|
Скачати 103.16 Kb.
|
ІНВАРІАНТИ. РОЗФАРБУВАННЯ
Розв'язання Після кожної операції сума всіх дописаних чисел змінюється на 0 або на 2, тому її парність не змінюється. Оскільки на початку сума була непарною, то й останнє число, що змінюється на дошці, має бути непарним, тобто 1.
Розв'язання Замінимо плюси на 1, а мінуси — на -1. Тоді добуток чисел у чотирьох кутових клітинках дорівнює -1 і з кожною операцією не змінюється. Отримати таблицю з самими плюсами неможливо.
Розв'язання Після кожного розміну кількість монет зменшується на 4. Тому щоразу остача від ділення кількості наявних монет на 4 не змінюється і дорівнює 1. Але остача від ділення 26 на 4 дорівнює 2. Тому такий розмін неможливий.
Розв'язання Щоразу після удару меча кількість голів у Змія буде змінюватись на число, кратне 9. Тому щоразу остача від ділення числа голів на 9 не змінюватиметься і буде дорівнювати 6. Отже, число голів Змія не зможе дорівнювати 0, оскільки 0 ділиться на 9 без остачі. Тому перемогти Змія-Горинича неможливо.
Розв'язання Щоразу після кожної операції сума всіх чисел на дошці зменшується на 1. Тому після 19 таких операцій на дошці буде число 1 + 2 +...+ 20 – 19 = 191.
Розв'язання Позначимо через a, b, c трійку чисел, що дістали після якоїсь операції. Тоді після наступної операції можемо дістати , , с. Оскільки то після кожної операції сума квадратів трьох чисел не змінюється, тобто є інваріантом. Тому відповідь на питання задачі негативна.
Розв'язання Скористаємось тим, що в сумі цифр остача від ділення на 9 та сама, що й у самого числа. Якщо п — непарне, то остача від ділення 8n на 9 дорівнює 8, якщо п — парне, то остача дорівнює 1. Тому у випадку а) дістанемо число 1, а у випадку б) — число 8.
скорочення у здобутих дробах не допускаються. Чи можна таким способом із пари дістати пару ? Розв'язання Ні, не можна, бо якщо пара вигляду переходить у пару , то в кожному з трьох можливих випадків справджується рівність . Але .
Розв'язання Очевидно, що можливість переходу від першої четвірки точок до другої рівносильна можливості переходу від другої четвірки точок до першої. У другої четвірки різниця координат кожної точки дорівнює 0 або З, тобто ділиться на 3. Якщо точка М2 (х2; у2) симетрична точці М1 (х1; у1) відносно точки М0 (х0; у0), то їхні координати зв'язані рівностями , звідки дістаємо: х2 = 2хо – х1, у2 = 2уо – у1, х2 – у2 = 2(х0 – у0) - (х1 – у1). Звідси видно, що коли різниці координат х – у якихось двох точок діляться на 3, то й різниця координат третьої теж ділиться на 3. Тому, виходячи з другої четвірки точок, не можна дістати точки (0; 1), (1; 0).
Розв'язання Будемо розглядати величину S, що дорівнює сумі кількості наявних каменів і кількості куп. Очевидно, що вона не змінюється після кожного ходу і S =2005. Якщо припустити, що на столі можуть залишитися тільки к куп по 3 камені, то тоді S = 3k + k = 4k, отже, S повинно ділитися на 4, але 2005 не ділиться на 4, тому відповідь на питання задачі негативна.
Розв'язання Розфарбуємо дошку так, як пофарбована шахова дошка. Тоді кожна клітинка матиме з сусідніми тільки клітини, пофарбовані в протилежний колір. Оскільки всього клітинок 77, то матимемо 39 клітинок одного кольору і 38 другого. Нехай для визначеності білих клітинок 39. Тоді 39 жуків, які сиділи на білих клітинках, мають переповзти у 38 чорних клітинок. Тому знайдеться клітинка, на якій будуть сидіти принаймні два жуки, а тому знайдеться і порожня клітинка.
Розв'язання Перефарбуємо всі кубики в білий та чорний кольори в шаховому порядку так, щоб центральний кубик був білим. Тоді білих кубиків 13, а чорних 14. Під час переходу жук змінює колір кубика на протилежний. Тому, починаючи з білого, він має закінчити обхід теж у білому, тобто побувати в білих кубиках 14 раз. Отже, відповідь на запитання задачі негативна.
Розв'язання Пофарбуємо дно коробки в білий та чорний кольори, як показано на рисунку. Тоді кожна плитка 2x2 покриває одну чорну клітку, а плитка 1x4 — 2 або 0. Парність кількості кліток 2x2 повинна співпадати з парністю кількості чорних клітин. Тому викласти дно коробки тепер не вдасться.
Розв'язання Розфарбуємо дошку в 4 кольори, як показано на рисунку. Які б клітинки не покривала плитка, вони матимуть різні кольори. Але тоді для того, щоб 9 плиток покрили всю дошку, клітинок кожного кольору теж повинно бути 9. Перевіркою встановлюємо, що це не так.
Розв'язання Можливі 4 принципово різні розташування незабур'яненої ділянки А в оточенні не менше ніж двох забур'янених ділянок: Межі ділянки А з її забур'яненими сусідами позначені пунктирними лініями. Якщо а — довжина сторони однієї ділянки, то сума периметрів забур'янених «сусідів» ділянки А відповідно дорівнюють 8а, 8а, 12а, 16а. Після забур'янення ділянки А периметр нової критичної площі не збільшується. На початку периметр дев'яти таких ділянок не перевищував 36а. А периметр усього поля дорівнює 40а. Отже, все поле зарости бур'яном не може.
а) Чи можна за декілька ходів домогтися того, щоб усі числа стали рівними? б) Чи можна домогтися того, щоб усі числа ділилися на З? Розв'язання а) Не можна, бо на кожному кроці до загальної суми додається число 2. Тому сума всіх записаних чисел залишається непарною, а число всіх вершин куба парне. б) Пофарбуємо в білий колір вершину, де стоїть число 1 і ще три вершини так, щоб жодні дві білі вершини не були з'єднані ребром. Інші чотири вершини пофарбуємо в чорний колір. Тоді різниця сум чисел, записаних у білих вершинах, і сум чисел, записаних у чорних вершинах, дорівнює 1 і не буде змінюватись після кожного ходу. Якби всі числа ділилися на 3, то ця різниця була б кратною 3, а 1 на 3 не ділиться.
Розв'язання Пофарбуємо вершини куба в білий та чорний кольори так, щоб кожне ребро куба мало різнокольорові кінці. Запишемо в білих вершинах деяке число а, а в чорних b ≠ а. При цьому для кожного числа а сусідніми будуть b, а для b сусідніми будуть а. Тоді після кожного ходу всі числа а та b будуть мінятися одне на одне. Тоді після кожного парного ходу в кожній вершині куба знову буде початкове число. Отже, початкові числа не обов'язково повинні бути рівними між собою.
Розв'язання Розфарбуємо трикутники в чорний та білий кольори, як показано на рисунку. Кожна ланка ламаної проходить по стороні чорного трикутника. Маємо вершин, тому ламана має ланок. Усього чорних трикутників , тому не менше ніж п з них містять по парі ланок. Ці пари ланок утворюють гострий кут 60°.
Розв'язання Розглянемо дві довільні діаметрально протилежні точки на колі. Відстань між ними дорівнює 2. Тому для довільної точки площини сума відстаней від 2004 точок до двох вибраних точок не менша за 2∙2004. Отже, принаймні для однієї точки на колі сума відстаней не менша за 2004. Задачі для самостійного розв'язування
|
Закріплення таблиць додавання і віднімання числа 2, складу чисел;... Удосконалювати уміння складати і розв’язувати задачі за малюнками і схемами вказаних видів |
КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО УРОКУ МАТЕМАТИКИ Тема. Позначення чисел другого десятка цифрами. Вимірювання довжин відрізків. Задачі на знаходження суми та збільшення числа на кілька... |
Уроки математики в 6 класі Розділ Раціональні числа Мета. Ввести поняття: протилежні числа, цілі числа, дробові числа, раціональні числа і показати, як пов'язані між собою множини вказаних... |
УРОК 2 Тема: Число. Натуральні числа. Натуральний ряд чисел і його властивості. Число нуль НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА І ДІЇ НАД НИМИ ТЕМА НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ |
ПРОГРАМА ВСТУПНОГО ІСПИТУ ЗА ФАХОМ (СПІВБЕСІДА) ДЛЯ АБІТУРІЄНТІВ,... Множина натуральних чисел. Ознаки подільності. Надання числа як добутка простих множників. Основна теорема арифметики. НОК и НОД.... |
ПРОГРАМА ВСТУПНОГО ІСПИТУ ЗА ФАХОМ (СПІВБЕСІДА) ДЛЯ АБІТУРІЄНТІВ,... Множина натуральних чисел. Ознаки подільності. Надання числа як добутка простих множників. Основна теорема арифметики. НОК и НОД.... |
ПОДІЛЬНІСТЬ ЧИСЕЛ. ДІЛЬНИКИ ТА КРАТНІ Правило: Якщо сума цифр числа ділиться на 3, то й число ділиться на Якщо сума цифр числа не ділиться на 3, то й число не ділиться... |
ЗАТВЕРДЖЕНО України з рейтингом змагань 0,5 (чоловіки, жінки). Для чоловіків додатково здійснити 2 сходження категорії 6Б (дозволяється одне... |
УРОК 3 Тема: Нумерація натуральних чисел. Десяткова система числення НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА І ДІЇ НАД НИМИ ТЕМА НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ НАТУРАЛЬНИХ ЧИСЕЛ |
Григора Тютюнника «Климко» На окремій парті біля дошки розкладені видання творів Гр. Тютюнника. На переносній дошці записано |