|
Скачати 141.7 Kb.
|
Криворучко Мар'яна Володимирівна, вчитель біології і географії Смілянського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №15». Тема: Географія галузей машинобудування та металообробки. Мета і очікувані результати: сформувати знання про чинники розміщення різних типів підприємств; визначити регіональні відмінності розвитку машинобудування в Україні; удосконалити навички роботи з картками (показ основних районів і центрів машинобудування); виховати екологічну культуру учнів (висновки про вплив галузі на довкілля, раціональне збереження природних ресурсів тощо), економічне мислення (вихід з кризи для галузі). Тип уроку: урок формування (засвоєння) й удосконалення навичок та вмінь. Обладнання: підручник географії, атлас, контурні карти, карта «Машинобудування й металообробка», ТЗН. Опорні поняття: машинобудування, металообробка, загальне (устаткування для різних галузей, верстати, дорожньо-будівельна і сільськогосподарська техніка), транспортне (автомобільне, залізничне, авіаційне, суднобудування), точне (електротехніка, електроніка, приладобудування) машинобудування, технопарки, технополіси. Географічне номенклатура: загальне машинобудування – Дніпропетровськ, Донецьк, Луганськ, Кривий Ріг, Харків; транспортне машинобудування – Запоріжжя, Дніпропетровськ, Київ, Львів, Луганськ, Черкаси, Миколаїв, Харків, Херсон, Кременчук, Маріуполь; точне машинобудування – Харків, Київ, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Херсон, Донецьк, Львів, Сімферополь. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Правильні відповіді.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Оголошення теми, мети уроку. ІV. Вивчення нового матеріалу.
(Визначити який чинник розміщення підприємств машинобудування охарактеризовано).
Завдання. Внести в шаблон таблиці з пропонованого переліку галузі машинобудівного комплексу, проаналізувавши чинники їх розміщення.
Розміщення підприємства залежно від трудомісткості й металоємності виробленої продукції
Перевірка правильності заповнення шаблону таблиці, корекція коментарів учнів. 2. Географія галузей машинобудування. (Робота з картою господарства України і паралельне складання опорного конспекту).
Завдання: за допомогою карти «Господарство України» визначити чому перелічені вузли вважаються багатопрофільними центрами машинобудування:
3. Географія машинобудування в Черкаській області (робота з картою). Машинобудування та металообробка в галузевій структурі Черкаської області займає третє місце за обсягами продукції, що складає 7,6%. Представлена вона Черкаським машинобудівним заводом, що виробляє устаткування для харчової промисловості, Смілянським, Корсунь-Шевченківським механічним та верстатобудівним заводами, Уманським і Монастирищенським ремонтно-механічними заводами, Кам'янським та Золотоношським машинобудівним заводами. В Черкасах та Смілі розміщені також заводи по ремонту вагонів та локомотивів. Машинобудування Черкаської області спеціалізується на виробництві устаткування для харчової, текстильної, хімічної галузей промисловості, баштових кранів, тракторних причепів, роторно-конвеєрних ліній, металоріжучих верстатів тощо. Помпи виробляє філія київського заводу «Більшовик» у Жашкові. Уманський завод сільгоспмашинобудування виготовляє машини для попередньої обробки зерна кукурудзи, ВО «Уманьферммаш» і Корсунь-Шевченківський «Агромаш» - устаткування для механізації робіт у тваринництві, обладнання для виробництва кормів. Сільськогосподарську техніку завод технологічного обладнання в с.Млієві Городищенського району. Черкаський та Смілянський машинобудівні заводи виробляють устаткування для харчової промисловості (обладнання для очищення цукру, виробництва спирту). Черкаське АТ «Сатурн» - для молочної, Корсунь-Шевченківський механічний завод - для цукрової, Кам'янський машинобудівний - для легкої і хімічної, ВО «Темп» (Черкаси) - для м'ясної промисловості та ін. Машинобудівне підприємство в Кам'янці випускає обладнання для виробництва віскози, завод запасних частин у Шполі - легкі причепи, фургони. Приладобудування та виробництво оптико-механічних виробів розміщені в Черкасах (Черкаським приладобудівний завод нині випускає електродвигуни, обладнання для виготовлення консервів), Кіровограді (заводдозуючих автоматів), Умані («Мегометр», «Вега», оптико-механічний завод). В Умані є також підприємство з виробництва театрального обладнання. 4. Науково-технічні парки. Технополіси. Науково-технологічні парки поєднують науково-дослідні, технологічні та виробничі підприємства, забезпечують найшвидше впровадження науково-дослідних робіт та винаходів в промисловість і бізнес. Чому виникає нагальна потреба в їх створенні? (Робота з понятійним апаратом, пошук відмінностей між поняттями). Технологічні парки: найбільш масштабні інноваційні центри, у яких забезпечується максимально сприятливі умови для науково-технічних інноваційних проектів, що виконуються спільними зусиллями наукових центрів і промисловості. Технополіси – території, що мають особливий статус і пільговий режим, де розробляються і реалізуються технічні та соціально-економічні інновації, забезпечується їх безупинне відтворення й апробація, що поєднує фундаментальні наукові дослідження та застосування їх на практиці. Технопарки:
5. Проблема конкурентноздатності машинотехнічної продукції на міжнародному рівні (Географічне аудіювання). В цілому розвиток і розміщення машинобудування України супроводжується сукупністю таких загальних проблем його територіальної організації: концентрація машинобудівного виробництва у великих містах; недостатньо ефективна галузева й організаційна структура машинобудування, яка характеризується недостатнім розвитком наукомістких галузей, переважанням у структурі виробництва універсальних підприємств з високою матеріаломісткістю виробництва; слабкий розвиток машинобудівної бази в середніх і малих містах, окремих регіонах; відсутність комплексного розвитку машинобудування в багатьох машинобудівних центрах і регіонах; територіальна несумісність підприємств ряду галузей; недостатній розвиток внутрішньорегіональної виробничої кооперації, що призводить до виникнення надмірно дальніх, зустрічних та інших неефективних територіально-виробничих зв'язків. Вирішення гострих проблем територіальної організації машинобудування країни визначається передусім чіткою розробкою державної та регіональних програм розвитку цієї галузі. Так, правильна орієнтація Донецького і Придніпровського регіонів має передбачати збереження (а в перспективі — розвиток) спеціалізації важкої промисловості, тракторного і сільськогосподарського, енергетичного та хімічного машинобудування. Вести нове будівництво недоцільно. Слід зосередитися на поглибленні предметної, подетальної та технологічної спеціалізації. У Подільському, Поліському та Карпатському регіонах проблеми подальшого розвитку машинобудування досить специфічні. Тут існують передумови для превалювання галузей, які потребують підвищених витрат кваліфікованої праці, а також збільшення кількості робочих місць. Структура і спеціалізація Причорноморського економічного регіону в перспективі не потребує істотних змін. Машинобудування в регіоні розвиватиметься завдяки підвищенню рівня концентрації та вдосконалення спеціалізації виробництва, реконструкції та технічного переоснащення діючих підприємств, підвищення рівня комплексності сформованих машинобудівних центрів. Порівняно з іншими міжгалузевими комплексами машинобудування впливає на природне середовище значно менше. Проте спеціалізовані підприємства малої металургії через їхню чисельність забруднюють атмосферу і воду на рівні переробного металургійного комплексу. До інших забруднювачів середовища відносять відходи металообробки, зокрема ті, що виникають при хромуванні, нікелюванні виробів, виробниче сміття, мастила, пакувальні матеріали, їхні обсяги досить значні. Основні заходи запобігання забрудненню навколишнього середовища цією галуззю пов'язані з поліпшенням технологій виробництва. Запитання для усвідомлення змісту:
V. Закріплення знань та вироблення практичних навичок роботи з картою. Позначити на контурній карті багатопрофільні вузли машинобудування. VІ. Первинне усвідомлення знань та їх корекція. 1. Назвіть найважливішу галузь машинобудування в Україні: а) робототехніка; б) важке машинобудування; в) автомобілебудування; г) виробництво годинників. 2. Назвіть центр вагонобудування: а) Луцьк; б) Вінниця; в) Кременчук.
а) Одеса; б) Севастополь; в) Миколаїв.
а) Київ; б) Краматорськ; в) Сімферополь. 6. Які міста в Україні є центрами автомобільної промисловості? а) Харків; б) Київ; в) Запоріжжя; г) Луганськ; д) Житомир; є) Луцьк. 7. Які ознаки характерні для підприємств точного машинобудування? а) Наукоємність; б) металоємність; в) трудомісткість; г) водомісткість. 8. Яка з перелічених галузей не належить до важкого машинобудування? а) Тракторне машинобудування; б) металургійне машинобудування; в) енергетичне машинобудування; г) гірничошахтне машинобудування.
а) Київ; б) Дніпропетровськ.
а) Чернігів; б) Суми.
а) В Україні розвинене вузькопрофільне машинобудування. б) Підприємства гірничошахтного і гірничорудного машинобудування орієнтуються на споживача. в) Найбільшими масштабами виробництва продукції машинобудування характеризуються Харків та Харківська область. 12 Які з перелічених галузей належать до точного машинобудування? а) Електроніка; б) приладобудування; в) радіотехніка; г) енергетичне машинобудування. VІІ. Підсумки уроку В період науково-технічного прогресу стрімко зросла роль машинобудування. В Україні машинобудування є багато профільним і кожна з галузей має свої принципи розміщення. VІІІ. Оцінювання учнів. Домашнє завдання. (Географічна задача 19, скласти 6 тестових завдань по темі). |
Охарактеризувати склад, особливості розвитку й розміщення основних... Основні поняття: промисловість, енергетика, металургія, машинобудування, хімічна промисловість, спеціалізація |
Факультативний курс «Географія населення з основами демографії» (... Географія населення як наука Географія населення та демографія – науки про народонаселення. Геодемографія – напрямок наукових досліджень... |
Розвиток машинобудівної галузі промисловості міста за підсумками першого півріччя 2012 року До кола основних підприємств машинобудування входить 14 промислових підприємств, обсяг продукції машинобудування у загальному обсязі... |
Урок вивчення нового матеріалу Тема. Харчова промисловість. Галузевий склад харчової промисловості. Фактори розміщення галузей, їх географія. Проблеми і перспективи... |
01 Бібліографія і бібліографічні посібники. Каталоги 11 Географія. Географічні дослідження Землі й окремих країн. Подорожі. Регіональна Географія 126 |
Посилання на використані ресурси Інтернету Гілецький Йосип. Географія: Економічна і соціальна географія України: Підруч для 9 класу ЗНЗ. – Тернопіль: Підручники і посібники,... |
Тема. Географічно-біологічний «Брейн-ринг» Мета Мета:- узагальнити знання і вміння учнів з попередньо вивчених тем з географії курсу «Загальна географія» та «Географія материків... |
Уроку Географія — наука про природу Землі та її різноманітність, про населення і його господарську діяльність, про взаємодію природи... |
ПРОГРАМА для загальноосвітніх навчальних закладів ГЕОГРАФІЯ 10 клас Географія є не тільки джерелом нових відомостей про Землю, а й основою для формування гуманістичного світогляду, виховання дбайливих... |
Формування стійкої мотивації до знань з географії запорука успіху України " носить практичну спрямованість, а його основні поняття базуються на знаннях курсів «Географія материків і океанів», "Загальна... |