| Українська мова, 6 клас Тема.
 
 Написання та відмінювання жіночих і чоловічих імен по батькові
 
 Мета:
 
 *домогтися засвоєння учнями правильного написання і відмінювання чоловічих та жіночих імен по батькові;
 
 * формувати вміння користуватися іменем по батькові для називання осіб обох статей;
 
 * розвивати увагу, пам'ять, навички об’єктивного самооцінювання;
 
 * виховувати любов до рідного краю, інтерес до традицій українського народу; бажання знати більше про свій рід; уміння співпрацювати.
 Тип уроку: комбінований.
 Вид уроку: із використанням інтерактивних методів навчання.
 Обладнання: підручник «Рідна мова», 6 клас; ілюстрації; картки «шкала самооцінки»; музична фонограма (для проведення фізкультхвилинки).
 Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, будова слова, орфографія.
 Міжпредметні зв’язки: - історія, література, математика.
 Хід уроку
 
 І. Актуалізація опорних знань
 
 Розігрування діалогу №1 між учнями
 
 - Чи знаєш ти, що імена по батькові вживаються лише на території слов’янських держав? Наприклад, Росії та України? У решті країн – Франції, Італії, Англії – людей звуть виключно по іменах! Або, якщо потрібно, добавляють прізвища.
 
 - Як це?! Невже і до відомих людей звертаються без поваги?
 
 - Чому це - без поваги? Герберт Уелс, Олександр Дюма, Шарль Перо, Даніель Дефо – невже не поважно?
 
 - Ну… можливо, це й так. Це – письменники.
 
 А як же вчителі? Невже американські учні не вживають імен по батькові?
 
 - Ні!
 
 - А як же звертаються до своїх учителів?
 
 - Просто по імені.
 
 - Уявляю, щоб мені було, аби я класну керівничку погукала : Надя!
 
 - Дійсно, на Україні звертання по батькові – це вияв особливої пошани – до віку або соціального статусу людини.
 
 ІІ. Оголошення теми та мети уроку
 
 Учитель:
 
 - Отож ви зрозуміли, що темою уроку буде «Написання та відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові».
 
 Відкрийте підручник на с. …, запишіть у довідники тему уроку.
 
 - Також запишіть нове для вас слово.
 
 Словникова робота*
 
 Патронім – ім’я батька, що приєднується до імені дітей, по батькові, …. або ж вид псевдоніму, що походить від імені батька.
 
 ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
 
 Учитель:
 
 - Сьогодні ми продовжимо вивчати іменник;
 Для кращої роботи об’єднайтесь у групи по чотири учні (розверніться обличчям один до одного); виберіть у кожній групі лідера; кожен із вас отримує картку самооцінювання, куди протягом уроку будете записувати собі бали за участь у виконанні завдань.
 Пропоную оцінювати себе об’єктивно.
 ІУ. Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу
 1.Розповідь учителя з використанням таблиці у підручнику «Утворення імен по батькові».
 
 - Скільки є груп імен по батькові? Як вони називаються?
 
 - На що закінчуються жіночі імена по батькові?
 
 - … чоловічі?
 
 
 
            (групова)Відтворення таблиці у довідниках.
 
 - Запишіть у довідник нову для вас інформацію у вигляді схеми. Як це краще зробити? Порадьтеся між собою.
 Один учень-лідер групи1. (за бажанням) будує адаптовану для відтворення схему на дошці.
 
 Імена по батькові
 
 
            
              
                
                
                
                  | Жіночі
 
 | Чоловічі
 
 |  
                  | - івна; - ївна
 
 | - ович; - йович
 
 |  
 
 3.Спостереження за творенням слів імен по батькові
 
 
 
            
              
                
                
                
                  | 
  
 Роман
 
 | 
  
 Любава
 
 |  
                  | 
 
 
 | 
 
 
 |  
 Завдання: утворити та записати під ілюстрацією ім’я по батькові (на дошці)
 
 - якщо батька звали Олег? (учень-лідер2. групи на дошці)
 - якщо батька звали Андрій? (учень-лідер3. групи на дошці)
 Проблемне питання (для загалу):
 
 - у яких випадках в кінцівках імен по батькові вживається літера «Й»?
 Дослідження:
 
 - А тепер проведемо дослідження: розібравши ім’я по батькові за будовою, визначимо, якою частиною слова є додані кінцівки. Чому?
 
 Учні виконують завдання – у зошитах.
 Один учень-лідер групи4 виходить до дошки, робить розбір слова за будовою, коментуючи.
 
 
            
              
                
                
                  | Коментар:
 
 Олег - Олегович – Олеговича – Олеговичем
 
 (учень: - Кінцівка є суфіксом, тому що додається до основи слова, яка стає його коренем. А коли змінити форму новоутвореного слова – з’явиться закінчення).
 
 
 |  
 Виведення «формули слова» імені по батькові:
 
 Учень: (Роман- ович - а :
 
 патронім = корінь + суфікс + закінчення).
 ! Записати формулу до довідника.
 
 
            Самостійне опрацювання матеріалу вправи 323.
 
 Учитель:
 
 - Що нового дізналися, прочитавши вправу? Запишіть до довідника.
 Фізкультхвилинка: ритмічні рухи під музичний супровід.
 У. Закріплення нового матеріалу
 1. Завдання «Орфографічний практикум»
 
 За наданими іменами утворити патроніми – чоловічі та жіночі, виділити у них суфікси.
 
 Слова: Петро, Іван, Андрій, Микола, Кузьма.
 Після виконання завдання у зошитах, кожна група виділяє по одному учаснику, вони виходять до дошки й по черзі записують під ілюстрацією «дівчина», «юнак» новоутворені слова-патроніми.
 
 2. Завдання «Родовідне дерево»
 
 Учитель:
 
 - Вдома вам треба було на окремих аркушах скласти родовідне дерево своєї сім'ї , вписавши до «крони» імена тата й мами та їх батьків (дідуся й бабусі), а по можливості – ще й прадідуся й прабабусі. Приготуйте завдання!
 
 Тепер – впишіть поряд із усіма іменами ім’я по батькові своє, тата й мами.
 
 Зачитайте (по одному з команди).
 
 Взаємоперевірка:
 
 - тепер разом перевіримо правильність утворення нових слів, чи є у роботах однокласників помилки? За виявлену помилку група отримує додатковий бал (групи обмінюються пакетом аркушів, перевіряють).
 3. Робота з підручником.
 
 Тепер розверніться. Виконуємо вправу 325.
 
 Прочитати завдання. Скільки нових слів має утворитися? ( від кожного імені – по два патроніми).
 Перевірка: лідер групи збирає зошити своєї групи і передає сусідній.
 
 Перевіряють так: хтось один із названої учителем групи (по черзі) зачитує вголос правильний варіант, усі перевіряють «свій» зошит. Після перевірки зошити повертають для самооцінювання.
 
 
 
            Що означає твоє ім’я?
 
 Усне виконання вправи 327.
 
 - Гадаю, для кожного з вас також є цікавим значення, походження власного імені. По іншому це називається етимологією слова. Ви мали завдання знайти та записати значення та походження свого імені ( в честь кого названий; чому). Побачимо, як ви справились із завданням.
 
 Учні зачитують, ставлять бали.
 
 
 
            «Хвилина поезії»
 
 А тепер відпочинемо, а юні поети прочитають нам свої вірші, у яких вжито імена із патронімами.
 
 
 
            Робота з підручником
 
 Самостійно прочитайте матеріал рубрики «Запам’ятаймо» на с.128.
 
 
 
            Самостійна робота
 
 Провідміняти власне ім’я та по батькові, виділивши у ньому закінчення.
 
 Обміняйтесь зошитами для взаємоперевірки у парах). Щоб перевірити правильність відмінкових закінчень, звіртесь із таблицею на с.128.
 
 
 
            «Перекладач»
 
 Перекласти із російської мови, порівняти написання імен по батькові в обох мовах.
 
 Учні виконують завдання у зошитах. Записують і російський, і український варіанти. Підкреслюють відмінності у написанні.
 
 ! По черзі чотири учні виконують завдання на дошці.
 
 Решта (після перевірки вчителем написаного на дошці) – звіряються.
 
 Роблять висновок.
 
 Слова: Илья Ефимович Репин – Ілля Єфимович Рєпін
 
 Александр Сергеевич Пушкин – Олександр Сергійович Пушкін
 
 Николай Витальевич Лысенко – Микола Віталійович Лисенко
 
 Юрий Алексеевич Гагарин – Юрій Олексійович Гагарін
 
 
 
            Розігрування діалогу № 2 між учнями
 
 - А чому саме українці вживають імена по батькові?
 
 - Я знаю, що до 17-18 століття на території України зверталися лише по імені та прізвищі, а традиція додавання по батькові прийшла до нас зі сходу, зокрема, з Росії.
 
 - Але ж у часи середньовіччя у Київській Русі – а це тепер Україна, князів уже величали , наприклад, Володимир Святославович!
 
 - Я читав у Вікіпедії, що у 17-18 століттях на Україні по батькові називали себе хіба що руські князі. Дрібна шляхта і козаки називалися тільки за прізвищем і власним іменем. По батькові могли називати себе лише московіти, тобто росіяни.
 
 - Є міркування, що традиція додавати до імені патронім виникла дуже давно. Є припущення – що звертання по імені і по батькові – це ще староукраїнська родова обрядовість, в якій був втілений культ батька.
 10. Повідомлення «Славетні земляки»
 
 - Хто може розповісти про славетних земляків-односельчан. У розповіді обов’язково слід вживати патроніми.
 
 (Коротка розповідь 2-3 учнів).
 
 Бондар Алла Григорівна – засновниця кафедри кібернетики хіміко-технологічних процесів Київського політехнічного інституту.
 
 Дзигунський Михайло Якович – Герой Радянського Союзу.
 
 Михайло Дорошенко – воїн Армії УНР.
 
 Корнійчук Володимир Петрович – український письменник, журналіст, театральний критик.
 
 Пахолюк Іван Арсентійович – Герой Радянського Союзу.
 
 Яків Григорович Рябокінь – сотник морської піхоти Армії УНР.
 
 УІ. Підсумок уроку
 
 1.Тепер пропоную пограти гру «Ланцюжок.
 
 Правила такі:
 
 1 етап – спочатку треба «познайомитися» із сусідом по парті, тобто – запитати його ім’я по батькові.
 
 Потім - за командою учителя «по ланцюжку» (по черзі) слід швидко назвати повне ім’я свого сусіда. Той, хто забувся, підводиться з місця.
 
 2 етап – серед тих, хто залишився сидіти. Учитель називає шкільний предмет, а учень має назвати повне ім’я учителя, який його викладає.
 
 (за журналом).
 
 3 етап – по черзі назвати ім’я та по батькові своєї мами.
 2. Поверніться обличчям один до одного, пограємо у гру «Питання – відповідь».
 
 Перший учень має задати питання за темою уроку, інший – дати відповідь.
 Наприклад:
 1. Яку тему вивчали?
 
 - Написання та відмінювання чоловічих та жіночих імен по батькові.
 
 2. Яким терміном можна назвати ім’я по батькові.
 
 - Патронім.
 
 3. Яким способом утворюються слова - імена по батькові?
 
 - До основи чоловічого імені додається відповідний суфікс.
 
 4. Від чого залежить вибір суфікса?
 
 - Від того, чоловіче чи жіноче ім’я по батькові має утворитися.
 
 5. Які суфікси слід добавляти до основи?
 
 - Для чоловічих патронімів – ович, - йовий; для жіночих – івна, - ївна.
 
 6. Утвори жіноче та чоловіче ім’я по батькові від імені Юрій.
 
 - Юріївна, Юрійович.
 
 7. Як змінюються такі слова?
 
 - Як іменники І та ІІ відмін.
 
 8. З якою метою вживаються імена по батькові?
 
 - Для вияву поваги при звертанні.
 
 9. Як нам можуть пригодитися знання, отримані на уроці?
 
 - щоб правильно, без помилок записувати імена людей; правильно вживати у мовленні.
 
 10. А що нового ми дізналися на уроці?
 
 - Що не у всіх народів є імена по батькові.
 
 - Дізнався про славетних земляків.
 
 - Тепер знаю повне ім’я тата та мами.
 
 11. Якою частиною мови є імена по батькові?
 
 - Звичайно, іменники!
 
 12. Назви ім’я й по батькові президента України.
 
 - Віктор Федорович Янукович.
 3. Самостійне виконання вправи 328.
 УІ. Домашнє завдання. Виконати вправу 330.
 
 Оцінювання.
 
 - Підрахуйте суму отриманих балів, записаних у таблиці самооцінювання, обчисліть середнє арифметичне.
 
 Виставте свою оцінку за урок у відповідну клітинку.
 
 Здайте зошити та картки.
 
 
 Додаток: картка сомооцінювання
 
 
 
            
              
                
                
                
                
                  | №
 
 | Твоє ім’я: ….
 
 Назва завдання
 
 | Бали
 
 (від 1 до 12)
 
 |  
                  | 1.
 
 2.
 3.
 
 4.
 
 5.
 
 6.
 
 7.
 
 8.
 
 9.
 
 10.
 
 | Створення таблиці-схеми у довіднику.
 
 Розібрати слово за будовою. Слово: Олегович.
 
 Утворити від імен патроніми.
 
 «Родовідне дерево».
 
 Вправа 325.
 
 «Що означає твоє ім’я».
 
 «Хвилини поезії».
 
 Відмінювання власного імені.
 
 Переклад із російської.
 
 Участь у діалозі + повідомлення про славетних односельчан.
 
 Оцінка:
 
 
 
 
 | 
 
 
 |  
 
  
 
            
 
 
 |