Продукти харчування


Скачати 197.28 Kb.
Назва Продукти харчування
Дата 15.03.2013
Розмір 197.28 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Біологія > Документи


Тема: Продукти харчування: наші друзі і вороги


Мета: виховувати культуру харчування, пропаганда здорового способу життя серед учнів; ознайомити із понятям «продукти харчування», пригадати назви українських народних страв, та технологію їх приготування; визначити залежність здоров'я людини від впливу на ньго продуктів харчування; виховувати прагнення берегти своє здоров'я, як найдорожчий скарб, вести здоровий спосіб життя.
Обладнання: компютер, мультимедійна дошка, проектор , маркери, ватман

Абуль – Фарадж – «Їжа, яка не перетравлюється, з'їдає того, хто її з'їв».

«Головним скарбом життя є не землі, що ти завоював, не багатства, що у тебе в скринях... Головним скарбом життя є здоров'я, і щоб його зберегти, потрібно багато знати». (Авіцена.)

Хід заняття

1. Вступне слово.
У всі часи люди особливу увагу звертали на своє здоров'я, піклувалися про нього, винаходили все нові й нові ліки від хвороб і способи зміцнити свій організм і залишатися бадьорими на довгі роки.
Наші предки вважали, що хвороби людям приносять злі духи, або чорні сили (відьми, чаклуни). Ще хвороби пов'язували із карою богів, рятуючись від якої, люди намагалися задобрити їх дарами і жертвами.
Додатковий матеріал для вчителя: “Розповім вам легенду. У давніх греків був бог лікування Асклепій (Ескулап). У нього були дві дочки – Панацея і Гігія. Обидві володіли даром цілительства, у всьому допомагали батькові, але між собою завжди сперечались. Пихата Панацея вважала себе всесильною та гордовито заявляла, що може знайти та подарувати людям єдині ліки від усіх хвороб, а скромна Гігія розважливо стримувала сестру від таких обіцянок.

- Єдиного засобу на всі випадки життя не може бути, – казала вона. – Все створене так, щоб у різних обставинах, навіть непередбачуваних, людина могла врятувати себе сама.

- Якщо б це було так,- заперечувала Панацея, - то людині не потрібні були всемогутні боги .

- Боги завжди будуть потрібні людині. Вони для неї - Ідеал Істини, Добра, Любові, Краси, - того, до чого завжди прагне людина. Але вона слабка, вразлива, тому їй потрібна постійна допомога Богів, щоб досягнути бажаного.

-Ні! – вигукнула Панаце,.- Боги для цього вже подарували людині Розум, Уяву, Пам’ять, Волю, Почуття, навіть здатність до творчості! Хіба вона вдячна їм за це?

-Це правда. Але це тому, що людина не знає Законів Життя. Ми повинні навчити її цих Законів, щоб на Землі не сталось катастрофи.

Та Панацея категорично відмовилась довірити свою силу людям, хоч як не переконувала її Гігія. Так і розійшлися сестри різними шляхами: Панацея лікує людей різними порошками, мікстурами, таблетками та досі шукає один-єдиний засіб від усіх недуг. А Гігія навчає людей, проповідує серед них Закони Життя, переступати які не можна. Вона вірить, що засвоївши їх, люди зможуть передавати їх один одному та своїм дітям, що з часом все людство стане фізично та духовно здоровим, а саме життя прекрасним”.

Іменем Гігії (що в перекладі означає “здоров’я”) названа особлива галузь медицини – гігієна. Це наука про збереження і покращення людського здоров’я. Вона навчає, щó в навколишньому середовищі корисне для організму, а щó шкідливе, які перетворення середовища сприятливі для здоров’я, а які ні, як доглядати за тілом та житлом, харчуватись, запобігати хворобам, працювати та відпочивати. Тобто вона навчає створювати найсприятливіші умови для нормального розвитку організму, розквіту фізичних і духовних сил людини.

2. Розповідь вчителя про правильне харчування та корисні продукти харчування.

Харчування - неодмінна умова вашого життя. Потрапляючи в організм людини, їжа постачає необхідну енергію. Адже людина її постійно втрачає – і під час роботи, і навіть під час сну.

Правильне харчування - це основа тривалого та плідного життя, запорука здоров'я, бадьорості, гарантія профілактики різних недуг.

Усі продукти харчування поділяються на такі групи: молочні продукти; м’ясні і рибні продукти; борошно, крупи, макаронні вироби; яйця; жири; овочі, фрукти; цукор, мед, кондитерські вироби.

Можливо у когось із вас виникне запитання: «А навіщо споживати усі ці продукти? Чи не можна харчуватися, наприклад, лише м’ясом чи улюбленими кондитерськими виробами?».

Виявляється: «ні». Для того щоб людина могла рухатися, дихати, рости, виконувати певну роботу, до її організму має потрапити багато різних поживних речовин. Це – білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, вода. Жодну із них не можна виключити. Недостатня кількість хоча б одного із складових продуктів може призвести до серйозних захворювань. Так, наприклад, недостатня кількість білків в організмі спричиняє припинення його росту. Ось чому так важливо їсти в дитячому віці молоко, рибу, м'ясо. Не менш шкідливим є і надмірне споживання окремих продуктів.. наприклад, надлишок вуглеводів, яких так багато у цукерках, шоколаді, тістечках, - найчастіша причина порушення обміну речовин, ожиріння, цукрового діабету, алергії, карієсу зубів.

Крім постачання енергії, їжа забезпечує побудову і відновлення клітин організму. І, нарешті, із продуктів харчування утворюються речовини, які регулюють різні життєві процеси – дихання, травлення, кровообіг.

Дуже важливо, щоб кількість енергії, яка надходить до організму, дорівнювала кількості енергії , що витрачається ним. Недобір енергії спричиняє схуднення, виснаження організму; надлишок її сприяє ожирінню.

Тому запам’ятайте повноцінне харчування має включати найрізноманітніші продукти.

Дуже важливо додержувати режиму харчування. Це означає, що їжу треба споживати певну кількість разів на добу, у певні години. До того ж, має бути визначена кількість їжі і набір страв.

Для учнів лікарі рекомендують 4 –х разове харчування. Інтервал між споживаннями повинен бути не меншим ніж 3 годин і не більшим ніж 4 – 4,5 год.

Найбільшу кількість їжі споживають під час обіду (40%), а менше на сніданок (30%) і ще менше на вечерю (20%). Вечерю слід з’їдати не пізніше ніж за 2 години до сну, щоб не порушити спокійний сон і не спричинити відкладання жиру. Добовий об'єм їжі (разом з випитою рідиною) повинен бути в межах 2,5-3 л.

З яких же поживних речовин складається наш раціон?

Білки - основа всіх клітин, вони є будівельним матеріалом, а також беруть участь в обміні речовин, у формуванні імунітету, в утворенні деяких сполук, що виконують в організмі складні функції. Білки - не утворюються з інших речовин, тому є незамінною частиною їжі.

Білки тваринного походження містяться в м’ясі, рибі, яйцях, молочних продуктах. Менш повноцінні білки рослинного походження - містяться в крупах, бобових, хлібі, овочах. Білки тваринного походження повинні складати 55% загальної кількості білка в раціоні, що становить в середньому для дорослої людини 86 г на добу.

Жири - мають найбільшу енергетичну цінність. Вони необхідні для нормальної діяльності центральної нервової системи, для кращого засвоєння білків, мінеральних речовин, жиророзчинних вітамінів А, D, Е. У середньому людині на добу необхідно 102 г жирів. Добре засвоюються жири молочних продуктів, рослинні, риб’ячий , гірше свинячий, баранячий, яловичий жири.

Вуглеводи - значне джерело енергії, вони задовольняють 50- 60% добової потреби організму в енергії. Головними постачальниками вуглеводів є продукти рослинного походження: хліб, крупи, макаронні вироби, картопля, овочі, фрукти.

Вітаміни корисні для людини

Слово «вітамін» походить від латинського слова «віта» - життя.

Назва ця не випадкова. Якщо вітамінів не вистачає, людина важко хворіє. Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку дитячого організму. В організм вітаміни потрапляють разом з їжею. Отже, потрібно знати, в яких продуктах є необхідні вітаміни.

Вітамін А. - сприяє росту, підтримує нормальний зір. Його багато в моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі, гарбузі, риб’ячому жирі ( 1-2 мг)

Вітаміни гр В. - дуже потрібний для розумової і фізичної праці, поліпшення травлення. Е в житньому хлібі, вівсянці і гречаній каші, у горосі, квасолі, жовтку яєць, м’ясі, печінці. Добова потреба - від 2 мг до 300 мг

Вітамін С-, запобігає простудим захворюванням, поліпшує кровообіг, сприяє росту. Багата на цей вітамін - капуста, картопля, помідори, цибуля, щавель, хрін, шипшина, часник, лимон, настій хвої, чорна смородина (75-100 мг). Коли людина викурює одну цигарку в день, то вона втрачає весь добовий запас віт. С.

Вітамін D. - зміцнює кістки. Знаходиться в молоці, печінці, риб’ячому жирі, житньому хлібі.
Мінеральні речовини

Кальцій - необхідний для побудови кісткової тканини. Джерелом легкозасвоюваного кальцію є молоко та молочні продукти. Добову потребу в кальції може задовольнити такий набір продуктів: 200г хліба, 100 г гречаної крупи, 100г сиру, 200г молока, 1 яйце, 200г овочів, 200г фруктів.

Калій - регулює кислотно-основну рівновагу крові, активізує роботу деяких ферментів, бере участь у процесах обміну речовин, у передачі нервових імпульсів. Калій нормалізує тиск крові. Багато калію містить картопля, бобові, яблука, виноград.

Залізо - кровотворний елемент, входить до складу гемоглобіну, міоглобіну, деяких ферментів. За нестачі заліза спостерігається розвиток анемії. При цьому знижується стійкість організму, з’являється швидка стомлюваність, нудота, зменшується апетит, з’являється головний біль, серцебиття. Важливим джерелом заліза, яке добре засвоюється, є печінка, нирки, телятина, а також фрукти, ягоди, овочі.

Фтор - необхідний для розвитку зубів. Бере участь в утворенні кісткових тканин, нормалізує фосфорно-кальцієвий обмін. За недостатнього вмісту фтору у воді виникає карієс, за надмірного - флюороз. Добову потребу можуть задовольнити 100 г печінки, 100 г оселедців.

Йод - за недостатності йоду в організмі порушується функція щитовидної залози, вона збільшується в розмірах (зоб), тисне на трахею, судини. При цьому жінки страждають безпліддям, під час пологів підвищується ризик народження фізично і психологічно неповноцінної людини, збільшується дитяча смертність у зв’язку зі зменшенням опору організму інфекціям, у дітей спостерігається низький коефіцієнт розвитку.

Добова потреба йоду забезпечується споживанням морських продуктів (риба, краби, морська капуста), тваринних білків, вітамінів, мінеральних елементів. Добову потребу в йоді можуть забезпечити такі продукти: 1 куряче яйце, 100 г морської риби, 300г овочів, 500мл молока.

Фосфор - входить до складу білків, кісткової тканини. Виконує важливу роль в обміні речовин, функції нервової тканини, м’язів, печінки, нирок. Основна кількість фосфору надходить до організму з молоком і хлібом, рибою.
Шкідливі продукти

Отже, за допомогою харчування можна продовжувати молодість, покращити своє здоров'я, або ж наближати хвороби. Дієтологи раз по раз удосконалюють списки найбільш шкідливих для здоров'я продуктів. І яскраво-червоним маркером ставлять чергові табу в нашому повсякденному меню. Тому ми склали рейтинг шкідливих продуктів. При цьому ми зосередилися тільки на продуктах, які є однією з причин масових захворювань – серцево-судинних, онкологічних, шлунково-кишкових і цукрового діабету: саме на них найчастіше нездужають українці.

Кожному з продуктів за шкідливість надавалось певне місце: за перше – 5 балів, за друге – 4, третє – 3, четверте – 2, п'яте – 1. Підсумувавши їх, продукти харчування розташували у рейтингу.

Правда, в такому рейтингу є частка відносності: правда в тому, що все індивідуально, залежить від дози шкідливого продукту й вихідного рівня здоров'я.

Рейтинг шкідливих продуктів

1 МІСЦЕ – 12 БАЛІВ

Чіпси. Чіпси, як кукурудзяні, так і картопляні, - дуже шкідливі для організму. Чіпси - це ніщо інше, як суміш вуглеводів і жиру, в оболонці фарбників і замінників смаку. Сама технологія виготовлення чіпсів (гідрогенізація олії) призводить до утворення канцерогенних синтетичних жирів та інших канцерогенів (акриламіду, бензопірену).

Лимонад - коктейль з цукру, хімії і газів прискорює розподіл по організму токсинів. Кока-кола, наприклад, чудовий засіб від вапняного накипу і іржі. Газовані солодкі напої шкідливі і високою концентрацією цукру - в еквіваленті чотири-п'ять чайних ложок, розбавлених в стакані води.

Тому, угамувавши спрагу такою газованою водою, ви вже через п'ять хвилин знову захочете пити. При надмірному вживанні порушує обмін речовин (через надлишок цукру), синтетичні барвники часто викликають алергії, а вуглекислий газ (бульбашки) – підвищення кислотності шлункового соку, що призводить до гастриту.

2 МІСЦЕ – 7 БАЛІВ

Фаст-фуд. Під цим поняттям насамперед маються на увазі біляші, хачапурі, картопля-фрі й т.п., які готують у киплячій олії, яку використовують багато разів. Через це в ній утворяться канцерогени.

Локшина швидкого приготування представляється нам сьогоденням дивом. Смачна, поживна, а головне – не вимагає часу для приготування. Але над «дивом» свого часу довго попрацювали хіміки, нічого на залишивши з натурального борошна.

3 МІСЦЕ – 6 БАЛІВ

Дешеві ковбаси. М'ясні делікатеси містять так звані приховані жири (свиняча шкірка, сало, нутряний жир), все це вуалюється ароматизаторами і замінниками смаків. Багато виробників м'ясних виробів використовують трансгени. Так сосиски, сардельки, ковбаси на 80 % (!) складаються з трансгенної сої. Деякі замінники смаку і зовсім визнані канцерогенними.

Жирне м'ясо сприяє утворенню бляшок холестеринів на судинах, що прискорює старіння організму, веде до виникнення серцево-судинних захворювань.

Копченості. У копченому м'ясі й рибі часто накопичується бензопірен – один з найсильніших канцерогенів.

Кетчупи й майонези. Майонез містить величезну кількість жирів і вуглеводів, а також фарбників, підсолоджувачів, замінників. До шкідливих продуктів належить не тільки майонез, але і кетчуп, різні соуси і заправки, в широкому асортименті представлені на прилавках наших магазинів. Вся річ у тому, що саме в цих продуктах натуральних компонентів менше всього. А можливі наслідки споживання "смачної хімії" навіть не досліджені до кінця.

Сіль знижує тиск, сприяє скупченню токсинів. І хоча повністю відмовлятися від солі медики не рекомендують, скоротити кількість соленостів в своєму раціоні все-таки варто.

Алкоголь навіть в мінімальних кількостях заважає засвоєнню вітамінів. Окрім цього - завдає удару по системі травлення. А ще, спиртомісткі продукти - рекордсмени по кількості калорій.

4 МІСЦЕ – 4 БАЛИ

Овочі й фрукти, забруднені промисловими викидами. В овочах і фруктах, вирощених із використанням нітратів, зібраних біля промислових підприємств, автодоріг і т. п., концентруються бензопірен та інші канцерогени.

Продукти з консервантами. Як правило, консерванти містять глютамат натрію – токсичну для організму речовина, що викликає головний біль, спазми судин, порушення обміну речовин.

5 МІСЦЕ – 3 БАЛИ

Маргарини (спреди). Шкідливі з тієї ж причини, що й чіпси: містять канцерогенні трансгенні жири.

Кондитерські вироби з великим вмістом жиру і цукру. Регулярне вживання таких солодощів – один з найкоротших шляхів до порушення обміну речовин (це спричинює надлишок жиру й цукру).

Жувальні цукерки, пастила, «мейбони», «чупа-чупси». Мало того, що цукор псує зубну емаль, хімічні добавки і фарбники, які містяться в подібних продуктах у величезних кількостях, завдають удару по всьому організму.

Шоколадні батончики. Хоча в чистому виді какао вельми корисне, в шоколадних плитках, які поступають до нас у продаж чисте какао міститься в мінімальних кількостях. Злакові. На білий хліб та інші злакові в людей часто виявляється харчова алергія.

6 МІСЦЕ – 2 БАЛИ

Кофеїнові стимулятори. До них належать кава та енергетичні напої. Безпечна доза кави – 2-3 чашки на день, енергетичні напої можна безпечно пити взагалі не щодня. Перевищення призводить до виснаження нервової системи.

Молоко. Продукт, на який люди часто погано переносять.

7 МІСЦЕ – 1 БАЛ

Домашня консервація. Нерідко готується з порушенням технології, через що стає причиною смертельних отруєнь, наприклад, отруєння ботулотоксином.

Морозиво. Часто містить синтетичні згущувачі й ароматизатори, які можуть уповільнювати обмін речовин.


Але скажемо декілька слів про корисні та смачні продукти.

11 продуктів, найбільш корисних для здоров’я (The New York Times)




  1. Буряк: дуже корисний овоч, який містить багато вітамінів та мікроелементів.


Смакує найкраще: сирим, потертим на терку, а варений овоч втрачає вітаміни.

 

 

2. Капуста: містить мікроелементи, корисні для людей, хворих на рак, та й здоровим не завадять.

Смакує найкраще: свіжа нашаткована капуста в салаті.

 

 

3.Мангольд: довге листя і стебла мангольда містять багато вітамінів К, А, Е, а також натрій, магній калій.

Смакує найкраще: нарізане листя, приправлене оливковою олією – вітамінний салат.

 

 

4. Кориця: має високі антимікробні та антиоксидантні властивості.

Кориця чудово підходить як до гострих м’ясних страв, так і для солодких десертів. її додають у каву та в різноманітні маринади.

 

 

5. Гранат: гранатовий сік знижує тиск і є хорошим антиоксидантом.
 

 

6. Чорнослив:багатий на вітаміни, які добре зберігаються у сухофруктах.

Додає особливого смаку м’ясним стравам.

 

 

7. Гарбузове насіння: найпоживніша частина гарбуза, яка містить магній.

Смакує найкраще: смажене гарбузове насіння – як легка закуска чи компонент салату. 

 

 

8. Сардини: містять залізо, магній, фосфор, вітамін В та інші вітаміни.

 

 

9. Куркума: «суперзірка» спецій має протиракові властивості.

Смакує найкраще: з яєчнею або просто в салаті.

 

 

10. Чорниця: її ягоди смачні й корисні весь рік,як морожені так і свіжі.  

Смакує найкраще: змішана у блендері з йогуртом, сиром чи молоком.

 




11. Гарбуз: некалорійна і корисна їжа.

Вживають у вареному, печеному вигляді, як начинку, а також у вигляді соку.

 

Але можна замінити шкідливі продукти харчування. Ввівши «замінники» у раціон, можна убезпечитись від зайвої ваги й поправити здоров'я.




1. Вершкове масло та олії

Більшість людей припускаються поширеної помилки: вони вважають, що олія може бути пісною.

Насправді й вершкове масло, і всі види олій містять у собі жирів майже 100%. Так, в оліях жири рослинного походження, але від цього вони не перестають бути жирами. Намагайтеся зменшити у своєму раціоні кількість масел та олій.

2. Маргарини й різні майонези

У маргаринах і різноманітних замінниках вершкового масла жирність становить близько 60-75%. У продажу є і так звані легкі або надлегкі масла. Але і їхня жирність не на багато менша, ніж у вершкового масла. Більше того, маргарини проходять спеціальну хімічну обробку для довгого зберігання, це приносить велику шкоду організму.

Щодо майонезу, то його взагалі важко назвати продуктом харчування. Жирність звичайного майонезу становить 70%, але недавно почали з'являтися нові сорти з 40-45%. Проте й це дуже багато.

Загалом же маргарин і майонез взагалі не варто вживати в їжу – не лише для збереження нормальної ваги, але й здоров’я всього організму. Правда, відмовитися від майонезу буває непросто. Але завжди можна знайти заміну. Приміром, підсолена сметана чи йогурт; дехто в овочевий салат додає гірчицю з кефіром у пропорції 1:1.

3. Тверді й плавлені сири

Тверді сири, особливо імпортні, мають жирність близько 45-50%. Чим же їх можна замінити? Підсоленим нежирний м’яким сиром чи бринзою. Маючи гарний смак, вони містять малий відсоток жирів.

4. М'ясо 
 
Відсоток жирності у звичайній і пісній свинині перевищує 30%. А в жирній яловичині – близько 25-30%. Оскільки організму потрібен білок, і остаточно від м’яса відмовлятися не можна, слід вживати більше риби, особливо морської. Для приготування супів і м’ясних закусок краще використовувати пісну яловичину.

5. Варені ковбаси, копчені свинячі ковбаси, сосиски й сардельки

Люди часто не вважають жирними сардельки, сосиски й деякі ковбаси, тому що жиру в них не видно. Але насправді жир є, і його вміст коливається від 25 до 35%. Приміром, жирність вареної ковбаси близько 30%, що досить багато. Взагалі ж від ковбас користі для організму жодної, тільки шкода. Так що краще замінити їх рибою.

6. Солодощі: шоколад, вершкове морозиво і креми

Не лякайтесь. Їх легко можна замінити на маложирні солодощі. Приміром, мармелад, пастила, зефір, варення. Якщо в карамелі або в зефірі жиру практично немає, то жирність шоколаду й шоколадних цукерок наближається до 50%. Вершкове морозиво можна легко замінити на дієтичне. Різниці в смаку практично немає. Так що без цих продуктів обійтися досить легко.

7. Молочні продукти
Деякі молочні продукти мають велику жирність. Приміром, у сметани вона становить 25-40%. Зазвичай таким молочним продуктам завжди можна знайти маложирні відповідники, наприклад, йогурти.


Які ж продукти потрібно споживати?

  1. По-перше, це фрукти. Вони багаті на вітаміни.

  2. Нежирний сир, йогурти добре підійдуть під час особливо стресових ситуацій. Наприклад, перед важливою контрольною, перед екзаменом.

  3. Не забувайте часто пити. Вода поновлює клітини всього організму, вимиває шкідливі речовини, та й просто бадьорить.

  4. Окрім води добре пити соки, чай з лимоном, мінералку. Вкрай не рекомендуються газовані напої: вони тільки надають відчуття втамування спраги. Насправді вони забирають цінну воду з організму.

  5. На сніданок рекомендується їсти злакові, продукти, багаті на білки та клітковину. Це можуть бути яйця, мюслі, вівсяна каша. Якщо додати до неї меду, окрім клітковини організм отримає так необхідну йому глюкозу.

  6. Їжте більше:
    • свіжих і відварених на парі овочів
    • коренеплодів, бобових
    • горіхів (волоський, мигдаль), насіння (гарбузу, льону)
    • продуктів з борошна грубого помолу, не шліфований рис, крупи з цільних зерен.
    • дика риба, замість риби з рибних господарств


А тепер, давайте проведемо вікторину « Що я знаю про їжу та харчування?»


3. Вікторина «Що я знаю про їжу та харчування?»

  1. Їжа людини повинна містити всі ті речовини, які використовуються організмом на відновлення енергії, що витрачається ним, а також на його зростання і розвиток, якщо організм ще молодий.
    Питання: які це речовини?
    Відповідь: це білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, вода.

  2. Російське прислів'я свідчить: «Худий обід, коли хліба немає». У старі часи у кожної хорошої господині не пропадало ні шматочка хліба. Для того, щоб хліб не пропадав, потрібно навчитися його правильно зберігати. Якщо він зачерствіє, не викидайте його. З черствого хліба можна приготувати безліч поживних і смачних страв
    Назвати: щонайбільше страв з черствого хліба – житнього і пшеничного.
    Відповідь: грінки, бутерброди, гарячі закуски, супи, соуси, пудинги, десертні блюда, запіканки, пироги.

  3. Яка ваша улюблена страва? Якщо таке питання поставити представникам різних міст, то на нього можна отримати найрізноманітніші відповіді. Давайте спробуємо назвати улюблені страви жителів таких міст:
    Москва – (Щі, млинці, кулеб'яка),
    Мінськ – (картопляні галушки і смажена свинина, деруни),
    Києв – (борщ український з пампушками, котлета по-київському),
    Рига – (молочний суп з перловою крупою,
    Єреван - (шашлики на рожні)

  4. Відгадай загадку
    1.Морква, біб і цибулина,
    бурячок і капустина,
    ще й картопля — шусть у горщик.
    Ну й смачний ми зварим ... (борщик).
    2.Довго з тіста їх ліпили,
    у окропі поварили.
    Потім дружно ласували,
    ще й сметанки додавали. (Вареники)
    3.Що за хліб такий святковий на рушник вмостився новий?
    (Коровай)
    4.І поживне, і смачне,
    біле, пінне, запашне.
    Залюбки малята п’ють,
    здоровенькими ростуть. (Молоко)
    5.І пухкенька, і смачна.
    Із пшениченьки вона.
    Зі здобного тіста,
    проситься, щоб з’їсти. (Пампушка)
    6.До дітей на кожне свято
    просять в гості завітати,
    бо солодкий і смачний.
    Здогадались, хто такий? (Торт)

  5. Під прислів'ями в широкому сенсі ми розуміємо короткі народні вислови, що мають одночасно буквальний і переносний зміст. Приказки - короткі мовні афоризми, які мають тільки буквальний зміст.
    Питання: назвіть прислів'я і приказки, в яких згадуються продукти харчування
    Відповідь: 1.Хрін за редьку солодший.
    2.Хліб-сіль їж, а правду ріж.
    3.На чужий коровай рот не роззявляй.
    4.Всякому овочу свій час.
    5.Яблуко від яблуні не далеко падає.
    6.Перемелеться - мука буде.
    7.Вашими б вустами та мед пити.
    8.Кашу маслом не зіпсуєш.
    9.Не червона хата кутами, а червона пирогами.
    10.Недосіл на столі, а пересіл на спині.
    11.Перший млинець – грудкою.
    12.Калина сама себе хвалила, що з медом хороша.


Молодці, а тепер на завершення давайте складемо пам'ятку правильного харчування
4. Колективне складання правил харчування.

Старовинна індійська притча говорить: «Боги при народженні людини відміряли йому ту кількість їжі, яку він повинен з'їсти. Той, хто зробить це занадто швидко, швидко помре»

  1. харчуватися помірно, але різноманітно;

  2. вживати їжу, багату на білки;

  3. вибирати свіжі овочі та фрукти;

  4. помірно вживати м'ясо, молоко, сир, яйця;

  5. використовувати йодовану сіль;

  6. вживати їжу, багату на клітковину;

  7. віддавати перевагу хлібу грубого помолу, вживати горіхи, боби;

  8. солодощі вживати лише зрідка;

  9. харчуватися з урахуванням вікових потреб, фізичного та розумового навантаження.


5. Підсумок заняття
Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте його. І пам'ятайте, що здоров'я — найцінніший скарб, і від вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки.

Треба мудру голову мати,

Щоб всі хвороби здолати.

Про пости і свята пам’ятати,

Здоров’я своє оберігати.

Той менше хвороб має,

Хто мало м’яса споживає.

А хто ще й в піст хоче м’яса,

Болячок у того маса.

Хто яблука взимку споживає,

Той хвороб зовсім не знає.

Гарбуз на зиму запасай

Та кашу з пшоном поїдай.

Олію кукурудзяну із ринку принеси –

Для сім’ї на зиму припаси.

Та оселедця не ховай,

Хоч зрідка до столу подавай.

Перед сном – запам’ятай, -

Не злися й не переїдай.

Чим їжа легша,

Тим сон миліший.

Про здоров’я своє

Завжди пам’ятай.

Немиті овочі й фрукти

Ніколи не вживай.

Пам'ятка для батьків і дітей

1.Каждий день вживати різноманітну їжу. 2. Основну масу їжі повинні складати овочі та фрукти.

3. Їжу необхідно добре пережовувати, щоб змочити слиною.

4. Перерва між їдою не повинен бути більше 3-х годин, бажано їсти в один і той же час.

5. На сніданок краще є різні каші.

6. Обід повинен бути повноцінний, що складається з 3х-4х страв

7. Під час обіду дитина з'їдає більше всього їжі. Ось чому після обіду найкраще вибрати спокійні заняття.

8. На полуденок-дитині корисно буде з'їсти булочку і молоко.

9. Щоб добре спати і відпочивати вночі, на вечерю можна їсти тільки легку їжу: запіканки, сир, омлет, кефір і т.д.

10 Їжа повинна бути добре провареної або прожареної і приготованої з свіжих продуктів ..
Щоб рости - потрібен білок.

Для захисту і тепла,

Жир природа створила.

Як будильник, без заводу -

Не піде, не так, не так.

Так і ми без вуглеводів

Не обходимося ніяк.

Вітаміни просто диво

Скільки радості несуть

Усі хвороби та застуди

Перед ними відвертатимуть.

Ось тому завжди

Для нашого здоров'я

Повноцінна їжа

Найважливіше умови!



Схожі:

Тема «Що таке здорове харчування?»
Мета : формувати у школярів уявлення про здорове харчування, опанування знань щодо раціонального харчування та режиму харчування,...
Що ми їмо?
«продукти харчування», пригадати назви українських народних страв, та технологію їх приготування; визначити залежність здоров'я людини...
Що ми їмо?
«продукти харчування», пригадати назви українських народних страв, та технологію їх приготування; визначити залежність здоров'я людини...
Молоко продукт харчування, найбільш досконалий за своїм складом....
Цінність молока полягає в ідеальній збалансованості поживних речовин. Молочні продукти грають величезну роль у харчуванні людини,...
Тема «МОЛОКО ТА ЙОГО РОДИНА» (Молоко та молочні продукти)
Мета: розширити уявлення дітей про їжу, корисну для здоров’я; поглибити знання учнів про різні групи продуктів та їх значення в раціоні...
Основи безпеки харчування. Хвороби, до яких призводить неякісне,...
Практична робота №3. моделювання ситуації та виконання алгоритму надання першої допомоги при отруєннях та кишкових інфекціях
Тема «Молоко та молочні продукти»
Мета заняття: Поглибити знання учнів про різні групи продуктів та їх значення в раціоні харчування
Нові акцизні марки для алкогольних напоїв та тютюнових виробів
ПДВ лише у межах затверджених норм харчування в грамах або у межах визначеної грошової норми витрат на харчування та за умови, що...
Урок 1 Тема уроку. Продукти харчування, їх склад
...
Урок №1. Тема уроку: Їжа. Продукти харчування
Практична: повторити вивчені у попередніх класах назви продуктів та ввести нові лексичні одиниці до теми, формувати навички читання...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка