|
Скачати 143.97 Kb.
|
Твір - опис предмета (урок розвитку зв’язного мовлення в 5 класі) Тема. Твір-опис предмета (квітки) Мета:
Обладнання: книга В. Сухомлинського «Чиста криниця», малюнки квітів, музичний супровід - вальс Штрауса. Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення. Хід уроку На дошці записаний епіграф уроку «Коли людина не відчуває краси квітів, коли не любить природу і коли її не радують пісні, вона хвора. І цю людину треба обов'язково лікувати». В. Шекспір І. Організація класу. Оголошення теми і мети уроку Слово вчителя. Дорогі діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Розпочнемо його із оповідання Василя Сухомлинського «Ромашка і мітла». (Діти читають оповідання) Ромашка й мітла Пішов чоловік до ставка нарізати верболозу на мітлу. Нарізав верболозу й ромашку з високим стеблом ненароком зрізав. Зробив добру мітлу. Підмів подвір'я. Чисто стало на подвір'ї. А в лузі сумно стало без ромашки. Запитання до учнів: - Подумайте, чому в лузі стало сумно без ромашки? Учні відповідають, що ромашка була окрасою лугу, вона тут жила, і всі її любили. Ромашка - гарна і ніжна квітка. А коли її не стало, то не стало краси. Слово вчителя. Справді, світ навколо нас стає кращим, бо у ньому є квіти. Прекрасні весною і влітку ліс і поле. Це пора, коли найбільше квітів і трав. «Коли людина не відчуває краси квітів, коли не любить природу і коли її не радують пісні, вона хвора. - писав англійський письменник Шекспір. -1 цю людину треба обов'язково лікувати». Не рвіть квітів просто так, бережіть красу землі! Наскільки ви добрі й уважні, допитливі і цікаві побачимо, коли виконаємо завдання нашого уроку - навчитися будувати текст описового характеру в художньому стилі на основі власних спостережень, вчитися помічати красу, любити природу. А описувати сьогодні будемо вашу улюблену квітку. (Запис теми і епіграфу у зошити) ІІ. Актуалізація опорних знань Слово вчителя. Для того, щоб написати твір - опис, потрібно пригадати :
ІІІ. Ознайомлення з планом-схемою будови опису Слово вчителя Кожна творча робота має свою побудову. Ви вже вмієте описувати картину, чи, наприклад, будь-який предмет. Сьогодні ми будемо описувати одну з ваших улюблених квітів. Можна робити наукові і художні описи. Наше завдання зробити художній опис. Художні описи не тільки передають певні відомості про предмет, а й збуджують нашу уяву, розвивають фантазію. Тому схема побудови художнього опису така:
(Учитель пропонує учням ознайомитись із планом-схемою, записаним на дошці). ІV. Збір матеріалу до твору-опису квітки Слово вчителя. Квіти в нашому житті займають особливе місце. Кожен має свою улюблену квітку. 1. Я пропоную вам малюнки із зображенням квітів. Запишіть їх назви до своїх зошитів Назву улюбленої квітки підкресліть. (Учні записують назви квітів, зображених намалюнках: мальва, тюльпан, троянда, гвоздика, лілія, конвалія, ромашка, мак, чорнобривець, айстра...) 2. Наступне завдання - добрати епітети до слів: Квітка (голуба, яскрава, ніжна, маленька, акуратна); Пелюсточка (дрібненька, вузенька, кругленька); Стебельце (тонке, міцне, тендітне, ніжне); Пуп'янки (тугі, повні, свіжі); (Учитель пропонує учням виконати це завдання на картках шляхом підкреслення потрібних слів), V. Самостійна робота учнів. Опис квітки Слово вчителя. Квіти в нашому житті займають особливе місце. Ми повинні навчитись бачити, які вони гарні, наскільки кращим стає життя із ними. Перед вами запитання, що допоможуть зробити опис обраної квітки. Під ніжні мелодії вальсу Штрауса «В лісі» опишіть свою квітку, станьте добрішими, кращими. (Запитання записані на дошці, учні самостійно пишуть опис предмета (квітки)).
VІ. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання Слово вчителя. Дорогі діти, сьогодні ми торкалися до краси, учились бути добрими і бережливими. Я вірю, що під час перевірки ваших робіт порину в світ незвичайний, бо ваші описи -добрі і щирі, такі ж гарні, як і квіти, що ви їх описували. Людська доброта - безмежна, краси навколо нас - багато. На уроці ви створили словесну копію краси - твір-опис квітки, а вдома намалюйте свої улюблені квіти, подаруйте їх тим, кого любите. Збір матеріалу до твору-опису природи (урок розвитку зв’язного мовлення у 6 класі) Тема. Збір матеріалу до твору-опису природи Мета: навчати учнів правильно підбирати, компонувати матеріал до твору- опису природи; учитись у словесній формі виражати найсуттєвіше і глибоке з даної теми; розвивати уміння «бачити», «чути»; формувати почуття гуманізму, людяності, естетичні смаки. Обладнання: підручник, фото, ілюстрації, словник літературознавчих термінів. Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення. Хід уроку І. Оголошення теми і мети уроку Вступне слово вчителя На уроках української мови і літератури ми неодноразово поринали у світ природи, слухали музику полів і лісів, спостерігали за народженням пісні угорлечку пташки, ставали свідками фантазії природи, народження нового життя. Сьогодні, узагальнюючи свій попередній досвід, ми повинні систематизувати матеріал, підготуватись до твору-опису природи за власним спостереженням. Епіграфом нашого уроку стали слова сучасної поетеси Наталі Ткаченко: Ідіть у природу, Побудьте з нею на самоті. (Учні записують тему і епіграф уроку до зошитів) І ми «підемо» сьогодні у природу, на зустріч з осінню. ІІ. Актуалізація опорних знань Бесіда за питаннями:
(Художній опис – емоційне, образне висловлювання, у якому є метафори, епітети, порівняння).
Справді, сьогодні ми повинні продемонструвати уміння бачити, чути, а поскільки у нас урок розвитку зв’язного мовлення, то ще й творити. Для чого? Для того, щоб формувати в людині основне – її душу, духовність. ІІІ. Основна частина уроку. Збір матеріалу. Учні в класі діляться на дві команди:
1 завдання Із записаних на дошці слів кожна команда вибирає «свої» слова. 1 команда виписує дієслова, а 2 команда - прикметники.
2 завдання Перед кожним учнем лежить звичайний пожовклий листок. Це не просто осінній пожовклий лист - це символ осені, її вогонь і жар. Візьміть його в руки, прикладіть до вуха, щоб почути, про що він шепоче, до очей, щоб розгледіти його вбрання, і вдихнути, мов чарівники, у слова, вибрані вами під час виконання першого завдання, життя, тобто утворіть із ними словосполучення. (Учні працюють самостійно, а потім зачитують утворені словосполучення). 3 завдання «Мікрофон» Слово вчителя У ваших словосполученнях, діти, уже є настрій: сумний, печальний, торжествуючий і гордий. Хто вважає, що осінь сумна, печальна, станьте, будь ласка, в сторону, де на дошці ілюстрації з відповідним настроєм, а хто, вважає, що осінь горда і торжествуюча - в сторону до ілюстрацій відповідного звучання, хто має іншу думку -станьте посередині. Підходячи до місця одкровення (це може бути букет із осіннього листя), поясніть ваш вибір. Учні пояснюють що осінь сумна, печальна, бо ідуть дощі, опадає листя, стає холодно, відлітають у вирій птахи...; осінь - торжествуюча і горда, бо вкривається позолотою і багрянцем кожне дерево і кущ, червоніють ягоди шипшини і глоду, стає високим небо, дзеркальної краси набирають водойми, тремтить на павутині бабиного літа холодна роса...; осінь може змінювати свій настрій, бо на зміну золотій красі приходить безжальний осінній вітер і дощ... 4 завдання Щоб оформити ваші думки відповідно до ознак твору-опису природи, пригадайте:
ІV. Підведення підсумків. Домашнє завдання Слово вчителя. Сьогоднішній урок показав, що ви можете творити. Ваші очі бачать найголовніше - красу рідної землі, а ваші вуха чують найменші і найтонші звуки. Це так важливо уміти бачити і чути, бо через це уміння людина отримує в нагороду почуття любові до своєї Батьківщини, до краси свого краю. Сьогодні на уроці ви зібрали матеріал до твору-опису природи. Напишіть вдома твір-опис «Мої осінні зустрічі». Твір-роздум на тему дискусійного характеру ( урок розвитку зв’язного мовлення у 7 класі) Тема. Твір-роздум на тему дискусійного характеру. Мета: навчати семикласників правильно будувати твори - роздуми, висловлюватись на теми дискусійного характеру; розвивати зв'яне мовлення, уміння доводити і аргументувати власну думку; виховувати прагнення самовдосконалення, бажання пізнавати світ і розуміння власного призначення у ньому. Обладнання: тлумачний словник, твори Василя Сухомлинського, роздатковий матеріал. Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення. Хід уроку І. Оголошення теми і мети Слово вчителя. Сьогодні на уроці через світ природи у творі В. Сухомлинського ми повинні побачити інший світ - світ людини і дати відповідь на запитання: «Що я хочу: бути як всі, чи бути собою?», Тому до зошитів пропоную записати тему й епіграф уроку: «Людина стала людиною тому, що побачила глибину блакитного неба, мерехтіння марева над горизонтом, рожевий розлив вечірньої зорі, багряний захід перед вітряним днем, безмежну далину степів, сині тіні в заметах березневого снігу,журавлиний клин у небесній блакиті, відображення сонця в прозорих краплях вранішньої роси, сірі нитки дощу в похмурий осінній день, лілову хмарку на кущі бузку, ніжне стебельце і голубий дзвіночок проліска. Побачила і, вражена, пішла по землі, створюючи нову красу. Зупинись і ти в здивуванні перед красою. Дорожи красою, бережи її.» (В. Сухомлинський) ІІ. Актуалізація опорних знань Слово вчителя. Слова епіграфу уроку - не просто висловлювання, це роздум. Пропоную пригадати, як будуються роздуми (теза, докази, висновки) і знайти в даному тексті ці змістові частини. (Учні виконують завдання) У роздумі, зазвичай, докази бувають прямі, але можуть бути і роздуми з доведенням від протилежного. З першими (такі, як текст В. Сухомлинського) ми працювали уже на уроках мови, з роздумами другого типу будемо працювати сьогодні. Вони похожі на геометричні теореми з доведенням від протилежного. Замість аргументів, які прямо і позитивно підтверджують правдивість якогось твердження, допускається тимчасово правомірність протилежного твердження, з якого виводяться неправдиві наслідки, з останніх робиться висновок про правдивість положення, яке доводиться, оскільки тимчасово допущене твердження, що суперечило тезі, виявилось хибним. Користуючись тлумачним словником, з'ясуйте значення слів дискусія, диспут, полеміка (учні працюють із тлумачним словником). Дискусія - широке публічне обговорення якогось спірного питання, дебати. Диспут - публічне обговорення на наукову, літературну та ін.. тему. Полеміка - суперечка при обговоренні яких-небудь наукових, політичних літературних питань. Своєрідна дискусія, полеміка змальована в оповіданні В. Сухомлинського «Мальва і Хатня Квітка». Під хатою росла Мальва. Вона була струнка та висока. її рожевій квітці захотілося заглянути якось у вікно: що там? За склом стояв маленький горщик, у ньому - зелена стеблинка, на якій була рожева квіточка. Така, як і Мальви, тільки дрібненька. Мальва питає:
Мальва слухала, слухала, а тоді й питає:
Мальва співчутливо глянула на Хатню Квітку, похитала рожевою голівкою і сказала:
Бесіда закінчується питанням, яке підштовхне до написання твору «Що краще: воля чи сите життя, власна індивідуальність чи бути як всі?» ІІІ. Робота над роздумом дискусійного характеру Учням запропоновано ознайомитись з побудовою роздуму дискусійного характеру.
Перед кожним учнем запитання на картках, на які доречно дати відповідь у своїй роботі, вони допоможуть скласти простий план, виділити композиційні частини і написати роздум дискусійного характеру. Кому вигідно бути як всі? - Що означає нести відповідальність за власний вибір і вчинки?
У чому ви згідні чи не згідні із формулою «бути як усі». ІV . Підведення підсумків. Домашнє завдання Учні разом з учителем роблять підсумок про значення уміння робити письмові твори-роздуми дискусійного характеру, підкреслюючи, що уміння вести дискусію - одна з ознак вихованої особистості; здатність робити власний вибір і цивілізовано його відстоювати - ознака самостійності. Роботу над твором-роздумом (письмове його оформлення) учні закінчують вдома). Список використаних джерел
|
5 клас РМ. Письмовий твір-опис предмета за власним спостереженням Що ви бачите на поверхні вази?(дерева; фігурку людини, яка, мабуть, танцює; будинки та вежі; міст; ріка) |
Конспект уроку української мови у 8 класі на тему: «Твір-опис місцевості... ТЕМА: ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС МІСЦЕВОСТІ (ВУЛИЦІ, СЕЛА, МІСТА) НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ |
Завужена частина квітки, якою вона прикріплюється до стебла квітконіжка... Якщо вона відсутня, або дуже коротка, то такі квітки називають сидячими. Сидячі квітки зустрічаються здебільшого, в суцвіттях таких... |
Тема : Квітка. Будова і різноманітність квіток ... |
Тема : Усний твір-опис місцевості на основі власних спостережень і вражень в художньому стилі Тема: Усний твір-опис місцевості на основі власних спостережень і вражень в художньому стилі |
Вічна тема кохання… за повістю Квітки-Основ`яненка «Маруся» Мета: Розкрити красу мови твору, ліризм і драматизм зображених подій; розвивати спостережливість і мовну культуру учнів; уміння сприймати... |
Тема. Твір-опис зовнішності людини за власним спостереженням Обладнання: репродукції, фотографії, ікона Божої Матері, роздатковий матеріал, аудіо -запис пісні «Рідна мати моя…» |
УРОКИ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ №. ПИСЬМОВИЙ ТВІР — ОПИС ЗОВНІШНОСТІ... УРОКИ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ №. ПИСЬМОВИЙ ТВІР — ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ ЗА КАРТИНОЮ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ |
Урок №8 УСНИЙ ТВІР-ОПИС МІСЦЕВОСТІ Ужгород! Федір любив це місто над Ужем з його вузенькими вулицями, крамницями, готелями, ресторанами |
1. ОПИС ПРЕДМЕТА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ... |