УРОК Значення риб у житті людини


Скачати 88.82 Kb.
НазваУРОК Значення риб у житті людини
Дата06.04.2013
Розмір88.82 Kb.
ТипУрок
bibl.com.ua > Біологія > Урок
УРОК

Значення риб у житті людини.

Рибне господарство. Охорона риб

Освітні цілі: сформувати в учнів поняття призначення риб у народному господарстві, використання як цінних продуктів харчування, вченими-біологами; підвести учнів до висновку про необхідність охорони риб.

Основні поняття: ставкові господарства, нерестовий, вирощувальний, зимувальний, нагульний, мосточний ставки.

Обладнання: таблиці, малюнки риб, схема ставкового господарства.

Форма уроку: прес-конференція.
Структура уроку, основний зміст і методи роботи

І. Вивчення нового матеріалу. Вступне слово вчителя – ведучого прес-конференції.

Сьогодні в цьому залі зібралися представники преси, спеціалісти різних галузей науки та господарства. Ми дізнаємося з їх розповідей про господарське значення риб, їх охорону.

 1. Кореспондент газети «Сільські вісті».

 • Розкажіть, будь ласка, про господарське значення риб.

Науковий співробітник інститут іхтіології АН України.

З риб виготовляють технічний і медичний жири. Медичний жир виготовляють із печінки тріски, акул, скатів, а технічний – з маси, яка залишається після вироблення медичного жиру. З дрібної битої риби також виготовляють технічний жир.

Вживання медичного жиру запобігає виникненню в дітей тяжкого захворювання – рахіту. Крім цього, він зміцнює організм, підвищує його стійкість проти інфекційних захворювань. Технічний риб’ячий жир застосовують у шкіряній промисловості для дубленні шкір, їх змащування, а також у миловарній промисловості. У суміші з іншими жирами його використовують як мастило.

Риб’ячий клей із плавальних міхурів деяких риб, луски, кісток і хрящів (з голів). Його використовують для освітлення деяких напоїв, у текстильному виробництві, у кондитерській промисловості, зокрема для виготовлення желе, мармеладі, а також у медицині для виготовлення пластирів.

З риб’ячої шкіри виготовляють галантерейні вироби. Нею оздоблюють взуття. Шкірою деяких акул іноді полірують дерево.

Кореспондент журналу «Дім, сад, город»

 • Яка промислова риба мешкає у водоймах України?

Доктор біологічних наук:

У водоймах України живе близько 1 тис. видів риб, з яких промислове значення мають більше 150 тис. видів.

Найголовніші промислові риби: оселедці, коропоподібні, тріскові, осетрові, лососеві, судак і хамла. В значних кількостях добувають також щуку, чорноморсько-азовських бичків, плітку, морського окуня, камбалу.

Найбільше поширеними в річках України є плітка, краснопірка, окунь, щука,лящ, лин, сом, пічкур. У річках Карпат водиться форель. У ставках розводять коропа дзеркального , товстолобика й амура. В Чорному морі живе 166 видів риб, із яких промислове значення мають хамса, ставрида, скумбрія, шпроти, осетрові.

В Азовському морі промислове значення мають оселедець, лящ, судак, бички, оселедцеподібні.

Кореспондент газети «Свобода».

- Яка харчова цінність риб? Які страви можна приготувати з риб?

Представник харчової промисловості.

- Риба має важливе господарське значення. Понад 18% населення земної кулі задовольняє свої потреби в білках за рахунок рибної продукції

За хімічним складом риба є багатою на білки(14,5-22%), жири(0,4-33,5%), мінеральні речовини(0,9-20%), вітаміни, які є в ікрі, молочку та інших органах. Висока засвоюваність організмом людини рибних продуктів зумовлює їх місце в ряді основних харчових продуктів.

Звичайно споживають не цілу рибу, а лише її їстівні частини, переважно м’язи тулуба, а інколи – ікру, молочко, печінку, м’язи голови. Харчову цінність різних риб характеризують калорійність їх м’яса.

Цінність риби залежить не тільки від кількості жирів і білків у м’ясі, а й від смакових якостей м’яса, його кольору, а також від співвідношення їстівних і неїстівних частин. Наприклад м’ясо судака менш калорійне, ніж хамси, але судак ціниться в кілька разів дорожче.

Рибу їдять свіжою, мороженою, соленою, копченою, в’яленою, сушеною та консервованою. Найпоживніша солена риба, найменш поживна – сушена. До надзвичайно цінних належить ікра.

М’ясо риб надзвичайно багате на мінеральні речовини. Серед них переважають кальцій, фосфор, калій, натрій, магній, сірка, хлор. Їх називають мікроелементами, бо вміст цих речовин становить десяті й соті частини процента. В рибі є мікроелементи – залізо, мідь, марганець, кобальт, цинк, молібден, йод, бром, фтор, та деякі інші. Вміст їх невеликий – від тисячних до мільйонних частин процента. Але їхнє фізіологічне значення дуже важливе. Залізо входить до складу гемоглобіну у крові, мідь, цинк і марганець – до ферментів тканини, плазми крові і білкових речовин печінки, йод міститься в гормонах, а разом з хромом, бромом і фтором присутній у тканинній рідині.

У м’ясі риб є сполуки, які називаються екстрактивними азотистими речовинами. Їх не багато – близько 2%, і на харчову цінність рибних продуктів вони майже не впливають. Але вони надають м’ясу риб специфічного смаку і запаху, сприяючи таким чином виділенню травних соків, збудженню апетиту, кращому засвоєнню їжі.

(На стенді ви можете побачити деякі рецепти страв, приготовлених з риби.)

Кореспондент журналу «Жінка».

- Ми чули про харчову цінність риб. Як риб використовують у боротьбі з комахами-шкідниками, при заростанні водойм?

Вчений біолог розповідає про використання гамбузії для боротьби з малярією – вони поїдають личинок малярійного комара.

Риб, які живляться тільки водними комахами часто використовують у боротьбі із заростанням водойм.

На рисових полях для знищення насіння бур’янів використовують коропа.

Для очищення заростання водойм використовують рослиноїдні риби – амура білого, тиляпію, товстолобика.

Кореспондент газети «Вільне життя »

- Недавно з групою журналістів я побувала в Японії. Там нас в ресторані пригостили дуже смачно приготовленою рибою. Але нас попередили – ця риба отруйна і її потрібно вміти приготувати. Яка це риба? Які отруйні риби є у водоймах України?

Спеціаліст харчової промисловості.

- Японці сприймають рибу фугу як делікатес. Щоправда, для того, щоб приготувати з неї страви, кухар повинен мати особливу кваліфікацію, підтверджену дипломом. Він повинен розбиратися в тонкощах систематики і знати всі види скалозубих риб не лише рідною мовою, а й латиною. Він повинен знати їх анатомію (оскільки в різних частинах риби отрута міститься в різній концентрації), мати тверду руку практикуючого хірурга. Він повинен вміти надавати першу допомогу потерпілим. За два десятиліття кінця ХІХ ст. від таких делікатесів у Японії загинуло понад 3 тис. людей, а наприкінці ХХ ст. кожні десять років гинуло близько 100 чоловік. Недаремно в Японії існує прислів’я: «Хочеш з’їсти фугу – спочатку напиши заповіт!»

Лікар.

- Усіх отруйних риб поділяють на активно отруйних і пасивно отруйних. До активно отруйних належить бородавчата, укол колючки якої спричиняє смерть людини, отруйними є морський дракончик, поширений у Чорному морі, та морський йорж, або скорпена. До пасивно отруйних належать кузовка, осмон, деякі скумбрієві, м'ясо внутрішніх органів та ікра яких отруйні.

Кореспондент журналу «Здоров’я».

- Ми вже чули про корисні риби, отруйні. Я хочу дізнатися, чи можуть риби водойм України спричиняти хвороби у людини?

Лікар:

- Риби можуть спричиняти епідемію графської хвороби, коли вони живуть у водоймах, де багато синьо-зелених водоростей. В їхньому тілі під час живлення накопичуються отруйні речовини синьо-зелених водоростей, які спричиняють цю хворобу.

Коли людина з’їсть погано просмажене м'ясо, то може заразитися паразитичними червами.

Кореспондент журналу «Паросток».

- Ми знаємо з географії, що погоду можна прогнозувати за синоптичними картами, народними прикметами. Наших юних читачів цікавить питання, чи можна визначити погоду, спостерігаючи за рибами?

Вчений-метеоролог.

- Багато риб гостро відчувають зміни в атмосфері. Люди давно помітили, що перед непогодою риба вискакує з води. Від вологого повітря набрякають крила комах, вони падають на землю, у воду, стають здобиччю риб, які збираються біля поверхні в очікуванні їжі. А деякі навіть вискакують з води, щоб схопити мошку, яка ще не впала в воду. Комах не видно – вони маленькі, а риби вискакують з води. Отже буде дощ.

Інша прикмета: перед дощем риба не клює. Не на наближення дощу вона реагує. Просто наситившись комахами, які перед дощем попадали в воду, рибу не цікавить черв’як на гачку у рибалки.

Але є риби, які дійсно реагують на зміну погоди. Так, голець в ясну погоду на дні акваріума лежить нерухомо. Якщо ж він снує вздовж стінок акваріума - через деякий час небо обов’язково затягнуть хмари. Коли він метається по акваріуму вгору-вниз, направо-наліво і, здається, цілий клубок темних довгих тіл заповнив банку, - скоро у вікно поступають краплини дощу. Точність прогнозування погоди гольцем досить висока: він помиляється лише в трьох-чотирьох випадках зі ста.

Дуже сприятлива до змін повітряного тиску риба в’юн. Досвідчені рибалки знають: спіймався в’юн – бути дощу. Перед дощем або грозою ці риби виходять на поверхню води і починають кружляти.

Здатність в’юнів прогнозувати погоду люди помітили давно. Тому їх утримують у домашніх акваріумах. В хорошу погоду в’юн лежить на дні. Перед нещастям починає метушитися, метається по акваріумі, мутить воду, часто спливає на поверхню води і знову пірнає на дно. Приблизно за добу такою поведінкою в’юн попереджує про зміни погоди.

Чутлива до змін погоди і щука. Якщо весняними днями перед нерестом, коли у неї буває короткочасний жар, щука добре хапає жерлиці, а потім раптово перестає, - чекає похолодання, вітру, негоди.

Добрими прогнозистами про наближення дощу і грози є самітники річкового дна – соми. У більшості випадків поява сомів вдень віщує негоду, грозу чи зміну погоди. Особливо його поведінка змінюється під час грози і перед її початком. У цей час він вже не може лежати спокійно на дні, а тримається на верхніх шарів, плаваючи туди-сюди по своїй ямі.

Кореспондент газети «Факти».

- Мене цікавить таке запитання: як вчені-біологи використовують у своїй роботі знання про будову і функції організму риби.

Вчений-біонік.

Біоніки вивчають поведінку риб і працюють над створенням нового прилада, який прогнозує землетрус – сейсмоприймача.

Жителі Японії не раз переконувались в тому, що коли в поверхневих водах з’являється глибоководна риба, яка звичайно живе на глибині 4-5 тис. метрів, значить, чекай землетрусу. Здатністю прогнозувати землетруси має плавальний міхур риби. Стінки його змінюють (кривизну), за допомогою якої сприймаються інфразвукові хвилі, які людина не чує. Сприйнявши ці хвилі, риба зразу є пливе від них у верхній шар води.

Не тільки на наближення землетрусів реагують риби. Вони дуже чутливі до забруднення шкідливими речовинами води. Найчутливіші прилади не мають такої чутливості, як риби, і не можуть виміряти мізерну кількість розчиненої речовини у воді. А риби можуть! Але як від риби передати цю інформацію людині? Вчені знайшли вихід. Була створена автоматична система, у якій датчиком, що сприймає зміни в концентрації розчиненої речовини, була сама риба – форель.

У нюхові зони мозку форелі вживали електроди і з’єднали їх з мініатюрним передавачем вагою 3 г. Прикріпили його до голови риби. Сигнали, які дійшли від риби, реєструвались приймачем, розміщеним на березі. Ці сигнали розшифровували ЕВМ. Форель точно повідомляла про присутність у воді шкідливих домішок, про їхню концентрацію і місце проведення аналізу. Такий аналіз неможливо здійснити найдосконалішим аналітичними приладами.

Кореспондент журналу «Рибалка».

- Я чув про штучне розведення риб. Як і з якою метою його здійснюють? Що ви можете розказати про розведення риб у ставкових господарствах?

Представники рибного господарства

Розповідає про штучне розведення риби, ставкові господарства, використовуючи матеріали підручника.

Кореспондент газети «Екологічних сполох»

- Ми знаємо, яка складна екологічна обстановка на планеті, в Україні, як забруднені наші ріки, озера, моря. Що роблять вчені для збереження різноманітності риб?

Еколог.

 • В Україні, як і в деяких інших країнах, охорона риб передбачає:

 1. Заборону вилову риб, чисельність яких у природі різко знизилася, або видів, які занесено до Червоної книги.

 2. Визначаються місця й терміни вилову риби (заборонено ловити рибу в нерестовий період).

 3. Визначення дозволених і недозволених знарядь та способів лову риби (повна заборона згубних способів лову –острогів, хімічних методів лову, електровудки, глушіння вибухівкою, лову штиками).

 4. Визначення промислових розмірів риби тих чи інших видів, яка може бути виловлена.

 5. Припинення такої господарської діяльності людини, яка зашкоджує рибам через порушення їхнього природного середовища (заборона влаштування завалів на ріках, спорудження гребель, скидання ґрунту, різних відходів виробництва у воду, контроль за стічними водами, викошування очерету, знищення дерев у місцях нересту).

 6. Обмеження руху моторних човнів у місцях нересту, боротьба із задухою на водоймах у зимовий період, розведення та випуск у водойми мальків цінних порід риб.

Ось список риб, що занесені до Червоної книги України:

  • білуга;

  • осетер азово-чорноморський;

  • стерлядь;

  • севрюга;

  • харіус європейський;

  • форель;

  • дунайські і чорноморські лососі;

  • бичок рудий звичайний;

  • йорж смугастий.

Схожі:

Значення голонасінних у природі та житті людини
Мета: Продовжити формувати знання учнів про голонасінні рослини; показати значення голонасінних у природі та житті людини; розвивати...
Тема Дата
Значення праці в житті людини. Важливість праці та професії в житті людини. Правила організації робочо­го місця. Загальні правила...
Що і для чого вивчає економіка, її місце серед інших наук. Обмеженість...
МЕТА: Показати основні особливості предмета «Основи економіки»; розкрити суть обмеженості ресурсів і безмежності потреб. Показати...
Урок у 7 класі Тема: Різноманітність голонасінних рослин. Роль голонасінних...
Мета: ознайомити учнів із багатоманітністю хвойних рослин, розкрити їх значення в природі та житті людини
ТЕОРЕТИЧНИЙ ОГЛЯД Порожнини тіла. Топографія внутрішніх органів риб. Плавальний міхур
«Анатомія риб». При вивчені цього розділу закладаються основи пізнання травної системи риб у видовому аспекті. Основною метою вивчення...
Урок „занурення”
На даному уроці важливо не лише вивчати гравітаційну взаємодію, але й заглибитися („зануритися”) в історію відкриття закону всесвітнього...
Урок №53 Дата: 18. 03. 2013 Тема уроку
Тема уроку: Значення птахів у природі та житті людини. Птахівництво. Охорона птахів
Урок №2: Тема уроку: Роль вірусів у природі та житті людини
Ознайомити учнів із різноманітними вірусними захворюваннями рослин, тварин і людини
Урок «Операція "Таємничий острів"» Цілі уроку
Цілі уроку: вийшовши за межі програми, показати могутність хімії як джерела добробуту для всього народу; показати величезне значення...
Тема. Вогонь навчання вогонь просвіти буде в житті нам завжди світити. Мета
Мета. Розкрити значення навчання та просвіти в житті людини, донести важливість навчання протягом усього життя; розвивати пізнавальні...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка