Урок № Дата Тема: «Тип Молюски. Загальна характеристика типу»


Скачати 84.93 Kb.
Назва Урок № Дата Тема: «Тип Молюски. Загальна характеристика типу»
Дата 21.12.2013
Розмір 84.93 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Біологія > Урок
Урок № Дата

Тема: « Тип Молюски. Загальна характеристика типу»

Мета: сформувати в учнів поняття про особливості будови та життєдіяльності молюсків, їх різноманітність, вивчити класифікацію типу Молюски; розвивати вміння спостерігати,порівнювати, робити висновки, виховувати екологічне ставлення до навколишнього середовища.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Основні поняття та терміни: черепашка, мантія, мантійна порожнина

Обладнання: черепашки молюсків, табл.. «Молюски», презентація.

Методи та прийоми: пізнавальний, використання ІКТ, проблемний

Прийоми: порівняльний, узагальнення, виділення головного

Форми роботи: групова робота, бесіда, самостійна робота з підручником, мозковий штурм

Ход работи:

  1. Організаційний етап

Доброго дня, діти, шановні колеги, рада вітати вас на уроці. Пропоную налаштуватись на співпрацю і взаєморозуміння. Епіграфом до уроку будуть слова Конфуция

« Я чую і забуваю, я бачу і запам’ятовую, я роблю і розумію»

Конфуций

2. Мотивація.

Давайте переглянемо відео та слайди і зануримося у підводні та наземні середовища існування та дамо відповіді на поставлені запитання

Відео (1.50 сек.)

слайд 1

Відомо понад 150 тис. сучасних видів організмів, які сьогодні ми почнемо вивчати, з них в Україні понад 600 видів. Одні живуть у морях, чи прісних водоймах, інші на суходолі. Серед них є хижаки, рослиноїдні види, форми, що живляться відфільтровуючи з води поживні речовини, а також паразити. Більшість їх повільно повзає або веде прикріплений спосіб життя, проте є такі, які добре плавають і можуть розвивати значну швидкість.

  • Що це за дивні організми?

  • Що поєднує їх в одну систематичну категорію – тип? Які відмінності?



  • Діти, яке тіло у цих організмів? (м’яке) слайд 2

Так, тому і назва типу «Молюски» від лат. «mjlluskus” , що в перекладі означає м’який або м’якотілий (інша назва типу)

Вони не мають твердого скелету.

Наука, яка вивчає молюски, називається малакологія

Повідомлення теми уроку (запис у зошит)

Цікаві факти слайд 3

  • Символ @, який ми називаємо «собачка», корейці називають «веселою завиткою».

  • На Кубі знашли незвичайний цікавий молюск, який випромінює світлові сигнали під час подразнення. Його відкрили іспанські та кубінські дослідники

  • У давнину черепашки каурі в південних країнах служили розмінною монетою

Сьогодні ми: слайд 4

  • ознайомимося з систематикою типу Молюски

  • особливостями будови та життєдіяльності

  • різноманітністю та значенням молюсків

  • знайти відповідь на проблемне питання

2.Вивчення нової теми

(розповідь вчителя з використанням презентації)

Поети Риму, Візантії, Ірана, Китаю, Японіі ще задовго до нашої ери виспівували у своїх творах красу перлин. У давнину захоплювались красою перлин , називали нашу планету блакитною перлиною Всесвіту. Існує безліч легенд , пов’язаних з народженням перлин. Греки стверджували, що це затверділі сльози морських німф. В середні віка існувала поетична легенда про те, що сльози сиріт замикають у черепашки, перетворюючи їх у драго- цінність.

Проблемне питання: « Так як народжуються перлини?» слайд 5

Давайте познайомимось з систематичним положенням молюсків.

(разом з дітьми складаємо схему, запис у зошит, складання опорного конспекту)



Слайд 6

Царство Тварин

Підцарство

Багатоклітинні

Тип Молюски

Класи

Черевоногі Двостулкові Головоногі

(приклад на слайді– запис у зошит)

Різні за зовнішнім виглядом, середовищем існування, формою тіла, забарвленням, способом живлення, тривалістю життя( тривалість життя - слимак 3 роки, устриця -10 років, перлівниця – 100 р., тридактна – 300 р.,) вони мають спільні особливості будови. Що дало змогу віднести їх до одного типу? Це загальні особливості їх будови.

Але вони мають відмінності, які розподіляють їх на класи

Почнемо вивчення з зовнішньої будови молюсків. (складання опорного конспекту)

  • Середовище існування - водойми, суходіл

  • Тіло несегментоване

Погляньте на малюнок у підручник у ( стор. 128, мал.. 141)

  • З яких відділів складається тіло молюсків?

Знайдіть в тексті підручника,що розташовано на голові? (очі та щупальця)

Відділи тіла -голова, тулуб, нога слайд 7

Але чи всі представники на малюнку мають всі 3 відділи? (ні)

Це є особливість, яка поєднує їх в окремі класи слайд 8



  • Записати в зошит відділи тіла

  1. Голова (відсутня у двостулкових)

  2. Тулуб

  3. Нога (щупальця у головоногих)

  4. Мушля (черепашка)

Тулуб оточений мантією.

  • Знайдіть у підручнику : Що таке мантія, мантійна порожнина?

  • Мантія – складка шкіри, яка оточує тулуб слайд 9

Між мантією та тулубом – мантійна порожнина, сполучена з зовнішнім середовищем.

  • Що розташовано в мантійній порожнині? (органи дихання, Відкриваються органи травної, видільної систем)

Діти, погляньте на представників типу та скажіть який тип симетрії у Молюсків?

  • Типи симетрії Слайд 10

У більшості двобічна, у Черевоногих – асиметрична. (запис у зошит)

  • Чи всі молюски мають черепашку?

Знайдіть у тексті підручника відповіді на питання: стор. 128

  • Звідки утворюється черепашка?

  • З чого вона складається? (відповідь у вигляді схеми)

(Відповідь – її виділяють клітини епітелію мантії)

  • Будова черепашки (мушлі) Слайд 11

внутрішній шар - середній шар- зовнішній шарперламутровий, кристали порцеляноподібний рогоподібна

кальциту кристали кальцій органічна ре-

карбонату човина

Кристали кальцій карбонату зцементовані між собою органічною роговою масою. Тож коли до стулок потрапляють песчинка, вона покривається перламутром, утворюючи перлину.

  • Чи всі молюски здатні утворювати перлини?

(Ні, тільки ті, які мають перламутр і є двостулковими. Це перловиця, жемчужниця)

« Так як народжуються перлини?»

  • Черепашки розрізняються за зовнішнім виглядом і будовою (демонстрування черепашок)

Перейдемо до вивчення особливостей внутрішньої будови молюсків.

  • Знайдіть у підручнику: яку порожнину тіла мають молюски?

Відповідь: залишкову вторинну, але проміжки між органами заповнені пухкою сполучною тканиною.

  • В зошит: порожнина тіла – вторинна залишкова

На початку уроку йшла мова про різні способи живлення молюсків, що забезпечує особливості будови травної системи

  • (схема в зошиті)

Типи живлення слайд 12

Рослиноїдні хижаки фільтратори

Черевоногі головоногі двостулкові



  • Погляньте на ваші малюнки перед вами та на слайді Слайд 13

Травна система (знайдіть її на малюнку , вона позначена зеленим кольором). Починається ротовим отвором і закінчується анальним, що відкривається в мантійну порожнину.



  • Яка система позначена на малюнку червоним кольором?

  • Кровоносна.

  • До якого типу, згідно з малюнком, вона відноситься?

  • Незамкнена

  • З чого складається?

  • Серця (має передсердя, шлуночки), кровоносні судини (відкриваються у порожнину тіла).



  • Записати в зошит

Кровоносна система Слайд 14

Незамкнена

Серце + Судини

/ порожнина тіла

Передсердя шлуночки

  • Знайдіть нервову систему, позначену жовтим кольором

Вона складається з нервових вузлів та нервових стовбурів, з’єднаних між собою,ю вони складають центральну нервову систему, а нерви, що відходять від них – периферичну. Такий нервової системи називається розкидано –вузловий. Але у головоногих більш складна нервова система, яка має головний мозок.

  • Схема в зошит: Слайд 15

Нервова система

Центральна периферична

Нервові вузли та нервові стовбури нерви, які відходять від вузлів

та стовбурів

(коротке повідомлення учня про складність нервової системи молюсків)

  • В кухні Японії існує цікава страва під назвою «танцюючий кальмар», щойно вбитого молюска, занурюють у чашу з рисом,поливають зверху соєвим соусом, і саме в цей момент, кальмар починає свій танець, перебираючи щупальцями. Цей факт пояснюється незвичайною будовою нервових волокон, які, навіть після своєї смерті, реагують на натрій, який знаходиться у соусі і цим сприяє скороченню м’язів.

  • Органи виділення у молюсків - нирки

слайд 16

  • Знайдіть на малюнку органи дихання.

Це легеня, вона є у наземних та прісноводних черевоногих і утворена з мантійної порожнини (ставковик, котушка) . У більшості молюсків, мешканців водойм – органи дихання – зябра.

  • Органи дихання

Зябра легені

Мешканці водойм мешканці суходолу, прісних водойм

  • Органи чуття: дотику на голові, нозі, зябрах.

Зору - на голові, нюху – на голові, шкірі, рівноваги – на нозі, хім.. чуття – в зябрах

  1. Закріплення. Дати відповідь на проблемне питання, позначити на малюнку в зошиті органи та системи органів, та звірити зі слайдом.

Еволюція організмів відбувається з ускладнення будови, то ж давайте порівняємо особливості будови і життєдіяльності слайд 17

типу Молюски та типу Кільчасті черви.

Ознаки

тип Молюски

Тип Кільчасті черви

Середовище існування

моря, водойми, суходіл

водойми, грунт

Тип симетрії

двобічна, асиметрична

двобічна

Порожнина тіла

залишкова вторинна

вторинна

Відділи тіла

голова, тулуб, нога

головний кінець, тулуб, анальна лопать



Кровоносна система

незамкнена

замкнена

Тип нервової системи

розкидано-вузловий

нервові вузли та Черевний ланцюжок



Органи дихання

легені або зябра

відсутні, газообмін через

Органи виділення

нирки

метанефрідії



  1. Узагальнення

  • Які особливості зовнішньої будови у зв’язку з способом життя молюсків?

  • Як утворюється черепашка?

  1. Оцінювання.

.

  1. Д.З. опрацювати п. 27, Біол. Задача слайд 18

Легеневі черевоногі молюски котушки мають червону кров, колір якої обумовлений присутнім у ній пігментом геміеротрином, який здатен зв’язувати кисень повітря. На відміну від ставковика, кров якого безбарвна, котушки можуть значно довше знаходитись під водою, не піднімаючись на поверхню. Чим пояснюють такі відмінності?

Молюски у житті людини слайд 19

Дякую за увагу, роботу. Бережіть найдорожчу перлину - життя

слайд 20

з




Схожі:

Тема уроку
Загальна характеристика типу Хордові. Підтип Безчерепні. Клас Головохордові. Лабораторна робота №10 Зовнішня та внутрішня будова...
ЛЕКЦІЯ ТЕМА : елементИ V А групи
Загальна характеристика атомів елементів V А групи. Нітроген, Фосфор та Арсен, поширення їх у природі. Загальна характеристика простих...
Загальна характеристика типу Кільчасті черви. Мета
Обладнання та матеріали: мультимедійний комплекс, презентація, картки для самостійної роботи учнів (Тест «Круглі черви»), живі екземпляри...
УРОК У 5-МУ КЛАСІ Тема. Стилізація і декоративна переробка рослин­них форм
Тип уроку. Комбінований урок засвоєння нових знань, формування умінь і творче застосування їх на практиці
Зв'язок організму людини із зовнішнім середовищем. Загальна характеристика сенсорних систем Мета
Тема: Зв'язок організму людини із зовнішнім середовищем. Загальна характеристика сенсорних систем
Уроку: Урок Тема : Вищі спорові рослини. Загальна характеристика вищих спорових рослин
...
Лекція за змістовним модулем 1: «Загальна характеристика бухгалтерського...
Змістовний модуль Загальна характеристика бухгалтерського обліку, його предмет і метод
Тема: Вічна загадка людської душі… (за новелою М. Коцюбинського «Сон») Мета
Тип уроку: урок позакласного читання, урок вивчення та аналізу художнього твору (духовно-естетичне сприйняття твору)
СЕМІНАРСЬКІ ЗАНЯТТЯ Семінар Загальна характеристика культури Середньовіччя. 2 год
Високе (Класичне) Середньовіччя від X-XI століть до приблизно XIV століття. Характеристика періоду
Тема: Предмет і методологія історії української
Загальна характеристика та особливості формування і розвитку правової та політичної думки княжої доби
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка