ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
Тема 1. Предмет, метод, принципи та система екологічного права.
Форми взаємодії суспільства з природою в умовах індустріального періоду розвитку цивілізації.
Екологічна криза: поняття, причина, наслідки, форми прояву та шляхи подолання. Еколого-правові аспекти концепції сталого розвитку суспільства.
Поняття екологічного права: екологічне право як галузь права, галузь законодавства, наука та навчальна дисципліна.
Предмет і метод екологічного права: загальні та спеціальні методи правового регулювання екологічних відносин.
Принципи екологічного законодавства і права: правове забезпечення гармонізації взаємодії суспільства з природою; законодавчі вимоги щодо охорони природних об’єктів та їх ресурсів; правовий зміст пріоритетності екологічних вимог; гарантованість екологічної безпеки для життя і здоров’я людей.
Система сучасного екологічного права та його співвідношення з іншими галузями права.
Тема 2. Джерела екологічного права та екологічні правовідносини.
Спеціальні закони як джерела екологічного права : Закони «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря», «Про екологічну експертизу» та інші спеціальні закони і природноресурсові кодекси та їх значення для регулювання екологічних суспільних відносин.
Нормативно-правові акти органів центральної виконавчої влади і спеціальних відомчих органів управління як джерела екологічного права : укази Президента, постанови КабМіну, нормативні документи міністерства та відомств.
Нормативні акти місцевих органів самоврядування в сфері екології та співвідношення їх змісту із законодавчими і нормативно-правовим актами центральних органів влади й управління.
Суб’єкти екологічних правовідносин: джерела та його органи, територіальні громади та органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи; екологічна правосуб’єктність іноземних держав та іноземних фізичних та юридичних осіб.
Об’єкти екологічних правовідносин : природні об’єкти , природні ресурси, природні комплекси, їх правові інтеграція і диференціація.
Підстави виникнення ,зміни та припинення екологічних правовідносин: основні права і обов’язки учасників екологічних правовідносин.
Тема 3. Правове регулювання природокористування як форми охорони навколишнього природного середовища.
Природокористування як природна умова існування людини і суспільства: загальне (загальнодоступне) і спеціальне (врегульоване) природокористування.
Основні принципи інституту права природокористування: цільове використання природних ресурсів;нормування природокористування; безоплатність загального і платність спеціального природокористування.
Засоби реалізації права природокористування , основні права та обов’язки природо користувачів: обмеження правомочностей природо користувачів і межі їх належного здійснення.
Лімітування (квотування) та ліцензування природокористування яе засоби охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Підстави умови та порядок виникнення,зміни та припинення права природокористування.
Тема 4. Правові основи управління та контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Основні принципи управління природокористування та природо охороню: забезпечення законності при здійсненні управління; поєднання інтегрованого (комплексного) та диференційованого (пооб’єктного) підходів в управлінні охороною навколишнього природного середовища.
Система органів державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища: органи управління загальної і спеціальної компетенції; правовий статус Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
Основні функції державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Правовий механізм забезпечення ефективності природо охорони: форми екологічного контролю та їх здійснення.
Юридичні гарантії участі громадськості в управлінні природокористуванням і природоохоронною : правовий статус громадських природоохоронних організацій та екологічних рухів.
Тема 5. Підстави та види юридичної відповідальності за екологічні правопорушення
Поняття та функції юридичної відповідальності за природоохоронні правопорушення й основні види екологічних правопорушень.
Підстави й умови юридичної відповідальності за правопорушення у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Види юридичної відповідальності за екологічні правопорушення : кримінальна, адміністративна, цивільна, дисциплінарна.
Особливості відшкодування шкоди заподіяної природному середовищу: види шкоди (співвідношення економічного збитку й екологічної шкоди).
Особливості відшкодування шкоди здоров’ю людини ,заподіяної погіршенням якості навколишнього природного середовища.
Попередження екологічних правопорушень : усунення законодавчих прогалин і поліпшення роботи природоохоронних органів; удосконалення системи управління й екологічного контролю; зміцнення матеріальної бази екологічного контролю.
Тема 6. Правове регулювання використання й охорони водних об’єктів та водних ресурсів
Основні вимоги щодо забезпечення охорони вод і водних об’єктів та їх законодавче закріплення.
Правовий режим водоохоронних зон і зон санітарної охорони, прибережних захисних смуг ,смуг відводу та берегових смуг водних шляхів.
Правова охорона водозборів від забруднення, засмічення і виснаження: охорона поверхні водозборів і льодового покриву водойм, водостоків та їх заток і лиманів; особливості охорони внутрішніх морських вод і територіального моря.
Особливості правової охорони підземних вод та об’єктів питного і комунально-побутового водопостачання.
Правові вимоги щодо запобігання шкідливого впливу вод і аварій на водних об’єктах та ліквідації їх наслідків.
Державний контроль в сфері охорони водних об’єктів : законодавчі вимоги щодо відтворення водних об’єктів відновлення якості водних ресурсів.
|