Інформація для вчителя Слайд Провести дослід «Як добувають нафту»


Скачати 109.46 Kb.
НазваІнформація для вчителя Слайд Провести дослід «Як добувають нафту»
Дата21.03.2013
Розмір109.46 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Біологія > Документи
Інформація для вчителя
Слайд 2.

Провести дослід «Як добувають нафту».

Для досліду потрібно:

- прозора коробка

- губка, сильно змочена водою

- дві соломинки

- фанера, з дірочками, в які щільно вставляють дві соломинки
Хід досліду.

1.Шматок губки, сильно змочений водою, кладуть в пластмасову прозору коробку.

2.Накрити губку фанерою і вставити дві соломинки.

3.Подміть в одну соломинку.
Результат. З другої соломинки полилася вода.

Це тому, що тиск газу піднімає рідину.
Слайд 3.

Є каміння, яке утворилось з давніх мешканців Землі. Утворилось воно не в морі, а на суші.

Це кам’яне вугілля. Воно чорного кольору.

Вугілля це не тільки паливо, з нього виготовляють пластмасу, ліки, духи, фарби.

Ми знаємо, що вугілля чорного кольору, але в Естонії добувають вугілля жовтого кольору, він називається «сланець». На Південному Уралі і добувають вугілля золотистого відтінку, а ще є і блакитно-фіолетове, схоже на мідну руду.
Слайд 4.

Дуже давно люди в жарких країнах помітили, що між камінням просочується густа темна рідина з різким запахом. Потрапивши у воду, вона розповзалася великими райдужними плямами.

Рідина була масляниста і дуже добре горіла. Тому й назвали «кам’яним маслом».

Але згодом його почали знаходити і в лісах, і на болотах, і навіть на дні моря. Дали їй другу назву «нафта». Вона утворилася з решток давніх рослин.
Слайд 7.
Ми знаємо, що магнітна стрілка завжди показує на північ. Але на деяких ділянках землі, вона починає крутитися то вправо, то вліво. А то зовсім тягнеться до землі. Літак може збитися навіть з курсу. Такі ділянки обслідували геологи і виявили там незвичайний камінь – камінь-магніт,

або магнітний залізняк. Це чорний камінь, схожий на кам’яне вугілля, але він блискучий. Його називають залізною рудою.

На металургійних заводах з нього виплавляють залізо, якщо до заліза додати вуглець, отримаємо чавун і сталь. Вони не бояться ні води, ні повітря.
Слайд 10.

Пласти солі виникали не тільки в озерах, але й на дні морів. Там, де колись, в давні часи, були моря й озера, тепер стоять гори. А сіль опинилась глибоко в землі. Над нею утворилися інші гірські породи. Сіль від цього ущільнилася і стала твердою і важкою. На земній кулі є місця, де в давнину сіль була єдиним камінням.

Тому з неї будували будинки. У пустелі Сахара вчені знайшли руїни давнього міста, в якому всі будівлі були складені з соляних глиб.

А в окремих районах Африки солі було так мало, що вона цінилася дорожче за золото. В деяких районах Абсинії шматочки солі заміняли гроші.
Слайд 11.

На дні давніх морів жили водорості, маленькі тваринки. Вони вмирали і падали на дно.

Поступово там накопичувався товстий шар уламків мушлів і скелетів цих тварин. Згодом вони перетворювалися

на крейду.

Крейда треба не тільки для того щоб писати, вона потрібна для виготовлення вапна, цементу, скла, гуми.
Слайд 12.

На морському дні накопичувалися не тільки маленькі ракушки. Траплялось, що до них додавалися великі мушлі. Пісок, глина – це все затверділо і вийшла вже не м’яка крейда, а камінь – вапняк. Білий, сірий, рожевий.

Знамениті єгипетські піраміди зроблені саме з нільського вапняку. Дуже багато красивих будинків Москви також зроблені з московського вапняку.

Але у вапняка є одна властивість. Якщо на нього довго капає вода, то він поступово розчиняється. Звідти і прислів’я: «Вода і камінь точить». Тому під землею підземні ріки утворили дуже багато красивих печер.
Слайд 13.

Це каміння прийшло до нас з надр землі.

Розплавлена магма піднімалась нагору по тріщинах

і охолоджувалася, перетворюючись на граніт.

Це незвичайно міцний камінь, йому не менше міліарду років. Він буває сірого, рожевого, жовтуватого і навіть зеленуватого кольору. Ним оздоблюють будинки, роблять з нього пам’ятники. Своє ім’я він отримав від латинського слова «гранум» - зерно.
Слайд 14.

Ці зернятка можна розгледіти навіть без лупи. Коли пригріває сонце, зернятка розширюються, а коли холодно, то вони стискаються. Поступово між зернятками утворюються тріщинки. Вітер видуває маленькі часточки. Зернятка граніту не однакові. Деякі розчиняються у воді, інші злипаються – з них утворюється глина. І тільки сірі або прозорі зернятка кварцу зберігаються повністю. Вони мандрують по річках, шліфуються і становляться знайомими нам – піщинками. Так розруйнований граніт

перетворюється на пісок.
Слайд 15 - 16.

Ми знаємо, що камінь можна розбити молотком. А чи є камінь який можна розпушити, як клубок ниток? Виявляється, є . Цей камінь зеленувато-сірого кольору, він розчіплюється на багато тонких , як павутинка, волокна, а головне – вони не горять. Так і називається він –«азбест», тобто «незгоряємий» .

В давній Індії з азбестових волокон виготовляли священний одяг і вічні фітілі для масляних світильників. В Європі також узнали про цей камінь. Вирішили перевірити. Років двісті тому у Швеції в Стокгольмі побудували легкий дерев'яний будинок, а стіни його обклали тонким плитками з азбесту. В середині будинок наповнили стружками, і підпалили. Полум’я довго горіло всередині, поки не погасло, але будинок залишився цілим. Так було доведено, що азбест не горить На Уралі його називають гірським льоном. З нього робили полотно, мішки, рукавиці. Саме з нього роблять костюми для пожежників . З азбесту роблять шифер, який ми бачимо на дахах будинків. З нього виготовляють штучний камінь – азбестоцемент. Він міцніше за залізо. З нього виготовляють труби.
Слайд 17.

Цей прозорий камінь схожий на звичайне скло. Але якщо на нього попадає промінчик світла, він стає надзвичайно красивий. Це алмаз. Великі алмази – рідкість. Найбільший важив 600 грамів. Але таких вже немає. Якщо алмаз важить більше двох грамів, то це вже велика цінність.
Слайд 18.

Штучно відполірований алмаз називають діамантом. Найкращі діаманти отримали такі назви: «Море світла», «Гора світла», «Зірка», «Шах», «Єгипетський паша», «Імператриця Євгенія», «Герцог Тосканський».

Ніхто і не здогадувався, що алмаз – це рідний брат вугілля, графіта і навіть простої сажі. Всі вони складаються з вуглероду. Іноді в ньому містяться деякі домішки, і тоді він має жовтуватий, зелений, синій колір. Цей камінь дуже твердий, міцний. Сама назва його виникла від грецького слова «адамас», що значить - «непереможний». Алмазом ріжуть скло, граніт.
Слайд 19.

Це було в давні часи. На місці Кавказьких гір було тоді море. На дно поступово, дуже повільно опускалися рештки, які несли води, розмиваючи береги. Вода утрамбовувала цей шар, перетворюючи його на твердий камінь – мергель.

Пройшло багато років, на цьому місці почали утворюватися гори. Люди звернули увагу на цей камінь, почали його обпалювати і молоти. Отримали сірувате борошно. Це і був цемент.
Слайд 22.

Сенсація 1. За легендою, кожна країна має свій камінь – талісман, який оберігає її народ, допомагає, керує. Наприклад: Україна – родоніт, Бельгія – кришталь, Данія – агат, Греція – сапфір, Турція – бірюза, США – сапфір, Англія – алмаз, Італія – корали.
Слайд 23.

Сенсація 2. Кожен камінь має свою історію, часом навіть магічну силу.

За опалом закріпилася слава каменя, що приносить нещастя та лихо. У давнину саме цим каменем лікували хвороби серця, інфекційні хвороби. Але допомагатиме опал лише людям чесним і порядним.

Каменем Венери назвали чудовий камінь фіолетового кольору – аметист. Якщо з нього вирізати ведмедя, оправити сріблом і носити з собою, то людина матиме схильність до наук.
Слайд 24.

Жадеїт називають каменем милосердя. Він охороняє людину від неприємностей і нещасть, лікує нирки, знімає біль.

В Китаї жадеїт вважають священним каменем. Він буває білого, зеленого, синього, червоного, фіолетового кольорів.
Слайд 25.

Назву агат камінь отримав від імені міста Гагат в давній Лікії. Він має чудові відтінки: і рожевий, і червоний, і з золотими краплинами. Саме цей камінь порятує

від отрути скорпіона і павука.

Алмаз зменшує гнів. Він приносить щастя і спокій.

Слайд 26.

Завдяки своєму синьому кольору, схожому на квітку волошку, отримав свою

назву камінь сапфір.

В давнину його вважали рятувальним талісманом, який не допустить жодної біди. Але допомагати і оберігати він може лише добру і чесну людину.

За ці якості сапфір назвали каменем Монашок або каменем Юпітера. Родоніт лікує хвороби шлунку.


Слайд 27.

Смарагд вважають каменем мудрості та холоднокровності. Він покращує зір і пам'ять,покращує роботу серця.
Яшма має магічні властивості. Якщо носити червону яшму на тілі, вона очищає кров, допомагає виліковувати хвороби серця, зелена яшма допомагає лікувати головні болі, безсоння, підвищений тиск, блакитна яшма повертає людині зір, заспокоює нервову систему.

Сенсація 3. У 1976 році поблизу ріки Вакші (Росія) рибалки знайшли дивний камінь. Невеликий, білий , із металевим відтінком, розміром із дитячий м’яч. Коли камінь впав на землю, то з нього посипалися білі іскри. Здивовані рибалки вдарили по ньому палицею – з’явилося полум’я.

Знахідкою зацікавилися вчені і з'ясували, що куля містить сплав рідкісних елементів. Природне походження каменю не підтвердилося. Хто ж виготовив «камінь» і підкинув його на Землю?
Слайд 28.

Запитання творчо-пошукового характеру.

1.Люди яких професій допомагають знайти корисні копалини?(геологи, геофізики, хіміки, біологи)

2.Які корисні копалини утворилися з відмерлих рослин?(торф, кам'яне вугілля, нафта, природний газ)

3.Що називають «чорним золотом», «чорною кров’ю», «рідким золотом». (Нафта)

4.Знайти прислів'я , пов’язані із сіллю.

  • Заробив на сіль до оселедця.

  • Став мені сіллю в оці.

Щоб пізнати людину, треба з нею пуд солі зїсти.

5.У чому полягає унікальність алмазу? (У нього найвища твердість, також він здатен світитися

під дією рентгенівських променів.)

6.Який коштовний камінь утворився із смоли дерева? (Янтар)
Слайд 29.

7.Задача на здогадливість .

У заліза є одна дивовижна властивість. Здогадайся яка?

У бочку з водою ненароком потрапив ніж. Вилити з бочки воду

не можна. Як дістати свій ніж,

не виливаючи воду? (Магнітом)

8.Засперечалися двоє друзів.

Один казав, що гірські породи бувають тільки в горах, а другий твердив,

що вони є й на рівнинах і навіть на дні моря. Хто з них має рацію? (Виходячи

з поняття «гірські породи» , то прав другий хлопчик. )

9.Які ви знаєте міста, назви яких пов’язані з корисними копалинами?

(Солікамськ, Солотвин, Антрацит, Нєфтєкамськ)

10.З кам’яного вугілля готують багато ліків. Які ви знаєте?

(вугілля, аспірин, нашатирний спирт)

11.Які ви знаєте коштовні камені? (Перли, корали, янтар, алмази, смарагди,

сапфіри, рубіни, ..)
Слайд 30.

12.Скажіть про яку речовину йде мова?

«У 7 ст. на Візантію напали араби. Вони швидко просувалися країною і вже

підходили до столиці – Константинополя. Становище візантійців здавалося

безнадійним. Одного разу , коли вітер дув з міста, візантійці викотили на

берег великі посудини і почали виливати з них у воду якусь темну рідину.

Араби на це не звернули уваги, а рідина тим часом швидко розтікалася по

поверхні води, і вітер гнав її прямо на кораблі візантійців. Коли рідина

Оточила кораблі, візантійці з берега підпалили її.

Сталося диво – море загорілось.

Полум'я з тріском швидко розповсюджувалось по воді. Перелякані на

смерть араби не встигли отямитись, як воно охопило їхні кораблі. Так

було знищено весь арабський флот ». (Нафта)

13.З якого металу був виготовлений головний герой відомої казки Ганса

Крістіана Андерсена ? (З олова)

14.Продовж приказку : «Слово – срібло, мовчання - …». (золото)

15.Що це за речовина?

Живим сріблом мене називають, у різні прилади заливають,

Та брати в руки забороняють! (Ртуть)

16.Гуси врятували Рим. А який метал «знищив» це місто?

(Свинець. Є припущення, що саме свинець потрапляв у воду і отруював її.

Саме це стало причиною швидкого падіння Римської імперії. )

17.Яким розплавленим металом можна заморозити воду? (Ртуттю)
Слайд 31.

18.Воїнам Давнього Риму і хрестоносцям платили .. (сіллю).

(Слово «солдат» походить від іменника «сіль» і від дієслова «давати». )

19.У якій країні шукали золото, а знайшли срібло?

(Завойовуючи Аргентину, іспанці шукали країну золота – Ельдорадо. Але,

висадившись на березі незнайомої землі, іспанські завойовники отримали

у подарунок від індійців срібні прикраси. Іспанці вирішили, що саме цим

металом багата загадкова країна, і назвали її Аргентина, що з латинської мови перекладається Срібна. Але срібла в цій країні виявилось дуже мало.)

20.Цей метал – один із найпоширеніших у народному господарств,

в побуті, а ось в організмі людини його всього приблизно 3,5 г.

Нестача цього елементу викликає важке захворювання – анемію, або малокрів’я. Що це за метал? (Залізо)

21.Саме з цього мінералу була зроблена скринька в казці П.Бажова. (Малахіт)

22.Давні єгиптяни використовували цю речовину для бальзамування

мумій, давні греки виготовляли з неї «грецький вогонь», який

захищав їхні міста від ворогів. Що це за речовина? (нафта)
Лист-завдання з української мови.
1.Скласти абетку корисних копалин.
(А – аквамарин, алмаз, аметист, амазоніт,
андезит, агат, Б- бірюза, бурштин,
базальт, В – вапняк, Г – гіпс, глина,
графіт, граніт, Г – гейзерит, Д - доломіт,
Е – епідот, етан, евклаз , Ж – жадеїт,
З – золото, залізо, І – іридій,
ігнімбрит, К – кришталь, кам’яне
вугілля, каолін, крейда, корали, корунд,
Л –лазурит, лабрадорит, М – моріон,
місячний камінь, малахіт, мармур,
Н – нафта, нефрит, О – опал, онікс ,
озокерит, П – перлина, пісок, Р – рубін,
родоніт,С – смарагд, сіль, сірка, сапфір,
Т – торф, топаз, турмалін, У – уранова руда ,
Ф – флюорит, фосфорит, Х – хроміт, халцедон ,
Ц – цирконій, цитрин, цинк, Ч - чарнокіт, Ш – шпат, Щ – щебінь , Я - яшма.

2.Скласти інтерв’ю з корисною копалиною.

(Я беру інтерв’ю в нафти.

- Привіт, нафто.

-Привіт.

-А де ти живеш?

- В надрах Землі.

-А яка з тебе користь?

  • З мене добувають машинні масла,

паливо, речовини для хімічної

промисловості.

- Дякую за інтерв’ю .

- Бувайте.)
3.Знайти загадки про корисні копалини. Підкреслити слова,

які допомогли розгадати загадку.

(Добули її з води, білосніжною твердою. Знову ж кинули туди –

вмить зробилася водою . (Сіль)

Настрибався зайчик вволю, білий слід лишав по полю. Ми за ним спостерігали, слово «мама» прочитали. (Крейда)

Диво-кухар на вогні, нам готує відбивні. Славний кухар – чарівник в кухню по трубі проник.

Здогадались, хто у нас куховарить? Так, це - .. (газ).)

4.Скласти діалог двох корисних копалин.

-Добрий день, мене звати Золото. А як кличуть вас?

-Я – Бурштин, - викопна смола хвойних дерев.

З.: Ти дуже схожий на мене. Хто ти є?

Б.: Я – дуже дорогий камінь. Мною торгували ще фінікійці, єгиптяни,

римляни та греки.

З.: А в які кольори тобі до вподоби одягатися?

Б.: Мені подобається жовтий, оранжевий, червоно-коричневий. А ще я маю

смоляний блиск.

З.:А чи правда, що в тебе багато назв?

Б.: Так, слов'яни кличуть мене – янтар, англійці – амбер, німці – бірліт.

З.:А як тобі подобається найбільше?

Б.: Найбільше – Бурштин – так мене кличуть на Україні!

З.: А чим ти можеш прислужитися людям?

Б.: З мене виготовляють прегарні броші, сережки, намиста, скриньки.

З.: Друже, а де тебе можна знайти?

Б.: Ну, це зовсім просто. Мешкаю я на Україні в чарівних Карпатах.

З.: Дякую, Бурштине, за цікаву розмову.

Б.: І тобі , золото, дякую і до побачення!

5. - Слово «геологія» грецького походження. «Гео» - значить «Земля».Так називається наша планета. А «логос» - «слово», «вчення». То що ж означає слово «геологія» ? (Наука про Землю.)

  • Назва цього каменю пішла від давньої назви річки Діріло (Сицилія), яка колись називалась Ахатес, або з іншої версії назва цього каменю пішла від грецького слова «агатес», що означає щасливий. Що це за камінь? (Агат)

  • Назва цієї рідини пішла від латинського слова «петролеум», що означає «кам’яне масло». Що це за рідина? (Нафта)


Використана література.

Борисов Є., П’яткова І. В світі дивовижних каменів – «Малюк», 1965

Членов А.Ф. Геологія в малюнках – М.: «Дитяча література», 1989

Левітан Є.П. Малюкам о зірках і планетах – М.: Педагогіка, 1986

Клушанцев П. Про що розповів телескоп – Л.: «Дитяча література», 1980

Таємниці непізнаного. – Харків: Промінь, 2008

Енциклопедія для дітей. – Харків: Промінь, 2007

Таємнича магія. – Харків: Промінь, 2005

Матеріали журналу «Колосок».

Схожі:

Тема: ЧУДЕСНІ ВИНАХОДИ. Мета
Провести дослід з папером та шоколадом. Розвивати логічні здібності, уважність, спостережливість. Зміцнювати взаєморозуміння та дружні...
План Екологічний податок. Рентна плата за транспортування нафти і...
Рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат що видобуваються в Україні
Тема: Відеомонгаж
Слайд-шоу це відеоряд з фотографій з відповідним звуковим та текстовим супроводом Існує два підходи в налаштуванні тривалості показу...
Уроку з теми: Свищики Інформація для вчителя
Свищики – оригінальний, самобутній витвір мистецтва, який прикрашає наш побут, вносить тепло і радість в життя наших дітей, формує...
Чому алкани добувають переважно із природних джерел, а не шляхом органічного синтезу?
...
Соціально -побутові пісні. «Ой на горі тай женці жнуть», «Стоїть...
У роботі подається матеріал для використання на уроках української літератури у 7 класі. Інформація для вчителя та учнів пропонується...
70. Вступ. Інформація та інформаційні процеси (3 год.)
ХХ ст. Поняття інформації. Інформація і повідомлення. Інформація та інформаційні процеси. Носії інформації, форми і способи подання...
РОЗВИТОК КОМПЕТЕНТНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ТА УЧНЯ ДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ЯКІСНОЇ МАТЕМАТИЧНОЇ ОСВІТИ В ОБЛАСТІ
Однією із основних освітніх реформ сьогодення являється компетентнісний підхід до навчання з перенесенням акцентів зі знань і вмінь...
Міський етап Всеукраїнської олімпіади з біології 2012-2013 н р. 9 клас
Як добувають кисень з води морські організми? Які в них виробилися пристосування дихальних систем?
1. Найближча до Землі зірка це: а Місяць; б Сонце; в Комета
Тварини, які самі добувають собі їжу і влаштовують собі житло, називаються: а хижими; б дикими; в свійськими
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка