Урок 20 Тема: Толерантність основа людського спілкування


Назва Урок 20 Тема: Толерантність основа людського спілкування
Дата 08.02.2014
Розмір 60 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Інформатика > Урок
6 клас

ЕТИКА

ТЕМА 2. ЛЮДИНА - ЧАСТИНА ВСЕСВІТУ

Урок 20

Тема: Толерантність – основа людського спілкування.

Мета: - розкрити зміст понять «повага», “толерантність”, “нетерпимість”;

- обґрунтовувати важливість шанобливого ставлення до інших як передумову успішного спілкування;

- розвивати вміння спілкуватися;

  • виховувати толерантного ставлення та повагу до інших.

Тип уроку: урок засвоєння знань з елементами бесіди.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.

  2. Перевірка домашнього завдання:

    1. Дидактична гра «По одному реченню».

    2. Кілька учнів виконують завдання на картках.

IIІ. Вступна частина.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

«Жити серед людей – це однаково, що ходити в казковому саду, де навколо тебе ніжні пелюстки квітів, на яких тремтять краплини роси, - треба так доторкнутися до квіток, щоб не впала на землю жодна крапля». Василь Сухомлинський.
2.Представлення теми уроку та очікуваних навчальних результатів.

Сьогодні на уроці мова піде про дві важливі речі, які допомагають людині жити серед інших, не ображаючи їхні почуття своєю поведінкою. Це – толерантність і повага.
ІV. Основна частина.
1. Що таке толерантність і нетерпимість.

1.1.Робота в парах: читання тексту підручника і відповіді на запитання.

Словникова робота:

Толерантність – це ознака вищої гідності, вона полягає у вмінні бути терплячим до недосконалості інших.

Нетерпимість – небажання, невміння терпимо ставитися до когось або чогось.

Повага – почуття, ставлення до когось, яке ґрунтується на визнанні його гідності, чеснот, заслуг.

Спілкування – взаємини людей, що виявляються в обміні інформацією, взаємодії та сприйняття людини людиною.
1.2.Ознаки толерантної людини:

  • ДОБРЕ СПІВПРАЦЮЄ З ІНШИМИ НА ЗАСАДАХ ПАРТНЕРСТВА.

  • ГОТОВА СПРИЙМАТИ ДУМКИ ІНШИХ.

  • ПОВАЖАЄ ПРАВА ІНШИХ.

  • ПОВАЖАЄ ЛЮДСЬКУ ГІДНІСТЬ.

  • СПРИЙМАЄ ІНШОГО ТАКИМ, ЯКИМ ВІН Є.

  • ЗДАТНА ПОСТАВИТИ СЕБЕ НА МІСЦЕ ІНШОГО.

  • ПОВАЖАЄ ПРАВО БУТИ ІНШИМ.

  • ВИЗНАЄ РІЗНОМАНІТНІСТЬ.

  • ВИЗНАЄ РІВНІСТЬ ІНШИХ.

  • ТЕРПИМА ДО ЧУЖИХ ДУМОК, ВІРУВАНЬ, ПОВЕДІНКИ.

  • ВІДМОВЛЯЄТЬСЯ ВІД ДОМІНУВАННЯ Й НАСИЛЬСТВА


1.3.Історична довідка.

Розповідь вчителя «Традиція мешканців Давньої Японії»
1.4. Робота в парах виконання творчого завдання «Квітка – толерантність».

Учитель: Перед вами –квітка „Толерантність. Але погляньте –пелюстки її пусті. Заповніть ці пелюстки рисами-синонімами толерантності.

(Кожна група виконує завдання самостійно. Після цього всі 3 квітки вивішують на дошку).

- Отже, давайте проаналізуємо, з чим у вас асоціюється толерантність.

(Захист, обговорення робіт).

1.5.Фізкультхвилинка.

2. Що таке повага.
2.1. Розповідь учителя «За що ми поважаємо своїх друзів»
2.2. Робота з художнім твором – монгольська народна казка «Мудрий малюк»; запитання та завдання:


  • Чи можна сказати, що чиновник ставився до оточуючих із повагою? Чому?

  • Чи ставився семирічний хлопчик до свого співрозмовника з повагою? Поясніть свою думку.

  • Спробуйте уявити, як би змінилася ситуація, якщо б чиновник ставився до інших людей із повагою.


2.3. Колективна робота учнів за підручником . «Як пов’язані повага і гідність» - відповіді на запитання та виконання завдання:

  • Що таке гідність?

  • У чому полягає зв’зок гідності й поваги?

  • Поясніть, як ви розумієте висловлювання французького письменника ХVІІІ ст. Л.Вовенарга: “Ми не домагалися б так загальної поваги, якби не були переконані, що гідні її.”


3. Як виявляти толерантність і повагу.

3.1. Робота в групах:

1 група - придумати і представити ситуацію:

- За умови толерантного ставлення її учасників одне до одного;

- Нетерпимого ставлення персонажів до своїх співрозмовників.

2 група - придумати і представити ситуацію, учасники якої виявляють свою повагу до інших.
V.Закріплення знань.

1. Що найбільше сподобалось на уроці?

2. Що було важкого?

3.Що дізналися нового?

4. Що не сподобалося на уроці?
VІ. Підсумок уроку. Вручення „Мішечка порад”

  • будьте готові до того, що всі люди різні – не кращі й не гірші, а просто різні;

  • навчіться сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтесь змінити в них те, що нам не подобається;

  • цінуйте в кожній людині особистість і поважайте її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з вашими;

  • зберігайте „своє обличчя”, знайдіть себе і за будь-яких обставин залишайтеся самим собою.

Дякую за активну, ефективну роботу, зацікавленість на сьогоднішньому занятті. Прагніть бути толерантними!

Для цього намагайтеся дотримуватись рекомендацій, побажань „Мішечка порад”:

  • будьте готові до того, що всі люди різні – не кращі й не гірші, а просто різні;

  • навчіться сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтесь змінити в них те, що нам не подобається;

  • цінуйте в кожній людині особистість і поважайте її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з вашими;

  • зберігайте „своє обличчя”, знайдіть себе і за будь-яких обставин залишайтеся самим собою.

Домашнє завдання. Домашнє завдання: Виконати завдання № 1,2,3, вміщені на с. 111-112

Додаткова інформація.

Цікаві думки визначних людей про толерантність

Щаслива людина та, яка дарує щастя найбільшій кількості людей.

Дені Дідро, французький філософ, 1713-1784

Байдужість – це параліч душі, передчасна смерть.

Антон Чехов

Той, хто хоче обвинувачувати, не повинен поспішати.

Мольєр, французький драматург XVII ст.

Ображаючи іншого, ти не турбуєшся про самого себе.

Леонардо да Вінчі

Людина, яка робить інших щасливими, не може сама бути нещасною.

Гельвецій, французький філософ XVIII ст.

Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш на звання людини.

Сааді, перський поет XIII ст.

Жодна зла людина не буває щасливою.

Ювенал, римський поет, 60 р. до н. е.
Підняти слабкого – цього замало: треба ще потім його й підтримати.

В. Шекспір, англійський драматург і поет, 1564-1616
Легше вирішує й засуджує той, хто менше замислюється.

Джордано Бруно, італійський мислитель XVI ст.
Поведінка – це дзеркало, у якому кожен показує свою подобу.

Гете, німецький поет, 1749 - 1832

Самостійна робота по темі “Що означає поважати інших”


1. Чи погоджуєшся з твердженнями? А) Чи є толерантність обов'язковою передумовою мирного співжиття людей у сучасному світі?

□ А. Так. □ Б. Ні.

Б) Чи є нетерпимість виявом гідності й самоповаги?

□ А. Так. □ Б. Ні.
2. Допиши речення. Небажання та невміння терпіти іншого називають

_____________________________________________ .
3. Прокоментуй бувальщину за поданими запитаннями.

Один приятель відомого художника-авангардиста Пікассо, оглянувши кілька його нових полотен, щиро зізнався: – Ти мені вибач, але я не можу цього зрозуміти. Подібні речі не існують. На це Пікассо відповів:

  • А ти китайську мову розумієш?

  • Ні.

  • А проте ж вона існує.

Чи є нерозуміння достатньою причиною несприйняття чого- або кого-небудь? Чому?

_______________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________Чи є неоднакові думки, переконання, смаки підставою для конфліктів? Чому?

_________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________Сформулюй три настанови, які, на твою думку, сприяють формуванню толерантної поведінки _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Схожі:

ПЛАН СПІЛКУВАННЯ І КОМУНІКАЦІЯ. ФУНКЦІЯ СПІЛКУВАННЯ. ВИДИ,ТИПИ І...
Важливо зазначити, що сфера людського спілкування включає комунікацію, яка останнім часом постає важливим предметом досліджень. Багато...
Година спілкування
«толерантність», визначати значення толерантності в житті людей та в суспільстві
Урок Тема. Мета спілкування і адресат мовлення; мовлення монологічне...
Авилами спілкування; удосконалити вміння розрізняти такі поняття, як види мовленнєвої діяльності, монолог і діалог; розвивати вміння...
Тема 11. Психологія спілкування
Поняття спілкування, форми, функції, рівні, засоби спілкування, види психологічних бар’єрів, особливості спілкування в підрозділах...
Виховання ключових життєвих компетентностей Година спілкування Учнів...
Мета: вчити дітей приймати правильні життєві рішення; формувати основні життєві компетенції; розвивати почуття відповідальності за...
План Спілкування і комунікація. Функції спілкування. Поняття ділового...
Абрамович С. Д., Чікарьова М. Ю. Мовленнєва комунікація: Підручник. – К.: Центр навчальної літератури. – 472 с
Нашої години спілкування конфлікти
Мета:      формувати уявлення учнів про різні варіанти людського спілкування; учити уникати конфліктних ситуацій і своєчасно вирішувати...
Урок хімії у 8 класі Тема: Хімічні властивості кислот
Виховувати екологічне мислення, відповідальність за свої вчинки і їх наслідки, культуру мови, толерантність, компетентне відношення...
Вчимося толерантності. Мета
...
УРОК У «ДІЛОВА ГРА»
Мета ділової гри поглибити та розширити діапазон знань учнів, формувати діловий стиль спілкування у практично-професійній діяльності....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка