|
Скачати 354.41 Kb.
|
Рекомендації до планування роботи шкільних бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів на 2015/2016 н. р. А.В.Кочурко , методист НМЦ безперервної педагогічної освіти, атестації педкадрів та освітніх закладів Шкільна бібліотека – найдоступніше джерело отримання інформації для школярів, педагогів, важливий елемент навчальної діяльності, спрямований на розвиток освіченості особистості та інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу; середовище інформації, що оточує учнів як у культурному, так і в освітньому просторі навчального закладу. Адже шкільна бібліотека – не тільки зібрання цікавих книг, а й середовище соціальної комунікації, де зустрічаються діти різного віку, їх батьки та вчителі, тому вона повинна бути привабливою і бібліотекар може наповнити її комфортом, затишком. Термін «шкільна бібліотека» включає в себе бібліотеки всіх загальноосвітніх навчальних закладів. Основні завдання шкільних бібліотек на сучасному етапі:
Згідно з «Положенням про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу» бібліотека є його обов’язковим структурним підрозділом, який здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу як в урочний, так і в позаурочний час. Роль шкільної бібліотеки визначається трьома факторами:
Планування роботи – творчий процес, що відображає роль і місце бібліотеки як соціального середовища в житті навчального закладу, а також реалізацію основних функцій бібліотеки – інформаційної, освітньої, культурної, дозвіллєвої. Складається з урахуванням аналізу діяльності шкільних бібліотек минулого навчального року та визначення пріоритетів у роботі на наступний навчальний рік (наказ Департаменту освіти і науки від 29.05.2015 № 282 «Про робочі навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів та структуру 2015/2016 навчального року»). До планів роботи методичного об'єднання доцільно включати обговорення дискусійних питань, проводити анкетування шкільних бібліотекарів з метою удосконалення їх діяльності, обмін досвідом роботи щодо інформаційної та позашкільної роботи з учнями різних вікових груп. Постійна увага в роботі методоб'єднання шкільних бібліотекарів приділяється питанням удосконалення комплектування і використання книжкових фондів, покращення якості обслуговування читачів, підвищення іміджу шкільного бібліотекаря. Для всіх бібліотек обов’язковий річний план роботи. Відповідно до «Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу» річний план шкільної бібліотеки є складовою частиною плану роботи школи на навчальний рік. Характерна особливість плану – залежність його від проблем, завдань, профілю школи. Поточне планування відображає конкретні цілі і задачі даного навчального року. Основні вимоги до складання річного плану:
- при складанні плану повинен бути творчий підхід (необхідно планувати інвентаризацію підручників (травень), інвентаризацію основного бібліотечного фонду (1 раз на 5 років), редагування каталогів, картотек (технічне, методичне); створення нових тематичних картотек, тематичних папок;
Орієнтовна структура річного плану роботи шкільної бібліотеки:
- довідково-біографічна та інформаційна робота. Організація каталогів і картотек;
Рекомендуємо звернути увагу на найбільш актуальні напрямки бібліотечної діяльності: виконання основних контрольних показників і залучення нових користувачів; зміцнення і поповнення матеріально-технічної бази бібліотек; обслуговування користувачів із використанням нових інформаційних технологій; роботу з фондом бібліотеки; підвищення престижу читання, створення умов для підтримки і розвитку читання; нові підходи до організації краєзнавчої діяльності, наповнення її новим змістом; активізацію програмної і проектної діяльності бібліотеки; активне надання послуг в електронному вигляді; ширше представлення бібліотеки і бібліотечної діяльності в засобах масової інформації, Інтернеті; стимулювання та підтримку інтересу до бібліотеки. Інформуємо, що на державному рівні у 2015 р. відзначаються: рік єдності поколінь в Україні; рік України в Білорусі; 170 років з дня народження Івана Карповича Карпенка-Карого (Тобілевича) (29 вересня); 160 років з дні народження Дмитра Івановича Яворницького (6 листопада). Орієнтири діяльності шкільних бібліотек на 2015/2016 н.р. 2005 – 2015 роки – оголошення Генеральною Асамблеєю ООН (2003) Міжнародним десятиріччям дій «Вода для життя»; 2008 – 2017 роки – Друге десятиліття ООН по боротьбі з ліквідацією злиднів; 2010 – 2020 роки - Десятиліття ООН, присвячене пустелям та боротьбі з опустеленням; 2011 – 2020 роки - Десятиліття біорізноманіття ООН; 2011 – 2020 роки – оголошення Генеральною асамблеєю ООН Десятиріччям Дій із забезпечення безпеки дорожнього руху; 2013 – 2022 роки – Десятиліття зближення культур; 2014 – 2023 роки - Десятиліття стійкої енергетики для всіх; 2015 рік – Міжнародний рік світла та світлових технологій; 2015 рік – Міжнародний рік грунтів; 2015 рік – у Європейському Союзі оголошений «Європейським роком розвитку». З цієї нагоди Європейський вибір розпочав формування АЛЬЯНСУ 2015, метою якого є проведення в Україні року Європи. Основні напрямки роботи шкільних бібліотек У 2015/2016 н.р. бібліотекам потрібно працювати над реалізацією Законів України, Указів Президента, постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України, державних та обласних програм, зокрема:
Радимо звернути увагу на те, що: 25 років тому (1990) Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України, що сприяло національному відродженню державності, культури і освіти. 20 років тому (1995) Верховна рада ухвалила Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу». З метою формування громадянськості, ідентичності, розуміння єдності і цілісності України, виховання шанобливого ставлення до героїв Небесної Сотні, воїнів, загиблих у боротьбі за свободу та цілісність України, пропонуємо ряд форм бібліотечної роботи:
Патріотичне виховання — один із пріоритетних напрямків діяльності бібліотек, тому пропонуємо проведення масових заходів, мета яких популяризація літератури, що сприяє вихованню патріотизму, причетності до історичної долі України, висвітленню подій, які відбуваються в зоні АТО, вшануванню героїв Небесної Сотні. Актуальною також буде створення зони героїко-патріотичної тематики “Вшануймо героїв Небесної Сотні”. Сюди можуть бути включені тематичні полиці: “Пам’яті Небесної Сотні”, “Небесна Сотня — то в серцях вогонь”, “Найкраща Сотня в небо йде”; викладки літератури: “Реквієм Небесній Сотні”, “Загинули не марно”; книжкові виставки з портретами героїв: “За чисті душі, що злетіли в небо”, “Небесна Сотня! Вічна слава героям!”; викладка газетно-ілюстративних матеріалів “Герої Небесної Сотні” з матеріалами місцевої періодики про героїв Небесної Сотні — наших земляків. Доповнити матеріали виставок можуть рекомендаційні списки літератури “Подвиг Небесної Сотні — приклад для нащадків”, “Герої не вмирають”. До зони героїко-патріотичної тематики можна прилучити флеш-моб “Згадаймо поіменно героїв Небесної Сотні”. Серед форм популяризації літератури може бути пошукова робота краєзнавчого характеру. Зокрема, знаходити відомості про учасників визвольної боротьби, проводити зустрічі з ними, їхніми родинами. Пріоритетним напрямком діяльності бібліотек, як і раніше, має залишитись робота з просування книги та читання. У план заходів можна включити: - акції: «Передай книгу другу», «Книжкова алея», «Краща книга» (протягом певного періоду читачі голосують за кращу книгу та отримують призи), «Виставка руками читачів» (за бажанням читачі беруть участь у оформленні книжкової виставки), «Подаруй бібліотеці книгу, «Зустрічаємо День міста у бібліотеці» (до Дня міста); - конкурси: «Лідер читання» (у номінаціях «Кращий читач року», «Читаюча родина» та ін.); - літературний брейн-ринг «У колі улюблених книг»; - фотоконкурс «Мій портрет з улюбленою книгою»; - флеш-моби: «Як пройти в бібліотеку?», «Час читати!», «Улюблена книга» (із залученням користувачів); - віртуальні дошки (Pinterest): інтерактивний сервіс з обкладинками рекомендованих книг, книжковими виставками, інсталяціями тощо; - бліц-опитування «Яку роль відіграє читання у Вашому житті?», а також поетичні ринги, Дні нової книги, Дні книг-іменинників, літературні салони, поетичні гойдалки та ін. Під час планування слід враховувати, що діють:
-Державна цільова соціальна програма підтримки сім’ї до 2016 року (Постанова Кабінету міністрів України від 15 травня 2013 р. №341). Щодо останнього, то це можуть бути: - акції: «Читаємо всією родиною», «Читаюча родина»; - книжкові виставки: «Книжкові новини для всієї родини», «Час читати усією родиною», «Візьміть книгу у коло сім’ї»; - конкурс «Тато, мама, книга, я: разом – книжкова сім’я»; - фотоконкурс (виставка світлин домашніх улюбленців). Пропонуємо запланувати заходи з формування здорового способу життя: - книжкові виставки, тематичні полиці: «Шкідливі звички: міраж і дійсність», «Шкідливі звички», «Планета здоров’я»; - тренінги: «Ваше здоров’я у ваших руках», «Бути здоровим - модно»; -Дні здоров’я: «До здоров’я через книгу», «Здоров’я народу – здоров’я нації», «Твори своє здоров’я сам» , «Спорт – це здоров’я»; - огляди літератури: «Секрети здоров’я», «Здоров’я і здоровий спосіб життя», «Бережи здоров’я змолоду»; - цикл бесід: «Здорова людина – здорове суспільство», «Ми - за здоровий спосіб життя», «Навчись бути здоровим»; - інформаційні години: «На краю прірви», «Моє здоров’я у моїх руках»; години здоров’я: «Шкідливі звички – вороги молодості і краси», «І довгим хай буде твій життєвий шлях»; - уроки здоров’я: «Дорога в безодню», «Право на життя»; - бесіди-застереження: «Як вберегтися від туберкульозу», «Право на життя»; - діалоги «Якби я знав…», «Культура здорового способу життя»; - диспути «Більше знаєш – менше ризикуєш», «Ваше здоров’я у ваших руках»; - екскурсії у світ лікарських рослин «Ми даємо хворобам бій», «Лікар Айболить радить», «Де знайти вітамін життя». |
Методичні рекомендації щодо викладання економіки у 2015/2016 навчальному році України від 11. 06. 2014 №1/9-253 «Про структуру 2015/2016 навчального року та навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів;... |
Методичні рекомендації щодо вивчення астрономії у 2015/2016 навчальному році Департаменту освіти і науки Чернівецької ОДА №282 від 29. 05. 2015 «Про робочі навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів... |
Методичні рекомендації щодо викладання фізичної культури в 2015/2016... ... |
Інструктивно-методичні рекомендації щодо вивчення шкільних дисциплін... «Збірник програм з профільного навчання для загальноосвітніх навчальних закладів. Фізика та астрономія» (видавнича група «Основа»,... |
ВСТУП КОНЦЕПЦІЯ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ МЕРЕЖІ БІБЛІОТЕК ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ УКРАЇНИ |
РОБОЧІ ТАБЛИЦІ ББК ДЛЯ ШКІЛЬНИХ БІБЛІОТЕК На жаль, до шкільних бібліотек України вони практично не потрапили. Крім того, розроблені в Росії, ці таблиці не завжди відповідають... |
Методичні рекомендації щодо викладання хімії у 2015/2016 навчальному році Міністерства освіти і науки України «Схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах», якщо від дати надання грифа... |
Методичні рекомендації щодо викладання біології у 2015/2016 навчальному році П. С. Чухненко Міністерства освіти і науки України «Схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах», якщо від дати надання грифу... |
ПРОГРАМА І НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ для загальноосвітніх навчальних... Програма призначена для 10-11 класів історичного профілю загальноосвітніх навчальних закладів В її основу покладено вимоги Закону... |
Л И С Т України надсилає для практичного використання інструктивно-методичні рекомендації щодо вивчення в загальноосвітніх навчальних закладах... |