Урок української мови. 3 клас Загальне поняття про іменник. Іменники, що означають назви істот і неістот. Підготувала: Янович Н. В


Скачати 48.09 Kb.
Назва Урок української мови. 3 клас Загальне поняття про іменник. Іменники, що означають назви істот і неістот. Підготувала: Янович Н. В
Дата 10.02.2014
Розмір 48.09 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Астрономія > Урок
Урок української мови. 3 клас

Загальне поняття про іменник.

Іменники, що означають назви істот і неістот.

Підготувала: Янович Н. В.


Старокостянтинів 2010
Тема: загальне поняття про іменник. Іменники, що означають назви істот та неістот.

Мета: -розширювати знання про іменник;

  • вдосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання;

  • - ознайомити з термінами « назви істот» і « назви неістот»

  • - збагачувати словниковий запас учнів;

  • - виховувати любов до природи.

Хід уроку

  1. Оргмомент

  • Посміхніться один одному, подаруйте свої посмішки і хороший настрій !

  1. Актуалізація опорних знань

  • Яка пора року зараз йде?

  • Чому ви так вирішили?

Отже, надворі зима

Зараз ми складемо невеличкий віршик – сенкан. Він складається з 5 рядочків і не має рими, але має певні правила.

Повторимо:

  • Що називається іменником?

  • Що таке прикметник?

  • Дієслово?

Отже, 1 ряд сенкана – іменник

2 ряд – 2 прикметника.

3 ряд – 3 дієслова.

4 ряд – речення з 4 слів.

5 ряд – 1 іменник ( синонім або висновок до теми)

Не може буди споріднених слів.
Ось що отримуємо: ( запис на дошці – колективне виконання)

Зима

Чарівна, морозяна

Прилинула, засипала, скувала.

Я милуюся сніговими самоцвітами.

Чарівниця.
Зима –чарівниця прийшла не сама. Вона прислала свою помічницю – сніжинку з загадкою:

Хто ти? Що? Твоє ім’я?

Іменна моя сім’я.

Знають всіх в ній поіменно.

А зовуть сім’ю …( іменник)
3. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми пригадаємо все, що знаємо про іменник , і дізнаємось нове.

- отже, що ви знаєте про іменник?


Істоти однина

Неістоти множина


Синоніми власні

Антоніми загальні
Хто?

Що?


  • А чи знаєте ви, що половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові – це іменник.

4. Робота в зошитах

Каліграфічна хвилинка : З.ма, бурул.ки, гі..я, зам.тіль.

  1. Вставте пропущені букви, запишіть слова;

  2. Поділіть для переносу слово гілля ( гіл –ля, гі –лля)

  3. Доберіть синоніми до слова заметіль – хуртовина, завірюха, завія, метелиця.

  4. Антонім до слова зима – ( літо)

  5. Складіть речення з одним зі слів.


5.Вивчення нового матеріалу

Словниковий диктант

Ведмідь, голуб, шпак, вівця, метелик.

Кукурудза, суниця, полуниця, троянда, тополя.


  • поставте запитання до слів 1 рядка ( хто?)

  • 2 рядка –( що?)

  • Чому ви поставили такі запитання?

  • Перевірте написання цих слів за таблицею ( с. 11)

Ви добре виконали це завдання, а до нас прилетів ще один зимовий гість. Хто це?

Загадка

Крізь зимові заметілі

Пташенята прилетіли.

В них червоні, гарні груди –

Ніби яблука усюди

Хтось розвісив у дворі.

Звуться пташки…( Снігурі) ( на дошці вивішується малюнок снігурів)

Снігур пропонує нам виконати завдання в підручнику

6. Робота з підручником.

Вправа 19. Поміркуємо!

Назвіть назви істот, назви неістот.

7. Фізкультхвилинка
Вправа 20 ( виконуємо коментовано)

Розподіляю за групами

Люди: космонавт, банкір, шахтар, учениця, тракторист, фермер, агроном. Хто?

Тварини: метелик, бджола, ведмідь, верблюд, джміль, дятел, снігур. Хто?

Рослини: Пшениця, кукурудза, черешня, фіалка, береза, айстра. Що?
До нас прилетіла ще одна гостя

Хто це?

Сірі лапки, чорна шапка,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький,

Пташка невеличка,

Звуть її…( синичка) ( малюнок на дошці)

Синичка принесла наступне завдання.

Прочитайте слова ( запис на дошці):

Стіл, повага, ліс, любов, вода, щедрість, горобець, доброта, іній, злість, папір, сум.

  • До якої частини мови відносяться ці слова?

  • Чому ви вирішили, що слова повага, любов, щедрість, доброта, злість, сум – це іменники? ( Тому що вони відповідають на питання що?)

  • Отже, іменники – це і слова – назви почуттів.

А до нас завітав ще один гість:

Бідовий хлопчина

Сіра свитина.

По дворах стрибає,

Крихти збирає. ( Горобець)

Горобчик пропонує пограти в гру « Спіймай істоту» ( оплесками)

Вчитель, синичка, пенал, дерево, агроном, фіалка, ведмідь, хмарка, сонечко, дівчинка, лікар, дощ, космонавт, сум, радість, горобець.

Наступне завдання –

на картках. Підкреслити назви істот:

Голуб, Галя, віра, окунь, юність, метелик, журнал.


  • Ізнов до нас гості :

Відкладає птах яєчка,

Не ляка мороз та сніг,

Бо як з’явиться малеча,

Шишок вистачить на всіх. ( шишкар)

Шишкар пропонує завдання.

Творча робота

  • Від іменників – назв істот, утворити іменники – назви неістот.

Що? Хто?

Журнал - …( журналіст)

Праця - …( працівник)

Читання - … ( читач)

Лікування - …( лікар)


  • Пташки, що завітали до нас на урок, звертаються до вас із проханням. Складіть і запишіть речення із звертанням пташок до дітей.( Діти, годуйте пташок взимку!)

8.Підсумок уроку:

  • Яку частину мови ми вивчали на уроці?

  • - Що нового ви дізнались про іменник?

  • На які питання відповідають назви істот? Неістот? Наведіть приклади.

  • Домашнє завдання ( вправа 22)

  • Дякую за урок.

Схожі:

Тема. Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки,...
...
До уроку всі готові?
Мета. Формувати в учнів уміння розрізняти назви істот і неістот; ознайомити з новими термінами «власні іменники», «загальні іменники»;...
Загальне поняття про іменник. Іменники. Що означають
Водночас відбувається еволю­ція змісту, форм і методів навчання, яка спонукає до впровадження новітніх технологій. Серед них найперспективнішою...
Іменник як частина мови: загальне значення
...
Поняття про іменник. Лексико-граматичні розряди іменників: а іменники...
Ковтюх С. Л. Репетитор (як навчитися грамотно писати) : навч пос. – 2-е вид., випр. і допов. – К. «ВД «Професіонал», 2007. – 592...
Повторення і закріплення знань по темі „Іменник
Формувати вміння розпізнавати іменники серед інших частин мови. Відмінювати іменники, визначати рід, число, ставити іменники у початкову...
Слова, які відповідають на питання хто?
Мета. Вчити учнів розрізняти поняття «предмет» і «слово» як його назву; формувати вміння ставити питання до слів, що означають назви...
Частина мови. Іменник. 6 клас Іменники І відміни. Однина
Шевченко) Слава навіки Вітчизні моїй. (Сосюра) Привітай же, моя ненько, моя Україно, моїх діток нерозумних, як свою дитину. (Шевченко)...
Уроках української мови Методичні рекомендації підготувала
...
Тема: Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Слова що означають назви
Виписати з пам`яті слова, що означають один предмет, утворити від них слово, що означає багато предметів, з вірша Л. Костенко “Синички...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка