УРОК НА ТЕМУ: «Слова з прямим і переносним значенням»


Скачати 68.43 Kb.
Назва УРОК НА ТЕМУ: «Слова з прямим і переносним значенням»
Дата 11.02.2014
Розмір 68.43 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Інформатика > Урок
ВІДКРИТИЙ УРОК НА ТЕМУ: «Слова з прямим і переносним значенням»

З – В клас

Вчитель: Дегтярьова В. О.

2013 – 2014 н. р.

Тема : Слово. Значення слова. Слова з прямим і переносним значенням.
Мета: розширити уявлення учнів про слово , його роль і значення;

формувати поняття про пряме і переносне значення слів; виробляти в

учнів вживати у своєму мовленні слова в переносному значенні;

розвивати мовне чуття; виховувати прагнення вивчати мову,

поповнювати свій словниковий запас.
Обладнання: презентація, картки із завданнями, аудіо запис для

фізкультхвилинки.


Хід уроку:

І. Організація класу до уроку.
Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться веселенько.

Будем плідно працювати,

Щоб мову рідну знати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Послухайте вірш. (слайд 1)

Мово українська, мово моя мила,

Ти уся із співу весняних дібров.

Ясна, як усмішка, чиста – як сльозинка.

Ти моє найбільше щастя і любов.

Я до тебе мово, так горнуся щиро,

У слова вслухаюсь рідні і прості.

Мово моя, мово – найдивніше диво –

Ти моя молитва в радості й журбі.

- Про що розповідається у вірші?

- Якою бачиться поетесі мова?

- Діти, нам дароване велике багатство – рідне слово. Берегти, плекати цей скарб, вивчати його – наш з вами святий обов’язок.

- А чи зможемо ми існувати без мови? Яка її головна функція?(передача інформації, спілкування)

- За допомогою чого ми спілкуємось? ( За допомогою речень)

- З чого складаються речення? (Зі слів)

- Сьогодні до нас завітала Галинка-Осінь. Вона побувала в країні Лексикології і хоче, щоб і ви потрапили туди.(слайд 2)

ІІІ. Визначення теми і мети. «Мозковий штурм».

- Навіщо взагалі потрібні слова? (головне призначення слів – називати предмети, ознаки, дії, явища)

ІV. Повідомлення теми і мети.

- Тема нашого уроку: «Слова з прямим і переносним значенням» (запис теми в зошити).(слайд 3)

Наше завдання: (слайд 4)

  • навчитися розрізняти слова, вжиті в переносному значенні;

  • самостійно вживати слова в переносному значенні.

Працювати ми будемо за таким планом: (слайд 5)

  • Асоціативний кущ

  • Каліграфічна хвилинка

  • Поетичні перлини

  • Робота в парах

  • Фізкультхвилинка

  • Робота за картками

  • Завдання Галинки-Осені

  • Підсумок уроку

Щоб потрапити всередину країни, нам потрібно опустити міст і переправитися через річку. Для цього, за виконання кожного завдання, ми будемо отримувати ключ від замків
V. Робота за темою уроку.

1. Розповідь

- Далеко-далеко за горами, за лісами, за полями і морями розкинулася славетна країна Лексикологія. Править цією країною Слово. Отже. Лексикологія – наука про слово. Лексика – сукупність всіх слів певної мови.
(слайд 6)

2. « Асоціативний кущ» (слайд 7)

- Пригадайте, що ви вже знаєте про правителя країни Слово?(складається зі звуків, можна ділити на склади, можна поставити запитання, служать для складання речень)

прямая соединительная линия 1прямая соединительная линия 3


Слово

прямая соединительная линия 4прямая соединительная линия 6

- Щоб отримати ключ від замка, Слово-правитель і Галинка-Осінь пропонують вам визначити підмет і присудок у реченні: (слайд 8)

В зеленім лісі побував

Якийсь художник – і поволі

Дерева перефарбував

У золотисто-жовтий колір.

- Чи справді художник перефарбував ліс?

- Чому дерева золотисто-жовтого кольору?

- В якому значенні вжиті слова побував, перефарбував?( в переносному)

(Переміщуємо ключ до замка)

3. Хвилинка каліграфії. (слайд 9)

- Напишіть, не відриваючи руки, слово осінь.

- Доберіть і запишіть 5 ознак осені. (Рання, золота, багряна, плаксива, щедра…)

- Складіть і запишіть речення зі словом осінь.

- Встановіть, в якому значенні вжито дібрані слова.

(Переміщуємо ключ до замка)
4. Продовження розповіді з елементами бесіди.

- Щоб рухатися далі, необхідно мати перепустку. Для цього ознайомтесь з правилом на стор. 57.

5. Робота з теоретичним матеріалом. Вивчення правила. (слайд 10-12)

- Одного разу жителі країни Лексикології запросили Галинку-Осінь прогулятися. Але як тільки вони вийшли на вулицю, побачили, що йде дощ(слайд ).

Галинка налякалась, що намок її годинник, поглянула на нього і побачила що годинник йде (слайд) Коли мандрівники почали рухатися далі, вони помітили, що їм назустріч йде дівчинка (слайд)

- Яке з даних словосполучень вжито в прямому значенні?(Йде дівчинка)
6. Поетичні перлинки.(Впр. 124 ст. 57)

- Багато письменників милувалось красою осені і висловлювали своє захоплення у віршах, оповіданнях, поезіях.

- Прочитаємо вірш М. Сингаївського в підручнику на ст. 57 впр. 124. Юля виразно прочитає вірш, а ви прослідкуєте і знайдете в ньому слова, вжиті в переносному значенні.

- Що таке діброва? ( Листяний ліс, у якому переважають дуби) (сайд 13)

- Чому діброви названо у вірші голосистими?

- Спишіть вірш, підкресліть слова, що вжиті в переносному значенні.

(Переміщуємо ключ до замка)

7. Робота з прислівями (робота в парах) (слайд 14)

- Утворіть прислів’я. Поясніть значення кожного з них.

- Запишіть друге прислів’я в зошит. Із словом, що вжито в переносному значенні складіть речення так, щоб значення було прямим.
Осінь усьому рахунок веде.

Осінь на рябому коні їздить.

Осінь збирає, а весна з’їдає.

(Переміщуємо ключ до замка)
Фізкультхвилинка (пісня «Галя по садочку ходила») (слайд 15)

Галя по садочку ходила,

Хусточку біленьку згубила.

Галя по садочку блукає,

Хусточку біленьку шукає.

Не журися, галю, серденько,

Ми знайшли хустинку біленьку

У садочку біля малини

Під зеленим листям тернини.

(Переміщуємо ключ до замка)
8. Диференційована робота за картками (слайд 16)
I рівень – Випишіть прислів’я ,у яких є слова з переносним значенням. Підкресліть їх. Пояснити зміст прислів’я (на вибір).
1. Верещить вересень, що вже осінь
2. Як вересніє, то дощіє.
3. Жовтень ходить по краю та й виганяє птахів з раю.
4. Вересень пахне яблуками, а жовтень- капустою.
5. Листопад зимі ворота відчиняє.
6. У листопаді голо в саді.
II рівень – складіть речення із словосполученнями і запишіть в зошит:
золотий ланцюжок, золота пшениця;
каштанове листя, каштанове волосся;
крилатий птах, крилата мрія.
Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.
III рівень – складіть текст, використовуючи словосполучення:
стежина кличе, ліс дрімає, заховався боровик, причаїлись підберезники,шепоче листя, стрибають у кошик.
Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.
Перевірка самостійної роботи.
I рівень – перша частина завдання самоперевірка, друга - фронтально;
II рівень – фронтальна перевірка;
III рівень – фронтальна перевірка.( Обговорити і визначити найкращу творчу роботу). (Переміщуємо ключ до замка)


9. Творча робота. (слайд 17)

- Галинка-Осінь пропонує творчу роботу. (слайд)

- Прочитайте текст. Підкреслені в ньому слова замініть відповідними словосполученнями з дужок, поставивши їх у потрібній формі. Запишіть утворений текст, підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.

- Усно встановіть зв’язок слів в першому реченні.

Прийшла осінь. Пожовтіло листя на березах, почервоніло на осиках. Сонце вже не пекло, а злегка пригрівало землю.

(Зайнятись багрянцем, стояти на порозі, ласкаво пестити, спалахнути золотом.)

- Прочитайте утворений текст.

- Які слова вжиті в переносному значенні?

- Встановіть зв’язок слів в першому реченні.
(На порозі стояла осінь. Спалахнуло золотом листя на березах, зайнялось багрянцем на осиках. Сонце вже не пекло, а злегка ласкаво пестило землю)

VІ. Домашнє завдання (слайд 18)

Вивчити правило ст. 57

І група – Виписати з художньої літератури 3 речення зі словами, вжитими в переносному значенні.

ІІ група – впр. 127 ст. 58.

VІІ. Підсумок уроку.

1. Бесіда

- Чого навчила Галинка-Осінь?

- Що означає пряме і переносне значення слова?

- Наведіть приклади вживання слів в прямому і переносному значенні.

2. Гра «Спіймай слова в переносному значенні»

Сумує мати, сумує ліс, гостре слово, весела дівчина, срібне волосся, срібна тарілка, гострий ніж, співає вітер, співає хор.

(Переміщуємо ключ до замка)

(слайд 19)

- Ми отримали ключі від усіх замків і міст опустився. Але щоб пройти крізь браму, у кожного з вас повинен бути особливий ключ. У кожного з вас на парті 3 ключі. Якщо вам було легко і все вдалося на уроці – візьміть рожевий ключ, якщо на уроці було важко – візьміть зелений ключ, якщо ж вам на уроці було складно працювати, не вдалося впоратися з завданнями – візьміть блакитний ключ. Прикріпіть свої ключі на замок.


3. Оцінювання учнів.

- Я вам дякую за вашу активність та плідну роботу на уроці.

Схожі:

Урок подорож
Мета: 1 формування вміння визначати групи слів за значенням, доречно вживати омоніми, синоніми й антоніми у мовленні; 2 розвивати...
Урок з розвитку зв*язного мовлення «Стаття в газету на морально етичну...
Урок з розвитку зв*язного мовлення «Стаття в газету на морально – етичну тему «Повага й любов до рідного слова», 11 клас
Тема. Підсумковий урок з розділу «Лексикологія»
Мета. Закріпити знання учнів про лексикологію; вдос­коналювати навички та вміння учнів розпізнавати групи слів за значенням; розвивати...
Б ібліотечний урок, 4 клас
Мета. Ознайомити учнів із видами довідкової літератури, з її значенням у житті людини; навчити користува
Урок на тему: Письмо великої букви Й. Свято Йорданя
Мета: вчити писати велику букву Й, слова з нею. Формувати навички каліграфічного письма, самоконтролю. Розвивати вміння спостерігати,...
Тема: Формування вхідних та вихідних грошових потоків на підприємстві....
Задача Визначити чистий рух грошових коштів і скласти звіт про рух грошових коштів підприємства прямим та непрямим методами
Урок засвоєння нових знань. Ім’ я уроку. «Андрій Малишко поет-пісняр»
Тема. ПОНЯТТЯ ПРО БАГАТОЗНАЧНІ Й ОДНОЗНАЧНІ СЛОВА. ПРЯМЕ Й ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОСНОВНІ ТИПИ ПЕРЕНОСНИХ ЗНАЧЕНЬ: МЕТАФОРА, МЕТОНІМІЯ,...
Урок формування мовної компетенції. Хід уроку
Мета: пояснити учням правила написання не з дієприкметниками; формувати вміння правильно писати слова з цією орфограмою; розвивати...
Урок формування практичних умінь і навичок. Обладнання: підручник,...
З метою виховання в сучасної молоді любові до театрального мистецтва у Багатопрофільному ліцеї для обдарованих дітей вчитель української...
Урок з історії України на тему: «Проблеми голодомору в історії українського народу»
Якщо учні сформулювали самостійно тему уроку, ио вчитель пропонує смоделювати план уроку
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка