Хід уроку І. Вправи на вдосконалення навичок читання


Скачати 54.03 Kb.
Назва Хід уроку І. Вправи на вдосконалення навичок читання
Дата 23.09.2013
Розмір 54.03 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Філософія > Урок



Відділ освіти Мелітопольської РДА

Людина народжується,

щоб лишити по собі слід вічний


Провела вчитель

Новенської ЗШ І ст..

Дикун Л.М.
2010р.

Матеріал уроку. Василь Сухомлинський "Який слід повинна залишити людина на землі?".

Мета. Вчити учнів розуміти текст, розвивати уміння виділяти головне і аналізувати, висловлювати свої міркування; збагачувати уявлення школярів про людяність; сприяти осмисленню філософського поняття "слід людини на землі".

Обладнання. Таблиця складів, картка для розширення поля читання.

Хід уроку І. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1. Вправи на формування уміння слухати і говорити. Гра "Перестав слова
у реченні".

Учитель вимовляє речення і пропонує дітям змінити порядок слів. Учні вчаться виразно висловлювати речення, змінюючи логічний наголос, уточнюючи зміст.

В цей час біля будинку грався маленький хлопчик.

Біля будинку в цей час грався маленький хлопчик.

Грався маленький хлопчик біля будинку в цей час.

Маленький хлопчик грався в цей час біля будинку і т.д.

2. Розпитування.

За таблицею складів стовпчики складів із "а" і "о".

3. Гра "Поміняйте місцями".

Діти розглядають запис і знаходять слова у стовпчиках. Читають кожне слово у звичайному темпі, потім — пришвидшено.

Подумайте, як поміняти ці слова місцями, щоб вийшло речення.



(Який слід повинна залишити людина на землі?)

— Яке це речення? (Питальне.)

II. Повідомлення теми і мети

уроку.

  • Чи можете відповісти на це запитання?

Вам допоможе у цьому оповідання В. Сухомлинського з такою назвою.

ПІ. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського "Який слід повинна зали шити людина на землі?".

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

а) Вправи на розширення поля читання.
б) Словникова робота.

— Доберіть синоніми до слова докір. (Осуд, звинувачення.)

Як ви розумієте слова осторонь (збоку, окремо, біля, коло), знизують плечима (рухом плечей виявляти здивування, нерозуміння), випестувати (дбайливо доглядати, виплекати).

— Доберіть антоніми до слів старий (молодий), докір (похвала), згадалась (забулась), найнижчий (найвищий).

2. Читання оповідання комбінованим способом.

а) Читання вчителем (до слів "... ніхто не пам 'ятає такого чоловіка "),
— Про кого дізналися з прочитаної частини твору?

— Що робив старий Майстер? Що йому не сподобалося у вчинкові Хлопчика?

— Що на старості років згадав старий Чоловік?

б) Читання оповідання учнями до кінця.

— Прочитайте, що спитав у Чоловіка один дід. (Діти читають мовчки тільки питальне речення "Що ж ти залишив після себе?").

— Щоб дати відповідь на це запитання, дочитайте оповідання до кінця.

3. Читання оповідання вголос.

— Подумайте, який слід залишив після себе Чоловік.

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Чим був задоволений старий Майстер? Як про це пише автор? Прочитайте про вчинок Хлопчика. Чи зрозумів він тоді те, що зробив погано?
- Як склалося життя Хлопчика через багато років? Прочитайте.

- Як ви розумієте вислів «ні до чого не прихилявся - ні руками ні душею»?

- Що згадав старий уже Чоловік на старості років?

- Яке в нього виникло бажання? Прочитайте, де була батьківщина Чоловіка? Як прийняло його рідне село?

- Що залишив після себе Чоловік на землі? Чи усвідомив він суть життя? Доведіть свою думку.

—З найдіть в оповіданні зачин і кінцівку, зачитайте їх.

— Як називається частина твору, що залишилась?

5. Читання в особах.

Скільки дійових осіб у творі? Хто з них є головним персонажем твору? Чому так думаєте?

6. Визначення головної думки твору.

— Який слід залишив Чоловік? Чи такий слід мав на увазі автор, даючи оповіданню заголовок?

  • Поміркуйте, який слід повинна залишити на землі людина. (Побудований будинок, добрі справи, посаджені дерева, виховані діти, вирощений урожай, складену пісню, написану книгу. Це має бути така справа, яка б і після смерті людини нагадувала про неї іншим.)

  • Прочитайте прислів'я, що після оповідання.

— Яке з них виражає головну думку оповідання?

7. Розвиток зв'язного мовлення.

Учні складають міркування "Який слід я хотів би залишити на землі".

8. Робота в зошитах.

а) Виконання тестових завдань.

б) Вставити пропущені слова

в) Продовжити міркування
IV. Підсумок уроку.

Тільки праця залишає слід на землі. Людське серце має бути відкритим

для добра, людяності, щирості і любові.

Саме таким було серце Василя Сухомлинського - чудового письменника і

учителя від Бога.

Він залишив назавжди

Слід після себе у світі,

Слід той не зможуть змести

Сиві і славні століття.

(Г. Орел)

- Таким повинно бути серце кожного з вас. Пам'ятайте, що ви - людина. "Людина, - стверджував Сухомлинський, - народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний".

Схожі:

Вдосконалення технічної сторони читання молодших школярів Частина 1 Рівні навчання 1-13
Марусяк В. М. Супутник букваря. Вдосконалення технічної сторони читання молодших школярів. Навчальний посібник. 3 частини
Вдосконалення технічної сторони читання молодших школярів Частина 1 Рівні навчання 14-28
Марусяк В. М. Супутник букваря. Вдосконалення технічної сторони читання молодших школярів. Навчальний посібник. 3 частини
Тема: «Легка атлетика» Мета уроку
Освітня: а навчити виконувати загально розвиваючи вправи в русі та спеціальні бігові вправи
Тема. Закріплення знань про звукове значення букв “Щ”, “щ” (ща)....
Розчитування за таблицею М. О. Зайцева. Читання рядка складів, передаючи голосом правильну інтонацію
Тема. Створення таблиць засобами СУБД MS Access
Формування вмінь та навичок створення, редагування та обробки даних таблиць БД різними способами. Вдосконалення навичок використання...
Урок узагальнення і систематизації знань. Хід уроку. Актуалізація...
Мета: узагальнити та систематизувати основні теоретичні положення з теми «Чотирикутники», глибше і повніше розкрити найважливіші...
Культурна діяльність. Письменники. Введення лексики. Тренування у...
Улюблений письменник. Розвиток навичок ситуативного мовлення. Читання тексту про себе
Шахненко О. Ф., вчитель фізики і математики ЗШ №1
Цілі: вдосконалення обчислювальних навичок, формування навичок групової роботи, уміння розповідати своє розв'язування однокласникам,...
Тема уроку: Внутрішні води України Мета
Встановити рівень оволодіння учнями основних теоретичних знань; повторити більш глибокі осмислення навчального матеріалу; привести...
Тема. Удосконалення навичок читання текстів.( К. Перелісна «Весна») Мета
К. Перелісної «Весна», активізувати пізнавальну діяльність учнів, розвивати мовлення, логічне мислення, пам’ять, виховувати любов...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка