Урок №16 Тема: Таблиці додавання і віднімання числа Творча робота над задачею. Вимірювання та порівняння довжин сторін трикутника ( №№123- 132 )


Скачати 330.85 Kb.
Назва Урок №16 Тема: Таблиці додавання і віднімання числа Творча робота над задачею. Вимірювання та порівняння довжин сторін трикутника ( №№123- 132 )
Сторінка 1/2
Дата 17.12.2013
Розмір 330.85 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Інформатика > Урок
  1   2
Математика ,

2 клас

Урок № 16

Тема: Таблиці додавання і віднімання числа 5. Творча робота над задачею. Вимірювання та порівняння довжин сторін трикутника ( №№ 123- 132 ).

Мета: Закріпити прийоми додавання та віднімання числа 5 із переходом через десяток; вчити вимірювати та порівнювати довжини сторін трикутника; вправляти у розпізнаванні геометричних фігур; розвивати уміння творчо працювати над задачею, логічне мислення, пам'ять; формувати соціальну компетентність засобами навчального матеріалу; виховувати пізнавальні інтереси.

Обладнання: таблиці усних обчислень; геометричний матеріал; схеми задач.

Зміст уроку

І. Організація класу.

Пролунав дзвінок –

Починаємо урок.

Працювати старанно, щоб почути у кінці,

Що у нашім 2-ім класі,

Діти – просто мо-лод-ці!

ІІ. Контроль, корекція і закріплення знань.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Учні зачитують із завдання № 121 приклади з від’ємником 5.

  1. Робота за таблицею усних обчислень.

c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\pict0121.jpg

  1. Хвилинка каліграфії

До поданих чисел додати число 5 і записати результат:

6 3 7 9 2 8 4 5

ІІІ. Розвиток математичних знань.

  1. Розв’язування задачі № 126.

На дошці - скорочений запис задачі.

М. - 3 д.

Т. - 10 д. на ?

Д. - 6 д.

Після аналізу задачі учні записують її розв’язання на дошці та у зошитах.

  1. Творча робота над задачею № 127.

  • Що відомо в задачі?

  • Що сказано про дівчинку?

  • Яке запитання можна поставити до даної задачі? Чому?

  1. Самостійний запис умови і ров’язування задачі № 127/

  2. Фізкультхвилинка.

Стільки раз я підтягнуся - 11-5;

Стільки раз я нахилюся - 13-5;

Стільки раз я усміхнуся - 12-5;

Стільки раз підплигну я - 14-5.

Бо здоров’я, любі діти, в світі – головне.

А здоровий і веселий – щастя не мине!

  1. Розв’язування задачі з логічним навантаженням ( № 128 ).

  • Скільки трикутників була в Івася? ( 2 )

  • На скільки трикутників він розрізав кожний чотирикутник? ( на

4 трикутники ).

  • Скільки всього трикутників дістав Івась? ( 4+4=8 )

  1. Робота з геометричним матеріалом.

а) Виконання завдання № 129 .

Учні знаходять найкоротшу і найдовшу сторони трикутника і порівнюють їх.

б) Виконання завдання № 130.

Серед поданих геометричних фігур учні знаходять ті, які є многокутниками, пояснюють свій вибір.

в) На які фігури поділено п’ятикутник?

г) Гра на розвиток уважності.

- Подивіться уважно і запам’ятайте порядок розташування геометричних фігур.


  • Закрийте на хвилинку очі. ( Учитель переставляє фігури.) Відкрийте очі. Чи змінився порядок розташування фігур? Відновіть його.

д) Задача - вірш на кмітливість.

У кімнаті чотири кути,

По кутах посідали коти.

Проти кожного з них по 3 котики

Постуляли задумливо ротики.

  • Скільки ж нас тут зібралось? – питає

Сірий кіт у рудого кота.

  • Полічіть таку кількість?

Та де там!

Я ж іще не вивчив арифметики! –

  • Може, хтось із дітей захотів

Полічити в кімнаті котів? ( Ю. Кругляк )

ІV. Підсумок.

Збіг урок наш, як коротка мить,

Дуже швидко час біжить.

Та попереду у нас багато кроків,

І веселих , із мандрівкою уроків.

Тож намагайтесь вправно все вивчати,

Щоб добре математику знати!

V. Домашнє завдання: №№ 131, 132 ( с. 26 ) ( Коротке пояснення виконання).

Математика

2 клас

Урок № 60

Тема: Коротка форма коментування письмового додавання. Складання задачі за даним виразом ( № 439 – 446 ).

Мета: Ознайомити учнів із короткою формою коментування письмового додавання; розвивати логічне мислення, пам'ять; формувати соціальну компетентність на основі розвитку уміння складати задачі за даним виразом, розв’язування виразів; виховувати пізнавальну активність.

Обладнання: таблиці усних обчислень; схема задачі; картки.

Хід уроку

І. Організація класу.

Стали, дітки, всі рівненько.

Посміхнулися гарненько…

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

- Сьогодні ми побуваємо у майстерні Діда Мороза і дізнаємось, як багато справ у нього у ці передноворічні дні. Можливо, знадобиться і наша допомога.

ІІ. Контроль, корекція і закріплення знань.

  1. - Снігуронька запакувала подарунки для малят. Які саме подарунки отримають діти від Снігуроньки ви дізнаєтесь, якщо розв’яжете правильно приклади і розшифруєте слова.( Учні розв’язують приклади за варіантами ).

27-17= ( а ) 62+15= ( а ) 42-12= ( к )

36+23= ( к ) 76-24= ( и ) 99-70= ( і )

34+26= ( ї ) 85-32= ( к ) 14-6= ( а )

44-30= ( ж ) 27+22= ( л ) 91+7= ( б )

36-30= ( с ) 77-46= ( л )

60

14

10

59
















49

52

6

53

77



















98

29

31

30

8
















  1. Усні обчислення.

  2. Задачі – вірші:

  • 40 ялинок у лісі росли,

В школу ялинку одну відвезли.

Скільки ялинок лишилося там?

Добре подумай – скажеш це сам.

  • На ялинці – снігурі.

Подивіться, угорі.

Тут – 16 і 12 – там.

Дайте лік всім снігурам.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Пояснення.

  • Обчислимо письмово суму чисел 36 і 29. Міркуємо так: 6+9 – п'ятнадцять, 5 пишу, 1 запам’ятовую; 3+2 –п’ять та ще 1 – шість, пишу 6; всього 65.

  1. Первинне закріплення.

c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\pict0115.jpg

а ) Читання короткого пояснення письмового додавання за підручником

( № 439 ).

б ) Виконання завдання № 440 з коментуванням.

в ) Самостійна робота із взаємоперевіркою: № 441.

ІV. Фізкультхвилинка.

Сірий зайчик сів і жде,

Спритно вушками пряде.

Зимно зайчику сидіти,

Треба трошки пострибати.

Скік – скок, скік – скок, скік – скок,

Покружляли, повертілись,

І тихенько всі усілись.

V. Розвиток математичних знань.

- Дід Мороз із Снігуронькою цілий рік працювали: вишивали сніжинки – серветки чарівними візерунками.

  1. Робота над задачею № 442.

І – 14 серветок

ІІ - ?, на 5 серветок більше

  • Про що можна дізнатися, обчисливши такі вирази: 14+5; 14+(14+5)?

  1. Складання задачі за поданим виразом: № 443.

  • Складіть задачу на новорічну тематику, умова якої містить слова « на … менше ».

  1. Гра « Математичний календарик ».

  • Скоро – Новий рік. І кожен із вас уже придбав собі календарик. А ось у Діда Мороза по календариках стара віхола погуляла і цифри позамітала. Допоможемо йому відновити їх?


c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\pict0117.jpg
ІV. Підсумок уроку.

  • Ось закінчено урок,

Продзвенить для нас дзвінок!

Працювали добре, друзі,

Відпочинок по заслузі!

ІІV. Домашнє завдання. №№ 445-446 ( с. 79 ).

Математика

2 клас

Урок № 90

Тема: Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення числа 2 і ділення

на 2. ( № 690 – 697 )

Мета: Повторити та закріпити таблиці множення числа 2 і ділення на 2;

формувати уміння розв’язувати задачі, приклади на вивчені арифметичні дії; розвивати навички математичних обчислень, мислення, пам'ять; формувати соціальну компетентність; виховувати любов до рідної землі.

Обладнання: ілюстрації міста Києві; таблиця усних обчислень; картки.

Хід уроку

І. Організація класу

Ось і дзвоник пролунав,

Для навчання час настав.

Щоб країні прислужитись,

Повинні добре вчитись.

Для могутності і слави

Української держави.

ІІ. Контроль, корекція і закріплення знань

а ) - Як називається країна, в якій ми живемо?

  • Як називається столиця України?

  • Сьогодні ми з вами помандруємо до Києва. Хто буде водієм ми зараз вирішимо. На ваших столах картки. Хто з вас першим розв’яже приклади, той і буде нашим водієм.


: 2

: 2

2*6

+4



: 2

+ 6



+ 4

* 2

+ 3



?


б ) Подорож містами України (На дошці прикріплено картки зі завданнями і назвами міст, через які проїжджаємо. Водій, розв’язавши приклад, везе із міста в місто. Учні - пасажири вказують сигнальними картками правильність розв’язку.)

  • Обчисліть і намалюйте.


8 : 2

10 : 2

6 : 2


Харків Полтава Дніпропетровськ

в ) Каліграфічна хвилинка із завданням ( № 690 ).

г ) - Подорож продовжується. Доїхали до Києва.

  • Хто заснував це місто?

  • Як звали княгиню, що першою у Київській Русі прийняла християнство?

  • Як звали князя, що приніс християнство на Русь?

  • Хто побудував Софійський собор?

  • Яку назву має головна вулиця Києва?

До Хрещатика ми поїдемо у метро, схема якого перед вами. А за скільки хвилин ми туди доїдемо підкаже нам результат розв’язання ланцюжка прикладів. ( 4 хв. )













































5 * 2




: 2

+ 3




- 4

: 2




+ 8




: 2

+ 6







д ) Фізкультхвилинка

Ця хвилинка дуже дорога

І легенька, і гарненька, як пір’їнка.

Наша праця цього вимага,

Тож звучи, звучи для нас, фізкультхвилинко.

Щира пісенька у нас

Про веселий дружній клас.

І звучить вона так виразно і дзвінко.

Щоб бадьорість була у нас,

Посміхаймось у цей час,

Посміхнись і ти до нас.

ІІІ. Розвиток математичних знань.

а ) Скласти і розв’язати задачу за скороченим записом.

І - 16 каштанів ?

ІІ - ?, на 5 каштанів більше


  • Ми біля пам’ятника Лесі Українки. Хто вона?

  • Щоб відповісти на мої майбутні запитання, потрібно правильно розв’язати приклади.

  • У скільки років Леся навчилася читати? ( 2 *2 )

  • У скільки років почала писати? ( 12 *2 )

  • У скільки років написала перший вірш? ( 2 * 4 )

Леся Українка дуже любила усну народну творчість: загадки, прислів’я, казки, пісні. Пригадаймо і ми скоромовки, загадки ті, що містять числа.

( Одну сороку впіймати морока, а на сорок сорок – сорок морок. Сидить пані, чепуриться, бо вдягла сорочок триста…)

б ) Розв’язування задачі № 691 за поданим планом ( Сильніші учні працюють самостійно, слабші - під керівництвом учителя.)

  • Продовжимо подорож по Дніпру, а щоб придбати квиток на катер, треба ров’язати задачу за № 691.

в ) Гра « Маршрут »

  • Час додому. Назад повертаємося за цим маршрутом: № 694.

Але тут допущено помилки. Щоб не збитися з дороги, треба виправити їх.

ІV. Підсумок уроку.

Дяка учням за активну участь на уроці.

  • Лютневий дощ полоще тротуари,

І Київ древній у весну руша.

Пливуть, пливуть над пагорбами хмари,

І до киян пливе моя душа.

Благословенна будь, земля Дніпрова,

Овіяна легендами століть.

Понад тобою зірка вечорова,

Як щастя знак у небесах стоїть.

( Музика про Київ )

V. Домашнє завдання

- На згадку про нашу подорож я пропоную вам вдома виконати завдання

№№ 696, 697 ( с. 118 )

Математика

2 клас

Урок № 91

Тема: Складання таблиці множення числа 3. Приклади і задачі на дії різного ступеня ( №№ 698 – 706 ).

Мета: Ознайомити учнів з таблицею множення числа 3 та її практичним застосуванням; розвивати логічне мислення, пам'ять; формувати соціальну компетентність розвитком уміння знаходити значення виразів на дії різного ступеня, умінням розв’язувати задачі;виховувати пізнавальні інтереси.

Обладнання: таблиця усних обчислень; таблиця множення числа 3; скорочений запис задачі; предметні малюнки.

Зміст уроку

І. Організація класу.

От і знову дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей закликає, щоб успішно вас знову вчить.

Підросли ви всі і зміцніли, і цікавістю очі горять.

Дай нам, Боже, здоров’я і сили,

Щоб багато нового пізнати!

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

а) робота за таблицею усних обчислень;

c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\pict0111.jpg

б) каліграфічна хвилинка:

- Зошит свій я відкриваю

Та під нахилом кладу.

І від вас не потаю –

Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно, не зігнусь, за роботу враз візьмусь!

  • Подані числа зменшити у 2 рази і записати результати.

8 4 16 6 14 10 2 18 12.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Підготовчі вправи.

а) Сплести «мереживо» 3+3+3+ … до 30.

б) Обчислити додаванням.

3+3+3+3+3= 3+ 3+3+3= 3+3+3+3+3+3+3+3=

в) Прочитатиприклад: 3*7=21.

- Що показує другий множник?

- Як перевірити відповідь?

2. Складання таблиці множення числа 3.

а)

  • Скільки трикутників? ( 6 )

  • Як дізналися? ( 3+3=6 )

  • Замініть додавання множенням. ( 3*2=6 )

б)

  • Скільки всього трикутників? ( 9 )

  • Як дізналися? ( 3+3+3=9 )

  • Замініть додавання множенням. ( 3*3=9 )

в)

- Який приклад на множення складемо за цим малюнком?

г) Проілюструйте наступний приклад за допомогою предметних малюнків: 3*5=15

д) - Розв’яжіть приклад 3*6=… за допомогою предметних малюнків.

е) Ознайомлення з таблицею множення числа 3.

c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\pict0113.jpg

- Прочитайте таблицю множення числа 3.

- Спишіть таблицю в зошити.

3. Первинне закріплення.

Користуючись таблицею множення числа 3, розв’язати приклади

№ 702, задачу № 701

ІV. Фізхвилинка.

Два притопи, три прихлопи,

на носок, на каблучок.

Руки вліво, руки вправо,

ми танцюєм козачок.

Раз – присядем, два – присядем,

настрій гарний.

Покружляли, повертілись,

і тихенько всі усілись.

V. Розвиток математичних знань.

1. Робота над задачею № 703.

На дошці – скорочений запис задачі.

Було - ?

Витратили – 6 с., по 3м

Залишилося – 9 м

Учні читають умову задачі, її питання, розглядають скорочений запис, пояснюють розв’язання задачі.

  1. Цікаві задачі.

  • Вісім триголових драконів одягли капелюхи. Скільки капелюхів у цих драконів?

  • Вісім триголових драконів купили краватки для кожної голови, але

  1. краваток загубилося. Скільки краваток залишилося?

c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\pict0112.jpg

  1. Самостійна робота: № 704 із взаємоперевіркою.

VІ. Підсумок роботи

  • За роботу по заслузі щиро дякую вам, друзі.

Всі дружні й активні були увесь час,

Тому добрі оцінки отримав кожен із вас.

VІІ. Домашнє завдання: № 705, 706 ( с.119 ) ( коротке пояснення ); вивчити таблицю множення числа 3.

  • Ось і пролунав дзвінок –

Закінчився наш урок.

Математика

2 клас

Урок № 92

Тема: Вправи і задачі на засвоєння таблиці множення числа 3. Порівняння задач за різним розташуванням множників в умові ( №№ 707 – 714 ).

Мета : Формувати навички табличного множення числа 3; вправляти у розв’язанні та порівнянні задач за різним розташуванням множників в умові, у розв’язанні прикладів на вивчені випадки арифметичних дій; розвивати логічне мислення, пам'ять; формувати соціальну компетентність; виховувати пізнавальну активність.

Обладнання: таблиця усних обчислень; таблиця множення числа 3; малюнки до задач.

Зміст уроку

І. Організація класу.

Подивилися на мене,

усміхнулися усі.

Хто готовий до роботи?

Хто бадьорий?... Молодці!

ІІ. Контроль , корекція і закріплення знань.

1. Перевірка виконання домашнього завдання.

а) Із записаних на дошці виразів вибрати той, який є розв’язком задачі

№ 705:

  1. 3+4+5; 2) 3*4+5; 3) 3*4; 4) 3*4-5.

  • Поясніть свій вибір.

б) Зачитати відповідь до задачі № 706.

2. Завдання для опитування.

а) Розказати напам’ять таблицю множення числа 3.

б) Знайти значення виразів:

3*8+17 3*5-9 3*9+57

3*7-18 12+3*6 54-3*3

3. Усні обчислення.

а) Робота за таблицею усних обчислень.

c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\pict0124.jpg

б) Задачі – вірші

- В нашім класі 3 Катрусі,

3 Тетянки, 3 Ганнусі,

3 Оленки – оце клас!

Скільки дівчаток у нас?

  • В гаю 7 зайчиків сиділи,

З апетитом моркву їли,

Всі по 3, як один.

Скільки з’їли всіх морквин?

  • На обід 6 кошеняток

Позбігались до стола.

Мама – киця мишеняток

По 3 кожному дала.

І собі ще 3 лишила.

Скільки всіх мишей зловила?

  1. Хвилинка каліграфії із завданням.

Записати результати дій


8

4





3*

3*

6

9



2

7


ІІІ. Розвиток математичних знань.

  1. Складання і розв’язування задачі № 707 за малюнком.

  2. Фізхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трошки відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

І зроби чотири кроки.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Розведіть їх в сторони, плесніть, діти, кілька раз,

За роботу – все, гаразд.

  1. Робота над задачею із логічним навантаженням ( № 709 ).

  • Чи можна одразу відповісти на запитання задачі? Чому?

  • Про що потрібно дізнатися спочатку? Чому?

  • Чи вистачить цих банок, щоб розлити сік? Чому?

  • Замініть в задачі числа так, щоб банок вистачило. ( Потрібно

  1. трилітрових банок для 18 л соку, або 15 л соку для 5 трилітрових банок ).

  1. Роз’вязування і порівняння задач № 711.

  • Чим схожі задачі?

  • Чим відрізняються задачі?

  1. Самостійна робота: № 712.

  • Виписати приклади з відповіддю 24.

  1. Перевірка виконання самостійної роботи.

  2. Підсумок

  • Чи було цікаво, чи було вам лінь?

Хочеш буть розумним,

Заглядай частіше в чарівну глибінь.

Завтра іншу тему будемо вивчать,

Та знання задач всім слід запам’ятать .

  1. Домашнє завдання: №№ 713,714 ( коротке пояснення ).

Математика

2 клас

Урок № 97

Тема : Коло і круг ( №№ 715- 722 )

Мета : Вчити учнів розрізняти коло і круг; креслити коло за допомогою циркуля; формувати уміння розв’язувати приклади і задачі на вивчені випадки арифметичних дій; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; формувати соціальну компетентність; виховувати пізнавальні інтереси.

Обладнання: таблиця усних обчислень, таблиця «Коло, круг», циркулі, картки

Зміст уроку

І. Організація класу.

- Дзвоник пролунав веселий,

Дружно всіх він кличе в клас.

Починаємо наш урок.

Цікаві дії на уроці

Пропоную я для вас.

Станьте струнко, схаменіться, одне одному всміхніться.

Приготуйте без мороки

Все, що треба до уроку.

Приготовлено? ( Хиток головою)

ІІ. Контроль, корекція і закріплення знань.

  1. Перевірка домашнього завдання:

а) пояснити розв’язання задачі № 713;

б) скласти подібну задачу;

в) із завдання № 714 зачитати приклади, в яких було допущено помилки, назвати правильну відповідь.

2. Завдання для опитування:

- До найменшого двоцифрового числа додати 61?

- Скільки павучків мають 12 вусиків?

- 14 зайчаток катаються на санчатах по двоє. Скільки санчат виявилося зайвими, якщо їх було 9?

- Скільки разом крил у 6 качок і синички?

- Частку чисел 18 і 3 збільшити на 26?

- Добуток чисел 5 і 3 зменшити на 13?

3. Завдання з логічним навантаженням.

- Розділіть трикутники на дві частини так, щоб зліва їх було на 4 більше.

4. - Розв’яжи приклади та розшифруй прислів’я. Як ти його розумієш?

*

2

3

4

5

6

7

8

9

2

п

і

р




л

в




а

3







к

т




я

с






27

12

18












24

4

8

18

14

18





















15

18

12

18













6







24

12

18

14

18
















( Яка справа, така і слава. )

5. Каліграфічна хвилинка.

- Подані числа збільшити в 3 рази і записати результати.

3 5 2 9 7 1 8 3 6 4

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. З поданих фігур вибрати кружечки.


4

6

11

10

8

7

5

3

2

1



9




  1. Із скількох кружечків складено снігову бабу?



  1. Пояснення ( за таблицею « Коло, круг» ).

c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\pict0110.jpg

  • Розгляньте малюнок.

  • - Це круг. Лінія, яка є межею круга, називається колом. Круг будують за допомогою циркуля. Точка О, в якій міститься голка циркуля, - центр кола. Відрізок ОА – радіус кола.

- Скільки точок перетину має пряма з колом? Покажіть їх.

- Які фігури лежать у колі зліва (справа)?

- Які фігури обмежені одночасно двома колами?

- Які фігури лежать за межами першого (зліва) кола?

4. Ознайомлення з інструкцією побудови кола за допомогою циркуля.

а) Розвести ніжку циркуля і вістря олівця на величину заданого радіуса. Для цього голку треба встановити на нульову поділку лінійки, а вістря олівця – на поділку, числове значення якої дорівнює заданій величині радіуса.

б) Встановити голку в задану точку. Для цього правою рукою треба тримати олівець, а пальцем лівої руки спрямувати вістря голки в задану точку.

в) Коло креслять за годинниковою стрілкою, нахиливши циркуль трохи вперед у напрямі руху олівця. Починати креслити слід від нижньої точки кола (від себе).

г) Креслити коло треба однією рукою, тримаючи олівець за верхній кінець.

д) Лікоть правої руки спочатку відведений від корпуса, а в міру наближення вістря олівця до кінця (і початку) кола поступово наближається до нього.

5. Первинне закріплення.

а) Виконання завдання № 716.

б) Гра «Оживи фігури»:

6. Фізкультхвилинка.

- Фізкультвправи - у пошані,

Ми їх дуже любимо.

За хвилину відпочинем

І писати будемо.

Раз – піднялись, два – присіли,

Хай мужніє наше тіло.

Хто ж втомився присідати,

Може вже відпочивати.

7. Розвиток математичних знань.

а) Розв’язування і порівняння задач (№ 718).

б) Самостійна робота: з. 719, пр. 720:

- Номер в книзі ви знайдіть,

Завдання всі розв’яжіть.

Прийшов час вже показати,

Чи вмієте ви рахувати.

в) Перевірка виконання самостійної роботи.

8. Підсумок уроку.

- Без початку, без кінця,

Без кутів фігура ця.

Сонечко їй вірний друг,

А зовуть її всі - … (круг).

9. Домашнє завдання.

- Ось і уроку кінець!

Хто працював, той молодець!

Всі дружні й активні були увесь час.

Хороші оцінки чекають завтра на вас.

А чому завтра?

Тому що домашнє завдання ось таке: №№ 721, 722 (с.122) (коротке пояснення домашнього завдання)

Я і Україна. Навколишній світ

2 клас

Урок № 24

Тема: Твоя країна – Україна. Символи держави. Розробка проекту « Славетні українці ».

Мета: Дати уявлення про Україну як незалежну державу, про державну символіку; розширити і уточнити відомості про період козаччини; розвивати мовленнєву діяльність, уміння слухати своїх товаришів, робити аналіз сказаного; формувати усвідомлення своєї приналежності до України, громадянську компетентність; виховувати патріотичні почуття.

Обладнання:Державні символи України, карта « Україна », Конституція України, тлумачний словник.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Де Дніпро наш котить хвилі,

Рве стрімкі пороги,

Там країна вся зелена,

Славний край розлогий.

Там козацтво виростало,

Слави, волі здобувало.

Україно, Україно,

Славний край козачий!

  • Історія кожного народу має свої символи і атрибути. Які символи нашої країни ви знаєте?

ІІ. Робота над темою

1). Виклад нового матеріалу

- Коли називають держави, які розташовані в центрі Європи, то, звичайно згадують Швейцарію, Австрію, Чехію, Польщу… А проте саме на українській землі, поблизу карпатського міста Рахова, знаходиться географічний центр Європи.

Україна є великою європейською і світовою державою. Її площа становить 603,7 млн кв. км. У державі проживає близько 45 млн чоловік. За територією Україна посідає перше місце після Росії, за населенням – п’яте місце з- поміж країн Європи.

Ось перед вами книжечка « Конституція України ». А чи знаєте ви, що таке

« Конституція України »? ( Конституція – це Основний Закон нашої держави. Складається вона з 15 розділів. Конституція була прийнята 28 червня 1996 р. на 5 сесії Верховної Ради України. В ній записані права й обов’язки громадян України. )

Зупинимось на статті 20 Конституції України.

Який перший символ описується у статті? ( Герб )

Герб

Наш Герб – тризуб,

Це воля, слава й сила;

Наш Герб – тризуб.

Недоля нас косила, та ми зросли, миє,

Ми завжди будем. ( Н.Поклад )

Другим державним символом України є Прапор. Що про нього сказано у Конституції?

Прапор

Синьо-жовтий прапор маєм:

Синє небо, жовте жито;

Прапор свій оберігаєм,

Він – святиня: знають діти. ( Н.Поклад )

Третім символом нашої держави є національний Гімн – урочиста пісня – символ нашої державної єдності. Слухати Гімн потрібно стоячи, мовчки, з гордо піднесеною головою.

Державний Гімн

Це наша клятва, заповідь священна,

Хай чують всі – і друзі й вороги,

Що Україна вічна, незнищенна,

Від неї лине світло навкруги. ( Н.Поклад )

Кожен народ, маючи свою історію, має свої історичні святині: прапор, герб, гімн.

ІІІ. Фізхвилинка

Привітний і світлий наш сонячний дім.

Як радісно й весело жити у нім!

Тут мамина пісня і усмішка тата,

В любові й добрі тут зростають малята.

Дзвінка наша пісня до сонечка лине:

« Мій сонячний дім – це моя Україна!»

ІV. Розробка проекту « Славетні українці »

1). - Народним символом України є славні сторінки козаччини. Сьогодні ми на одну мить поринемо в далеке минуле нашої країни і помандруємо козацькими стежками. На хвилинку закрили очі й думками перенеслись на Дніпровські пороги. Ось ми на Січі. Клас наш – це кіш, а невеликі групи – курені.

Любі друзі! Поведу таку я річ,

Що ви знаєте про Січ

І про нашу Україну?

Розкажи усім нам, сину!

2). - Наша стежина буде складатися з кількох стежок:

- Козацька ( довідаємось, хто такі козаки ).

- Зустрічі в літературному салоні.

- Кодекс лицарської звитяги.

- Стежина сюрпризів.

3). 1 курінь. Хто такі козаки?

1-й учень. Скрутно жилося українському народові під пануванням чужих володарів, бо на той час селяни ( холопи ) не мали своєї землі й працювали на

панів ( вельмож ). Пан міг продати холопа або й навіть убити. Деякі волелюбні люди не могли стерпіти такої неволі й утікали в степи за Дніпрові пороги.

Ці люди називалися « козаки », - може від татарського слова « кайзак », що значить « вільний чоловік », « безстрашний вояк ». А що козаки жили за порогами Дніпра, то їх названо « запорожцями ».

2-й учень. Спершу жили козаки невеликими гуртами по степах; там вони полювали, а на зиму верталися крадькома в села. Але пізніше згуртувалися разом у військові загони, вибирали своїх отаманів і жили на великих островах серед Дніпра. Те місце називалося Січ.

3-й учень. Що говорить нам « козак »?

Це крилате, горде слово

Чом завжди буває так,

Що світлішає від нього?

Козаки – це вільні люди

Козаки – безстрашні люди!

Козаки – борці за волю!

За щасливу нашу долю!

4). – Були серед козаків люди, які згуртовували їх, вчили військовій справі, вели у бій – це козацькі ватажки. Наступна розповідь про них. Ми зустрічаємось у літературному салоні з народними звитяжцями.

2 курінь - Першим кошовим Запорозької Січі був Дмитро Вишневецький

( Байда ). Він походив з роду давніх українських князів з міста Вишнівця на Волині. Під його проводом приблизно у 1550 р. збудували собі запорожці першу Січ на острові Хортиця, серед Дніпра.

3 курінь. Патріот своєї землі, людина нестриманої, кипучої енергії, Сагайдачний не міг спокійно миритися із жахливими турецько-татарськими набігами, вирушає на Січ, де очолює відважні морські походи на невеличких судах ( чайках ), визволяючи бранців та рабів з неволі.

4 курінь. Іван Сірко народився на Харківщині. Протягом 20 р. він не залишав зброї, проявляючи військовий хист, завзято відстоюючи козацьку волю, стародавні запорозькі звичаї.

5 курінь. У пам’яті народній Богдан Хмельницький залишився як національний герой. Дякуючи йому, Україна стала вільною і незалежною. Під його знаменами козацтво звільнило Україну від панування Польщі та Литви. Мрією Хмельницького було бачити Україну самостійною державою.

  • Чи здійснилися мрії Богдана Хмельницького?

Учитель: Великий художник І.Ю Рєпін створюючи картину « Запорожці пишуть письмо турецькому султану », доніс до нас дух незалежності, сили, волелюбності українського народу. Це були, як писав Рєпін, сміливі голови, герої, повні мужності та моральної сили.

5). Звичай побратимства.

- Козаки жили за певними законами або звичаями.

6-й курінь. Чи не найвище цінували козаки дружбу! У військовому, повному небезпек житті, козак потребував вірного товариша. Існував звичай побратимства: у присутності священика козаки давали клятву, мінялися хрестами, тричі цілувалися і виходили з церкви рідними братами до кінця життя. Бувало в походах побратими не з’їдять один без одного і шматка хліба, в боях билися поруч і рятували один одного від смерті.

Учитель: Із століття в століття козаки формували свої кращі риси характеру, які склали кодекс лицарської звитяги. Тобто це були закони, за якими жили козаки. Вони актуальні й сьогодні.

6). Журналісти беруть інтерв’ю

- Чому козаків називають народними звитяжцями?

- Які риси характеру козаків ви б хотіли успадкувати?

Ерудит-лото

  1. Кого називали в Україні козаком?

а) кріпосного селянина;

б) багатого вельможу;

в) безстрашного лицаря ( ! ).

2. Де знаходилась козацька Січ?

а) за Дніпровськими порогами ( ! );

б) в причорноморських степах;

в) берег Криму.

3. Як називалось місце, де жили козаки?

а) мазанка;

б) намет;

в) курінь ( ! ).

4. Хто був першим козацьким гетьманом?

а) П.Сагайдачний ;

б) І.Сірко;

в) Д. Вишневецький ( ! )

5. Як називались козацькі судна?

а) галери;

б) чайки ( ! );

в) пироги.

V. Підсумок

- Чи сподобалась вам подорож козацькими стежинами? Що найбільше запам’яталось?

- Діти, ви є нащадками славних українських козаків. Тож любіть Україну, шануйте її народ. Хай кожен з вас своїми вчинками і добрими справами доведе, що козацькому роду нема переводу!

VІ. Домашнє завдання: опрацювати статтю підручника, с. 103-104, робота в зошиті, с. 37.

  1   2

Схожі:

УРОК 12 Тема: Віднімання. Додавання та віднімання різниці. Віднімання...
НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА І ДІЇ НАД НИМИ ТЕМА НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ
Урок №65 Тема. Додатні і від'ємні числа. Число 0
Раціональні числа і дії над ними Тема Раціональні числа. Порівняння, додавання і віднімання раціональних чисел
УРОК 10 Тема: Додавання. Властивості суми. Самостійна робота № Мета:...
НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА І ДІЇ НАД НИМИ ТЕМА НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ
УРОК 2 Тема: Число. Натуральні числа. Натуральний ряд чисел і його властивості. Число нуль
НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА І ДІЇ НАД НИМИ ТЕМА НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ
Тема: Закріплення прийомів усного і письмового додавання і віднімання...
Й виконувати усне й письмове додавання і віднімання двоцифрових чисел. Організувати творчу роботу над задачею. Розвивати обчислювальні...
Урок №37 Тема. Порівняння сторін і кутів трикутника
...
УРОК 89 Тема. Додавання і віднімання десяткових дробів
Поняття про десятковий дріб. Порівняння, округлення, додавання і віднімання десяткових дробів
УРОК 88 Тема. Додавання і віднімання десяткових дробів
Поняття про десятковий дріб. Порівняння, округлення, додавання і віднімання десяткових дробів
УРОК 3 Тема: Нумерація натуральних чисел. Десяткова система числення
НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА І ДІЇ НАД НИМИ ТЕМА НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ
УРОК 5 Тема: Округлення натуральних чисел. Правило округлення
НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА І ДІЇ НАД НИМИ ТЕМА НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка