«…Не знаючи страждання не знають і блаженства…» (за романом Ф. Достоєвського «Злочин і кара»)


Скачати 362.92 Kb.
Назва«…Не знаючи страждання не знають і блаженства…» (за романом Ф. Достоєвського «Злочин і кара»)
Сторінка1/4
Дата01.11.2013
Розмір362.92 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Економіка > Документи
  1   2   3   4


ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ ІЗ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

РОЗРОБИЛА

ВИКЛАДАЧ ФІЛОЛОГІЧНИХ ДИСЦИПЛІН

ІНДУСТРІАЛЬНОГО ТЕХНІКУМУ ДВНЗ «КНУ»

ОЛІЙНИК ІРИНА ГЕННАДІЇВНА
СЛАЙД №1
ТЕМА: «…Не знаючи страждання – не знають і блаженства…» (за романом Ф.Достоєвського «Злочин і кара»)

ТРИЄДИНА МЕТА ЗАНЯТТЯ:

НАВЧАЛЬНИЙ АСПЕКТ: систематизувати й узагальнити вивчений матеріал, допомогти студентам глибше усвідомити ідейно-художні особливості роману Ф.Достоєвського «Злочин та кара», простежити пошуки джерела оновлення світу письменником, показати значення роману як філософсько-психологічного твору.

РОЗВИВАЛЬНИЙ АСПЕКТ: формувати навички самостійної дослідницької роботи, розвивати навички узагальнення, виділення головного й деталей, висловлювання своєї думки та її доведення.

ВИХОВНИЙ АСПЕКТ:виховувати гуманізм, високі моральні якості: любов до ближнього, співчуття, терпіння.

ТИП ЗАНЯТТЯ: узагальнення та систематизація знань

ФОРМА ЗАНЯТТЯ: дебати по формату Карла Поппера «Страждання потрібні людині»

ОБЛАДНАННЯ: портрет Ф.Достоєвського, портрет Карла Поппера, текст роману «Злочин і кара»,мультимедійний проектор, картки для голосування, технологічна карта відкритого заняття, фрагмент зі стрічки «Брати Карамазови», фрагмент зі стрічки «26 днів з життя Ф.Достоєвського», відсоткова таблиця, мікрофон
ЕПІГРАФ:

Дивіться на страждання з цікавістю.

Через них ви пізнаєте себе.

Страждання—це ви. І більше ніхто.

Це ваш портрет”

(Ільяс Еркенов)
ХІД ЗАНЯТТЯ


 1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (3 хв).
 • Слово викладача. Вітаю вас шановні присутні.

 • Доповідь старости про кількість відсутніх на занятті.

 • Слово викладача. Шановне студентство,пропонуюВам налаштуватися на позитивне спілкування шляхом вправи «Добрий день». • Соціально-психологічний тренінг як засіб підвищення комунікативної компетентності. Вправа «Добрий день». Починає один учасник заняття. Звертаючись до сусіда ліворуч, з почуттям радості від зустрічі промовляє: «Добрий день, ...», виражаючи своє ставлення до нього і голосом, і жестом, і посмішкою. 

 • Слово викладача. Шановне студентство, для того щоб краще зрозуміти філософську поетику роману «Злочин та кара», пропоную вам взяти участь у дебатах.

Отже, групу заздалегідь поділено на три команди: команда ствердження, яка переконана в тому, що страждання потрібні людині;команда заперечення, яка впевнена, що страждання не потрібні людині; журналісти, які не підтримали жодної точки зору.

Команди ствердження та заперечення отримали випереджальне завдання: розглянути КЕЙС аспектів страждань – морально-психологічний та соціально-економічний та дібрати переконливі аргументи для підтвердження власної позиції, спираючись на текст роману.

Задачу журналістів визначено в об’єктивній оцінці процесу спілкування під час дебатів. У разі непереконливого доведення аргументів учасниками команд, вони мають право вносити свої корективи формулюванням провокаційних питань.

Чи зможуть нас переконати учасники дебатів у правильності своїх думок, ми з вами, шановні присутні, з’ясуємо упродовж заняття.


 1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (2хв).
 • Слово викладача. Шановне студентство, зараз пропонується до вашої уваги перегляд кінофрагменту зі стрічки «Брати Карамазови» за романом Ф.Достоєвського.


СЛАЙД №2


 • Перегляд фрагменту з кінофільму «Брати Карамазови» .


ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ:

«Над якими істинами замислився Федір Петрович Карамазов, людина малокультурна та малоосвічена?»


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ


(питаннями про Бога, душу, духовність та безсмертя)


 1. СТИМУЛЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (10хв).

 • Слово викладача. Навряд Федір Павлович Карамазов, малокультурний і малоосвічений, читав “Критику чистого розуму” Канта – головний і дуже складний добуток великого німецького філософа. А якби прочитав те, довідався б, що не він один мучився питаннями про бога, душу, духовність і безсмертя.


СЛАЙД №3

НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ
Іммануїл Кант на 72-му році життя писав: «… Библия самое ценное сокровище, без которого я был бы в жалком положении. Все прочитанные мною книги не дали мне того утешения, какое дало слово Божье в Библии: «Если я пойду и долиною смертной тени, не убоюсь зла, потому что Ты со мною» (Пс.22,4)».


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ
Ісаак Ньютон стверджував, що: «Библия содержит в себе больше признаков достоверности, чем вся светская история».

«Любов багато терпить, милосердствує, любов не зрадить, любов не підноситься, не пишається, не шукає свого, не дратується, не мислить зла, не радіє насправді, а втішається істиною, все покриває, усьому вірить, на все сподівається, все переносить. Любов ніколи не закінчується… Тепер є ці три: віра, надія, любов; але любов з них найбільша» - так говориться в Біблії, Книзі Книг (1-е Посланння до коринфіян 13; 4-13). Людство виробило багато істин і ці істини укладені в моральних законах: «Не обманюй», «Возлюби ближнього як самого себе», «Не вкради», «Не вбивай»…
СЛАЙД №4

НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ
Ще за кріпацтва під час каторги в Омській фортеці «… лежа на нарах, в тяжелую минуту грусти и саморазложения…»Федір Михайлович замислив написати твір з психологічним звітом про злочин. Але згадав… Згадав про релігійно-етичну книжку…

У 1850 року в Тобольську, перед засланням дружини декабристів подарували Достоєвському Євангеліє. Федір Достоєвський згадує: «Они благословили нас в новый путь и перекрестили. Четыре года эта книга пролежала под моей подушкой на каторге».


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ
Це була єдина книга, яку дозволяли читати в острозі.

Ф.Достоєвський писав: «Господи! Что за книга это Священное Писание, какое чудо и какая сила, данные с нею человеку!.. И сколько тайн разрешённых и откровенных! Люблю книгу сию! Гибель народу без Божьего Слова, ибо жаждет душа сего слова и всякого прекрасного восприятия».

Після заслання Федір Достоєвський переконує себе в тому, що Христос – це втілення чистоти та правди, ідеал страдника, який врятував людство ціною власного життя.

У романі «Злочин і кара» в образі головного героя Раскольникова Ф.Достоєвський звернувся до духовних шляхів шукань, які вели до Христа. Отже, філософія роману спрямовувалася на розкриття головного завдання через співвіднесення з Євангеліє – воскресіння Родіона Раскольникова, позбавлення «надлюдини» від злочинної теорії та залучення її до світу духовності через страждання.
СЛАЙД №5


 • Перегляд фрагменту зі стрічки «26 днів з життя Ф.Достоєвського».


ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ (після перегляду фрагменту):

«Через що, на думку Ф.Достоєвського, повинно пройти людство, аби позбутися гордощів і зрозуміти правду істинного життя?»


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ


(ВАРІАНТ ВІДПОВІДІ: через страждання)


 • ГОЛОСУВАННЯ.

Шановні присутні, давайте з Вами визначимося щодо проблеми: «ЧИ ПОТРІБНІ ЛЮДИНІ СТРАЖДАННЯ?».

Проведення голосування:

 • хто погоджується з думкою Ф.Достоєвського і вважає, що людині потрібні страждання?

 • хто вважає, що страждання не потрібні людині?
 1. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ ( 60 хв).

СЛАЙД №6


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ
Слово викладача. Надається слово команді ствердження для представлення кейсу аспектів страждань. • КОМАНДА СТВЕРДЖЕННЯ(2 хв).

Ми вважаємо, що страждання потрібні людині.

Словник С.І.Ожогова дає таке визначення: “Страдание – физическая или нравственная боль, мучение”.


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ
Стисла філософська енциклопедія за редакцією Є.Ф.Губського, Г.В.Кораблевої, В.А.Лутченка додає ще до цього визначення таке: “состояние горя, страха, тревоги, тоски”. • КОМАНДА СТВЕРДЖЕННЯ (3 хв).

 • До вашої уваги перший аргумент морально-психологічного аспекту: страждання загартовують людину, роблять її морально стійкою, яка може здолати будь-які труднощі.

Можливий варіант відповіді

Яскравий приклад – доля Федора Достоєвського: народився в лікарні для бідних, перші хвилини життя визначають його місце в житті: у приниженні поряд із занедбаним прошарком суспільства по сусідству з муками, стражданнями та смертю. До останніх хвилин життя Достоєвський перебував у цьому оточенні: все життя страждає епілепсією; жахіття смертного вироку; чотири роки каторжних робіт; вічні нестатки; смерть у робочому кварталі, в убогій квартирі.

Тільки через страждання Достоєвський став сильним, навчився долати перешкоди на своєму шляху, створив геніальні твори.


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ


 • Другий аргумент морально-психологічного аспекту:страждання спіткають людину до духовного зростання, вчать її любити, розуміти людей та співчувати їм.

Можливий варіант відповіді

Доля Соні Мармеладової. Убоге життя: спочатку “проходная комната”, яку винаймають батько та мачуха, потім кімната у господарки Капернаумовой: “Сонина комната походила будто на сарай, имела вид весьма неправильного четырехугольника, и это придавало ей что-то уродливое. <…> Бедность была видимая; даже у кровати не было занавесок”.

Наперекір власному бажанню, моральним та релігійним переконанням змушена жити за жовтим квитком. За словами батька, Семена Захаровича Мармеладова: “много ли может … бедная, но честная девица честным трудом заработать? … Пятнадцать копеек в день … не заработает”.ГрошіСоня заробляє для молодших звідних сестер та брата. Саме фізичні та моральні страждання роблять Соню добрішою, людяною, здатною співчувати іншим. Навіть їде за Раскольниковим на каторгу, щоб розділити навпіл страждання.


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ
 • До вашої уваги перший аргумент соціально-економічного аспекту: страждання є однією з причин соціально-економічного розвитку.

Можливий варіант відповіді

З 1991-2000р. становище у соціальній сфері кілька років поспіль залишалося напруженим. Люди страждали від хронічної невиплати заробітної плати, пенсій. У той же час інфляційні процеси у своїй більшості нівелюють зростання доходів громадян.За роки незалежності стрімко зростало безробіття.Наслідком соціальної кризи, невирішеності багатьох питань в економіці стало поширення страйкового руху та інших форм протесту. Тяжкої шкоди суспільству і особистості завдавала злочинність.

2000 р. став переломним, коли в економіці стали спостерігатися тенденції до стійкого зростання. Вагомим досягненням економіки України до початку XXI ст. стала певна стабілізація грошової одиниці — гривні і створення приватного сектору економіки.Позитивні тенденції в розвитку економіки держави пов'язують з припиненням падіння промислового виробництва. Стабілізація відбувається в основному за рахунок експорт орієнтованих та базових галузей.Важливим чинником виходу сільського господарства з кризи стало прийняття нового Земельного кодексу, який закріпив право приватної власності на землю, що в свою чергу прискорило земельну реформу.


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ


 • До вашої уваги другий аргумент соціально-економічного аспекту: страждання згуртовують людей, є підґрунтям братства.

Можливий варіант відповіді

Страждання на цьомусвіті не даремні, вони матимутьвинагороду в майбутньомужитті. До релігії часто звертаються люди, обтяжені земними негараздами, хворобами, особистими трагедіями, бо навіть сам характер проведення культових дійств заспокійливо діє на людину.Люди організовуються в релігійні об’єднання для моральної і матеріальної підтримки тих, хто зазнав трагедії.


Отже, ми намагалися довести, що страждання потрібні людині.


 • Слово викладача. Чи є в команди заперечення контраргументи щодо морально-психологічних та соціально-економічних аспектів команди ствердження.


НАСТУПНИЙ ФРАГМЕНТ НА СЛАЙДІ


 • КОМАНДА ЗАПЕРЕЧЕННЯ.

 • Контраргументи щодо морально-психологічних аспектів команди ствердження:

 • Заперечення першого аргументу морально-психологічного аспекту команди ствердження: страждання загартовують людину, роблять її морально стійкою, яка може здолати будь-які труднощі.

Можливий варіант відповіді

Ф.Достоєвський дійсно видатний письменник, але не через страждання, а наперекір їм: він мав дар божий. Окрім того, на початку творчого шляху молодого письменника підтримав Микола Некрасов та критик Віссаріон Белинський. Значну роль у долі письменника мали, як не дивно, сильні та добрі жінки, які вміло протистояли важкому характеру та цінували в ньому людину – а це є вагомим фактором у житті кожної людини.
 • Заперечення щодо деталі, яка робить Соню Мармеладову чистою, здатною на духовне оновлення.

Можливий варіант відповіді

Що стосується Соні, то не страждання зробили її доброю, людяною, а сильна віра в Бога: на вопрос Раскольникова: “Так ты очень молишься богу-то Соня?” - она ответила: “Что ж бы я без бога-то была?”


СЛАЙД №7

  1   2   3   4

Схожі:

Тема покаяння у романі ”Злочин і кара” Ф. Достоєвського Мета
Ніцше на прикладі головного героя; розвивати навички аналізу художнього твору, формувати гуманістичні ідеали, виховувати сильну особистість...
М. Ф. Достоєвський та його роман «Злочин і кара»
Грає команда з 5 учнів від кожного класу: 6-1, 6-2, 6-3 по черзі, шляхом випадкового закреслення цифр у таблиці. За кожною цифрою...
Це тема, для кожного з нас
Багатьох з нас – ніхто не знає. Багато людей живуть у світі їх знають максимум дома, а якщо немає ні рідних ні близьких їх взагалі...
Замах на злочин. Кримінальна відповідальність за незакінчений злочин
Реферат на тему: Замах на злочин. Кримінальна відповідальність за незакінчений злочин
Урок за романом Булгакова "Майстер і Маргарита"
Баліна К. "Рукописи не горять". Урок за романом Булгакова "Майстер і Маргарита" : 11 клас / К. Баліна // Зарубіжна література в школах...
Тема: «Підсумковий урок за романом Джонатана Свіфта «Мандри Лемюеля...
Тема: «Підсумковий урок за романом Джонатана Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера. «Подорож до Ліліпутії»
«Мово – душа моя»
Чи прислухались ви колись до того співу? То щось незрівнянно чисте і свіже, що випромінює тепло, яке проходить крізь усе тіло, збуджує...
2 млн років тому — поява первісних людей на Землі
Романом Мстиславовичем Галицької і Волинської земель і утворення Галицько-Волинського князівства
Художнє розв’язання письменником найболючіших питань української...
Тема. Художнє розв’язання письменником найболючіших питань української нації: незалежності, національної гідності, влади. Докладна...
Знайомство з героями твору — родиною Дротів, які жили, віруючи в Бога
Розв’язка: страждання Василя — ченця в монастирі, його смерть через тугу за милою
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка