Тема: Урок навчання грамоти. Леся Українка “Вишеньки”
Мета : удосконалювати навички читання віршованих творів,ознайомити з життям і творчістю української поетеси Лесі Українки та її віршем «Вишеньки»,працювати над виразністю читання, виховувати любов до українського слова
Хід уроку
Організаційний момент Стали, діти, підтягнулись,
Один одному всі щиро посміхнулись.
Урок ми розпочинаємо з поетичної хвилинки та усмішки, адже тоді робота добре виконується, коли є добрий настрій та натхнення. Давайте скажемо чудові слова і розпочнемо наш урок.
Мені дарує сонечко усмішку на лиці.
Мені дарує сонечко ласкаві промінці.
Який цей ранок радісний,
Як квіти навесні.
А ми вже першокласники
Читать умієм всі. А скажіть будь ласка, який у нас урок? Так, урок читання. І наша робота буде проводитись під девізом:
Хто багато читає - той багато знає.
Діти, сьогодні зранку, коли я вийшла зі свого будинку, я помітила, що у садочку побував добрий чарівник. А чому добрий? Тому, що він залишив для вас гостинці. Але покажу я вам їх пізніше.
Отже, продовжуємо урок без зупинки із мовної розминки. Послухайте уважно вірш:
Вилетів метелик
Зі своєї хатки.
Любо серед квітів
У саду гуляти.
А тепер по малюнках спробуємо його відтворити Молодці! Гарно справились з роботою. А зараз погляньте на портрет
Хто ця жіночка білява?
Запитає хтось із вас Про її велику славу Чули певно ви не раз!
Леся Українка звалась
Добре це запам’ятай,
Що палкі вірші писала,
Що любила рідний край.
От на сьогоднішньому уроці я познайомлю вас з прекрасною людиною, яка так схожа на весну. Таку теплу, милу, ніжну й чарівну.
Це відома українська поетеса Леся Українка. Дівчинка була привітною та допитливою, надзвичайно вразливою та чуттєвою до краси.
Леся була милосердною до всього і до всіх, їй хотілося захистити зайченя від вовка, першу квіточку від негоди, подругу - від хвороби, а людину від зла.
Леся добре знала історію свого краю, дуже любила музику, вміла грати на фортепіано. А навчала її усьому мама.
А тепер давайте трішки прочитаємо про неї. (Робота з “ Букварем ”) Читають 2-3 учні Добре прочитали.
А зараз прочитаємо загадку і дамо усім розгадку
Кругленькі, червоненькі На дереві висять Улітку доспівають І ваблять всіх малят.
Сказавши відгадку ,ми тим самим кажемо з яким віршем Лесі Українки сьогодні познайомимось. Це вірш “ Вишеньки – черешеньки ”. Але спочатку навчимося гарненько читати слова, які зустрінуться нам у вірші.
Низесенько, доспіли, вишеньки - черешеньки,
Спілі, червонії, гіллі, зросли.
Послухайте будь ласка цей твір(читає вчитель).
( Самостійне читання, читання по одному, попарно, хором)
Читаємо ще раз і звертаємо увагу на речення із знаком питання. (Читання в особах)
Що на дереві привернуло увагу діток?
Чому вони не могли дістати вишеньок?
Щоб сталося, якби вишеньки зросли низенько?
Як діти звертались до деревця?
То хто є автором цього вірша? А давайте уявимо собі цю картинку. (Може хтось розкаже вірш напам ’ять ) ФІЗКУЛЬ ТХВИЛИНКА
Ось ми трішки відпочили й до роботи приступили.
Леся Українка дуже любила свій рідний край, свою любу Україну.
І з цією любов’ю вона писала вірші.
Якщо ви будете добре вчитись, багато читати і бачити велику красу у маленькій квіточці, то можливо колись напишете також прекрасні вірші про свій край.
Сьогодні у нас робота з дитячою книгою. І як ми вже говорили, що Леся багато писала. Зараз ми ознайомимось ще з деякими творами.
СТРУМОК
З гір на долину Біжу, стрибаю, рину!
Місточки збиваю,
Всі гребельки зриваю,
Всі гатки, всі запруди,
Що гатили люди, - Бо весняна вода,
Як воля молода!
(На зеленому горбочку...)
Читаємо вірші: вчитель, самостійне читання, конкурс на виразне читання вірша
Знайти ніжні, пестливі слова, які використовує Леся Українка.
Гра “Знайди слово в тексті”( фотограф)
Вибіркове читання.
Шкода, але уроку приходить кінець. А скажіть, будь ласка, вірші якої письменниці ми з вами читали?
- Хто така Леся Українка? Що вам запам’яталось про Лесю? А ось що передав вам добрий чарівник. За хорошу роботу, добре читання творів Лесі Українки, він кожному дарує вишеньку з побажаннями і обіцяє, що влітку він пригостить всіх чудовими вишеньками. |