морфологічний розбір слова щедріше.
Прізвище ______________________
1.«Мозковий штурм»(Знання теорії) - …. балів
2. Робота в групі … балів.
3. Робота протягом уроку … балів.
Всього:
Оцінка за урок:
Прізвище ______________________
1.«Мозковий штурм»(Знання теорії) - ….балів
2. Робота в групі … балів.
3. Робота протягом уроку … балів.
Всього:
Оцінка за урок:
Прізвище ______________________
1.«Мозковий штурм»(Знання теорії) - ….балів
2. Робота в групі … балів.
3. Робота протягом уроку … балів.
Всього:
Оцінка за урок:
Прізвище ______________________
1.«Мозковий штурм»(Знання теорії) - ….балів
2. Робота в групі … балів.
3. Робота протягом уроку … балів.
Всього:
Оцінка за урок:
Прізвище ______________________
1.«Мозковий штурм»(Знання теорії) - ….балів
2. Робота в групі … балів.
3. Робота протягом уроку … балів.
Всього:
Оцінка за урок:
Прізвище ______________________
1.«Мозковий штурм»(Знання теорії) - ….балів
2. Робота в групі … балів.
3. Робота протягом уроку … балів.
Всього:
Оцінка за урок:
Прізвище ______________________
1.«Мозковий штурм»(Знання теорії) - ….балів
2. Робота в групі … балів.
3. Робота протягом уроку … балів.
Всього:
Оцінка за урок:
Прізвище ______________________
1.«Мозковий штурм»(Знання теорії) - ….балів
2. Робота в групі … балів.
3. Робота протягом уроку … балів.
Всього:
Оцінка за урок:
Відділ освіти Апостолівської райдержадміністрації
Життя – найвища цінність
Методичну розробку виховного заходу
підготувала класний керівник 7– Б класу
Апостолівської ЗШ І – ІІІ ступенів №1
Берьозкіна Галина Володимирівна
Директор школи: Ольга Євгенівна Вовк
2012
І група.
Визначте ступінь порівняння даних прислівників. Доведіть свою думку.
Дорожче,нижче,вище.
Прочитавши прислівники, ми порадились і прийшли до висновку, що вони мають …. ступінь порівняння,тому що…..
ІІ група
Прочитайте прислівники. Чи правильно утворені ступені порівняння. Доведіть свою точку зору.
Мудро – мудріше,наймудріше.
Гідно – гідніше,більш гідно,найгідніше, найбільш гідно.
Надійно –надійніше, більш надійніше,найнадійно, найменш надійно.
Обговоривши завдання , ми вирішили, що…..
ІІІ група
Прочитайте речення. Визначте ті,в яких виділені слова є прислівниками. Доведіть свою думку.
1.Згори світить сонце. 2. З гори крутої спускалися діти.
3.Миколо, зайди в перше село. 4.Ваше зауваження чуємо вперше.
Проаналізувавши речення, ми прийшли до висновку, що в реченнях …. слова є прислівниками, тому що …,а в інших реченнях ці слова є …
ІУ група
Визначте розряд прислівників .Доведіть свій вибір.
Прийду завтра,радію щохвилини,зроблю вранці.
Побачити здалека, спуститися згори,розташувати скрізь.
У група
Прочитайте уважно текст. Визначте стиль мовлення. Доведіть, що виділені слова є прислівниками.
Вітерець ще делікатно повівав,нараз дмухнув шпарко і сильно. Нас накрила ціла хмара пахощів, принесених з лугу та поля. Холодно й щемно пахло талим льодом. Трав΄янисто – з лугу.(В.Кава)
|