Урок читання
із застосуванням інноваційних технологій
для вдосконалення техніки читання
2 клас
Тема. Як хліб на стіл прийшов
Матеріал до уроку: П.Тичина „Де не глянь - колоски", П.Коломієць „Хліб".
Мета. Вдосконалювати навички швидкого, виразного, свідомого читання. Збагачувати активний словниковий запас. Формувати вміння сприймати зміст твору, визначати його головну думку. Вчити переказувати. Розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, увагу, вміння складати вірші. Ознайомити дітей із тим, що хліб - це цінний продукт, це святиня народу. Виховувати повагу до праці хліборобів. Учити бережно поводитися з хлібом.
Обладнання. Індивідуальні складові таблиці, піраміди слів, таблиці для читання складів аналітико-синтетичним способом, грамзапис вірша, картки -„блискавки", малюнки до теми „Хліб", мікрофон, сонечко.
Хід уроку
I Організація класу.
Привітання.
Стали, діти, підтягнулись;,
Одне одному всміхнулись.
На урок старання не забудем взяти!
Сіли всі рівненько, будем працювати.
II Мовна розминка.
1. Вправи для дихання.
- До нас на урок завітало Сонечко. Слайд 1.
Давайте розгонимо хмаринки навколо нього.
Наберіть повітря носиком - глибокий вдих і швидкий видих ротом.
За гарні відповіді учні будуть отримувати промінці
Чистомовка.
Ок-ок-ок - розпочнемо ми ...(урок).
Жи-жи-жи - кожну мить ...(бережи).
Чи-чи-чи - біля дошки не ...(мовчи).
Ай-ай-ай - швидко відповідь ...(давай).
Ас-ас-ас - гарна країна ...(у нас).
4. Читання складових таблиць № 3.
11 рядок. Вправа «Маятник»
(Читаємо перший і останній склад, потім другий і передостанній і т.д.) Очі ходять як «маятник» годинника.
12 рядок. Читаємо з прискоренням.
Тихо. Повільно
Швидше. Голосніше.
Швидко! Голосно!
5. Попрацюємо в парах. Читання пірамідок слів.
- Дивлячись на зелену точку, прочитайте слова, йдучи очима вниз.
І учень - читає
ІІ учень – «вчитель», слідкує за очима товариша
6. Приговорювання скоромовки. /Повільно - Швидко/
На печі, на печі Смачні та гарячі Пшеничні калачі. Хочеш їсти калачі, Не лежи на печі.
III Перевірка домашнього завдання.
1. - Яку тему ми вивчаємо?
(Нема без кореня рослини, а нас людей без Батьківщини)
2. - А який твір ви готували на сьогодні? (Оповідання «Древній Київ»
- Хто автор? (Наталя Забіла)
3. Я давала завдання «дослідникам».
- Хто знайшов і приготував легенди про утворення назви м. Києва?
Як називається давній народ, який оселився над Дніпром? (Пояснити)
Як звали братів? (Кий, Щек, Хорив) Слайд 2.
- Прочитайте, де поселилися брати.
Прочитайте, що збудували брати.
Як назвали місто?
Чи любив Кий своє місто?
Доведіть рядками тексту.
- Поміркуйте, а чому Київ для нас дороге і святе місто?
6. - А які ще дорогі нам святі слова знаємо?
IV Тема уроку.
1. - А от про яке із найдорожчих святих слів ми сьогодні поговоримо, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку,
Схема. Читання за стрілочками.
(Виріс у полі на добрій землі, місце найкраще знайшов на столі.)
- Прочитайте загадку, ідучи по стрілочках, які з'єднують круги.
- Так що це? (Хліб). Слайд 3.
Тема нашого уроку «Як хліб на стіл прийшов»
- Звертаємося до «Довідкового бюро» і уточнюємо значення слова хліб.
Гра «Мікрофон»
Хліб - продукт харчування.
Хліб - це зерно, яке перемелюють на борошно.
Хліб - поле, засіяне зерновими рослинами.
- Як багато значень має слово хліб.
- Чи можна уявити хоч один день без хліба?
- Які сорти хліба ви знаєте?
Б _ Т _ Н - Вам допоможуть слова.
II _ Р _ Г Прочитайте їх вставивши пропущені букви.
Б_ Б _ Л__К
Б_ЛК_
П _ Ч _ ВО
- Утворимо слова і прочитаємо.
Хто такий хлібороб?
А що таке хлібниця?
7. - Ми кажемо хліб - святий, хліб - це життя. Багато поетів, письменників і
композиторів оспівували хліб у своїх творах.
- Сьогодні на уроці ми прочитаємо твори українських письменників про хліб.
- Послухайте вірш Павла Тичини «Де не глянь - колоски». І спробуйте
уявити собі картину природи, описану в поезії. Слайд 4.
Звучить грамзапис вірша.
- Яка картина природи постала в вашій уяві?
10. Словникова робота. Читаємо «луною».
Простори - великі частини земної поверхні. Блись-блись - блищать (авторське).
Ген скраю - далеко скраю.
- 3 чого починається дорога хліба до столу? Читання вірша учнями з
підручника напівголосно. (2 строфи) - Зверніть увагу на розділові знаки.
Підготуємося до виразного читання. (Записана на дошці І строфа)
- Зверніть увагу на паузи, логічні наголоси, підвищення та пониження тону
голосу.
І строфу з дошки читаємо «луною» за мною,
13. Виразне читання вірша (2 учні по строфі).
V Фізхвилинка. Грамзапис.
З жита та пшениці
Гарні паляниці.
Всіх ми почастуєм,
Ще і затанцюєм.
Ой гоп, гопачка, ще і затанцюєм.
(Діти виконують відповідні рухи)
VI 1. Сьогодні познайомимось ще з оповіданням Т. Коломієць «Хліб».
Тамара Коломієць народилася в Черкаській області. Дитинство дівчинки було перерване війною. Вона бачила сум, горе, людську біду, а тому мріяла бути лікарем, щоб допомагати скаліченим на війні. Та доля розпорядилася інакше. Вона стала поетесою. Перша книжечка «Пролісок» вийшла, коли Тамарі був 21 рік. Тепер у Тамари Опанасівни багато віршів, оповідань, казок, небилиць, лічилок, загадок для малечі.
2. Послухайте оповідання Т. Коломієць «Хліб» і подумайте, хто є головною дійовою особою?
Читає вчитель
- Хто є головною дієвою особою? (Хлібороби)
3. Словникова робота.
шкоринка золотава
золоте зерно позолота від вогню
золоте проміння золочена стеблина
золоті руки
В якому значенні вжито слова «золоте» (в переносному)
Як розумієте «золоті руки»
А назвіть пряме значення золоте
4. Гра «Блискавка». Вчитель швидко показує картки зі словами. Діти
читають.
Посіяли, доглянули, зібрали, змололи, спекли, принесли, поклали.
5. Читання оповідання «Ланцюжком»
- Подумайте, що означає кожен із цих висловів?
6. Аналіз змісту оповідання
Які слова зустрічаються у тексті найчастіше? (золоте)
У якому значенні вжиті вони? (переносному)
Що позолотило хлібину? (вогонь)
А що позолотило колоски? (сонце)
7. Вибіркове читання
а) - Знайдіть опис спеченого хліба.
б) - Знайдемо і прочитаємо, що зробили роботящі руки?
8. Читання «Розвідка»
в) - 3 якими пропозиціями звертається хліб до людей?
Зачитайте.
Як розумієте ці слова?
Чому вчить нас це оповідання?
9. Робота в групах.
- Підійдіть кожна група до І парти. Розкладіть слова так, щоб вони відтворювали дорогу хліба з поля до столу. (Кожна група отримує слова -картки з гри «Блискавка»)
Перекажіть за допомогою карток частину оповідання про золоті роботящі
руки.
Поміркуйте, яка головна думка твору. (Шанувати працю хліборобів)
Слово вчителя. Слайд 5.
З давніх-давен в Україні є чудова традиція: усіх гостей зустрічати хлібом. Для нашого народу хліб був і є не просто стравою. Це основа нашого життя, найдорожча святиня.
Хліб у народі завжди берегли, шанували, ставилися до нього, як до святині. Складемо поради, як і чого треба берегти хліб.
Гра «Мікрофон»
Не кидайсь хлібом, поважай працю хліборобів.
Не відрізуй собі шматка більшого, аніж можеш з'їсти.
Якщо недоїв хліб, пригости ним пташок.
Вчися шанувати хліб.
13. Обговорення ситуацій.
- Як ти вчиниш коли,
- Ти взяв у їдальні хліба більше, ніж подужав з'їсти?
- При тобі хтось жбурне кусень хліба додолу?
14. Пам'ятай правила. Слайд 6.
Пам'ятайте, що хліб - святий, хліб усьому голова.
Бережу хліб, не кидаю геть.
Беру хліба стільки, скільки подужаю з'їсти.
Недоїденим хлібом пригощаю пташок.
15.Робота з прислів'ями.
- Прочитай і продовж прислів'я.
Паляниця - хлібові... (сестриця)
Хочеш їсти калачі не лежи на ... (печі) - Як розумієте?
Хліб - усьому ... (голова)
16.Хвилинка поезії.
- А з яких рослин роблять хліб? (жита, пшениці)
Давайте спробуємо скласти вірш про одну із цих рослин.
Ой, росло у полі... (жито)
Добрим дощиком … (полите)
Жито стигло … (достигало)
Колосочками ... (кивало)
17. Домашнє завдання. Слайд7.
I група готує - виразне читання вірша П. Тичини «Гей, простори які», читання і переказ оповідання Т.Коломієць «Хліб».
II група - виразне читання вірша. Читання оповідання Т.Коломієць «Хліб» і намалювати до нього малюнок.
III група «Дослідники». Підготувати розповідь про значення хліба в житті
людини.
18. Підсумок.
Гра «Мікрофон»
- Закінчи речення.
Вчитель: «Сьогодні урок навчив мене ...» «Мені найбільше запам'яталося на уроці...» «Я вважаю, що праця хлібороба ...»
19. Діти прикріпляють промінці до Сонечка.
|