Конспект заняття з усунення вад вимови сонорних звуків [ р ], [ л ]


Скачати 48.93 Kb.
Назва Конспект заняття з усунення вад вимови сонорних звуків [ р ], [ л ]
Дата 27.12.2013
Розмір 48.93 Kb.
Тип Конспект
bibl.com.ua > Література > Конспект
Конспект заняття з усунення вад вимови сонорних звуків [ р ], [ л ]

Л.О. Шевчук, учитель- логопед

вищої кваліфікаційної категорії,

Кутська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.,

Косівськи район, Івано- Франківська обл.
ТЕМА:
Автоматизація звука [ р ] на початку слова у відкритому складі

МЕТА:

  • закріпити вміння правильно вимовляти звук [ р ] на початку слова у відкритих складах, чути його і виділяти у складах, словах, реченнях, визначати місце звука;

  • розвивати фонематичне сприймання, уявлення, аналіз і синтез,логічне мислення, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас;

  • удосконалювати вміння слухати, відповідати на запитання;

  • виховувати любов до рідної мови.


ОБЛАДНАННЯ

Настінне дзеркало , таблиця складів, роздаткові картки зі складами, демонстраційні літери, зокрема Р, конверти з предметними малюнками, мікрофон, кубик із звуками, смехи звуко- буквенного аналізу, загадки, сигнальні картки (червона, синя, зелена).
ХІД ЗАНЯТТЯ
І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Встаньте, діти, всі скоріше,

Посміхніться всім миліше,

Привітайтесь: «Добрий день!»

Продзвенів дзвінок: «Дзелень!»

Посміхніться і привітайтеся з нашими гостями.
ДЕВІЗ ЗАНЯТТЯ

Вимовляємо- чітко

Відповідаємо- правильно

Міркуємо- швидко

Пишемо- гарно
ІІ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Сьогодні на занятті ми будемо вчитися:

  • правильно вимовляти звук [ р ] на початку слова у відкритих складах;

  • знаходити звук у скадах, словах, реченнях;

  • придумувати із даним звуком слова і записувати їх у зошит;

  • робити звуковий аналіз слів;

  • вільно і правильно висловлювати свою думку.


ІІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ


  1. Розгадайте загадку.

Засвистіла, пролетіла- хвіст вогненний залишила. ( Ракета )

Який звук у слові «ракета» стоїть першим? ( Логопед ставить літеру Р і просить дітей пригадати, який звук вона позначає на письмі).

Повторення артикуляції звука [ р ]:

  • губи набувають положення наступного голосного;

  • зуби злегка розкриті;

  • кінчик язика, широкий і напружений, вібрує у повітряному струмені. Бокові края язика зімкнені з верхніми кутніми зубами;

  • м’ яке піднебіння закриває прохід повітря через ніс;

  • голосові зв’язки зімкнуті й вібрують;

  • струмінь видихуваного повітря інтенсивний.


ЛОГОПЕД

А зараз ми промовимо звук [ р ]. Для того, щоб відчути вібрацію голосових зв’язок, доторкнемося рукою до шиї. (Діти промовляють).

2. Зараз прочитаємо склади хором, а потім індивідуально. (Діти читають склади).


А

О

Р У



И
Е



Логопед після читання складів, вимовляє чітко слова, діти повторюють, а незнайомі слова пояснює.

РА- равлик, радіо, ракета, рак, рама, ранець.

РО- робітник, ромашка, рот, Роман, ромб.

РУ- рукавиця, ручка, рушник, рубанок, рушниця.

РИ- риба, рис, рись, риска, рибалка, рижики.

РЕ- редька, ремінь, решітка, рийка, ремонт.
3. Робота з малюнками із книги А.Я. Малярчук «Дидактичний матеріал для виправлення мовленнєвих недоліків» ст.309-317.
ІV ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ЗАСТОСУВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК


  1. Гра «Кубик» (Діти кидають кубик, на кожній зі сторін якого написаний склад. На склад, що випав, придумають слово. Наприклад: РА- рак…)

  2. Фізкультхвилинка.

РА- РА- РА- висока гора(руки підняти вгору)

РО- РО- РО- у Роми відро (показати, як тримати відро)

РУ- РУ- РУ- коза жує траву (імітація «жування»)

РИ- РИ- РИ- ідемо у гори (взмахи руками)

  1. Дидактична гра «Мікрофон».

Логопед показує 1 хвилину предметні малюнки. Запам’ятати їх і назвати по пам’яті. (Малюнки: рак, ракета, ромашка, риба, рукавиця…)

Виграє той, хто найбільше назве малюнків.

  1. Пальчикова гімнастика «Драбинка».

Я зробив собі драбинку

І поставив під хатинку.

Пальці ставлю на драбинку-

Лізу, лізу на хатинку.

(Кінчик пальців почергово лягають один на одного починаючи з великих пальців, ніби піднімаються східцями).

  1. Робота в зошиті. Вставити пропущені буквосполучення (РА, РО, РУ, РИ, РЕ):

_влик, _бітник, _кавиця, _ба, _мінь, _дька, _к, _чка, _машка, _т, _шник, _ с, _шниця, _ма, _йка, _монт, _кета.

(Учні зачитують і називають вставлені склади).

  1. Звуковий аналіз слів.

Зробити звуковий аналіз слів. (Логопед показує малюнок. Діти промовляють слово і роблять звуковий аналіз слова. Слова- рак, ромашка).

Робота в парах.

Записати звукову модель слова «рак», «ромашка» в зошит.

  1. Дидактична гра «Спіймай звук».

Діти уважно слухають слова й оплесками долонь ловлять звук [ р ]. Слова: сир, мир, ліс, сіно, роги, рука, школа, школяр, рак, ракета.

  1. Ребус «Відгадай слово».

Р1а (родина)

Пояснення слова «родина».
ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ

Який звук ми вчилися вимовляти?

Назвіть слова, в яких цей звук на початку слова.

У вас є можливість вимовити свої думки щодо сьогоднішнього заняття за допомогою карток.

Картка червоного кольору- було цікаво, корисно, пізнавально; зеленого- незрозуміло; синього- нецікаво і непотрібно.

Учитель- логопед оцінює діяльність кожного із дітей.

Д/з:

  1. Повторювати слова зі звуком [ р ].

  2. Вивчити чистомовку, вірш (за бажанням).

Схожі:

Найпоширеніші випадки вимови і написання ненаголошених голосних звуків
Човен, грудень, січень, вітер, тиждень, хлопець, зброєносець, селезень, дурень палець, вишень, береза, криниця, пелена, очерет, глибокий,...
ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття з психологічної підготовки з особовим...
Навчальна мета: Вивчити з особовим складом види конфліктів з метою їх попередження
ОСНОВНІ ПРАВИЛА ЧЕРГУВАННЯ У – В, І – Й Мета
Мета: з’ясувати основні випадки чергування у – в, і – й; удосконалювати навички правильної вимови звуків української мови; розвивати...
Конспект заняття з розвитку зорового сприйняття для дітей старшої...
Обладнання: ТЗН (записи співу пташок, звуків лісу), чотири ємності з водою, ємність з сипким матеріалом, палички для викладання геометричних...
ПЛАН-КОНСПЕКТ проведення заняття з тактичної підготовки з начальницьким...
ТЕМА ЗАНЯТТЯ №2 : Гасіння пожеж на об’єктах елеваторно-складского господарства, млинових і комбікормових підприємствах
ПЛАН-КОНСПЕКТ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ З ЛІНІЙНОЇ АЛГЕБРИ на тему «Тема заняття.»

ЛОГОПЕДИЧНЕ ЗАНЯТТЯ для учнів 2 класу із порушенням читання і письма
Сьогодні ми з вами відправимось у ліс на снігоходах. Для цього вам необхідно виконати завдання: поділити на склади назви предметних...
ПЛАН-КОНСПЕКТ для проведення практичного заняття по медичній підготовці...
МЕТА ЗАНЯТТЯ: Учбова: Тренувати начальницький склад діям при наданні першої долікарняної допомоги
Звукові явища. Поширення звуку
Мета: сформувати уявлення про звукові явища природи, розкрити поняття про джерела звуку, частоту звукових коливань, швидкість поширення...
План конспект для проведення занять по технічній підготовці з водійським...
Навчальна позначка: Навчити водійський склад усунення несправності кордної передачі мостів
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка