Тренінгове заняття для учнів старших класів


Скачати 156.07 Kb.
Назва Тренінгове заняття для учнів старших класів
Дата 29.12.2013
Розмір 156.07 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Психологія > Документи
Тренінгове заняття

для учнів старших класів
Кроки до професії через здоров’я

Мета: обговорення майбутніх перспектив, вибору професії, важливості брати до уваги при виборі професії власного стану здоров’я.

Після заняття учасники й учасниці:

  • зможуть краще орієнтуватися у світі професій;

  • навчаться аналізувати вплив майбутньої професії на стан здоров’я;

  • зможуть більш свідомо обирати професію.

Тривалість: 65 хвилин (45 хвилин, якщо діагностику провести раніше).

ПЛАН ЗАНЯТТЯ



Зміст

Тривалість

Прилади

1

Знайомство.

Вправа «Моя улюблена професія – це…»

5 хв.

аркуш з написом назви вправи

2

Правила

5 хв.

аркуш з правилами

3

Очікування.

Вправа «Автобусна зупинка»

10хв.

аркуші з написом «Знати», «Уміти», «Відчути»

4

Вправа «Життєві цінності»

5 хв.

аркуші для дітей

5

Вправа «Професія і здоров’я»

10 хв.

аркуші А3, маркери

6

Розминка. «Відгадай професію»

5 хв.

-

7

Тест «Трудовий мотиваційний профіль»

20 хв

бланки для відповідей

8

Підсумки.

«Тепер я знаю …», «Обираючи професію, зверну увагу на…», «Здоров’я і професія для мене …»

5 хв.

аркуши з написом незакінчених речень


Хід заняття

1. Знайомство.

Вправа « Моя улюблена професія – це …»

Інструкція: учасники по колу називають своє імя та улюблену професію.

2. Правила.

Інструкція: для ефективної взаємодії необхідно обрати правила роботи. Для економії часу правила пропонує психолог, а учасники по черзі зачитують їх та висловлюють свою думку про доцільність того чи іншого правила. Після обговорення правила приймаються.

  • Бути активним.

  • Бути позитивним.

  • Говорити тільки за темою.

  • Говорити від свого імені.

  • Не критикувати: кожний має право на власну думку.

  • Говорити те, що думаєте.

  • говорити коротко й по черзі.

  • Дотримуватися регламенту.

3. Очікування

Вправа «Автобусна зупинка».

Інструкція: учні об’єднуються у три групи: «Знати», «Уміти», «Відчути». Під кожним розміщується одна група. На аркушах група фіксує свої очікування відповідно з назвою зупинки. За сигналом «прийшов автобус», групи йдуть на іншу зупинку.

Слово психолога:

…Що роблять люди, коли чекають автобуса на зупинці? Думають. Розмовляють. Читають. Дописують. Наша вправа називається «Автобусна зупинка», тому ми будемо робити наступне:запишіть свої очікування на аркушах у відповідних зупинках.

«Знати» - які нові знання ви хотілиби отримати;

«Уміти» - які навички сьогодні ви б хотіли засвоїти.

«Відчути» - який новий досвід, відчуття ви б хотілиб пережити сьогодні.

4. Вправа «Життєві цінності».

Інструкція: на кожному етапі життя для людини на перше місце за важливістю виходять різні цінності (загальнолюдські, особисті, матеріальні, духовні тощо). Учням необхідно записати в довільному порядку 10 найважливіших для них життєвих цінностей на данний момент.

Далі психолог пропонує викреслити 3 менш значущі цінності. Потім ще 3 позиції, потім ще 3, таким чином щоб залишилася лише 1 позиція. Зачитати те, що залишилося.

Обговорення:

  • Чи був для когось вибір складним?

  • Чи є такі, хто так і не визначився з останнім завданням?

  • На якому місці в цьому рейтингу було здоровья?

5. Вправа «Професія і здоров’я»

Інструкція: учні об’єднуються в три групи. В групі необхідно скласти класифікацію професій за ознаками здоров’я.

Слово психолога:

… Чи є здоров’є цінністю для людини? Якщо так, чи необхідно звертати увагу на взаємозвязок професії і здоров’я у ситуації вибору. Чому? Спробуйте скласти класифікацію професій за ознаками здоров’я, у кожної групи може бути своя класифікація, проявіть творчість.

Обговорення:

  • Чи впливає стан здоров’я на вибір людиною професії?

  • Чи існують професії, що не висувають вимог до стану здоров’я людини?

  • Чи змінилася ваша думка про ставлення до свого здоров’я в ситуації вибору професії?

6. Розмика.

Вправа «Відгадай професію».

Інструкція: психолог пропонує учасникам показати жестами та мімікою якусь професію. Інші повинні здогадатися, яка професія зображена. Той хто відгадує займає місце відучого та загадує свою професію.

7. Тест «Трудовий мотиваційний профіль»

Інструкція: учням пропонується з точки зору професіоналів, обрати з пари запропонованих мотивів той, який ближче до них. В бланку, у відповідній клітинці, необхідно обвести букву, відповідно обраному варіанту. Необхідно уявляти найтиповіші ситуації.

(Для економії часу діагностику можна провести на передодні, а на занятті обговорити отримані результати.)

Слово психолога:

…Для того, щоб людина досягла успіху в професійній діяльності без шкоди для свого психологічного здоров’я, дуже важливо знати які цілі та потреби лежать в основі вибору професії. Усвідомлення мотивів поведінки – справа важлива, але важка, бо деякі мотиви приховані глибоко, що не завжди усвідомлюється людиною. Неможливість реалізувати свій творчий потенціал, природні задатки буде мати негативний вплив на психологічний, а згодом і фізичний стан людини.

Зараз ви спробуєте вибрати найбільш значущий для кожного з вас мотив, тобто головну причину, з якої ви обираєте професію. (Додаток 1).

БЛАНК до тесту

«Трудовий мотиваційний профіль»

ПІБ ______________________________клас_________НВК №2, дата_____________________


Відп/№

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

а)

В

П

В

С

Г

С

В

К

С

Г

б)

С

С

П

К

С

Г

К

П

В

С

Відп/№

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

а)

Г

В

Г

В

В

П

С

Г

К

Г

б)

П

С

С

Г

П

К

В

В

В

П

Відп/№

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

а)

Г

К

Г

В

С

К

В

Г

Г

С

б)

К

С

К

П

В

П

К

К

С

П

Відп/№

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

а)

С

В

К

С

В

В

Г

К

Г

П

б)

П

Г

В

П

П

П

К

П

К

Г


Результат: Г- , С- , В- , К- , П- .

Після цього підраховують кількість виборів кожного з п’яти представлених мотивів (Г- гроші, С – стабільність, В – стосунки, К - кар’єра, П - професіоналізм).

Обговорення результатів проводиться через аналізування піраміди за аналогом «ієрархії потреб» А. Маслоу, за бажанням діляться своїми думками.



Обговорення:

  • Який мотив за результатами діагностики у вас виявився провідним;

  • Чи відповідає ранжування ваших мотивів запропонованій піраміді потреб;

  • Яким чином може позначитися на стані вашого здоров’я ваша ієрархія мотивів.

8. Підсумки.

Вправа«Тепер я знаю …», «Обираючи професію, зверну увагу на…», «Здоров’я і професія для мене …»

Додаток 1.

  1. На співбесіді важливіше:

  1. проявити себе людиною товариською, здатною спілкуватися «по-діловому»;

  2. з’ясувати, чи буде робота стабільною, чи надійна компанія-продавець.

2. Для мене на роботі важливіше:

  1. вільний графік, можливість, «реалізувати себе»,

  2. стабільність – знання плану роботи, передбачуваність подій.

    1. Щоб швидше здобути повагу колег по роботі, потрібно:

  1. Зарекомендувати себе людиною, завжди готовою прийти на допомогу, пожертвувати чимось в інтересах колективу;

  2. Проявити себе як кваліфікований спеціаліст.

4. Я б радше вибрав:

  1. «синицю в руках»;

  2. «журавля в небі», якого вже багато хто прагнув безуспішно зловити.

5. Велику повагу в мене викликають люди:

а. здатні заробляти хороші гроші;

б. відповідальні і акуратні.

6. За свою працю я волію отримувати:

а. стабільну гарантовану зарплату;

б. підрядну платню, яка залежить від заробленого.

7. Якщо під час спільної роботи виникає якась серйозна проблема, краще:

а. вирішити її спільно, радячись з колегами, і відповідати колективно;

б. оголосити конкурс на найкращий розв’язок проблеми, з наданням особливих повноважень автору рішення.

8. Я вважаю, що зазвичай успішну кар’єру роблять люди:

а. авторитетні, які здобули визнання;

б. які постійно шукають нові, оригінальні рішення.
9. Я б обрав:

а. стабільну роботу, де мені доводилося б працювати наодинці;

б. менш надійну роботу, але з цікавими людьми.

10. Якби я виграв у лотерею значну суму, то я:

а. вклав би гроші в якусь вигідну справу;

б. відклав би гроші на «чорний день».

11. Я вважаю важливішим, якщо керівник на будь-якому рівні може:

а. матеріально заохочувати співробітників;

б. приділяти багато часу складним професійним завданням.

12. Як би мені доводилося працювати більше від колег, то меніб було важливіше:

а. щоб це знали і цінували співробітники;

б. щоб це гарантувало стабільність мого положення в організації.

13. Люди здебільшого прагнуть розбагатіти, щоб:

а. жити повним цікавим життям;

б. забезпечити собі впевненість у завтрашньому дні.

14. Як би мені запропонували відзначити щось у цікавій компанії з розмахом, але при цьому мені довелося б зазнати певних фінансових труднощів, то я:

а. погодився б і знайшов гроші;

б. відмовився б.

15. Успішна робота будь-якої фірми більше залежить від:

а. добре згуртованого колективу;

б. можливості для співробітників розвивати свій професіоналізм, вільно діяти в інтересах справи.

16. Якби у мене було достатньо засобів, то я вважав би за краще:

а. відкрити свою справу;

б. придбати житло у хорошому районі міста, новий престижний автомобіль.

17. Я отримую більше задоволення від:

а. усвідомлення добре зробленої роботи;

б. спільної діяльності з цікавими людьми, які мене поважають.

18. Щоб співробітники були надійнішими, потрібно:

а. добре їм платити;

б. мати з ними теплі дружні стосунки.

19. Як би мені запропонували керівну посаду, то для мене було б важливіше:

а. щоб у мене було більше прав, повноважень, законних важелів управління;

б. щоб у мене було більше можливостей безпосереднього спілкування з підлеглими.

20. Я вважаю, що більшість молоді, яка вчиться у вищих навчальних закладах, робить це, аби:

а. мати в майбутньому високий прибуток;

б. мати змогу займатися цікавою справою.

21. Я волів би, щоб за хорошу роботу мене винагородили:

а. значною премією;

б. підвищенням на посаді без істотного виграшу в зарплаті.

22. Дух конкуренції, змагання:

а. завжди сприяє ефективній роботі;

б. часто заважає ефективній роботі, вносить непотрібні хвилювання, занепокоєння.

23. Я вважаю, що якщо і варто емігрувати за кордон, то радше тому, що:

а. економічна ситуація стабільніша, і життєвий рівень набагато вищий;

б. там значно більше шансів заробити гідні гроші.

24. Якщо мене спіткають якісь невдачі, то я більше схильний:

а. звернутися по допомогу до знайомих, фахівців у цьому питанні, дізнатися про їхній досвід;

б. проаналізувати свої дії, помилки, з’ясувати причини невдачі.

25. Мені більше подобається стан, настрій:

а. спокою, відпочинку, коли не треба думати про проблеми,

б. передчуття цікавої зустрічі з друзями.

26. Я б швидше виразив невдоволення своєю зарплатнею начальству, якби:

а. отримував менше за інших, працюючи при цьому не гірше;

б. вважав, що мій професійний рівень заслуговує більшої оплати.

27. Я вважаю ефективнішим важелем управління:

а. громадську думку – коли колектив засуджує або схвалює якісь дії співробітника;

б. підвищення або пониження в посаді, надання чи позбавлення перспектив.

28. При конфліктних ситуаціях на роботі люди частіше:

а. керуються корисливими цілями, матеріальними вигодами;

б. намагаються проявити себе, ствердитися в очах оточення.

29. Я б віддав перевагу такій роботі, де отримував би:

а. високий, хоча і нестабільний заробіток;

б. помірну, але постійну зарплату.

30. Якби мені знадобилися додаткові гроші, то я б вибрав:

а. додатковий заробіток на своїй постійній роботі;

б. набагато вигіднішу, але більш ризиковану справу.

31. При виникненні будь-яких проблем на роботі я зазвичай вважаю за краще:

а. дотримуватися перевірених способів їхнього розв’язання;

б. знаходити нові способи.

32. Прислів’я «Не май сто рублів, а май сто друзів»:

а. справджується майже завжди;

б. я б радше сказав: «Май сто рублів, і буде сто друзів».

33. Якщо виникають спірні питання між колективом, де я працюю, і керівництвом, то я ймовірніше:

а. Стану на сторону начальства, ризикуючи бути засудженим співробітниками;

б. прийму позицію колективу, оскільки стосунки з колегами важливіші.

34. Як би на роботі у мене був вільний від посадових обов’язків час, то я б вважав за краще зайнятися:

а. організацією свої праці, плануванням, поліпшенням умов роботи;

б. отриманням нових професійних знань, читанням спеціальної літератури.

35. Більше незручності викликає:

а. відсутність грошей;

б. неможливість вирішувати щось самостійно, несвобода дій.

36. Якщо мені вдається якась складна справа по роботі, то для мене важливіше, щоб :

а. про це дізналися й оцінили друзі та співробітники;

б. це оцінила людина, яка є фахівцем у цьому питанні.

37. Я б радше погодився працювати під час своєї законної відпустки:

а. за значну матеріальну винагороду;

б. якби від цього залежало моє підвищення на посаді.

38. Я б вважав за краще працювати з такими людьми, які:

а. поважали б і цінували б мене;

б. були б досвідченими професіоналами.

39. Для мене на роботі найважливіше:

а. високий заробіток зараз;

б. можливість зростання, майбутня кар’єра.

40. У свій найближчий день народження я, по-перше, побажав би собі:

а. успіху в роботі;

б. матеріального статку.

Оберіть варіант та зазначте його в бланку.

Схожі:

Тренінгове заняття для учнів 5 – 8 класів Привіт! Я конфлікт
Мета: створити умови для прагнення учнів бути неконфліктними людьми; ознайомити зі складовими конфлікту, стадіями його подолання;...
Тренінгове заняття для учнів 7 – 11 класів Уроки толерантності
Мета: формувати в учасників поняття «толерантність»; розвивати соціальну інтуїцію, чутливість; формувати толерантне ставлення до...
Уроки математики в 6 класі Додаткові матеріали
Ці задачі молена використовувати для позакласної роботи. Для вчителів та учнів старших класів, які не мають підручни­ка [1], наводимо...
ДИПЛОМНА РОБОТА
Професійна підготовка учнів старших класів засобами інноваційних технологій на уроках трудового навчання 1
Навчальна програма для 10 11 класів
Зважаючи на це, у старшій загальноосвітній школі запроваджується профільне навчання, яке створить системно-спеціалізовану підготовку...
«Ваша дитина – гімназист»! Тренінгове заняття батьківського університету
Основна мета створення і діяльності батьківського університету педагогічна освіта, психопрофілактична робота з батьками учнів і підтримка...
Тест зовнішнього незалежного оцінювання з математики перевіряє: відповідність...
Міністерством освіти і науки України для класів універсального, природничого, фізико-математичного профілів, а також для класів,...
Методичні рекомендації для вчителів фізичної культури
Використання занять у тренажерному залі для вдосконалення фізичної підготовки школярів старших класів
Поетичний вечір для учнів 10 -11 класів
Поглибити знання учнів 10 -11 класів про синтез поетичного і музичного мистецтва
Сценарій шкільного математичного вечора для учнів 5-9 класів
Підготовка до вечора починається з формування команд. Складаємо команди з п’яти учнів 8-9 класів у виборі учасників команди беруть...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка