  
           
          Конспект уроку 
           
          української мови у 8 класі 
           
          на тему: 
           
           
           
           
          «Твір-опис місцевості на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі» 
           
          Вчитель української мови та літератури 
           
          НВК «Попівська ЗШ І-ІІ ст.. - ДНЗ» 
           
          Світлана Анатоліївна Різник 
           
          ТЕМА: ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС МІСЦЕВОСТІ (ВУЛИЦІ, СЕЛА, МІСТА) НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ 
           
          Мета: удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з елементами опису місцевості, сприймати письмовий текст, розуміти його, письмово створювати власні твори-описи місцевості в художньому стилі на основі особистих спостережень і вражень; розвивати уміння висловлювати та обґрунтовувати власні думки; сприяти вихованню почуття патріотизму, уміння «бачити красу». 
           
           Обладнання: презентації №1 «Село моє – на карті ти єдине…», №2 «Письмовий твір-опис місцевості», картки, пам’ятка «Як працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі», аудіозаписи для фізкультхвилинки, релаксації . 
           
          Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь. 
           
          ХІД УРОКУ 
           
          І. Організаційний момент 
           
          Презентація «Село моє – на карті ти єдине…» 
           
          ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку 
          
             
            визначити, який «куточок серцю милий»;
  
             
            навчитися описувати його;
  
             
            дослідити зв'язок різних видів мистецтва.
  
            
          ІІІ. Актуалізація мовленнєвознавчих понять 
           
           Бесіда за запитаннями (з використанням презентації «Письмовий твір-опис місцевості» слайд №2, слайди-помічники № 3-5) 
          
             
            Назвати основні види опису. З якою метою їх можна використовувати?
  
             
            Яку структуру має текст-опис місцевості?
  
             
            У яких стилях мовлення використовується опис місцевості? Навести приклади.
  
            
           Гра «Подорож у Країну художніх творів» 
          
            
               
              Прочитати уривки із творів. З’ясувати, в яких з них є тексти-описи місцевості. Визначити автора та назву твору.
  
             
           
          
             
            Перед очима Товариства розкрилася тухольська долина, облита сонячним промінням, мов велике зелене озеро з невеликими чорними острівцями. Круг неї, мов височенний паркан, бовваніли кам’яні стіни, по яких в’язалися де-де пасма зеленої ожини та корчі ліщини. При вході в долину ревів водопад, розбиваючись об каміння сріблястою піною. (І. Франко «Захар Беркут»)
  
             
            Господнє небо, і село, ягня, здається, веселилось! І сонце гріло, не пекло… (Т. Шевченко «Мені тринадцятий минало…»)
  
             
            Попереду забовванів лісок, самі вершечки дерев. Над вершечками, жовтими, зеленими, помітив Климко, тоненькою цівочкою піднімався вгору димок. Климко зрадів тому димкові й подався до нього Багаття жевріло неподалік від путівця, на картоплищі поміж жовтими осиками і кленами. Климко розворушив палицею багаття – з нього викотилося дві чорні, як вугілля, картоплини. (Г. Тютюнник «Климко»)
  
            
          Фізкультхвилинка для очей (проводить учень) 
           
          ІV. Колективна робота з текстом-зразком 
           
           Творче спостереження з елементами аналізу  
           
          Прочитати текст ( на картках). Визначити стиль і тип мовлення. На що вказує заголовок: на тему чи основну думку? Звернути увагу на особливості опису місцевості. 
           
          ВУЛИЦЯ МОГО ДИТИНСТВА 
           
          У кожної людини є найдорожчі місця в житті. Для мене — це вулиця, на якій я виросла. Зараз живу далеко звідти, але завжди пам’ятаю про неї і повертаюся туди. 
           
          Це маленька затишна зелена вулиця носить назву «Соборна». Духмяні грона білих акацій, п’янкий аромат жовтих лип, пухнастий цвіт струнких тополь, чарівні листя кленів - такою запам’яталася моя вулиця. 
           
          Наш колишній будинок стоїть у затишному місці. У маленькому зеленому дворі багато яскравих квітів, а навесні духмяний аромат бузку закохує мене в себе знову і знову. 
           
          Запам’ятався на нашій вулиці і старовинний білий будинок із колись розкішним, а тепер, на жаль, занедбаним садом. Де-не-де збереглися старенькі хатинки у квітучих деревах і густих кущах. 
           
          Нещодавно ми з мамою ходили нашою вулицею. Початок її веде від Дніпра, від нашої улюбленої набережної з красивим пам’ятником — гордим вітрильником. У кінці вулиця знов повертає до річки через відому алею Слави. 
           
          Яка краса на Соборній восени! Дерева стоять у багряному, жовтому листі, яке потихеньку спадає додолу. Йдеш по ньому, наче по прекрасному м’якому килимі. З Дніпра доноситься свіже повітря. Відчуваєш незвичайний спокій і повне злиття з природою. Такий мій рідний серцю куточок — вулиця Соборна. 
           
           Здається мені, мов у казці, 
           
          Життя тут щасливо іде. 
           
          І знову всім серцем бажаю 
           
          Вернутись в дитинство своє. 
           
          (А. Ярмиш) 
          
            
              - 
                
 
                 Назвати художні засоби, використані в описі місцевості (слайд-помічник №8). 
               
               
              Визначити ставлення автора до описаної місцевості (знайти слова, речення для підтвердження).
  
             
            
          Робота з пам’яткою 
          
             
            Розглянути пам’ятку «Як працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі». Запам’ятати особливості побудови висловлювань, що містять опис місцевості.
  
           
          
            
            
              
                 
                 ПАМ’ЯТКА 
                 
                Як працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі 
                 
                1. Вдало дібрати фактичний матеріал (виділіть об’єкти, що складають основу опису місцевості) і підготувати план майбутнього твору. 
                 
                2. Дібрати яскравий заголовок, що виражав би основну думку висловлювання. 
                 
                3. Дотримуватися вимог художнього стилю (доречно використовувати художні засоби - епітети, метафори, порівняння — задля увиразнення мовлення). 
                 
                4. Використовувати слова і словосполучення на позначення місця розташування об’єктів опису місцевості, як-от: прямо перед нами, неподалік, поруч, у центрі, у далині, трохи далі та ін. 
                 
                5. Передати власне ставлення до місцевості, що описується (захоплення, замилування, здивування тощо). 
                 
                6. Дотримуватися орфографічних, пунктуаційних, лексичних, граматичних та стилістичних норм. 
               | 
             
            
          V. Складання твору-опису місцевості 
          
             
            Релаксація «Уявіть місцевість, яку будете описувати…» (музичний супровід)
  
             
            Вибір назви твору та епіграфа (з використанням слайдів презентації №1 «Село моє – на карті ти єдине»)
  
             
            Підготувати розповідь про «серцю милий куточок», увівши в текст опис місцевості. Скористатися пам’яткою, словами-помічниками (Презентація №2 «Письмовий твір-опис місцевості»), Тлумачним словником.
  
            
           План твору-опису вулиці (для слабших учнів) 
           
          1. Назва вулиці та короткі відомості про її виникнення. 
           
          2. Рельєф і забудова вулиці: 
           
          1) розміри та структура; 
           
          2) рослинність та зовнішній стан; 
           
          3) цікаві будинки та заклади, що розташовані на ній; 
           
          4) власний будинок. 
           
          3. Особисте ставлення до рідної вулиці. 
           
          VІ. Підведення підсумків уроку 
          
             
            Конкурс «Анонс твору» (учні зачитують написані початки творів) – музика ????
  
             
            Прогнозування оцінок
  
            
           VІІ. Домашнє завдання 
          
             
            Дописати твір-опис.
  
             
            Знайти в тексті твору односкладні речення та визначити їх тип.
  
             
            Підготувати електронну презентацію «Любий серцю куточок…»
  
            
           
          Гра «Подорож у Країну художніх творів» 
          
            
               
              Прочитати уривки із творів. З’ясувати, в яких з них є тексти-описи місцевості. Визначити автора та назву твору.
  
             
           
          
             
            Перед очима Товариства розкрилася тухольська долина, облита сонячним промінням, мов велике зелене озеро з невеликими чорними острівцями. Круг неї, мов височенний паркан, бовваніли кам’яні стіни, по яких в’язалися де-де пасма зеленої ожини та корчі ліщини. При вході в долину ревів водопад, розбиваючись об каміння сріблястою піною.
  
             
            Господнє небо, і село, ягня, здається, веселилось! І сонце гріло, не пекло…
  
             
            Попереду забовванів лісок, самі вершечки дерев. Над вершечками, жовтими, зеленими, помітив Климко, тоненькою цівочкою піднімався вгору димок. Климко зрадів тому димкові й подався до нього Багаття жевріло неподалік від путівця, на картоплищі поміж жовтими осиками і кленами. Климко розворушив палицею багаття – з нього викотилося дві чорні, як вугілля, картоплини.
  
            
          Гра «Подорож у Країну художніх творів» 
          
            
               
              Прочитати уривки із творів. З’ясувати, в яких з них є тексти-описи місцевості. Визначити автора та назву твору.
  
             
           
          
             
            Перед очима Товариства розкрилася тухольська долина, облита сонячним промінням, мов велике зелене озеро з невеликими чорними острівцями. Круг неї, мов височенний паркан, бовваніли кам’яні стіни, по яких в’язалися де-де пасма зеленої ожини та корчі ліщини. При вході в долину ревів водопад, розбиваючись об каміння сріблястою піною.
  
             
            Господнє небо, і село, ягня, здається, веселилось! І сонце гріло, не пекло…
  
             
            Попереду забовванів лісок, самі вершечки дерев. Над вершечками, жовтими, зеленими, помітив Климко, тоненькою цівочкою піднімався вгору димок. Климко зрадів тому димкові й подався до нього Багаття жевріло неподалік від путівця, на картоплищі поміж жовтими осиками і кленами. Климко розворушив палицею багаття – з нього викотилося дві чорні, як вугілля, картоплини.
  
            
          Гра «Подорож у Країну художніх творів» 
          
            
               
              Прочитати уривки із творів. З’ясувати, в яких з них є тексти-описи місцевості. Визначити автора та назву твору.
  
             
           
          
             
            Перед очима Товариства розкрилася тухольська долина, облита сонячним промінням, мов велике зелене озеро з невеликими чорними острівцями. Круг неї, мов височенний паркан, бовваніли кам’яні стіни, по яких в’язалися де-де пасма зеленої ожини та корчі ліщини. При вході в долину ревів водопад, розбиваючись об каміння сріблястою піною.
  
             
            Господнє небо, і село, ягня, здається, веселилось! І сонце гріло, не пекло…
  
             
            Попереду забовванів лісок, самі вершечки дерев. Над вершечками, жовтими, зеленими, помітив Климко, тоненькою цівочкою піднімався вгору димок. Климко зрадів тому димкові й подався до нього Багаття жевріло неподалік від путівця, на картоплищі поміж жовтими осиками і кленами. Климко розворушив палицею багаття – з нього викотилося дві чорні, як вугілля, картоплини.
  
            
          Гра «Подорож у Країну художніх творів» 
          
            
               
              Прочитати уривки із творів. З’ясувати, в яких з них є тексти-описи місцевості. Визначити автора та назву твору.
  
             
           
          
             
            Перед очима Товариства розкрилася тухольська долина, облита сонячним промінням, мов велике зелене озеро з невеликими чорними острівцями. Круг неї, мов височенний паркан, бовваніли кам’яні стіни, по яких в’язалися де-де пасма зеленої ожини та корчі ліщини. При вході в долину ревів водопад, розбиваючись об каміння сріблястою піною.
  
             
            Господнє небо, і село, ягня, здається, веселилось! І сонце гріло, не пекло…
  
             
            Попереду забовванів лісок, самі вершечки дерев. Над вершечками, жовтими, зеленими, помітив Климко, тоненькою цівочкою піднімався вгору димок. Климко зрадів тому димкові й подався до нього Багаття жевріло неподалік від путівця, на картоплищі поміж жовтими осиками і кленами. Климко розворушив палицею багаття – з нього викотилося дві чорні, як вугілля, картоплини.
  
            
          Гра «Подорож у Країну художніх творів» 
          
            
               
              Прочитати уривки із творів. З’ясувати, в яких з них є тексти-описи місцевості. Визначити автора та назву твору.
  
             
           
          
             
            Перед очима Товариства розкрилася тухольська долина, облита сонячним промінням, мов велике зелене озеро з невеликими чорними острівцями. Круг неї, мов височенний паркан, бовваніли кам’яні стіни, по яких в’язалися де-де пасма зеленої ожини та корчі ліщини. При вході в долину ревів водопад, розбиваючись об каміння сріблястою піною.
  
             
            Господнє небо, і село, ягня, здається, веселилось! І сонце гріло, не пекло…
  
             
            Попереду забовванів лісок, самі вершечки дерев. Над вершечками, жовтими, зеленими, помітив Климко, тоненькою цівочкою піднімався вгору димок. Климко зрадів тому димкові й подався до нього Багаття жевріло неподалік від путівця, на картоплищі поміж жовтими осиками і кленами. Климко розворушив палицею багаття – з нього викотилося дві чорні, як вугілля, картоплини.
  
            
          Гра «Подорож у Країну художніх творів» 
          
            
               
              Прочитати уривки із творів. З’ясувати, в яких з них є тексти-описи місцевості. Визначити автора та назву твору.
  
             
           
          
             
            Перед очима Товариства розкрилася тухольська долина, облита сонячним промінням, мов велике зелене озеро з невеликими чорними острівцями. Круг неї, мов височенний паркан, бовваніли кам’яні стіни, по яких в’язалися де-де пасма зеленої ожини та корчі ліщини. При вході в долину ревів водопад, розбиваючись об каміння сріблястою піною.
  
             
            Господнє небо, і село, ягня, здається, веселилось! І сонце гріло, не пекло…
  
             
            Попереду забовванів лісок, самі вершечки дерев. Над вершечками, жовтими, зеленими, помітив Климко, тоненькою цівочкою піднімався вгору димок. Климко зрадів тому димкові й подався до нього Багаття жевріло неподалік від путівця, на картоплищі поміж жовтими осиками і кленами. Климко розворушив палицею багаття – з нього викотилося дві чорні, як вугілля, картоплини.
  
            
          Творче спостереження з елементами аналізу 
           
          Прочитати текст ( на картках). Визначити стиль і тип мовлення. На що вказує заголовок: на тему чи основну думку? Звернути увагу на особливості опису місцевості. 
           
          ВУЛИЦЯ МОГО ДИТИНСТВА 
           
          У кожної людини є найдорожчі місця в житті. Для мене — це вулиця, на якій я виросла. Зараз живу далеко звідти, але завжди пам’ятаю про неї і повертаюся туди. 
           
          Це маленька затишна зелена вулиця носить назву «Соборна». Духмяні грона білих акацій, п’янкий аромат жовтих лип, пухнастий цвіт струнких тополь, чарівні листя кленів - такою запам’яталася моя вулиця. 
           
          Наш колишній будинок стоїть у затишному місці. У маленькому зеленому дворі багато яскравих квітів, а навесні духмяний аромат бузку закохує мене в себе знову і знову. 
           
          Запам’ятався на нашій вулиці і старовинний білий будинок із колись розкішним, а тепер, на жаль, занедбаним садом. Де-не-де збереглися старенькі хатинки у квітучих деревах і густих кущах. 
           
          Нещодавно ми з мамою ходили нашою вулицею. Початок її веде від Дніпра, від нашої улюбленої набережної з красивим пам’ятником — гордим вітрильником. У кінці вулиця знов повертає до річки через відому алею Слави. 
           
          Яка краса на Соборній восени! Дерева стоять у багряному, жовтому листі, яке потихеньку спадає додолу. Йдеш по ньому, наче по прекрасному м’якому килимі. З Дніпра доноситься свіже повітря. Відчуваєш незвичайний спокій і повне злиття з природою. Такий мій рідний серцю куточок — вулиця Соборна. 
           
          Здається мені, мов у казці, 
           
          Життя тут щасливо іде. 
           
          І знову всім серцем бажаю 
           
          Вернутись в дитинство своє. 
           
          (А. Ярмиш) 
          
            
               
              Назвати художні засоби, використані в описі місцевості (слайд-помічник №8).
  
               
              Визначити ставлення автора до описаної місцевості (знайти слова, речення для підтвердження).
  
             
            
           
          
            
            
               
              ПАМ’ЯТКА 
               
              Як працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі 
               
              1. Вдало дібрати фактичний матеріал (виділіть об’єкти, що складають основу опису місцевості) і підготувати план майбутнього твору. 
               
              2. Дібрати яскравий заголовок, що виражав би основну думку висловлювання. 
               
              3. Дотримуватися вимог художнього стилю (доречно використовувати художні засоби - епітети, метафори, порівняння — задля увиразнення мовлення). 
               
              4. Використовувати слова і словосполучення на позначення місця розташування об’єктів опису місцевості, як-от: прямо перед нами, неподалік, поруч, у центрі, у далині, трохи далі та ін. 
               
              5. Передати власне ставлення до місцевості, що описується (захоплення, замилування, здивування тощо). 
               
              6. Дотримуватися орфографічних, пунктуаційних, лексичних, граматичних та стилістичних норм.
  | 
             
            
           
          
            
            
               
              ПАМ’ЯТКА 
               
              Як працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі 
               
              1. Вдало дібрати фактичний матеріал (виділіть об’єкти, що складають основу опису місцевості) і підготувати план майбутнього твору. 
               
              2. Дібрати яскравий заголовок, що виражав би основну думку висловлювання. 
               
              3. Дотримуватися вимог художнього стилю (доречно використовувати художні засоби - епітети, метафори, порівняння — задля увиразнення мовлення). 
               
              4. Використовувати слова і словосполучення на позначення місця розташування об’єктів опису місцевості, як-от: прямо перед нами, неподалік, поруч, у центрі, у далині, трохи далі та ін. 
               
              5. Передати власне ставлення до місцевості, що описується (захоплення, замилування, здивування тощо). 
               
              6. Дотримуватися орфографічних, пунктуаційних, лексичних, граматичних та стилістичних норм.
  | 
             
            
          План твору-опису вулиці 
           
          1. Назва вулиці та короткі відомості про її виникнення. 
           
          2. Рельєф і забудова вулиці: 
           
          1) розміри та структура; 
           
          2) рослинність та зовнішній стан; 
           
          3) цікаві будинки та заклади, що розташовані на ній; 
           
          4) власний будинок. 
           
          3. Особисте ставлення до рідної вулиці. 
           
          План твору-опису вулиці 
           
          1. Назва вулиці та короткі відомості про її виникнення. 
           
          2. Рельєф і забудова вулиці: 
           
          1) розміри та структура; 
           
          2) рослинність та зовнішній стан; 
           
          3) цікаві будинки та заклади, що розташовані на ній; 
           
          4) власний будинок. 
           
          3. Особисте ставлення до рідної вулиці. 
           
          План твору-опису вулиці 
           
          1. Назва вулиці та короткі відомості про її виникнення. 
           
          2. Рельєф і забудова вулиці: 
           
          1) розміри та структура; 
           
          2) рослинність та зовнішній стан; 
           
          3) цікаві будинки та заклади, що розташовані на ній; 
           
          4) власний будинок. 
           
          3. Особисте ставлення до рідної вулиці. 
           
          План твору-опису вулиці 
           
          1. Назва вулиці та короткі відомості про її виникнення. 
           
          2. Рельєф і забудова вулиці: 
           
          1) розміри та структура; 
           
          2) рослинність та зовнішній стан; 
           
          3) цікаві будинки та заклади, що розташовані на ній; 
           
          4) власний будинок. 
           
          3. Особисте ставлення до рідної вулиці. 
           
          План твору-опису вулиці 
           
          1. Назва вулиці та короткі відомості про її виникнення. 
           
          2. Рельєф і забудова вулиці: 
           
          1) розміри та структура; 
           
          2) рослинність та зовнішній стан; 
           
          3) цікаві будинки та заклади, що розташовані на ній; 
           
          4) власний будинок. 
           
          3. Особисте ставлення до рідної вулиці.
         |