Павло МУРАВСЬКИЙ


Скачати 40.65 Kb.
Назва Павло МУРАВСЬКИЙ
Дата 24.03.2013
Розмір 40.65 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Право > Документи
Павло МУРАВСЬКИЙ:

«чистота в співі спонукає людину до чистоти в житті»
26 березня Президент України Віктор Ющенко вручив державні відзнаки п’ятдесяти працівникам української культури з нагоди їхнього професійного свята. Двоє удостоєно звання Героя України – дириґент Павло Іванович Муравський та письменник Юрій Михайлович Мушкетик.

Павло Іванович Муравський, 1914 року народження – професор Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, почесний академік Академії мистецтв України, Народний артист України, лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка (1979), повний кавалер ордена «За заслуги», учасник Другої світової війни (на Першій загинув його батько). За визначні особисті заслуги в утвердженні високих зразків українського хорового співу, збагаченні національної культурно-мистецької спадщини та багаторічну плідну творчу діяльність Павлові Івановичу Муравському присвоєно звання Герой України з врученням ордена ДЕРЖАВИ (Указ Президента України 23 березня 2009 року № 178).

П. І. Муравський понад 20 років пропрацював художнім керівником і головним дириґентом Державної української хорової капели «Трембіта» та Державної заслуженої академічної хорової капели «Думка». Вже майже 40 років безперервно працює на кафедрі хорового дириґування й стільки ж – художнім керівником і головним дириґентом студентського хору Київської державної консерваторії ім. П. І. Чайковського (з 1995 – Національна музична академія України ім. П. І. Чайковського).

За всю свою творчу діяльність виконав і записав на платівки, касети й компакт-диски понад 1000 хорових творів різних авторів: Д. Бортнянського, М. Березовського, А. Веделя, Г. Сковороди, М. Леонтовича (всі хорові твори), О. Кошиця, С. Людкевича, П. Чайковського, Л. Бетховена, А. Моцарта, Дж. Верді, Г. Малера, А. Скрябіна, І. Стравінського, багатьох інших українських та зарубіжних композиторів. Стараннями П. І. Муравського ще на початку 70-х років у студентському хорі Київської державної консерваторії створено стиль акапельного співу або співу в натуральному ладі, і ця нова метода розповсюдилася по всій Україні. Так маестро створив в українській музичній культурі свою школу – Хорову школу Муравського. У студентському хорі видатний педагог виховав понад 800 дириґентів-хормейстерів. Павло Муравський – жива легенда українського хорового мистецтва ХХ–ХХІ століть, і його знають в Україні й у світі.

Життя і творчість П. І. Муравського – взірець служіння рідному народові, збереження й примноження його унікального духовного надбання – українського хорового співу, за чистоту, високу якість якого протягом 75 років самовідданої творчо-педагогічної праці дбає наш хоровий патріарх.

Цього року старійшина українського музичного мистецтва відзначає 95-річчя від народження й 75-у річницю творчо-педагогічної діяльності.
Павле Івановичу, як Ви почуваєтеся після затяжного очікування заслуженої державної відзнаки й тривалої процедури вручення, чи не втомилися?

– Ні! Я зараз цілий концерт віддириґував би! – енергійно промовив із властивим йому завзяттям, а через якусь мить уже задумливо додав: – Переживаю подвійне почуття. Мені, з одного боку, приємно, що отримав найвищу нагороду держави за свою творчо-педагогічну працю, бо я щиро вболіваю за справи державного значення, за культуру передусім, бо культура – основа життя. Також приємно мені усвідомлювати, що отримав я цю найвищу нагороду держави без свата, без блата й без плати…

А з другого боку, переживаю за свій хор, за його готовність являти скрізь і завжди високе мистецтво українського співу. Скажімо, оголосять виступ хору, а його художнього керівника й головного дириґента назвуть Героєм України, а рівень звучання хору мене не влаштовує… Ось за що я переживаю. Переживаю також за всю нашу співочу культуру, бо вона останнім часом опустилась на низький рівень масового співу. А в нас же традиційно дуже багатий співочий матеріал – майже всі мають добрі голоси, як ніде. І мене бере добра національна заздрість, коли я чую, як чисто співають хори в інших народів, а вони ж бідніші від нас на голоси. Та що там казати за професійні хори. Ось дивимось ми міжнародні футбольні матчі, болільники підтримують свої національні команди, скажімо англійці, й на високому піднесенні почуття раптом виникає їхня мелодія – і всі вони співають в унісон. А в нас так важко добиватися звучання в унісон, бо позвикали співати у темперованому ладі, під рояль, і розучилися співати нашим традиційним співом у натуральному ладі. А дуже важко відучувати людину від поганої звички… Ось я зараз пишу пропозиції, як треба поставити на належний рівень усю систему музичної освіти в Україні.

Слухаю Вас, Павле Івановичу, і згадав собі проникливий відгук голландської преси на виступ Української хорової капели під керівництвом Олександра Кошиця в 1922 році: «Якби в Українській державі всі справи йшли таким ладом, як спів у цьому хорі, це була б перша держава на світі…».

– Традиційний український хоровий спів у натуральному ладі сприяє наведенню ладу в суспільстві, бо допомагає людям уладнати свої почуття й пробудити любов до чистого співу. А чистота в співі спонукає людину до чистоти в житті. Треба тримати еталон чистоти, незважаючи ні на що. Найкращий спів – це чистий спів. Чистий спів, можна порівняти з чистою водою і чистим повітрям: чистої води хочеться напитися, чистим повітрям хочеться надихатися, з чистосердечною людиною хочеться наговоритися, чистого співу хочеться наслухатися. Чистота в інтонуванні повинна стати бажанням чистоти в житті взагалі. Потрібно всім нам до неї прагнути. Але якість сама не з’явиться, за якість треба боротися!

Під час вручення мені нагороди я нагадав Президентові Шевченкове заповітне: «Борітеся – поборете!..»…

І цей день став для мене знаменний ще й тим, бо підтвердилась істина, що не в силі правда, а в правді сила!..

Взагалі патріарх українського хорового мистецтва дотримується принципів моральності в житті й професійній діяльності. Павло Іванович поділяє нинішніх диригентів на «говорящих» і «диригуючих»: «Дехто дуже гарно говорить, а диригувати не вміє, а другий мало говорить, але дуже добре знає свою справу». Моральний принцип Павла Муравського «Менше говорити, а більше діла робити» перегукується з імперативом Олега Ольжича: «Нащо слова? Ми діло несемо».

Спілкувався Олександер ШОКАЛО




Схожі:

Список докладов Фіторемедіація, її значення, переваги, недоліки її...
...
ПАВЛО ГРИГОРОВИЧ ТИЧИНА

Історія моєї родини. Предки, нащадки
ТВОЇМ ПОДВИГОМ МИ ЖИВЕМО! (Кучер Павло Вікторович: виконуючи заповіт і наказ матері – зберегти історію нашого роду). РЕКОМЕНДУЮ,...
ПАВЛО ТИЧИНА. ЗБІРКА «СОНЯЧНІ КЛАРНЕТИ»
Розвивати творчу уяву й образне мислення старшокласників. Удосконалювати навички виразного читання поетичних творів, уміння аналізувати...
067-9603101 (Галина Гузьо). К витки на концерти Павла Табакова «Мій...
Перед стартом туру «Мій світ» Павло Табаков представив ексклюзивне відео з репетиції (+ ВІДЕО)
Павло Григорович Тичина
Піски, Козелецький уїзд, Чернігівська губернія — †16 вересня 1967, Київ) — український поет, новатор поетичної форми, перекладач,...
Публічний договір (оферта) про надання платних послуг з розміщення даних в мережі Інтернет
Фізична особа підприємець Ходневич Павло Володимирович, реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших платежів...
Публічний договір (оферта) про надання платних послуг з розміщення даних в мережі Інтернет
Фізична особа підприємець Ходневич Павло Володимирович, реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших платежів...
Тема. Ганна Чубач «Повернулися гусоньки рано…». Павло Грабовський...
Про народні звичаї та традиції українців. Спонукати до пошуково-дослідницької роботи по збору та обробці інформації. Розвивати пізнавальну...
З мертвих по трьох днях після смерті, центральна доктрина в Християнстві,...
Християнстві, яка протягом сторіч проповідувалась язичникам і є найважливішою подією (і святом, знаним як Пасха чи Великдень) християнського...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка