Урок біології 9 клас.
Склала: вчитель біології Пугачівської ЗОШ І-ІІІ ст.,
Жашківського район,
Черкаської області
Тема. Узагальнення знань з теми «Дихання».
Мета. Узагальнити й закріпити знання про особливості будови, функціонування дихальної системи людини.
Розвивати логічне мислення, вміння встановлювати послідовні зв’язки використовуючи схеми та малюнки.
Виховувати почуття колективізму, толерантне відношення до однокласників; екологічне виховання та бережливе ставлення до здоров'я.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Форма уроку: урок - гра.
Обладнання: ІКТ, роздатковий матеріал (схеми «Дихання (процеси, характерні для нього)», «Функції дихальної системи», «Будова органів дихання», учнівські презентації «Будова органів дихання», «Захворювання органів дихання та їх профілактика», сигнальні картки, мікрофон, зошит, схема маршруту, лист контролю учнів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Інтерактивний метод «Гачок – Вершина» (медіа – фільм)
Яке почуття викликає у вас побачена картина?
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.
Епіграф:
Як багато в житті і стані людини
Пов’язано з диханням – і склад крові,
І рух, і відчуття, і розум!
Дихання початок спілкування, мовлення і мелодії.
І.Д.Звєрев.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Ми закінчили вивчення теми «Дихання» і момент, на який так чекали настав.
Сьогодні ми вирушаємо в серйозну експедицію, мета якої – підкорити пік Перемоги – одну з найвищих точок у гірському плано Знань.
Об'єднуємося в групи: І група «Вдих», ІІ група «Видих», кожну групу очолює інструктор-альпініст, якому добре знайомий маршрут, від уміння його провести команду залежить успіх. Експедитор має лист контролю учня, де
буде вести відмітки про ваше проходження на етапах, а вкінці уроку виставить бали.
В експедиції вам доведеться пройти такі етапи:
Старт. («Мікрофон-змагання»)
Скеля – схем. (Встановити відповідність в схемах)
Привал. (Захист презентацій (інструктори))
Релаксація. (Дихальна гімнастика)
Безодня Запитань. («Так чи ні?»)
Вершина Успіху. (Самостійна робота)
Привал. («Літерознавець»)
Хребет Зусиль. («Дай правильну відповідь»)
Прошу інструкторів прозвітувати про готовність команд. Молодці!
Тепер ми можемо вирушати.
Прошу інструкторів представити по одному учаснику для подолання скелі Схем. (завдання див. додаток), з подальшим поясненням.
Починаємо сходження зі Старту.
«Мікрофон-змагання».
Вивчивши тему «Дихання» ви знаєте? (див.додаток)
Привал. Захист проектів інструкторами.
І група «Будова та функції дихальної системи»
Додаткові запитання протилежної групи:
Що називають внутрішнім диханням?
Як впливає СО2 на людину?
ІІ група «Хвороби органів дихання та їх профілактика»
Додаткові запитання протилежної групи:
Назви причини виникнення захворювання органів дихання?
Назви основні дихальні рефлекси?
Вчитель підводить підсумок на даному етапі сходження.
Релаксація «Дихальна гімнастика»
Хвилина відпочинку пролітає непомітно, набравшись сил вдихнувши свіжого гірського повітря можемо сміливо подолати наступне серйозне випробування – Безодня Запитань, обминути яку ми ніяк не можемо.
Тож вперед! (див.додаток.)
Що й говорити, подолавши одну з найбільших перепон на сходженні, ми можемо бути впевненими в успіху нашої експедиції. Погляньте навколо. Перед вами вершина Успіху, до якої рукою подати!
Вершина Успіху (самостійна робота.) (див.додаток)
Нарешті, ми на вершині. Перед нами відкривається надзвичайно мальовничий краєвид. Дійсно «краще гір можуть бути тільки гори», як співав В.Висоцький. на такій висоті можна доторкнутись до хмар руками. Але не слід забувати, що дихати стає все важче, сили витрачені на сходження, а попереду ще серйозні випробування. Оголошую :
Привал (Літерознавець) (див.додаток)
Ще не втратили бойового духу? Молодці!
Нам залишається подолати Хребет Зусиль. Останній бій, як завжди найважчий, але я переконана, що подолавши Безодню Запитань, вершину Успіху і скелю Схем, ви зможете пройти цей шлях впевнено і результативно. Бажаю успіху!
Хребет Зусиль. (див.додаток)
А тепер на підкорення, долаємо останні метри і підкоряємо Пік Перемоги! (інструктори прикріплюють на вершину свої прапори).
Вітаю вас! Досягти вершини було не просто, і кожна група знаходила свої шляхи для подолання труднощів. Попереду у вас нові дороги, нові перемоги. Але сьогодні всі ми пересвідчились, що разом можна вирішити навіть серйозні проблеми, а знання дають можливість досягти вершин Успіху.
IV. Підведення підсумку уроку.
Інтерактивний метод «Відкритість». Вчитель просить учнів проаналізувати результати своєї діяльності на уроці й оцінити, піднявши руки на слова «задовільно», «добре», «відмінно».
Додаток до уроку:
Старт. (Мікрофон - змагання)
Вчитель ставить загальне запитання, а команди почергово відповідають.
Вивчивши тему «Дихання» ви знаєте?
І група:
Будову органів дихання;
Склад повітря і механізм газообміну в легенях, і тканинах;
Інфекційні захворювання, що передаються через повітря;
Правила гігієни дихальної системи;
Про шкідливий вплив нікотину, алкоголю, наркотичних речовин.
ІІ група:
Значення дихання;
Етапи дихальних рухів;
Засоби запобігання повітряно-крапельних інфекцій;
Механізм нервової та гуморальної регуляції процесу дихання.
Скеля Схем
Встановити послідовність процесу дихання та з перелічених функцій вибрати ті, що належать диханню.
Привал. (Захист презентацій інструкторами).
Релаксація. (Дихальна гімнастика).
Безодня Запитань. («Так чи ні?») сигнальні картки.
Запитання для кожної групи.
І група:
Алергічне захворювання бронхіт? Ні.
Легенева оболонка плевра? Так.
Орган в якому є голосова щілина гортань? Так.
Запалення бронхів ангіна? Ні.
Орган, що захищає верхню частину гортані трахея? Ні.
Права легеня складається з трьох частин? Так.
Повітроносні шляхи починаються ротовою порожниною? Ні.
З гортані повітря надходить до трахеї? Так.
ІІ група:
Інша назва легеневих пухирців альвеоли? Так.
Стінка між грудною і черевною порожниною діафрагма? Так.
Її збудник уражає слизову оболонку гортані пневмонія? Ні.
Грип, коклюш, кір викликає вірус? Так.
Орган в якому відбувається газообмін бронхи? Ні.
Збудник хвороби паличка Коха туберкульоз? Так.
З носової порожнини повітря надходить до гортані? Ні.
Розгалуження бронхів утворює бронхіальне дерево? Так.
Вершина Успіху. (Самостійна робота).
Кожному учневі крім інструктора роздається схема будови органів дихання із завданням: 1. Підписати органи дихання під відповідними цифрами.
2. Синім кольором замалювати повітроносні шляхи, а червоним
органи газообміну.
Інструктор контролює виконання роботи у своїх групах.
Привал. (Літерознавець).
На магнітну дошку прикріплюється ряд букв. Учням пропонується скласти десять слів по системі дихання, букви можна використовувати декілька разів.
ПТЛВАРЯОГЬИФМХІЕДНСК
Хребет Зусиль. (сходження на вершину).
На стікерах прикріплюються по п’ять питань для кожної групи.
І група:
Що називають легеневою вентиляцією?
Діафрагма – дати визначення.
Визначення грудне дихання.
Що таке дихальний об’єм?
Якими системами регулюється процес дихання?
ІІ група:
Що називають процесом дихання?
Які є типи дихання?
Визначення черевне дихання.
Що таке життєва ємність легень?
Яким приладом вимірюють життєву ємність легень?
Пугачівська загальноосвітня школа І –ІІІ ступенів
Жашківської районної ради
Черкаської області
План – конспект уроку
по темі:
«Узагальнення знань із теми «Дихання»
9 клас
Підготувала і провела
Кармаліта Наталія Володимирівна,
вчитель хімії, біології
2012 рік
|